Nationale collecte Rode Kruis Schaakvereniging Moerkapelle Van Tilburg Racing Team nnalëwedstrijd jonge hengelaars Orgelconcert in Moordrecht Zaterdag nationale Molendag Regionaal project levert Cara-paspoort Rode Kruis op Koninginnedag Foto's in het HART VAN HOLLAND Fietsen voor het Rode Kruis Inleveren van pakketten voor Polen Hart van Holland/8 mei 1996 pagina 17 Restauratie SS» Möiïïoc'i,Vogi'; k: Openingstijden Gepubliceerde foto's in het Hart van Holland kunnen aan ons kantoor, Noordelijke Dwarsweg la te Zevenhui zen, afgehaald worden a 5,-. Nabestellen kan ook: na betaling van 7,50 kan de foto een week later afge haald worden, (nabestellen tot uiterlijk een week na ver schijning). Foto's zijn af te halen vanaf donderdagmor gen na verschijning van het Hart van Holland. nnnr Gerard Verheiien Zevenhuizen - Zaterdag is het Mplendag. In het gehele land zijn dan weer de molens te bezichtigen. Zo ook de houtzaagmolen "De Salamander" in Leidschendam, wiens leven gered werd door Giel de Graaf uit de gemeente Zevenhuizen-Moerkapelle. Welke molenvriend kent Giel de Graaf niet. Een VUT-ter, die 63 jaar geleden in Zevenhuizen als molenaarszoon werd geboren. Ook zijn voorouders hadden een voorliefde voor molens. Zij waren of molenaar of molenmaker. Niet zo vreemd dat Giel, zoals als hij het zelf zegt, bezeten is van alles wat molen is. Hij is er als het ware genetisch mee behept. Waar Giel de Graaf nog meer mee behept is, is zijn redenaarstalent, zijn overtuigings kracht en zijn doorzettingsvermogen. En daarbij is hij een geboren aartsscharrelaar én een aarstbedelaar. Wat hij gedaan weet te krijgen, grenst bijna aan het oneindige. Door al deze talenten werd hij in 1990 in het bestuur van de stichting "Houtzaagmolen De Salamander" opgenomen. De houtzaagmolen stond letterlijk op instorten, was verworden tot een bouwvallig misbaksel. Een gelij kenis met een sterk ondervoede kat is hier zeker op zijn plaats. De rieten huid van de molen vertoonde een grote overeenkomst met de vacht van poes, die meer her dan der kale plekken te zien gaf. Binnen regende het net zo hard als buiten. Daardoor was het binnen één roestige bende. Volgens Giel was er niet één koppeling die meer werkte. Daarom hadden ze iemand nodig die ten eerste verstand van zaken had en ten tweede kon "lullen als Brugman Want er moest voor de zo broodnodige restauratie geld, veel geld bij elkaar gepraat worden. En daar hadden ze in Giel de Graaf een goeie aan! Iemand die zich bovendien als vrijwilliger ter beschik king stelde. Giel: "Ja je moet echt met molentjes lopen om dat werk te doen. Want als je die oude "klerezooi" zag, daar werd je niet goed van. Met de molen was niks meer te doen. Het was één groot stuk brand hout". Houtzaagmolen De Salamander in Leidschendam. Wat schier onmogelijk leek, presteerde Giel de Graaf. Elk radertje, elk tandwiel ontroestte hij. Daarenboven kwam hij dingen tegen, waarvan hij niet direct wist waar die thuis hoorden. Via-via kwam hij in het bezit van een paar honderd foto's, waaronder 25 werkba re. Deze werden door hem onder de loupe gelegd tot hij er achter kwam dat dit wieltje hier hoorde en dat wieltje daar. Toen hij alle ins en outs in zijn hoofd had zitten, moest er geld komen om alles weer in de oorspronkelijke staat terug te brengen. Voor wat betreft de restauratie was Giel de Graaf een voorstander van een fasegewijze aan pak. Elke fase moest te overzien zijn. Vervolgens kwam hij voor iedere fase met een voorstel, dat voorzien was van Moerkapelle- In de finalegroep, waarin zes schakers strijden om het clubkam pioenschap van de schaakvereniging zijn weer drie partijen gespeeld. Maarten Vroegindeweij speelde remise legen René Ordelman en consolideer de daardoor zijn verrassende kopposi tie. Gerard