téfilf evenhuizen-Moerkapelle Waterpeil in zeventig jaar tijd een halve meter gezakt Brandweer blust perevuur-vuur Kerkdiensten Duivensport Hengelsport Activiteiten Agenda Verrassing van V.B.O.K. voor kinde ren die geboren worden op 1 juni Ouderenreis Moerkapelle r~ Jeugddienst om bij te blijven... pagina 17 De heer Staarthof waakt dit jaar voor het laatst over de waterstand in de Eendragtspolder Peilverlaging Hart van Holland/29 mei 1996 Automatisering Zondag 2 juni Medische weekenddienst Eerste wedstrijd ouderencompetitie Uitslag Jeugdwedstrijd Nationale Hengelsportdag Avondcompetitie Driekamp «te agenda van kerkelijke, maatschappelijke en culturele activiteiten Zevenhuizen-Moerkapelle ~~l I I I J De heer Staarthof voor 'zijngemaal De Eendragtspolder. Op de achtergrond de machinetocht. Door Gerard Verheiien Zevenhuizen-In 1963trad de heer Staart hof als beheerder van het watergemaal in dienst van de Eendragtspolder, die toen nogeen eigen bestuur met een eigen dijkgraaf had. Naast het feit dat deze polder en een aantal andere polders bestuurlijk werden samengevoegd tot wat thans het hoogheemraadschap Schieland heet, is er in de loop der jaren nog veel meer veranderd. Veranderin gen die de machinist allemaal heeft mee gemaakt en waaraan eind dit jaar defini tief een einde komt. Bij zijn indiensttreding was de taak van de machinist van de polder veel uitgebreider dan thans het geval is. De technische man was er niet alleen voor het onderhoud van het ge maal, maar ook voor het schoonhou den van de tochten. Tochten zijn slo ten, die het water afvoeren naar het gemaal of de uitwateringssluis. De tocht die direct is aangesloten op het gemaal wordt de machinetocht ge noemd. De tochten, die hun water op de machinetocht lozen, heten dwarstoch- ten. Een van de eerste veranderingen die kort na de indiensttreding van de heer Staarthof werd geïntroduceerd, was de maaiboot. Tot dan toe werden de planten met de zeis en met stokken uit de tochten gehaald. Toen in 1964 die maaiboot kwam, werden de planten met een mes dat met een ketting achter de boot hing, van de bodem losgesne den. Ondanks deze "technische voor uitgang" bleef er nog veel handwerk over. Want de planten moesten nog wel uit het water gehaald worden. Boven dien moesten de kanten nog worden opgemaaid. Dat handmatig opmaaien werd later vervangen door spuiten. Op een gegeven moment werd dat verbo den en deden de klepelaars hun intre de. Die zaten achter een trekker. De klepelaars klepelden alles fijn. Dat hoef de niet meer opgeruimd te worden, dat was weg. Dat was de grootste verande ring eigenlijk voor wat betreft het werk in de sloot. Zelf heeft de heer Staarthof nog wel op de maaiboot gewerkt, maar het klepelen werd uitbesteed. Ook is de heer Staarthof er getuige van geweest dat het waterpeil tijdens zijn diensttijd aanzienlijk verlaagd is. Was het waterpeil van het oppervlaktewa ter in 1926 nog zo'n 5.80 meter beneden NAP, bij zijn indiensttreding was dat 6.10 meter en nu is dat zelfs 6.45 meter. Overigens zakt het land net zo hard mee. Zou het oppervlaktewater bij voorbeeld weer de hoogte van 6.10 meter beneden NAP bereiken dan zou het land onder water staan. De hoogte van het waterpeil is volgens de heer Staarthof altijd een "strijd" ge weest. De Middenweg, waar