zoaP Vrijwilligers gezocht voor huiswerkbegeleiding aan Marokkaanse jongeren in Waddinxveen nieuws Maaridag-1 wint winter-tenniscompetitie Schaakvereniging Moerkapelle Eenvoudige zege dames 1 Rentokil Kraammarkt voor aanstaande ouders in IJsselland Ziekenhuis Simavi-collecte Zonnebloem zoekt dringend verplegenden en verzorgenden voor vakanties in 1996 en Nog een maand naturistisch zwemmen van Plattelandsvrouwen VluchtelingenI Terugkeren Naar (t)Huis LANDELIJKE COLLECTEWEEK 24 maart: Zuid-Hollandse Kampioenschap Stratego Hart van Holland/20 maart 1996 pagina 29 Volledig aangepast HELP Giro 550 9 t/m 13 APRIL Dames-2 wederom ongeslagen Voorlichting Informatiemarkt Moerkapelle-Na 10 maal dubbelen in het tennis- en squashcentrum in Moerkapelle bleken zij de beste. Van links naar rechts zittend: Ingrid Beltman en Madeion Leeuwis. Staand: Hanny Verbakei en Jackie Shaw Moerkapelle- In de onderlinge competi tie bij de jeugd werd de elfde ronde gespeeld. In groep 1 handhaafde Jesse van Elteren zijn eerste plaats. Hij won van Peter van Vuurde. Ook de num mers twee en drie wonnen: Hugo van Elteren versloeg Kevin Bakker en San- der Hertog klopte Aart-Jan van Vliet na een spannend tijdnoodduel. Jan van Helden rukte op naar de vierde plaats na zijn overwinning tegen Pieter van der Werff. Stand aan de kop: 1. Jesse van Elteren; 2. Hugo van Elteren; 3. Sander Hertog. In groep 2 versterkte Michiel Rensen zijn leidende positie. Hij won van Ron Droog, terwijl Stefan Rensen verras send verloor van Paul van der Meer. Michael van Eijk moest zijn meerdere erkennen in Wouter van Eeden Peters man. Martin Bieleman heeft de smaak te pakken: hij versloeg Saskia Droog, Kelly Gravesteijn klopte Stephan Her tog. Stand aan de kop: 1. Michiel Rensen: 2. Stefan Rensen; 3. Paul van der Meer. Bij de senioren werd de 24ste ronde afgewerkt. Gerard van Ommeren kwam in de problemen tegen Wim Vroeginde- weijmaar wist met een remise het vege lijf te redden. Ben van Geffen had niet veel moeite met Jacques de Lange. Bar ry Loef won weer, nu van Gerrit van Meeteren die op het einde de fout in ging. Jesse van Elteren liep over zijn broer Hugo heen, die zich iets te tam verdedigde. Marius van Vuuren was niet opgewassen tegen Arie Hoogduijn. Gerben Bergacker klopte Henk Doorn hein en Geerten Hoeflaak was te sterk voor Aron Kroon. André Corpeleijn won van Jacobus Verheul. Stand aan de kop: 1. D. Bac; 2. G. v. Ommeren; 3. R. Ordelman; 4. B. v. Gef fen; 5. W. Vroegindeweij sr. Het tweede team speelde de laatste competitiewedstrijd uit tegen Dord recht 5. Er werd een keurige 5.5-2.5 overwinning behaalde. Moerkapelle 2 sluit de RSB-campagne af met 9 match- punten uit 7 wedstrijden. Een verdien stelijke derde plaats werd bereikt. "Dankzij uw steun kan ik doorgaan..." zegt Inge Koppelaar, arts in het Bonda Ziekenhuis in Zimbabwe die voor het tweede achtereenvolgende jaar heeft ondervonden hoe belangrijk het in haar werk is als je kunt terugvallen op de steun van Simavi. Het Bonda Zieken huis in Zimbabwe telt bijna 200 bedden en geniet grote bekendheid en waarde ring tot in de verre omgeving. Een spe ciaal op gebruik in dit soort ziekenhuis afgestemd röntgenapparaat en instru mentarium voor de afdeling Oogheel kunde, maken het werken in dit zieken huis al heel wat eenvoudiger. "Voor het feit dat een generator er voor zorgt dat wij niet al te vaak bij kaarslicht hoeven te opereren, kunnen