nieuws mimw Vöoijaarsconcert Concordia Controle op werkende illegale vreemdelingen te Boskoop en Waddinxveen PAASSHOW Stichting vluchteling e belangstelling voor 'Groen en Doen' Sport voor 55+ bij TOOS Nieuwe operatietechniek nu moge lijk binnen vakgroep gynaecologie Meldpunt "een veilige woonomgeving" vandaag van start Hart van Holland/3 april 1996 pagina 25 GRENEN MEUBELEN 2e Paasdag 10.00-17.00 uur 350 m2 showroom met nieuw, antiek en repro meubelen Tevens grote collectie scherp geprijsde spiegels en woondecoraties Vraag naar onze aanbiedingen en bestedingskortingen Grenen specialist Wortman Klaas Keuning: 'De mensen in Joegoslavië hebben er weer vertrouwen in' Voorbeeldtuinen len worden, maar naast de slagwerkin strumenten zullen er ook melodische muziekwerken gespeeld worden met onder andere de xylofoon. De big-band speelt swingende muziek in de stijl van Glenn Miller. Na de pauze zal de harmonie de avond verder verzorgen. Het concert wordt gehouden in de Ont- moetingskerk aan de Groensvoorde in Waddinxveen. Aanvang 20.00 uur. De toegang bedraagt 5.-. Waddinxveen- Muziekvereniging Con cordia geeft een voorjaarsconcert op vrijdag 26 april. Het slagwerkensemble, de big-band en de harmonie zullen een afwisselend programma laten horen en zien. Voor de pauze zullen het slagwerken- sembie en de big-band om en om een aantal muziekwerken spelen. Het slag werkensemble zal een aantal diverse werken spelen waar een keur aan slag werkinstrumenten voor gebruikt zul- Rijnwoude- Op woensdag 3 april start de gemeente Rijnwoude in samenwer king met de politie Hollands Midden, District Rijn en Braassem, met een "leldpunt "Een veilige woonomge ving". Bij dit meldpunt, dat bereikbaar isonder telefoonnummer 071-3428238, kunnen inwoners van Rijnwoude hun meldingen kwijt die te maken hebben met de veiligheid van hun woonomge ving. Het unieke van dit meldpunt is dat net continu bereikbaar is; iedere dag 24 uur. Men kan bij dit meldpunt terecht met meldingen die direct te maken hebben met een veilige woonomgeving, zoals: 1 Vernielingen van straatmeubilair bij voorbeeld bushokjes, prullenbakken, bankjes, lantaarnpalen of beelden; 2. Vernieling of bekladding van speeltui- Hooftstraat 139-141 - Alphen a/d Rijn 0172-491523 vrijdagavond koopavond. gen in speeltuintjes; 3. Lantaarnpalen die niet branden; 4. Hinderlijk rondhan gende groepen jongeren die overlast veroorzaken, waardoor een gevoel van onveiligheid ontstaat; 5. Plaatsen die een verpauperde indruk maken, bij voorbeeld omdat een parkeerterrein- tje wordt gebruikt als stortplaats voor grof vuil; 6. Graffiti; 7. Melding van enge plekken, plaatsen waar te weinig ver- iichting of te veel groen is; 8. Suggesties voor de verbetering van de veiligheid in een bepaalde straat of wijk. Voor de punten 1 tot en met 5 geldt dat deze problemen binnen 48 uur zullen worden verholpen. Mocht dat om de een of andere reden niet lukken, dan wordt de melder hiervan op de hoogte gebracht, met vermelding van de re den. Meldingen van graf fiti kunnen nog niet gegarandeerd bihnen 48 uur worden verhol pen. Momenteel wordt een inventari satie gemaakt van de omvang van het graffi ti-probleem binnen de gemeente. Pas daarna kan een actie plan worden opge steld. Meldingen die val len onder categorie 7 en 8 kunnen niet bin nen 48 uur worden opgelost. Het gaat hier om meer gecom pliceerde zaken, die goed moeten worden uitgezocht en afgewo gen en financiële con sequenties kunnen hebben. Voor informatie: C.J.T. de Konink- Sira, 071-3428235. 'De mensen in voormalig Joegoslavië hebben respect voor de vredessolda- ten', zegt Klaas Keuning. 'Je ziet overal dat militaire installaties ontmanteld worden en dat de Joegoslavische auto riteiten de soldaten demobiliseren. Het allerbelangrijkste is misschien wel, dat de mensen weer vertrouwen in de toe komst hebben. Zij zijn de oorlog meer dan zat en de vluchtelingen willen terug naar huis.' Klaas Keuning is directeur van Stichting Vluchteling. Hij bracht onlangs een werkbezoek aan Joegosla vië en keerde optimistisch terug. Nauwelijks een half jaar geleden woed de de oorlog in voormalig Joegoslavië nog in volle hevigheid. Nederlandse blauwhelmen moesten de moslim-en clave Srebrenica opgeven. Ook de en clave Zepa kon niet langer stand hou den. Duizenden vrouwen en kinderen sloegen op de vlucht. Hun mannen moesten achterblijven en gevreesd moet worden, dat zij zijn omgebracht door het Bosnisch-Servische leger. Tenslotte vonden de vluchtelingen een veilig onderdak in Tuzla. Klaas Keuning: 'Je merkt dat de mensen opgelucht zijn. Maar er is veel kapot. In Tuzla bijvoorbeeld staan nauwelijks nog scholen overeind. Een daar alleen al wonen 52.000 kinderen van vier tot zeven jaar. Zij willen nu eindelijk wel eens naar school, zij willen een normaal leven.' 