aan het eind zich het gemaal van de Eendragts polder bevindt, is zo'n beetje de scheidslijn tussen de zware kleigrond en de veengrond. Op naar Zevenhuizen is de grond bijzonder geschikt voor de verbouw van allerlei gewassen. De an dere kant op meer voor veeteelt. Het veen heeft een hoger waterpeil nodig, moet drassiger zijn dan bouwgrond. Voor gewassen op de bouwgrond schijnt het beter te zijn dat ze water van boven krijgen en niet van onderen. Als veen droog komt te staan zakt het di rect, dan klinkt het in. Het is dus zaak dat het waterpeil in het veen kunstma tig op hoogte wordt gehouden. Om dat te bewerkstelligen is naar een oplos sing gezocht in de vorm van stuwen, die tussen de Middenweg en Rotterdam zijn aangebracht. Een stuw is een schot dat over de gehele breedte in de sloot is aangebracht. Omdat het gemaal, dat het water wegtrekt, op de scheidslijn is gelegen behoudt het water aan de Rot terdamse kant of wel aan de veenkant van de stuw dus een hoger niveau dan aan de Zevenhuizense kant. De laatste verandering die de heer Staarthof staat te wachten is de auto matisering. Het thans nog dienstdoen de gemaal zal plaats moeten maken voor een volautomatisch op afstand bediend gemaal, waar geen mensen hand meer aan te pas komt. Met de bouw ervan is reeds begonnen. De planning is dat het eind van dit jaar in gebruik zal worden genomen. Samen met zijn dan 69-jarige machinist gaat het oude gemaal dan genieten van een welverdiend pensioen. Zevenhuizen Herv. kerk 10.00 uur ds W. van Laar, Gouda; 19.00 uur de heer G.J. vd Bos, Ede. Oud Verlaat 10.00 uur ds G.J. v Beek. Geref. kerk 9.30 uur dr H.J. Kouwen- hoven, Vlaardingen; 18.30 uur dra J. vd Neut, Nieuwerkerk a/d IJssel. Ver. vrijz. herv. 19.00 uur ds Poort man. Moerkapelle Herv. Gem. 9.30 uur drs. J.W. v Estrik; 18.30 uur ds J.C. den toom, Sommelsdijk. Geref. Gem. 9.30 uur ds. R. Katten- berg; 18.30 uur leesdienst. Zaterdag 1 juni: dokter W. Vroeginde- weij, Beatrixlaan 7, Moerkapelle, tele foon 079-5931687. Zondag 2 juni: dokter W. Voorthuij- zen, Lijsterlaan 2b, Bleiswijk, telefoon 010-5215241. NPV Vrijwillige Thuiszorg: Mw. B. v. Rooyen, 079-5931488 (19.00-20.00 uur); Mw. J. Snoep, 079-5932702 (13.30-14.30 uur). Zevenhuizen- Dat je geen open vuur mag maken in de buitenlucht dient al gemeen bekend te zijn. Sinds een aantal jaren is in de Algemene Plaatselijke Verordening opgenomen dat het ma ken of hebben van open vuur, mits het bedoeld is voor het bereiden van voed sel (een barbecue), niet is toegestaan. Op deze regel zijn echter uitzonderin gen. Eén van deze uitzonderingen is het verbranden van takken van perebomen met de ziekte 'perevuur'. Hiervoor moet dan wel een vergunning worden aangevraagd. Deze vergunning is alleen geldig als de takken overdag worden verbrand en verder gevaar voor de naaste omgeving is uitgesloten. Een fanatieke fruitteler aan de Knibbel- weg besloot donderdagavond jongstle- Zevenhuizen- Voor Postduivenvereni ging De Stormvliegers startte dit week end het Midfond kampioenschap, vluchten met een afstand tussen de 300 en 500 km., die donderdagavond inge kort moesten worden. Zaterdag stond de vlucht uit Angerville, 450 km., op het programma. Door het regenachtige weer kon er niet gelost worden. Maar vanwege een Pinksterprogramma