we Simavi niet dankbaar genoeg zijn. Daarom doe ik een dringend beroep op u er in ieder geval voor te zorgen dat Simavi dit on dersteunende werk kan blijven verrich ten. Het ziekenhuis wil graag verder uitbreiden en de kwaliteit van het werk verbeteren", aldus Inge Koppelaar. Het lijkt allemaal vanzelfsprekend: geboorteregeling, zwangerschapscon trole, de bevalling en de overlevings kansen van een kind tot vijf jaar. Maar a's je in Juliasdale in Zimbabwe woont, ben je wel tientallen kilometers verwij derd van het meest nabijgelegen zie kenhuis. Dan is het minder vanzelfspre kend en is het een hele stap voorwaarts als Simavi zorg draagt voor de bouw van een klein gezondheidscentrum. Als het klaar is, kunnen de bewoners er dagelijks terecht en kan er een com pleet gezondheidsprogramma voor moeder en kind worden opgezet. Zo zijn er nog meer plaatsen waar dit soort projecten moet worden opgestart. In de week van 25 t/m 30 maart wordt de huis-aan-huiscollecte van Simavi ge houden. Speciale aandacht wordt be steed aan die kleinschalige hulp aan artsen, ziekenhuizen en andere medi sche instellingen in ontwikkelingslan den. Voor ƒ500.- kunnen 10 vroedvrou wenkoffertjes worden aangeschaft; 1.000,- is voldoende om een middelgro te kliniek in India voor een aantal maan den van medicijnen te voorzien; de aan leg van een waterbron in India kost gemiddeld ƒ1500.- en een bedrag tus sen de 2500.- en 5000.- is toereikend om vervoersproblemen op te lossen. Dankzij uw steun kan Simavi doorgaan met deze belangrijke hulp! e nationale vereniging de Zonne- oem heeft nog een groot aantal ver- P egenden en verzorgenden nodig voor e aangepaste vakanties die dit jaar op i pJ°gramma staan.'n totaal gaan dit ooh j 'angdurig zieken, lichamelijk •nnri 'CaPteri en hulpbehoevenden □eren met de vrijwilligersorganisa- °P vakantie. Ruim 6000 vrijwilligers m .nodig voor he (verpleegkundige/ vln i e) verzorging en begeleiding uai n Zle en gehandicapte vakantie- nlpn waaronder meer dan 1100 ver- hpKk n en verzorgenden. Tot nu toe nebben zich zon 750 A- en HBO-V-ver- Pieegkundigen, gediplomeerden eenri?n\P/r^°~V/B/Z/ziekenverzor- senri °"Vz en bejaardenverzor- noo n aanSemeld. Dat zijn er dus lang bloemt Senoeg' Daar°m is de Zonne- start een groot wervingsoffensief ge- vpmiop" a'snoS het benodigde aantal zaterdagmorgen) vrij wil,en maken om zieken en gehandicap ten in 1996 de vakantie van hun leven te bezorgen. Daarbij concentreert de or ganisatie zich vooral op de maanden juni, juli en augustus, want in die perio de is de vraag het grootst. De Zonnebloemvakanties worden ge houden in diverse aangepaste hotels en vakantiecentra in Nederland. Ook beschikt de vereniging over het eigen, totaal aangepaste, hotelschip 'mps de Zonnebloem', dat ook reizen over de Rijn naar Duitsland en door Nederland maakt. Natuurlijk neemt de Zonne bloem de verblijfkosten van de vrijwil ligers (huisvesting en voeding) voor haar rekening en worden ook de reis kosten vergoed. Bovendien sluit de or ganisatie voor alle deelnemende vrij willigers een verzekering af. Belangstel lenden kunnen bij de Zonnebloem een informatieboekje met aanmeldingsfor mulier aanvragen: Postbus 2100, 4800 CC Breda. Telefoon: (076) 560 20 60. Waddinxveen- Gymnastiekvereniging Toos heeft voor heren vanaf circa 25 tot 55 jaar twee fitgymuren. Deze uren be staan niet alleen uit conditietraining, maar bieden ook