Selectief omgaan met energie bespaart PvdA en D'66 stellen vragen over relatie straling en kanker Budget wonen bij Bac Lachen met "Groot Verlof" van toneelgroep V.0.0. Big John overhandigt cabriolet-trapauto's IveniSuken-Moerkapeilc I.J.P. Keijzerschool schaakt het best Kinderkleding- en speelgoedbeurs Vogelbeurs Vier Plassentocht Boekenmarkt Woord en Daad £ina 12 Hart van Holland/20 maart 1996 Besparende maatregelen Vragen Door Gerard Verheiieri Zevenhuizen-Volgens Martin Duine- veld, energieambtenaar bij de ge meente Zevenhuizen-Moerkapelle, kan de energieheffing of Ecotax een voordeel opleveren. Tenminste als er selectief met het energieverbruik omgegaan wordt. Per 1 januari heeft iedereen een belastingverlaging gekregen, die de extra belasting op energie moet compenseren. Een belastingver laging die geleidelijk oploopt tot een bedrag van f 300,- per jaar in 1998. Voor een gemiddeld inkomen dus een bespa ring van f 25,- per maand. Daarbij heb ben ouderen nog een extra voordeeltje. Tegenover dit belastingvoordeel staat een verhoging van de energieprijs. Een verhoging die net als de belastingverla ging per 1 januari jongstleden is inge gaan. De prijs van het gas wordt staps gewijs verhoogd tot 1998. Voor de elek triciteit gaat de verhoging niet gefa seerd in, maar is per 1 januari direct verhoogd met 15%. Althans voor wat betreft het verbruik voor alles wat bo ven een verbruik van 800 kWh per jaar uitgaat. Voor gas loopt de prijs tot 1998 op tot 20% extra en dan met name voor alles wat meer dan 880 m3 per jaar wordt gebruikt. Duineveld heeft berekend dat de con sument, bij een verbruik van 2150 m3 gas en 3200 kWh elektriciteit (het ge middelde verbruik), in 1998 zo'n f 4,- per maand duurder uit is. Als in een doorsnee tussenwoning selectief met energie wordt omgegaan en besparen de maatregelen worden genomen, ont- Martin Duineveld voor zijn maximaal geïsoleerde woning. staat er zelfs een voordeel. Eén van de besparende maatregelen is de spouwmuurvulling. In alle nieuw bouwhuizen is dat standaard. Toch zijn er in den lande nog zo'n 700.000 wonin gen niet geïsoleerd. De kosten van die spouwmuurvulling bedragen na aftrek van subsidie f 20,- per m2 muur. De baten die daar volgens Duineveld te genover staan zijn f 5,40 per m2 muur per jaar. Over 10 jaar dus (bij ongewij zigd beleid) ruim f 30,- winst per m2 muur per jaar. Andere maatregelen die deze winst kunnen vergroten zijn: licht uit als u de kamer verlaat, wasmachine alleen volledig gevuld laten draaien, tv en geluidsapparatuur niet in de stand by stand laten staan, korter douchen, waakvlam van de verwarmingsketel uitdoen in de zomer, verwarming (nog) een graadje lager zetten, 's avonds de gordijnen en rolluiken dichtdoen, de verwarming een half uur voor het naar bed gaan uitdoen, spaarlampen gebrui ken, waterbesparende douchekop ge bruiken, cv-leidingen isoleren, reflecte rende radiatorfolie achter de radiato ren aanbrengen en tochtstrips aan brengen. Moerkapelle- Het twaalfde school- schaaktoernooi georganiseerd door de schaakvereniging WSV in Waddinx- veen, is gewonnen door de I.J.P. Keij zerschool uit Moerkapelle. De school eindigde met 17 punten op de eerste plaats voor de Rehobothschool uit Moerkapelle (15 punten) en de Eben Haëzerschool uit Waddinxveen (13 punten). Aan het toernooi namen ne gen basisscholen deel uit de regio. Er schaakten in totaal 49 kinderen. Ook in het individuele eindklassement was er reden tot juichen voor de Moerkapel- lenaren. Op de eerste plaats werd pri ma beslag gelegd door Hugo van Elte- ren (I.J.P. Keijzerschool) met 7 over winningen uit 7 partijen. Een fraaie tweede prijs was er voor Jan van Hel den (Rehobothschool) met 6 uit 7. Der de werd Rosa Meijer uit Rotterdam met 5.5 uit 7. Andere individuele scores van de scha- kertjes van de I.J.P. Keijzerschool: 6e Sander Hertog (5 uit 7); 9e Kevin Bakker (5 uit 7); 18e Ron Droog (4 uit 7); 19e Saskia Droog (4 uit 7); 45e Alex Vonk (2 uit 7); 47e Stephan Hertog (1.5 uit Ij. Scores Rehobothschool: 7e Peter van Vuurde (5 uit 7); 16e René Formanoy (4 uit 7); 22e Wouter van Eeden Peters man (4 uit 7); 27e Michiel Rensen (3.5 uit 7); 32e Stefan Rensen (3 uit 7); 35e Chananja van Estrik (3 uit 7). Zevenhuizen - Donderdag 28 en vrijdag 29 maart wordt er weer een kinderkle ding- en speelgoedbeurs gehouden ten behoeve van Unicef. Goede voorjaars/ zomerkleding, schoon en heel, en goed speelgoed kunnen worden ingeleverd op donderdag 28 maart van 9.00-12.00 uur, van 13.00-17.00 uur en van 18.00- 19,00 uur. Men kan maximaal 42 stuks inleveren. De verkoop vindt plaats op donderdag avond 28 maart van 20.00-21.00 uur en op vrijdagmorgen 29 maart van 9.00- 11.00 uur in de Gereformeerde kerk, Dorpsstraat 106 in Zevenhuizen. Men bepaalt