KEUKENS KEUKENS KEUKENS KEUKENS PROFITEER NU HET NOC KAN!!! MET VOLLEDIGE GARANTIE MERCURIUSWEG 15 - WADDINXVEEN Mei: Waterplantenmaand nieuws ALLE ARTIKELEN WORDEN VERKOCHT Bebop in de klassieke bezetting Filmhuis Gouda Afdeling Kunstnijverheid voltooid Wandel mee met de nationale milieu-estafette en het Zuidhollands landschap Hart van Holland/29 mei 1996 Natte voeten Schalen en bakken pagina 21 Waterlelie Zuurstofplanten en groen. Er is altijd iets moois te doen Diepte Gouda- Op zondag 9 juni organiseert de Stichting Go-Jazz het laatste concert van dit seizoen. Op die dag komt het Cees Slinger/Ferdinand Povel Kwartet naar Gouda. Het concert vindt plaats in de Agnietenkapeleen de Nieuwe Markt en begint om 15.30 uur. De zaal is open om 15.00 uur. Voorafgaand aan dit concert zal de presentatie plaatsvin den van de Jazz-Workshopgroepen. Een twintigtal ama teurmusici hebben zich de afgelopen maanden bekwaamd in het spelen van een aantal jazzstukken, onder leiding van bassist/componist Theo Hoogstins. Aanvang is 13.00 uur in de Agnietenkapel en de toegang is gratis. Gouda - In het Filmhuis Gouda aan de Lethmaetstraat 45 in Gouda wordt op donderdag 30 en vrijdag 31 mei de docu mentaire "Delits Flagrant" gedraaid. Aanvang 20.30 uur. De documentaire speelt zich af in de gangen en kamertjes van het Paleis van Justitie in Parijs. De regie is in handen van Raymond Depardon. Een 105 minuten durende film in kleur uit 1994. Van zaterdag 1 tot en met dinsdag 4 juni draait de film "Blue in the face" van regisseur Wayne Wang met onder andere Harvey Keitel, Lou Reed, Michael J. Fox en Madon na. Een 85 minuten durende Amerikaanse film uit 1995. - Wt Regio- De Nationale Milieu-Estafette, die dit jaar voor de elfde keer wordt georganiseerd, staat geheel in het teken van de actie "Nederland twee keer zo mooi", die beoogt de oppervlakte natuurgebied te verdubbelen tot 10% van het grondgebied van Nederland. Deze actie is een gezamenlijk initiatief van de Provinciale Landschappen, het Wereldna- tuurfonds, de ANWB, de Grontmij en de Nederlandse Spoorwegen. De milieu-estafette wordt georganiseerd door de Stichting Nationale Milieu-estafette. In Zuid-Hol land wordt er van 28 mei tot en met 31 mei gelopen over het Rivierenpad en het Deltapad. Al wandelend krijgen deelnemers allerlei informatie over zowel natuurbeheer als natuurontwikkeling in de terreinen van het Zuidhollands Landschap. Bovendien is er gelegen heid hierover van gedachten te wisselen met onze beheer ders. De Milieu-estafette staat al jaren bekend als de grootste 'lopende vergaderzaal van Nederland'. Wandelen door, kijken naar en discüssiëren over natuur, milieu en land schap. In de loop der jaren hebben vele politici meegelo pen. Maar ook natuurbeschermers, ambtenaren met ver antwoordelijkheid voor het buitengebied en gelukkig ook plaatselijke natuur- en milieugroepen, schoolklassen en andere streekbewoners. Deelname aan de Milieu-estafette kost 5,=. Dit bedrag kan men bij de start voldoen en komt geheel ten goede aan een nieuwe publieksingang van het natuurontwikkelingspro ject Stormpoldervloedbos in de Krimpenerwaard. voor vijvers in de tuin. Ze hebben wel diepte nodig. Tip: Laat waterplanten nooit in een klein potje zitten. Ze sterven dan een wisse dood. Minder kieskeurig voor wat betreft de waterdiepte zijn de moeras- en oever planten. Als die maar met hun voeten in het water staan is dat voldoende. Ze zijn geschikt om langs een vijverrand te pla ten en voor in een moerasje, dat dikwijls onderdeel van een vijver is. Sommige doen het zelfs goed in een waterdichte schaal. Er is een groot sortiment te koop, waaronder veel aantrekkelijke bloeiers. Kleinblijvende soorten zijn geschikt als er niet zo veel ruimte is. Van de voorjaarsbloeiers zijn dat onder meer pinksterbloem, kievitsbloem, echte sleutelbloem en witte dotter. Aantrekkelijke zomerbloeiers zijn bij voorbeeld moeras-vergeet-mij-niet, zwanebloem en egelskop. Van sommige grote planten is een kleine soort ge schikt voor de tuin, bijvoorbeeld van Dwerg lisdodde (Typha minima). Om een vijverrand te laten overgroeien zijn er mooie bodembedekkers zoals zene- groen of penningkruid. Een bladplant zoals moerasvaren (Thelypteris palus- tris) is ook leuk voor langs een vijver. Soms komt deze spontaan uit de turven tevoorschijn die als randafwerking zijn gebruikt. Tip: Om een moerasje te maken is het voldoende om een stuk folie in te graven en dit te beplanten. Gebruik een grond- mengsel met klei