'Misschien hebben we wel een zekere verplichting tegenover die kinderen. De meesten van hen komen uit Srebr enica, dat nu onder Servisch bestuur staat', zegt Klaas Keuning. 'Zij kunnen niet terug naar huis. Daarom richten we voor hen scholen in. En we trainen on derwijzers in het omgaan met oorlogs trauma's. We praten immers over kin deren die in een oorlogssituatie zijn opgegroeid, die de verschrikkingen van vier jaar oorlog hebben meege maakt. Zij willen ook wel eens zonder angst buiten kunnen spelen. En ze wil len leren lezen. En rekenen. Ik wil niets liever dan daaraan meewerken.' Iedereen kan daaraan meewerken. Het herstel van de scholen is een uniek project, omdat de scholen na een aan loopperiode van negen maanden zelf standig verder kunnen, met steun van de lokale overheid. Negen maanden lang is er nog geen 25,= per maand nodig om kinderen weer naar school te laten gaan. Om hen een kans voor het leven te geven. Wie dit werk wil steunen, kan een gift storten op giro 999 van Stichting Vluch teling in Den Haag. Hartelijk dank. Door Karin van Laneeraad Boskoop - In het Plantariumgebouw op het I.T.C. terrein is op zaterdag 30 maart de beurs voor tuinplezier Groen en Doen geopend door drs. J.J. Spros, voorzitter van Plant Publicity Holland. Deze beurs wordt dit jaar voor de tweede keer gehouden en geniet nu al grote bekendheid. Groen Doen heeft ook een primeur. Er is een gilde van boomkwekers opgericht onder de naam Groen Escorte. Dit gilde zal gedurende de gehele beurs voorlichting geven en demonstraties verzorgen. Met een groot aantal voorbeeldtuinen en balkons geeft Groen Doen de con sument de mogelijkheid om ideeën op te doen. Deze voorbeelden zijn aange legd door hoveniers. Het formaat van de voorbeeldtuinen zijn afgestemd op de gemiddelde tuin die men tegenwoor dig bij een eengezinswoning aantreft. Er zijn 'gevels' geplaatst waardoor men een kijkje in de tuinen kan nemen. Ook is er speciaal aandacht besteed aan minder valide liefhebbers van tui nieren. Zo is er een tuin die extra ruim is opgezet, zodat deze tuin goed toegan kelijk is voor iemand die zich in een rolstoel voortbeweegt. Op donderdag 4 april is er een speciaal programma georganiseerd voor min der validen: "tuinieren op maat". Op deze dag wordt er onder andere een presentatie gegeven over ergonisch gereedschap. Ook op 5 en 6 april zijn er speciale programma's. Op die dagen exposeert een aantal beeldende kunstenaars werk dat een relatie met de tuin of de natuur heeft. De kunstenaars zijn ter plekke aanwezig en verzorgen demon straties van hun werk. Zo zijn er aqua rellisten, keramisten, schilders en een rakustoker aanwezig op de beurs. Er is op deze dagen tevens aandacht voor allerlei vormen van bloemsierkunst. Er worden verschillende demonstraties van bloemschikken zoals de Japanse Ikebana gegeven. Naast deze speciale activiteiten is er uiteraard gelegenheid voor het bezoe ken van een uitgebreide markt met planten en tuintoebehoren. Op alle da gen zijn er plantenveilingen van bijzon dere planten. Dagelijks zijn er twee plantveilingen van niet alledaagse soorten. Het gaat voornamelijk om bij zondere heesters en coniferen in pot. Bezoekers kunnen bij opbod planten kopen die men vooraf heeft kunnen zien in de catalogus. Samen met andere veilingmeesters verzorgt Wim van Nierop de veilingen tijdens Groen Doen. Van Nierop was veilingmeester van Boelhuisveilingen in Boskoop. Groen Doen is geopend tot en met 8 april van 10.00 tot 18.00 uur. Benthuizen - Bij een ernstig verkeers ongeval op de kruising Heerewegh/pro- vinciale weg 22 op dinsdag 2 april om streeks 11.25 uur, is de 91-jarige Jan van den Berg uit Wassenaar om het leven gekomen. Hij reed met zijn personen auto op de Heerewegh en bij de krui sing met de provinciale weg 22 verleen de hij geen voorrang aan de 55-jarige Waddinxveense vrachtautobestuur der. Vervolgens reed de vrachtauto met de voorzijde tegen de linkerflank van de personenauto. Ter plaatse werd door personeel van twee ambulances en van de traumahe- licopter levensreddende handelingen verricht. Nadat het slachtsoffer door de brandweer uit zijn voertuig was be vrijd werd hij overgebracht naar het Langeland Ziekenhuis in