Row Kruis-examens Gewonden onder Rampomstandigheden I De wondere wereld van Arie Dekker Di De heer en mevrouw Hoogendoorn 65 jaar getrouwd IHIii iiiiiiüilii gratis kleintje plaatsen? Vul de bon in op pagina 8! Hart van Holland/5 juni 1996 pagina 11 GOR-opleiding SIGMA-teams tofflattmrt Ondernemerskring op bezoek bij de grootste keukenbladenfabrikant van Nederland Waterbassin Verwarming Zij slaagden voor het GOR-examen. Op de voorgrond van links naar rechts: Ria Kroondijk en Cobi van de Zwan (cum laude). Op de achtergrond van links naar rechts: Conny Rietveld, Trudie van der Beek, Rika Sleedoorn, Yolanda van Elswijk, Bram Renssen, Marja Holsteeg en Jan van der Spek. Door Gerard Verheiien Moerkapelle - Vorige week vrijdag slaagden negen colonneleden van het Rode Kruis voor het zogenaamde GOR-examen. Deze afkorting staat voor "gewonden onder rampomstandigheden". In de opleiding leren de cursisten hoe te handelen tijdens grootschalige rampen, in samenwerking met brandweer, EHBO en artsen. De brandweer betreedt als eerste het rampterrein. Indien er slachtoffers zijn, worden deze vervoerd naar het zogenaamde "gewondennest", waar de GGD de noodzakelijke eerste hulp verleend. Indien de GGD het aantal gewonden niet kan verwerken, wordt de hulp van het Rode Kruis en de EHBO ingeroepen. Van het gewondennest worden de slachtoffers overgebracht naar de "verzamelplaats voor gewonden", waar artsen, weer met hulp van mensen van het Rode Kruis en EHBO, verdere assistentie verlenen, zodanig dat de gewonden naar gespecialiseerde ziekenhuizen kunnen worden getransporteerd. De colonneleden van het Rode Kruis worden voor hun taak tijdens rampen degelijk opgeleid. Een opleiding die bestaat uit 30 lesavonden van elk twee uur, (voor het laatst) onder leiding van Jan Vlekkert uit Zoetermeer. De men sen worden getraind in het sorteren van de slachtoffers naar de ernst van de verwonding. Voorts moeten ze eerste levensreddende handelingen kunnen verrichten, zoals het veilig stellen van de vitale functies (ademhaling, bloeds omloop en bewustzijn). Ze moeten ern stige bloedingen kunnen stelpen en bodysplinting van gebroken ledematen kunnen toepassen. Ook moeten ze buik- en borstverwondingen en allerlei soorten botbreuken kunnen behande len. Verder worden ze getraind in het klaarzetten van infuussystemen en het toedienen van zuurstof. Ze moeten ver der mond- en keelholten kunnen uitzui gen, de polsslag op kunnen nemen en de bloeddruk kunnen opmeten. Kort om een scala van levensreddende han delingen kunnen verrichten. ^gelopen vrijdagavond slaagden dan weer 9 colonneleden voor hun diplo ma, waaronder één cum laude. De GOR-opleiding staat overigens op de helling. Daarvoor in de plaats ko men SIGMA-teams, die nauw samen werken met het trauma-team van de GGD. SIGMA staat voor Snel Inzetbare Groep ter Medische Assistentie. Hier bij is niet langer grootschaligheid het uitgangspunt, maar flexibiliteit. De werkzaamheden van de geneeskundi ge pelotons van het Rode Kruis zullen zich meer gaan toespitsen op de onder steuning van de professionals in de geneeskundige hulpverlening. Tot nu toe traden de geneeskundige pelotons als min of meer zelfstandige eenheden op. Begin dit jaar is in een enkele regio een proef genomen met de nieuwe or ganisatievorm voor de geneeskundige hulpverlening. Deze zogenaamde Ge neeskundige Combinatie (GNK Combi natie) is een samenwerkingsverband van ambulanceverpleegkundigen, traumateam en SIGMA. Het doel van de GNK Combinatie is dus de samenwer king tussen de verschillende genees kundige disciplines te versterken om daardoor de kwaliteit van de hulpver lening aan de slachtoffers van rampen te verbeteren. ofdri £er? rechtsontvangt uit handen van de heer Bosman, voorzitter van het mgsbestuur Rode Kruis Moerkapelle, een fles Rode Kruiswijn. De cursusleider houdt het na 15 jaar lesgeven voor gezien. Aandachtig kijken de ondernemers naar de lasershow bij Arie Dekker. Door Gerard Verheiien Zevenhuizen - Op initiatief van het bestuur van de ondernemerskring Zeven- huizen-Moerkapelle gaan de leden bij toerbeurt bij elkaar op bedrijfsbezoek. Vorige week woensdag fungeerde Arie Dekker als gastheer. Zijn collega's stapten een wondere wereld binnen, een wereld beheerst door robots en laserstralen. e gasten werden in groepjes van I zo'n 12 mensen door de kolossa le hal van Neerlands grootste keukenbladenfabrikant geleid. Zo op het eerste gezicht een ruimte waar wei nig activiteit heerste. Naar bleek was dit optisch bedrog. In relatie tot de omvang en de hoogte van de fabricage- hal vielen de gasten en de werknemers gewoon in het niet. Tijdens de rondlei ding maakten de genodigden kennis met het meest geavanceerde fabricage proces in de regio. Door robots werden de keukenbladen getransporteerd naar de lopende band. Gevoed door streep jescodes vonden ze vervolgens hun weg door het immens grote pand. On derweg werden ze op de gewenste maat gezaagd en werden ze volgens pro gramma van standaard-uitsparingen voorzien. Voor bijzondere vormen wer den ze eerst gelaserstraald, waarna een robot als een soort figuurzaag het door de laser aangebrachte patroon volgde. Indrukwekkend om te zien. Uiteindelijk werden de bladen dan ingepakt en wel geleid naar de vertrekhal. Zo gaan er per dag rond de duizend keukenbladen op transport naar de klant. Op jaarba sis is dat meer dan 300.000 stuks. Een gigantisch aantal en dat dan jaar in jaar uit. Het zal duidelijk zijn dat bij een onver hoopte brand ter plaatse onmiddellijk actie ondernomen moet kunnen wor den. Ook die actie is uiteraard gecom puteriseerd. Bij eventueel onraad treedt er direct een uiterst solide brandpreventief systeem in werking. Dat systeem wordt gevoed door een half miljoen liter water dat onder het gebouw in een betonnen silo ligt opge slagen en dat jaarlijks om milieutechni sche redenen volledig ververst moet worden. Bij het fabricageproces blijven restpro- dukten over die de firma Dekker ge bruikt voor de verwarming van de ei gen werkruimte. Een uiterst moderne en milieuvriendelijke installatie zorgt ervoor dat per dag slechts de as van één sigaret de verbrandingsoven ver laat. Zevenhuizen - Op dinsdag 28 mei vierden de heer en mevrouw Hoogendoorn hun 65-jarig huwelijksfeest. Ter gelegenheid hiervan kregen zij een gelukwenstelegram van Hare Majesteit de Koningin en een attentie van loco-burgemeester Zijderhand (zie foto). De heer en mevrouw Hoogendoorn, respectievelijk 89 en 84 jaar oud, wonen sinds een paar jaar in het zorgcentrum "De Zevenster" in Zevenhuizen.

Hart van Holland | 1996 | | pagina 11