in Angerville konden de vrachtwagens daar niet blijven staan en moest uitge weken worden naar een andere los singsplaats. Voor een konvooi van 9 vrachtwagens, die nodig zijn om de 48.000 duiven te vervoeren, valt dit niet mee en moest men uiteindelijk terug naar Menen, 170 km., waar het weer intussen zo opgeklaard was dat er als- Zevenhuizen- De eerste wedstrijd van de ouderencompetitie is gehouden in de Rotte bij Oud Verlaat. De vangst was goed; er werd totaal 23.790 gram vis gevangen. D. Bazen werd met een vangst van 7350 gram eerste, de tweede plaats was voor J. Boerop met 6400 gram en derde werd W. Baas met 4750 gram. De tweede wedstrijd van deze competi tie wordt gehouden op 4 juni. Informatie kan worden verkregen bij de heer D. Bazen, telefoon 0180-631814. De opkomst van slechts zes deelne mers voor de jeugdviswedstrijd op de Nationale Hengelsportdag was een te leurstelling voor de organisatoren van HZM. Van enkele aspirant-deelnemers was echter bekend dat deze door een korte vakantie in dit "lange-weekend" niet aan deze wedstrijd konden mee doen. De weergoden mee; een heel klein regenbuitje mocht de pret niet drukken. Het werd een leuke wedstrijd, enkele deelnemers hadden wel beet maar wisten toch net geen vis te van gen. De totaalvangst van 235 cm viel iets tegen. Uitslag: 1. Richard van Rijs 98 cm; 2. Frank Vis 59,5 cm; 3. Mariska Hordijk 54 den omstreeks tien uur een flinke berg perehout te verbranden. Het vuur laai de zo hoog op dat buren weggebruikers van de A12 de brandweer belden. Na dat de brandweer was gearriveerd meldde de bewuste fruitteler dat er 'niets' aan de hand was en dat hij een vergunning had voor het verbranden van het hout. Enkele minuten later arriveerde ook de politie die, helaas voor de fruitteler, moest besluiten de brandweer op dracht te geven het vuur te doven. Een uur later was het vuur gedoofd en kon de brandweer terugkeren. De fruitteler kon teleurgesteld huiswaarts keren om de volgende ochtend opnieuw te pro beren het door en door natte hout op nieuw te verbranden. nog om 16.10 uur gelost kon worden. "De Stormvliegers" deed mee met 466 duiven waarvan de eerste om 18.02 uur arriveerde bij D.C. Brem met een snel heid van 88 km. per uur, en 20 minuten later was de laatste, 117e prijsduif thuis. Uitslag: 1. D.C. Brem, 2. J. Hoevelaken, 3. Ruud Brands, 4. E.P. Verschoor, 7. C.P. Edeling, 8. C. Nobel, 11. Joh. Stof berg, 12. C.v.d. Graaf, 15. C.Zweere, 21. G. Jongenelen, 27. Gebr. Breedijk, 38. N. Koppenaal, 42. J.S. Heykoop, 48. J. v. Leeuwen, 55. Joh. Wiltenburg, 66. D.C. den Hertog, 82. P.D. v. Kranenburg, 85. Joh. Breedijk, 96. M. Jongenelen, 104. B. Hertog, 115. Comb. TA Looye, 117. M. Verwaal. cm; 4. Jan Helmer 23,5 cm; 5. Marisa van Rijs en Bas Meindert. HZM had voor alle deelnemers een prijs ter beschikking gesteld. Tevens ontvingen de nummer 1 t/m 3 een mooie herinneringsbeker. Donderdag 30 mei start de avondcom petitie, vertrek om 18.00 uur vanaf de parkeerplaats bij Hotel Vos. Nadere in formatie bij A. van Erk, 079-5932788. Op 8 juni zal de driekamp worden ge houden tussen de hengelsportvereni gingen Moordrecht, Waddinxveen en Zevenhuizen-Moerkapelle. Opgeven voor deelnemen kan geschie den bij A. Hordijk, telefoon 0180-320962 en A. van Erk, telefoon 079-5932788. Zevenhuizen- Op