en hou dat lekker nat. Een wat wisselende waterstand is geen probleem. Ook zonder vijvers kunnen leuke com binaties gemaakt worden met water planten. Zelfs op een balkon is plaats voor een klein moerasje, want er zijn genoeg soorten die zich thuis zullen voelen in een flinke waterdichte schaal of bak. Moeras- en oeverplanten wor den in een kleiig mengsel geplant, dat onder water wordt gehouden en even tueel afgedekt kan worden met sier- grind. Behalve fleurige planten zoals moeras-vergeet-mij-niet (Myosotis pa- lustris) - die alle zomermaanden bloeit - zijn er ook mooie bladplanten, het kleurrijkste voorbeeld is de rood groen-wit getekende Houttuynia corda- ta 'Chameleon'. Een leuke vorm heeft krulpitrus (Juncus effusus 'Spiralis'). Ook kleine egelskop is een plant die goed in een schaal kan worden ge bruikt. Tip: Een schaal met minimaal 20 centi meter diepte kan met drijfplanten wor den gevuld, bijvoorbeeld watergen tiaan (gele bloempjes). buitenboordmotor 3,5 pk watergekoeld ƒ275,- 0180-631722 werktekeningen z.h. achtkant watermolen tot. hoogte 110 cm. 010-4201183 In bijna elke vijver van enig formaat wordt een waterlelie geplant. Niet voor niets wordt deze plant de 'konin gin van de waterplanten' genoemd. Wil een waterlelie zich goed kunnen ont wikkelen en niet de gehele vijver met blad vullen, dan is een kleine soort aan te raden, bijvoorbeeld Nymphaea 'Pygmaea Helvola' of Nymphaea tetra- gona. Geschikt voor een waterdiepte vanaf 30 centimeter, eventueel dieper in de winter, tot 60 centimeter. Ver zwaar de wortelstok (al dan niet in een plantmand) met een steen en zink de plant op de diepste plek af. In een kunstmatige vijver is het moei lijk om een goed evenwicht te krijgen, vooral als de afmetingen bescheiden zijn. Ondergedoken planten helpen om het water helder te houden. Aarve- derkruid, waterpest, waterranonkel en waterviolier zijn wintergroen en assimileren zelfs onder het ijs. Om zuurstofbelletjes te kunnen produce ren hebben ze licht nodig. Daarom moet het ijs sneeuwvrij worden gehou den. Waterviolier bloeit roze in mei- juni. Heeft kleiige grond nodig en ver draagt geen zuur (zacht) water. Beth en Dirk zijn binnen, nadat ze pot op de camping winnen. Ha, ha Meiden, niet vergeten, dat Marian vanaf 31 mei Sara zal heten. H.G. De trim Gouda- Op 23 mei is de nieuwe afdeling kunstnijverheid in Museum het Catharina Gasthuis aan de Oosthaven in Gou da officieel in gebruik genomen. De voormalige stijlkamers uit de 17de, 18deen 19de eeuw zijn ingrijpend gerenoveerd en de presentatie is gemoderniseerd. De inrichting is zoda nig aangepast dat de bezoeker nu door de verschillende ruimten heen kan lopen en de voorwerpen van dichtbij kan zien. Voor het eerst kunnen ook heel kleine voorwerpen geëxposeerd worden in vitrines, zoals de collectie zilver en glas uit de 17de tot en met de 19de eeuw. Bij de nieuwe presentatie is veel meer publieksbegeleiding dan voorheen. Bij alle voorwerpen zijn uitvoerige bijschrif ten gemaakt. De nieuwe inrichting van de stijlkamers maakt deel uit van het herinrichtingsplan van de Stedelijke Musea Gouda dat in 1988 is opgesteld. De afgelopen jaren zijn de speelgoed zaal, het prentenkabinet, de Arntzeniuszalen en Museum de Moriaan gerenoveerd. Het herinrichtingsplan wordt voor een belangrijk deel gefinancierd door het Gouds Catharina Gilde, een stichting van bijna vijftig Goudse bedrijven, die in 1988 speciaal voor dit doel is opgericht. Betonnen schalen in een kleine voortuin, weelderig begroeid met moeras-vergeet- mij-niet, die de gehele zomer bloeit Bij water horen waterplanten. De vroegst bloeiende laten zich al in april zien, als sloot kanten en oevers oplichten van de gele dotterbloemen. Naarmate de zomer dichterbij komt, wordt de be groeiing gevarieerder. Bekende oeverplanten zijn zwanebloem, wol legras, wilgeroosje en rietsigaar. Zulke planten kunnen ook in de tuin groeien, misschien wel met een wa terlelie als stralend middelpunt. Wa terplanten worden gekweekt en de keus is ruim. Tijd om aan de slag te gaan. Alle vochtminnende planten wor den waterplanten genoemd, maar de één houdt wel van meer water dan de ander. Zo heeft een waterle lie diep water nodig, minstens 30 tot 60 centimeter. Met z'n wortelstok groeit hij in de natte bodem. Kroos soorten drijven op het water en een zuurstofplant zois waterpest leeft helemaal ondergedoken. Waterle lies, drijfplanten en ondergedoken waterplanten zijn prima geschikt

Hart van Holland | 1996 | | pagina 21