een wat breder aan bod aan oefenstof. Binnen de trimles- sen wordt gedaan aan spierverlengen- de en spierversterkende oefeningen en wordt aandacht besteed aan speel- en spelvormen. Elke trim-activiteit wordt begeleid door een deskundige trainer. De les is aangepast aan het niveau van de deelnemers, zodat elke leeftijds groep zich binnen deze lessen thuis kan voelen. Het accent bij de herengroepen ligt voornamelijk op conditie en volley bal. Elke les wordt afgesloten met een partijtje volleybal. Voor de heren zijn er twee lessen op maandagavond, om 20.00 uur en om 21.15 uur. De lessen worden gegeven in de gymnastiekzaal aan de Staringiaan. Geïnteresseerden zijn welkom bij deze lessen en kunnen ook mee doen. Infor matie 0182-613839 of 630965. 8j8g gig ES tjffi De laatste maand van naturistisch zwemmen bij de NPN breekt aan. De NPN organiseert iedere zaterdag van 16.30-18.00 uur naturistisch zwemmen in De Koornmolen in Zevenhuizen. Tot en met eind april kan men hier terecht om ongekleed een baantje te zwem men. In de warmere maanden mei tot en met augustus is er een zomerstop bij de NPN. Er wordt dan niet in de baden gezwommen. Bij goed weer heeft het naturistische buitengebeuren een gro tere aantrekkingskracht. In deze maan den zit de NPN zeker niet stil. Er worden activiteiten als wadlopen en kampeer- weekeinden georganiseerd. Informa tie: 0182-616712 of 079-3613305. Rotterdam- De handwerktentoonstel- ling van formaat vindt plaats in de feest zaal van de Doelen, ingang Kruisplein, vlakbij het Centraal Station te Rotter dam en is geopend maandag 1 april van 14.00-21.00 uur en dinsdag 2 april van 9.00-16.30 uur. Uit de hele provincie komen van leden de handwerken in vele technieken bijeen. Alle werkstuk ken zijn gemaakt naar eigen ontwerp en veelal van hoog niveau. Op deze ten toonstelling zullen ook demonstraties in diverse technieken plaatsvinden. Tevens is er een doe-hoek ingericht. De modeshow zal dit jaar bestaan uit kle ding versierd met patchwork- en quilt- werk, en andere technieken. De toegang bedraagt: 5.- voor leden, 65+ en groepen 7.50 voor niet-leden. VLUCHTELINGENHï Info: 055 -366 33 39 Postbus 10343 7301 GH Apeldoorn Zevenhuizen - Konden de volleybalda mes van Rentokil-ZVH de goede vorm van de laatste weken vasthouden tegen het laag geklasseerde WC uit Vught. "In principe moet je over zo'n tegen stander heenwalsen", zei coach Wil lem-Jan van Yperen. maar het is toch altijd de kunst de concentratie vast te houden en je eigen spelletje te blijven spelen". Voor wederom goed gevulde tribunes werd het afgelopen zaterdag in Swanla dus toch een walk-over; met de setstanden 15-7,15-3 en 15-6 werd de partij in 41 minuten afgesloten. Dankzij goede servicedruk van Monique Bijl, prima blokkering van Olga van Zaanen en aanvalskracht van Ruth Heerschap en Francien Huurman, werden vele punten gescoord. Monique Vermeulen passte en verdedigde bovendien als vaqouds en reeds in de 2e set werden Fanny Lafeber en Gerda Huybers inge bracht. "Dat is het voordeel wanneer het zo goed loopt, dan kan je je wissel speelsters flink wat wedstrijdritme op laten doen", aldus een tevreden van Yperen, die aan het einde van de 3e set ook nog de 15-jarige Eva Heerschap haar wedstrijddebuut liet maken. Met voldoening constateren hij en trainer Jan Visser, dat het le damesteam in de 2e competitiehelft nog maar 2 verlies- punten heeft opgelopen en nu