zondagavond 2 juni is er weer een jeugddienst inde Hervorm de kerk van Zevenhuizen. Het thema van de dienst, die om 19.00 uur begint, luidt: "Volhouden!?". Gert van den Bos zal met de bezoekers nadenken over dit thema. Muzikale medewerking wordt verleend door "Sound of celebration" uit Alphen aan den Rijn en organist Ike Zintel. Oepeilbout van 1926 is nog goed zichtbaar. Sindsdien is het waterpeil meer dan een halve meter gezakt. Zevenhuizen: Iedere zaterdag: van 10.00-15.00 uur: wereldwinkel op het dorpsplein. De Zeven Muzen: 7 ag o juni: Dol^ohuis mvaiua. uiui,c uuvueimy udiibi, piano en Key-ooari erdag 29 juni: Ger. kerk grote uitvoering gitaar, vrool, blokfluit, dwarsfluit - -v,clJ iviuten: Dorpshuis Swanla: Grote Uitvoering ballet, piano en key-board. De Zevenster: maaltijdvoorziening: elke werkdag, tijdig melden, tel. 631144. ANbo 13 uür:l3UStocht naar Bameveld Speimiddag: elke maandag 14.00 uur in De Zevenster; Soosmiddag: 2e en 4e domch o14,0^ uur'n De Zevenster; Fietsen: lx per 14 dagen verzamelen bij dinqri q 31113 vr'ida0mi(lda9 13.30 uur; Gymnastiek: gebouw ger. kerk elke dnnri a?i 10.15 en 11.00 uur; Zwemmen: in zwembad De Koommolen elke bi]?trfJhl3T9T 9 00'10 00 en 13 30 uur; Maandag 3 juni: vertrek 8.30 uur: jaarlijkse "ustocht Hilversum-Volendam-Abbenes Vogei vereniging Zang en Kleur: (alle evenementen in het clubgebouw aan de kaart eg nabl) de stoplichten). Zomerkaarten: 14, 28 juni, 5, 19 juli.Deze Kaartavonden beginnen om 20.15 uur. De Vierkap: 20, 21, 22 juni: volleybaltoernooi. Moerkapelle: Vttt/m donderda9 ui dorpshuis Op Moer, 9.30-11.30 uur: Soos. - luni: Fietsvierdaagse, inschrijven bij voetbalvereniging Moerkapelle. y Zevenhuizen/Moerkapelle/Benthui- zen- Voor alle baby's die geboren wor den op 1 juni 1996 in deze 3 plaatsen heeft de Vereniging ter Bescherming van het Ongeboren Kind een verras sing. De vereniging houdt deze actie in het kader van de Dag voor het Leven. De ouders krijgen de verrassing door het geboortekaartje te sturen naar VBOK, Mieke Sonneveld, Polderplein 8, 2731 ER Benthuizen. De VBOK zet zich in voor de begelei ding van vrouwen die ongewenst zwan ger zijn, en ouders die een gehandicapt kind verwachten, ook wordt hulp gebo den bij de verwerking van een abortus provocatus. Moerkapelle- Op woensdag 5 juni hoopt het' comité dat de ouderenreis te Moerkapelle verzorgt, de ouderen opnieuw een "daagje uit" aan te bieden, leder die dit jaar de leeftijd van 63 jaar zal hebben bereikt en in Moerkapelle of directe omgeving woont, kan aan deze reis deelnemen. Degene, die voor deze reis in aanmerking komt en gehuwd is, neemt natuurlijk de partner mee, ook al is deze nog geen 63 jaar. Omdat dit de vijftigste reis zal worden heeft he comité de eigen bijdrage op slechts 50,= gesteld. Men kan zich opgeven tot en met zaterdag 1 juni bij de firma Kadiks, Dorpsstraat 30, Moerkapelle. De bijdrage kan ook daar afgegeven worden. Als men nadere inlichtingen wenst, kan men die verkrijgen bij de comitéleden: J. Kadiks, voorzitter; P. van de Berg, penningmeester; P. de Vrij, secretaris en C.A. Brouwer, algemeen adjunct. Men dient bij opgave onderstaande strook in te vullen: Adres: Aantal personen:Heeft u een dieet? Zo ja, welk? Betaald bedrag:

Hart van Holland | 1996 | | pagina 17