van Ommeren kreeg een miniem voordeeltje tegen Wouter Vroegindeweij. Het bleek niet genoeg voor de winst: remise in het toreneind spel was de partij tussen Dick Bac en Ben van Geffen. Door eerdere slechte resultaten voelden beiden zich ge- I wPn§?n °P winst te spelen. Lange tijd 'eek Dick te gaan winnen, maar Ben counterde goed. De tijd speelde een elangrijke rol. Dick Bac won tenslotte verdiend. De stand: 1. Maarten Vroegindeweij 2.5 uit 3; 2. G. van Ommeren 1.5 uit 2; 3. R. Ordelman 1.5 uit 3; 4. Wouter Vroegin deweij 1.5 uit 3; 5. Dick Bac 1 uit 3; 6. B. van Geffen 0 uit 2. De overige senioren speelden ronde 29 van de onderlingen competitie. Deze keer deden de oudjes het best: ronald Mandersloot versloeg Jesse van Elte- ren in het eindspel. Jacques de Lange was te sterk voor Barry Loef. Marius van Vuuren was Hugo van Elteren de baas. André Corpeleijn klopte Gerrit van Meeteren. Maarten Corpeleijn ze gevierde tegen Aron Kroon. Stand aan de kop: 1. Jesse van Elteren; 2. Ronald Mandersloot; 3. Jacques de Lange; 4. Barry Loef; 5. Hugo van Elteren. Zevenhuizen- Voor de tweede wed- trijd van het seizoen reisde het Van i burg Racing Tearn af naar circuit "De varsselring" in Hengelo Gelderland. In Bchtendtraining reed Karl met een nde tijd van 2.05.13 al meteen een ll(jr Persoonlijk baanrecord en kwa- niaeteréf zich °P een voorlopige 8e Piaats. De middagtraining leek veel be- tiiri 6 ^aan' ^ar' verbeterde al snel zijn 7Pt<>en m'®sc6ien had er nog meer inge- r"' ?cdter kwam Karl in de zevende tier ,6 'n aanralong met een andere rij- knn k33j or z')n motor niet meer onderuit ging. Gelukkig alleen 1, e niets en de motor had t\» .Pschade. Met een tijd van gesevp °m uur werd het startsein pe?snnrtva°nnr wedstriid van de Su- start pn a i' kende een flitsende tart en do°k als 7e de bocht in. Jam mer genoeg kon hij deze plaats niet vasthouden en zakte in de vijfde ronde terug naar een 11e plek. Hierna moest Karl een hevig gevecht aan met de num mer 10 van de wedstrijd, welke hij in de voorlaatste ronde in de Molenbocht eruit remde. In de laatste ronde kwam niemand Karl meer voorbij en zo finish te hij op een 10e plaats. Na de techni sche controle bleek de motor van de nummer 5 van de wedstrijd niet vol gens de regels te zijn en werd vervol gens gediskwalificeerd. De officiële uit slag werd gewijzigd en Karl klom op naar de 9e plaats en verdiende hiermee de eerste zeven punten voor het kam pioenschap. Tevens verbeterde Karl opnieuw zijn persoonlijk baanrecord door in de laatste ronde van de wed strijd een tijd van 2.02.00 neer te zetten. Op 12 mei aanstaande wordt de eerst volgende wedstrijd verreden op het stratencircuit van Eemshaven. Zevenhuizen/Moerkapelle- In de week van 13 mei wordt weer de landelijke collecte gehouden voor het Nederland se Rode Kruis. Ook in Zevenhuizen- Moerkapelle wordt in die week gecol lecteerd. Het Rode Kruis is vooral bekend door de activiteiten in oorlogsgebieden en bij rampen. Maar ook in Nederland zijn vele vrijwilligers binnen het Rode Kruis actief. De afdeling Zevenhuizen-Moerkapelle bestaat uit een colonne, een afdeling welfare en het jeugd rode kruis. De colonne bestaat uit opgeleide vrij willigers die wekelijks oefenen en op treden bij grote publieksevenementen. Zo wordt de colonne ingezet voor eer ste hulp bij de bedrijfsvoetbalcompeti tie, kaarsjesavond en braderieën. Afgelopen winter werden ruim dertig kinderen van groep 8 van de basis school uit Moerkapelle opgeleid voor het jeugd-E.H.B.O. Deze kinderen zijn zo enthousiast dat het merendeel in middels is gestart met het B-diploma. De welfare is op dinsdagmiddag actief. Een clubje dames komt dan onder het genot van een kopje thee handwerken/ knutselen en gezellig praten. De zelfge maakte spullen