BAC bestaat 50 jaar Autocross in Zevenhuizen Hengelsport Schaakvereniging Moerkapelle Ontmoeting over drempels heen feer.eni'ffing Zang en Kleur: (alle evenementen in het clubgebouw aan de juli Dp u60 nabi) de stoplichten). Zomerkaarten: 24 mei, 14, 28 juni, 5, 19 eze kaartavonden beginnen om 20.15 uur. Duivensport Ballonvaren na hengelen de veiligste sport evenhuizen-Moerkapcllc Activiteiten Agenda om bij te blijven... Hart van Holland/15 mei 1996 pagina 13 Uitbreiding Personeel Overdoen Start ouderencompetitie Nationale Hengelsportdag agenda van kerkelijke, maatschappelijke en culturele activiteiten Zevenhuizen-Moerkapelle Veilig nnnr Piprarri Verheiien Moerkapelle/Zevenhuizen - Het lijkt na 50 jaar zo gewoon. Eén BAC-vesti- ging in Moerkapelle en één in Zeven huizen. Twee goed lopende zaken, He de strijd om het bestaan van eer tijds duidelijk verbloemen. Een strijd die door mevrouw R. BAC-van der Spek met doorzettingsvermogen en met succes werd gestreden. Als jonge weduwe en moeder van een tweejarig zoontje (Arie) en een vier maanden oud dochter tje (Lidi) zette mevrouw BAC het vee voederbedrijf van haar man in Moerka pelle voort. Halverwege de Tweede We reldoorlog deed ze dit bedrijf over aan Jacobus Bac. Omdat ze toch iets voor zichzelf wilde, begon ze in 1946 in de Oranjestraat in de huiskamer een be perkt aantal stoffen te verkopen en wat garen en band. Een jaar later verhuisde ze naar de Raadhuisstraat. Daar zette zehaar "winkeltje" in de bijkeuken van het ernaast gelegen pand voort, terwijl het assortiment werd uitgebreid met textiel en gordijnstoffen. Op haar fiets (later een Solex) met een koffer vol stalen ging ze "de boer op". Kochten de mensen wat dan werden bestellingen apart (vaak door dochter Lidi) nog eens rondgefietst. Zo voorzag ze Bent huizen, Nieuwerkerk, Rotterdam en het Westland van nieuw ondergoed en al les wat daarmee samenhangt. Uit die tijd herinnert mevrouw BAC zich nog een boer, die een groot gezin had en wilde emigreren. Hij zou al z'n koeien verkopen en van de opbrengst textiel kopen. Bij mevrouw Bac was dat niet tegen dovemansoren gezegd. Met een propvolle koffer toog ze de polder in. Bij de boer aangekomen had ze geluk, want ze was de eerste. Ze was nog maar net binnen, of er kwam een tweede verkoper aan. Niet op z'n fiets, maar in een grote slee. Hij moest wachten en dat was zijn pech. Met twinkelende ogen vertelt mevrouw Bac dat ze bij de Boer al haar koopwaar moest uitsprei den en dat hij alles wat hij nodig had in de bedstee kieperde. Om kort te gaan, ze had uiteindelijk nog maar één stukje over. De man met de slee was daar niet Blij mee en als blikken konden doden Bad Bac nu geen 50 jaar bestaan. Van links naar rechts Arie Bac, mevrouw Bac, Tini Bac, Daco Bac en Trijnie De kinderen werden ouder en bij één van hen begon zich het zakelijke in stinct duidelijk te manifesteren. Doch ter Lidi had dat niet zo. Zij was meer de stille kracht op de achtergrond. Als kind van 13 jaar, herinnert ze zich, ging ze vaak inkopen doen en runde ze al leen het winkeltje, omdat moeder in het ziekenhuis lag. Het was Arie die zakelijk gezien in de voetsporen van mevrouw Bac trad. In 1968 nam hij het bedrijfje formeel over. Na ettelijke verbouwin gen in de Raadhuisstraat betrok hij zo'n 13 jaar geleden het oude Dorpshuis in Moerkapelle. Iets eerder had hij al een filiaal geopend in Zevenhuizen. Nu Daco, de zoon van Arie, ook al enige tijd in de zaak actief is, worden de ac centen meer verlegd naar de projectin richting. Dat wil zeggen het inrichten van