zelf de verkoopprijs, eventueel in overleg. Éénderde is voor Unicef, tweederde voor de aanbieder. Voor inlichtingen: 0180-632252, 632043 of 631261. Zevenhuizen- Op zaterdag 23 maart or ganiseert vogelvereniging Zang en Kleur in Zevenhuizen weer een vogel- beurs c.q. clubmiddag. Het is de laatste van dit seizoen. Op deze middag kan men vogels kopen en verkopen, de in breng is gratis. Iedereen is welkom van 14.00 tot 17.00 uur in het clubgebouw aan de Zuidplasweg 6 te Zevenhuizen. Door Gerard Verheiien Zevenhuizen-Namens de fractie van PvdA/D '66 stelde Madeion Leewis re centelijk een zestal schriftelijke vra gen aan het College van Burgemees ter en Wethouders van de gemeente Zevenhuizen-Moerkapelle. Dit naar aanleiding van een artikel in de Volkskrant over een mogelijke rela tie tussen elektromagnetische stra ling en kanker. In dat bewuste artikel wordt melding gemaakt van het feit dat Engelse fysici van de universiteit van Bristol denken een antwoord te hebben gevonden op de vraag waarom een elektromagneti sche veld de kans op kanker verhoogt. Elektromagnetische velden, zoals die bijvoorbeeld rond hoogspanningslei dingen aanwezig zijn. Uit experimenten van prof. dr. D. Henshaw c.s. is namelijk gebleken dat de elektromagnetische velden (ook rond gewone stroomlei dingen) invloed hebben op de versprei ding en de neerslag van radioactieve kernen van de vervalprodukten van het in de atmosfeer aanwezige edelgas ra don. Deze vervalprodukten worden ra- don-dochters genoemd. In de nabijheid van elektrische leidingen waar span ning op staat, slaan deze radioactieve kernen, zo blijkt uit de experimenten, in verhoogde mate neer. Datzelfde effect verwachten de natuurkundigen, zou op kunnen treden in het lichaam wanneer dit wordt blootgesteld aan sterke elek trische velden. In plaats dat de radio actieve kernen dan in- en weer uitgea demd worden, zouden ze versterkt neer kunnen slaan in de mond en in de luchtwegen om zich langs die weg ver der door het lichaam te verspreiden. Namens de fractie PvdA/D'66 stelde Madeion Leewis een zestal schriftelijke vragen. Kort samengevat vraagt de ge meenteraadsfractie of het college de relatie die in het bewuste artikel gelegd wordt tussen elektromagnetische stra ling en kanker erkent en zo ja of het gemeentebestuur dan niet van mening is dat het ontwikkelen van toekomstige bouwlokaties (structuurvisie) in de di recte omgeving van een hoogspan ningsnet ontraden dan wel verboden moet worden. Zevenhuizen - Tourclub Zevenhuizen '80 organiseert op zaterdag 23 maart de 4-Plassentocht. De te rijden afstanden zijn: 35, 60, 80 en 125 km. Voor de 35 en 60 km. is de starttijd tussen 10.00-12.00 uur. Voor de 80 km tussen 9.00-10.00 uur en voor de 125 km tussen 8.00-9.00 uur. De startplaats is bij café De Roerdomp aan de Tweemanspolder 12 te Zeven huizen. De routes zijn uitgepijld. Zoetermeer- Op zaterdag 31 maart wordt een boekenmarkt georganiseerd in een zaal van het kerkgebouw van de Gereformeerde Gemeente te Zoeter meer (Vredekerk, Europaweg). De markt is van 10.00 tot 15.00 uur. De opbrengst van de boekenmarkt wordt besteed aan diverse ontwikkelingspro jecten in de Derde Wereld. Voor meer informatie 0182-619893 of 079-3419135. Zevenhuizen-"Budget Wonen" is een nieuwe formule die onlangs bij Bac Wonen en Slapen zowel in Moerkapelle als in Zevenhuizen is geïntroduceerd. In deze apart gecreëerde afdeling vindt men ij- zersterk tapijt, mooie gedessineerde gordijn stof, soepelvallende vi trage in vier hoogtes, laminaat met een mooie uitstraling en een oersterke toplaag en tapijttegels. En dat tegen scherpe mee- neemprijzen. Een prijs klasse die tot nu toe bij Bac werd gemist. Bac Moerkapelle en Bac Zevenhui zen introduceren "Budget Wonen Op de foto van links naar rechts Coby de Graaf, mevrouw Bac, Lucretia Kloet en Baukeline Bac. Zevenhuizen - Afgelopen zaterdag speelde de toneelgroep van de Vereniging voor Openbaar Onderwijs het toneelstuk "Groot VerlofHet publiek genoot hoorbaar van de komische verwikkelingen in en om het huis van de kolonel die juist met groot verlof was. t.k. Opel Kadett diesel stationcar 1987 5-bak ƒ5000,-0172-214588 Johan en Rien 50, 't is nog niet zien! Wees 20 en 21 maart op je hoede1! De gelukkige winnaars met Big John en slager Zevenhuizen-Zaterdag 16 maart kwam de zwaarste mar. van Nederland, Jan Remkes alias Big John, naar Albert Heijn Zevenhuizen om aan vier kinde ren een cabriolet-trapauto te overhan digen. De afgelopen weken kregen de klanten van de slagerij van Albert Heijn bij aan koop van vier autoburgers een gratis kanslot in de vorm van een rijbewijs. Mevrouw van den Berg van Ai trok uit de vele deelnemers gelukkigen: Youri Pompe, M® eest. Wop van Cappelle en Jordy f

Hart van Holland | 1996 | | pagina 12