worden verkocht en de opbrengst wordt besteed aan een goed doel. De afdeling Zevenhuizen-Moerkapelle van het Rode Kruis is nog op zoek naar een vrijwilliger die eventueel de taak van penningmeester op zich wil nemen.Wie interesse heeft kan contact op nemen met de secretaris van het bestuur, de heer L. Wigboldus, telefoon 079-5932554. een prijskaartje. En dat werkte. Zo praatte hij f 85.000,- los van de VSB, waardoor de transmissie-as-zolder (vroeger de krukaszolder genoemd) vlak onder de molenkap kon worden gerestaureerd. Giel: "En zo zijn we afge zakt naar beneden". Overigens bleek uit de tekst op een bordje, dat op een van de zware balken pal onder de kap was aangebracht, dat die (gerenoveer de) kap door (wijlen) de heer I.J. de Kramer op 16 mei 1990 op de molen was geplaatst. Volgens De Graaf is de voor malig opzichter van de molenviergang Zevenhuizen de grote initiator geweest voor de renovatie van de houtzaagmo len in Leidschendam. Een voortrek kersrol, die door De Graaf verder werd ingevuld. Er staat nu weer een molen. Een molen die een schitterende face-lift heeft ondergaan dank zij een gouden man uit Zevenhuizen. De houtzaagmolen is zonder meer het bezichtigen waard. Een molen waarin de historie van een eeuwenoude tech niek te zien is. En waarover gids Giel de Graaf uitermate boeiend en enthou siast kan vertellen. De molen is gelegen vlakbij de sluis aan de Damlaan in Leid schendam. De bezichtigingstijden zijn zaterdag en woensdag van 14.00 tot 17.00 uur. Giel de Graaf bij de houtzaag. Moerkapelle- Deverkopingopde brade rie van de Welfare afdeling Moerkapelle heeft 2075.- opgebracht. Hiervan gaat een gedeelte naar het IJs- selvliet project, een opvanghuis voor ernstig zieke kinderen met een korte levensverwachting en zonder familie om op terug te vallen, en een gedeelte voor aanschaf nieuw materiaal. De babypop is gewonnen door Paul de Vos; de mand met inhoud door Jacoba Rietdijk. De nummers van niet afgehaalde lootjes zijn: 2, 6, 7, 34, 62, 73, 76, 78, 101, 102, 108,129,130,159,220,246,247,268,269, 276,278,309,331,332,344,347,355,361, 403, 406, 409, 412, 430 en 479. Tot vrijdag 10 mei kan men de prijzen afhalen. Bellen met 079-5933017. Waddinxveen- In de afgelopen maan den heeft de Hengelsportvereniging "Waddinxveen" H.S.V.W. in samenwer king met de Stichting Wijkwerk De Zuid- plas een succesvolle viscursus voor jongeren gehouden. Een zestal begelei ders hebben in negen bijeenkomsten op een boeiende manier niet alleen de vistechniek zelf aan de 25 jonge cursis ten onderwezen, maar hen ook laten zien welke dieren en planten er nog meer in en rond het water leven. Met behulp van dia's en twee microscopen heeft de heer Wierda (gastbegeleider) met behulp van de collega-vissers, be grip en respect bijgebracht voor de natuur. Zaterdag 4 mei werd de cursus afgesloten met een viswedstrijd. De eerste prijs is gewonnen door Sidney Hagens. Hij is 8 jaar en ving één vis (de grootste vis van de dag) met een lengte van 50 centimeter. De tweede prijs ging naar Admar Witte. Admar is 9 jaar en ving een totale vislengte van 48 centi meter. De derde prijs is gewonnen door Anton Knoop. Hij is 10 jaar en ving een totale vislengte van 45 centimeter. Na afloop kregen alle cursisten een diplo ma uitgereikt. Medio september wordt een volgende viscursus georganiseerd. Moordrecht- Op zaterdag 25 mei start de Stichting Orgelconcerten Moor drecht weer met haar jaarlijkse serie orgelconcerten. Voor 1996 staan er vier op het programma. De laatste wordt gehouden op 19 oktober met het Jeugd koor Vox Jubilans uit Waddinxveen en dirigent Jan Mulder. Het eerste concert op 25 mei wordt georganiseerd in de Nederlands Her vormde kerk te Moordrecht. De orga nist voor deze avond is Jaap Nieuwen- huijse uit