ziekenhuizen, bejaardentehuizen en kantoren. Mede door de woningin richting is het uitgegroeid tot werkgele genheid voor zes stoffeerders en drie naaisters die garant staan voor vak manschap en service. Het feit dat er bij Bac weinig verloop Hoogerdijk. van personeel is, zegt iets van de werk gever. Neem Maarten Slingerland. Hij is al 36 jaar bij de firma in Moerkapelle. Hij is momenteel de man die voor een groot deel de projectinrichting onder zijn hoede heeft. Neem Trijnie Hooger dijk. Zij begon ruim 30 jaar geleden bij mevrouw BAC in de huishouding voor één dag per week. Al snel kwam daar een tweede dag bij om gordijnen te naaien en wel bij moeder Bac (zoals Trijnie haar graag noemt) op de huiska mertafel. Nu zit ze riant boven in een fraai ingericht naaiatelier. Ook Jolanda van Leeuwe is al van kinds af aan bij BAC werkzaam en wel in Zevenhuizen. Op de vraag aan mevrouw BAC of ze na alles wat ze meegemaakt heeft, het wéér zo zou doen, kijkt ze met verbaas de ogen de vraagsteller aan. "Wat is dat nou voor een rare vraag. Natuurlijk zou ik het weer zo doen. Er waren wel eens van die dagen dat ik bij mezelf dacht van 'Oh, Oh ik geloof dat ik niet verder ga', maar de andere ochtend had ik weer moed". En dat typeert een zaken vrouw in hart en nieren. Niet zeuren, maar doorgaan. cross niet om 13.00 maar al om 11.00 uur. De cross zal tot ongeveer 17.00 uur duren. Zevenhuizen - Op Hemelvaartsdag, donderdag 16 mei, wordt de traditione le autocross in Zevenhuizen gereden. Vorig jaar was het een geweldig spekta kel met 100 deelnemers. Dit jaar wordt het evenement nog grootser aange pakt. Afgelopen zaterdag waren er al 180 inschrijvingen, voornamelijk van rijders uit de regio Zevenhuizen, Nieu werkerk en Bleiswijk. De crossvereni ging heeft laten weten dat de baan dit jaar nog sneller en beter zal zijn dan vorig jaar. Het belooft weer een spekta kel te worden met rondvliegende bag- gerklonten! Als extra attractie zijn er dit jaar 'een- den-races'. Nostalgische autootjes die superhard door de bocht kunnen. Vanwege het grote aantal deelnemers en de extra eenden-races begint de Het evenement wordt georganiseerd door muziekvereniging De Kleine Trompetter. De vereniging heeft veel jeugdleden in opleiding. Om deze kos ten te kunnen dekken is de autocross van groot belang. De Kleine Trompetter blijft dus doorgaan met het organise ren van dit jaarlijkse evenement. Het crossterrein is gelegen aan de Bier- hoogtweg in Zevenhuizen, naast het industrieterrein. Het is dezelfde lokatie als vorig jaar. De exacte plaats is duide- lijkmet borden aangegeven. Er is ruime parkeergelegenheid aanwezig. De en tree bedraagt f 10,- per persoon, kinde ren f5,-. Zevenhuizen/Moerkapelle- Op 21 mei start de ouderencompetitie, deze com petitie is voor ouderen en W.A.O.-ers, nadere informatie kan worden verkre gen bij de heer D. Bazen, telefoon 0180- 631814. Op 25 mei, de nationale Hengelsport dag, organiseert de promotiecommis sie van Hengelvereniging Zevenhuizen- Moerkapelle een jeugdwedstrijd (leef tijdsgrens van 6 tot en met 14 jaar). Gratis inschrijven bij: A. van Erk, Prins Clausplantsoen 3, Moerkapelle, tele foon 079-5932788 of J. Wiersma, Rozen straat 93, Zevenhuizen, telefoon 0180- 632654. De wedstrijd zal gehouden worden in de Ringvaart ("het Kanaal") te Zeven huizen, om 8.00 uur verzamelen op de parkeerplaats bij Hotel Vos. Iedere deelnemer dient tevens een emmer mee te nemen om de vis eventjes in te kunnen bewaren, de gevangen vis wordt direct gemeten en hierna terug gezet. Er zijn leuke (vis)prijzen te win