Zoetermeer. Onderweg bezweek de man aan zijn verwondingen. Vanwege het ongeval is de provinciale weg tussen de Gemene- weg en de Omleidingsweg gedurende tweeenhalf uur afgesloten geweest. Het verkeer werd omgeleid. Tijdens controle van drie bedrijven te Boskoop aan de Insteek, Zijde en Wijk- dijk en aan de Henegóuwerweg te Wad dinxveen door de Vreemdelingen dienst van het District IJssel en Gouwe en medewerkers van de inspectie dienst van het Ministerie van Sociale zaken en Werkgelegenheid werden 10 buitenlandse personen, allen Polen, werkend aangetroffen die illegaal in Nederland verbleven. Het betrof hier een controle gericht op legaal verblijf en tewerkstelling. Voorts wordt de belastingdienst geïnfor meerd. De werkgevers van deze bedrijven is proces-verbaal aangezegd voor over treding van de Wet Arbeid Vreemdelin gen. Ook zal tegen de (rechts)persoon die "bemiddelde" in de tewerkstelling van deze buitenlandse werknemers proces-verbaal worden opgemaakt. De illegaal aangetroffen werknemers zijn door de vreemdelingendienst uit Nederland verwijderd. In de toekomst zullen soortgelijke controles worden gehouden. Waddinxveen- Gymnastiekvereniging TOOS Waddinxveen start in samenwer king met de Sportraad Zuid-Holland en het Welzijnswerk Waddinxveen op donderdag 4 april met een sportuur voor 55Donderdag 4 april zal overdag in de Sportzaal de Groenswaard in Waddinxveen Noord van 14.00-15.00 uur een les voor zowel mannen en vrou wen worden gegeven. Vanaf donderdag 11 april tot en met half juni wordt dit uur in de Gymnastiekzaal de Staring laan in Waddinxveen Noord en op het tijdstip van 14.30-15.30 uur gegeven. De les heeft tot doelstelling het bevor deren en ontwikkelen van de motoriek van de deelnemers, het verbeteren en stimuleren van de sociale contacten en zorgdragen voor het lichamelijke en geestelijke functioneren van de deelne mers. De deelnemers willen aan sport doen om zich fitter te voelen, lekker in beweging te zijn, in contact te komen met leeftijdsgenoten en omdat sport een prettige vrijetijdsbesteding is. De les is geschikt voor mannen en vrou wen vanaf 55+; zonder of weinig sport en spelervaring, die opnieuw met spor ten willen beginnen of die een gezond heid- en trendsporter is. Meer informatie kan worden verkregen bij: 0182-630965 of 0182-613839. Gouda- Er zijn maar een paar ziekenhui zen in Nederland waar hysterosco- pisch opereren mogelijk is. Het Groene Hart Ziekenhuis is er nu één van. Met de komst van de gynaecoloog me vrouw J.F. Admiraal (vorig jaar april) haalde de maatschap gynaecologie van het GHZ niet alleen een nieuwe collega maar ook nieuwe deskundigheid en vaardigheid in huis. Na heer opleiding tot gynaecoloog specialiseerde me vrouw Admiraal zich in de "endoscopi- sche chirurgie in de gynaecologie". Zij legde zich met name toe op de hystero- scopische chirurgie (via een dun kijker tje letterlijk kijken inde baarmoeder via de vagina). Sinds een paar maanden beschikt het GHZ over de benodigde apparatuur(een nieuwe endoscoop) voor deze vorm van chirurgie. Behalve diagnostiek (onderzoeken wat er aan de hand is) kan mevrouw Admi raal nu ook daadwerkelijk operaties volgens deze techniek uitvoeren. Het gaat hierbij om bijvoorbeeld endome trium ablatie (verwijdering van de slijmvliesproducerende laag van de baarmoeder) en het verwijderen van sommige myomen (vleesbomen) en poliepen. Een baarmoederverwijde ring is dan niet meer nodig. De voorde len voor de patiënt zijn een korte opna me (2 nachten) en het herstel is bijna onmiddellijk. Zonder deze techniek moet de vrouw een veel groter operatie ondergaan en kan het herstel zo'n drie maanden duren. Voor vrouwen met het syndroom van Ashermann (verkleefde baarmoeder) is hysteroscopische chi rurgie zelfs de enige methode om be handeld te kunnen worden. De nieuwe operatiemethode betekent een positie ve bijdrage aan de kwaliteit van de alge mene gezondheidszorg en is uiteinde lijk kostenbesparend. Gynaecoloog en collega mevrouw M.T.E.W. Bulstra is nauw betrokken bij de training in de uitvoering van deze operatietechniek zodat ook zij op deskundige wijze de hysteroscopische chirurgie kan toe passen. Binnen de vakgroep gynaecologie is er tevens een uitbreiding op het gebied van laparoscopische operaties (met behulp van een instrumentje (endo scoop) in de buikholte kijken en opere ren). Zo kunnen nu bijvoorbeeld cys- tes, verkleving en buitenbaarmoeder- lijke zwangerschappen via deze tech niek geopereerd worden.

Hart van Holland | 1996 | | pagina 25