Waddinxveen. Het programma vermeldt enkele grote werken van onder andere J.S. Bach (Concerto in Es en de Dorische Tocca ta), G.F. Handel, Felix Mendelssohn en Widor (4e Symphonie). Het program ma begint met een koraalbewerking van Jan Zwart en eindigt met een Pink sterfinale van eigen hand waarin diver se pinksterliederen verwerkt zijn. Het concert begint om 20.00 uur en de kerk is om 19.30 uur. De toegang is 5,= voor volwassenen en 3,= voor kinde ren en CJP-houders. Aan de uitgang is er nog een collecte ter instandhouding van deze orgelconcerten. Damesfiets trommelrem 3 versn. 100,= I 0180-631541 Tekentafel beweegbare arm linealen 250,= 0172-211109 (tussen 18.00-19.00 uur) Voortent omloop mt.9.20 m. zgs 400,= 0182-617967 Witte box met verstelb. bodem en speelgoedlade 75,= 0182-611637 Kinderwagen igst 75,= Senior stoel gemakk. zittend 35,= 0172-589293 Peugeot 205 x R 1.4 Bj.'86 APK mrt.'96 gr.kent. 2950,= 0172-216415 Kinderledikant dekbed hoezen 50,= Autostoeltje 0-1 jr. 50,= 0172-217642 Volvo 340 DL Bj.'86 APK okt.'96 2950,= 0172-215279 Tweeling kinderwagen incl. laken 100,= 0172-218157 Renault 5 Bj.'84 APK 10-'96 1250,= 079-312367 Opel Ascona 1.8E sportuitv. zeer mooi Bj.'84 izgs 3250,= 079-3315319 Chesterfield 2- en 3-zitsbank zgan donkerrood teab 079-3427125 Er is weer plaats voor sopranen bij kleinkoor Cantare info: 0172-217134 Alphen aan den Rijn- Op Hemelvaarts dag organiseert toerclub Avanti fiets tochten ten bate van het Rode Kruis. Ook nu is er een korte tocht die met het hele gezin gereden kan worden. Dit jaar wordt gestart vanaf het clubgebouw van Avanti, Westkanaalweg, Sportpark Zegersloot-Zuid te Alphen aan den Rijn, dus niet vanaf het Rode Kruis-gebouw. De starttijden zijn: 35 kilometer 9.00- 13.00 uur; 70 kilometer 9.00-12.00 uur; 100 kilometer 9.00-10.00 uur. Om 17.00 uur sluit de eindcontrole en moet men binnen zijn. De kosten, inclu sief bedragen 5,=. Voor nadere inlich tingen: telefoon 0172-421020. Zoetermeer- Er is weer gelegenheid tot het inleveren van pakketten voor fami lie, vrienden en kennissen in Polen. Het pakket wordt in Polen aan huis afgeleverd. Inleveren van pakketten kan geschieden bij: PPE inzamelpunt, Agaat 10 te Zoetermeer op donderdag 16 mei van 17.00 tot 22.00 uur. Informa tie: 079-3615682. Gouda- Op maandag 20 mei vindt de presentatie plaats van Ademraad, een transmuraal paspoort voor Cara-patin- ten als nieuw hulpmiddel bij zorgverle ning aan patiënten met astma, chroni sche bronchitis of longemfyseem. Me vrouw B.M. van Weelden, longarts in het Groene Hart Ziekenhuis, overhan digt die middag het eerste paspoort aan mevrouw C.A. van Veen van het Cara-fond Gouda/Midden-Holland. Het Cara-paspoort Ademraad zal door de longartsen worden gebruikt als on dersteuning bij de behandeling en be7 geleiding. Het paspoort bestaat uit twee delen. De informatiemap bevat alle relevante patiënteninformatie over Cara en is toegesneden op de regio Midden-Holland. Daarnaast bevat het paspoort een uitneembaar zakboekje voor de bezoeken aan huisarts en zie kenhuis. In het zakboekje kunnen hulp verleners binnen en buiten het zieken huis en de patiënt zelf gegevens note ren die van belang zijn voor iedereen die bij de behandeling en begeleiding is betrokken. Op die manier wordt de zorgverlening rond Cara-patiënten, die in vele handen is, verder verbeterd en goed op elkaar afgestemd. Bij de samenstelling van het patiënten paspoort zijn het Groene Hart Zieken huis, De Vierstroom kruiswerk en maatschappelijke dienstverlening) en de Regionale Huisartsen Vereniging betrokken geweest. De uitvoering van het project is mede mogelijk gemaakt dankzij een projectsubsidie van de Pro vincie Zuid-Holland (zorgvernieuwing smiddelen ziekenhuiszorg).

Hart van Holland | 1996 | | pagina 17