nen. Tevens zal er tot 11.00 uur een informa tiestand aanwezig zijn, waar vragen gesteld kunnen worden betreffende de hengelsport en de daarvoor benodigde vergunningen, etcetera. Zevenhuizen-Zondag 19 mei begint om 16.00 uur weer een samenkomst in het Bader "Ontmoeting over drempels Been". De voorbereidingscommissie van de vier geloofsgemeenschappen in Zevenhuizen hoopt kerkelijke en niet- Berkelijke mensen te mogen begroeten. Ihema: "Wat vraagt God van ons in deze tijd?" Het Jongerenkoor "Eljada" uit Krimpen aan den IJssel verleent vocale en muzi ek medewerking. De samenzang wordt begeleid door Jaap Akkerhuis. De heer E. de Kam, directeur van "Youth for Christ", zal deze dienst lei den en vertellen over het werk van "Youth for Christ", waarbij het gekozen thema centraal staat. Voor de kinderen is er het bekende programma. Voor de allerkleinsten is er oppas. De kerk aan de Dorpsstraat 107 is om 15.30 uur open. Koffie en limonade stcicin klaar Voor meer informatie: 0180-633403. venhuizen ,edere zaterdag: van 10.00-15.00 uur: wereldwinkel op het dorpsplein. tedere bek eerste vrijdag van de maand: 11.00-15.00 uur: wereldwinkel bij "Natuur- aan de Zuidplasweg. -board, dwarsfluit. jte Zeven Muzen: fartag 8 juni: Dorpshuis Swanla: Grote Uitvoering ballet, piano en key waag 29 juni: Ger. kerk grote uitvoering gitaar, vrool, blokfluit, dwar 24 r?evenster; maaltijdvoorziening: elke werkdag, tijdig melden, tel. 631144. uit n 1330 uur: Pinkster-diner; 29 mei: 19.30 uur: optreden evangelisatie-koor Reuwijk; 19 juni: 13.00 uur:bustocht naar Bameveld elke maandag 14.00 uur in De Zevenster; Soosmiddag: 2e en 4e dornh 14uur in De Zevenster; Fietsen: lx per 14 dagen verzamelen bij linsri 3wania vrijdagmiddag 13.30 uur; Gymnastiek: gebouw ger. kerk elke d0nri 9 9-30, 10.15 en 11.00 uur; Zwemmen: in zwembad De Koommolen elke bu„ eraa9 9 °0,10.00 en 13.30 uur; Maandag 3 juni: vertrek 8.30 uur: jaarlijkse cht Hilversum-Volendam-Abbenes. 6 fierJtap. 20, 21, 22 juni: volleybaltoernooi. .Jjoerkapejje.. donderdag in dorpshuis Op Moer, 9.30-11.30 uur: Soos. Zevenhuizen- Postduivenvereniging de Stormvliegers had dit weekend een concours vanuit Roye, 280 km. Zater dag regende het echter in Noord Frank rijk tot aan Brussel toe, zodat er niet gelost kon worden. Zondag was het Moerkapelle- In de onderlinge competi tie werd bij de senioren de dertigste ronde gespeeld. Koploper Jesse van Elteren sneuvelde in het eindspel tegen de grote routine van Jacques de Lange. Arie Hoogduijn liet Barry Loef kans loos. Hugo van Elteren walste Gerben Bergacker plat. De partij tussen Marius van Vuuren en Gerrit van Meeteren ein digde onbeslist. Ook remise was er in de strijd tussen Aron Kroon en Geerten Hoeflaak. Maarten Corpeleijn versloeg vader André Corpeleijn met niet te veel moeite. Stand aan de kop: 1. Jesse van Elteren; 2. Jacques den Lange; 3. Ro nald Mandersloot; 4. Arie Hoogduijn; 5. Hugo van Elteren. In de finalegroep, die speelt om het clubkampioenschap, stond het treffen Ben van Geffen tegen Gerard van Om meren op de agenda. Eerstgenoemde is wat uit vorm en wist zijn mooie kansen niet te benutten. Gerard won in het verre eindspel en gaat na drie ronden aan de leiding, samen met Maarten Vroegindeweij. Beiden hebben 2.5 punt. In het snelschaakkampioenschap van Nederland voor clubteams reikt het viertal van Moerkapelle in zijn klasse naar een keurige zesde plaats. In Bever wijk scoorde Moerkapelle 31.5 punten in 15 wedstrijden. Topscorer Dick Bac haalde 9 punten. Gerard van Ommeren en Maarten Vroegindeweij