nog ste viger op de 5e plaats staat met 30 pun ten uit 17 wedstrijden. Aanstaande zaterdag wacht de kracht meting tegen TDK-Brevok in Breda, dat op de 3e plaats staat. Waar het 1 e team nog 41 minuten nodig had, deed het 2e damesteam in slechts 39 minuten. Het arme RW uit Rijnsburg werd met 3-0 (setstanden 15-7, 15-5 en 15-4) opgerold. Toch begint de selectie van coach Ank Bijl wat kwetsbaar te worden. Omdat Michelle Bijl nog niet voldoende hersteld was van haar en kelblessure, moest Karin Nagtegaal de volle partij spelverdelen en dat viel in haar positie niet mee. Na langdurige blessureleed vierde Manja Scheffers in de 2e set haar rentree, hoewel nog voorzichtig bij bepaalde spelsituaties, maar opgelucht over de goede afloop. Door het verlies van mede-koplopers Tonegido en Sille Jupiter is de voor sprong van de volleybaldames uitgelo pen naar 10 punten, met nog 5 wedstrij den te spelen. Wanneer aanstaande zaterdag VOY in Ouderkerk wordt bedwongen, kan op 30 maart in de thuiswedstrijd tegen Sille Jupiter de kampioensvlag worden gehesen. Delft- Zondag 24 maart wordt in Delft het Open Zuid-Hollands Kampioen schap Stratego 1996 gehouden. In to taal zullen naar schatting vijftig deelne mers strijden om de titels bij de senio ren en junioren (tot en met 14 jaar). Er zijn ereprijzen en spellen (of geldbe dragen) te winnen. Het Zuid-Hollands Kampioenschap vindt voor de derde keer plaats. Het toernooi geldt als voor ronde voor het Nederlands Kampioen schap, dat dit jaar voor de zesde keer wordt gehouden. De best geklasseer- den in Deventer plaatsen zich automa tisch voor de landelijke finale die 5 oktober in Tiel plaatsvindt. Het Open Zuid-Hollands Kampioen schap 1996 wordt georganiseerd door de Stichting ISK (Internationale Spellen Kampioenschappen). Evenals voor gaande jaren worden de wedstrijden gespeeld in Buurthuis St. Olof aan de St. Olofstraat 21 in Delft (telefoon: 015- 2144903), Het toernooi is niet alleen bedoeld voor de doorgewinterde Strat- ego-cracks, maar zeker ook voor begin nende spelers. Het gaat de organisato ren vooral om de sportieve strijd. Aan de sfeer wordt door ISK veel waarde gehecht; de stichting legt dan ook de nadruk op de gezelligheid van het spe len van Stratego. ISK wil Stratego-lief- hebbers van alle leeftijden en speel- slerktes in de gelegenheid stellen met elkaar de degens te kruisen. Daarom is gekozen voor een wedstrijdschema waarbij niemand voortijdig uitgescha keld wordt. Iedereen speelt tegen deel nemers van een gelijkwaardig niveau. Zondag 24 maart kan iedereen (spelers en belangstellenden) vanaf 10.00 uur terecht in Buurthuis St. Olof. De eerste ronde van het Open Zuid-Hollands Kampioenschap 1996 begint om 11.00 uur. De zesde ronde is om 17.10 uur afgelopen, waarna de prijsuitreiking volgt. Deelname kost 10,= voor senioren en 5,= voor junioren(tot en met 14 jaar). Meisjes en dames mogen gratis mee doen. Aanmelden kan in Delft bij de VW. Het kan ook telefonisch: bij Yi Leung (070-3877294) en George Franka (010-4141465). Na ontvangst van het bedrag wordt een programmaboekje opgestuurd. Op de wedstrijddag zelf kunnen mensen zich nog tot 10.45 uur inschrijven. Capelle aan den IJssel- Op zaterdag 13 april organiseert het IJsselland Zieken huis voor de zesde maal een kraam markt. Van 10.00 tot 16.00 uur kunnen aanstaande ouders en anderen belang stellenden voorlichting krijgen over kli nisch, poliklinisch