bereikten beiden 8.5 punten. Ben van Geffen kwam zijn slechte start niet goed te boven en bleef steken op 5.5 punten zijn schaakweekeinde was dus verre van glorieus te noemen. mistig en miezerig in dit gebied, zodat besloten werd terug te rijden naar Me nen, 180 km, waar echter weinig verbe tering in de weerssitutatie was. Toen verder terug naar Duffel, waar besloten werd het totale concours voor Zuidhol land niet te laten doorgaan de duiven te lossen in Zevenbergen zodat ze toch nog gemakkelijk thuis konden komen. Bep nu Sara 50 jaar geleefd, zorg dat je de volgende 50 ook beleefd! J en F Door Gerard Verheiien Zevenhuizen - Vorige week vrijdag ontving burgemeester Schoots van Ze venhuizen-Moerkapelle een afvaardi ging van de Haagse Ballonclub, het Luchtvaarthistorisch museum en de stichting "Oud Zevenhuizen-Moerka pelle". Onderwerp van gesprek was de landing ruim 200 jaar geleden van de eerste ballon in Zevenhuizen, te vens de eerste in Nederland. De landing vond plaats op dinsdag 12 juli 1785 korte tijd na de start in de tuin van paleis Noordeinde in Den Haag. Aan boord van deze Fran se ballon bevonden zich de beroemde ballonvaarder Jean Pierre Blanchard, vergezeld door de heer Honincthun. Omdat de "luchtbol" om redenen van tijd niet geheel gevuld kon worden, was een derde persoon, de heer Breuilpont, genoodzaakt achter te blijven. Nadat de bol nog een schoorsteen had ge raakt en de schade met veel tegenwoor digheid van geest door de luchtreizi gers hersteld kon worden, dreven ze, na een half uur boven Den Haag te hebben gevlogen,'in oostwaartse rich ting. De aanvaring met de schoorsteen had echter wel tot gevolg dat alle bal last over boord gezet moest worden. Zo ook de kaarten van het land, de provi sie, de spreekhoorn en zelfs de hoeden. Vanzelfsprekend kon de reis niet lang duren. Na zo'n uur begonnen ze veel hoogte te verliezen. Ze bevonden zich toen boven een uitgeveende plas aan de weg naar Gouda. Die plas werd in die tijd de Moeren genoemd. De heer Blan chard versnelde daardoor zijn daling met als gevolg dat hij 100 meter van die plas in een weiland landde. Dat weiland bevond zich op een van de eilandjes in Mevrouw Boesman van de Haagse Ballonclub en de heer Visser bekijken het door de laatste ontworpen tegeltableau van de eerste ballonlanding in Nederland. de Zevenhuizerplas, die nog binnen de grenzen van Zevenhuizen-Moerkapelle liggen. De eigenaar van dat weiland was Jan Paul, een van de voorvaderen van de huidige voorzitter van de stichting Oud Zevenhuizen-Moerkapelle. Jan Paul was niet bepaald gelukkig met de landing van de twee ballonvaarders op zijn gebied. Met hooivorken en stokken toog hij samen met andere toege stroomde boeren op de twee ballon vaarders af, vernielde de ballon en de mand. Verder had de lompe, brutale •boer de onwaardigheid 10 dukaten te eisen. De geschiedenis vertelt niet of die door Blanchard ooit betaald zijn. In de loop van de 200 jaar dat de ballon bestaat, is ballonvaren een van de meest veilige sporten geworden. We kennen tegenwoordig de gasballon en de hete luchtballon. Het verschil is dat de eerste gevuld is met waterstofgas, een restprodukt van margarine. Bij de tweede wordt de lucht in de ballon met propaangasbranders verhit. Omdat warme lucht stijgt, stijgt ook de ballon. Het voordeel van de hete luchtbalion is dat die goedkoper is. Het nadeel is ech ter dat de branders nogal wat lawaai maken. Dit in tegenstelling tot de water stofballon. De grootste charmé van deze ballon is dan ook de stilte.

Hart van Holland | 1996 | | pagina 13