en thuis bevallen. Op stands in de hal van het ziekenhuis geven ouderverenigingen, fabrikanten, babyspeciaalzaken en kraamzorg-in stellingen informatie en verkopen zij hun produkten. De kraammarkt is ontstaan naar aanlei dingvan de vele vragen van aanstaande ouders over de bevalling, de verpleging en de babyverzorging. De markt geeft antwoord op deze vragen. Er wordt zowel informatie verstrekt over beval len in het ziekenhuis als over de moge lijkheid om thuis te bevallen. Op de kraammarkt is een doorlopende dia presentatie over de kraamafdeling te zien. Over de verschillende manieren van bevallen (thuis, ziekenhuis, keizer snede) worden video's vertoond. Bo vendien kunnen de bezoekers een kijk je nemen in een nagebootste verloska mer, een kraamkamer, een couveuse kamer, een onderzoekkamer en een echokamer. In de hal van het ziekenhuis is een markt van informatiestands ingericht. Hier kunnen de mensen de gewenste informatie krijgen over alle aspecten van baby- en kinderverzorging. Er is informatie te vinden over kraamzorg, ouderverenigingen, baby-speciaalza ken, voeding, luiers en verzorging van moeder en kind. Om de kinderen op deze dag bezig te houden is het beken de poppentheater "Pedro" aanwezig. Ieder uur wordt een voorstelling voor de kinderen gegeven in de hal van het ziekenhuis. Waddinxveen- De Stichting Jeugd- en Jongerenwerk Midden-Holland, Stich ting Woonhuis, BJ Ter Gouwe, moskee Alhijra en de scholengemeenschap Coenecoop College hebben gezamen lijk een project opgezet voor huiswerk begeleiding aan Marokkaanse kinderen en jongeren in de gemeente Waddinx veen. Maar al te vaak hebben Marok kaanse leerlingen het moeilijk op school, doordat ze niet goed mee kun nen komen. Het tempo voor hen ligt te hoog. Ze hebben in vergelijking met hun Nederlandse vriendjes en vrien dinnetjes een flinke taalachterstand. Bovendien kunnen ze vaak door hun ouders niet geholpen worden, hoe graag die dat ook zouden willen. Nogal wat Marokkaanse ouders hebben im mers zelf niet of nauwelijks een (Neder landse) schoolopleiding doorlopen. Omdat het belangrijk is dat deze kinde ren toch een kans krijgen in de neder- landse samenleving werd de huiswerk begeleiding opgezet. Dit was mede een initiatief van Moskee Alhijra en de scholengemeenschap Coenecoop Col lege. De huiswerkbegeleiding gaat gegeven worden op maandag en dinsdag van 16.00 tot 17.30 uur in de lokalen van het Centrum voor kunstzinnige vorming Kreater. Daar worden de kinderen geholpen met hun huiswerk en er worden eenvoudige oefeningen met hen doorgenomen die vooral gericht zijn op het inlopen van taal- en leerachterstanden. Om dit werk goed te kunnen doen is de inzet van vele vrijwilligers onontbeer lijk. Men zoekt mensen die kunnen hel pen bij verschillende schoolvakken, zoals bijvoorbeeld wiskunde, econo mie en aardrijkskunde. Ook voor ande re vakken zijn mensen nodig. Maar de beheersing van een schoolvak is geen vereiste om Marokkaanse leerlingen te kunnen helpen met hun huiswerk. Vaak is een redelijke beheersing van de ne- derlandse taal al voldoende, omdat veel Marokkaanse kinderen de op drachten van het huiswerk niet begrij pen, doordat ze één, twee woorden niet kennen, ledereen die eventueel bereid zou zijn om zich als vrijwilliger in te zetten, wordt verzocht contact op te nemen, telefoon 0182-539913. Vragen naar Sven Sonneveldt.

Hart van Holland | 1996 | | pagina 29