nieuwPwiPcte regio Voeding en kanker Uv^-ei- kwijt Politieberichten Met Hans Verkerk naar EK voetbal Meer informatie Kabinet kiest voor nieuw HSL-tracé Milieu of gewoon gezond verstand Uitkeringen voor nabestaanden per 1 juli drastisch gewijzigd Groot verschil tussen AWW en Anw 4* Hart van Holland/12 juni 1996 pagina 15 BiMBIfilllliH Ingezonden Bedrijfsinbraak Auto vernield Ook samenwonenden kunnen nu recht op uitkering hebben Nabestaandenuitkering Inkomensafhankelijke uitkering Halfwezenuitkering Wezenuitkering Huidige AWW'ers Zorg voor uzelf s\0° Dnnr Gerard Verheiien Zevenhuizen - Na ruim 10 jaar van onderzoek, inspraak en overleg met burgers, gemeenten en provincies heeft het kabinet eind vorige maand besloten tot de aanleg van een geheel nieuwe spoorlijn om zodoende Nederland aan te sluiten op het Europese net van hogesnelheidstreinen. Deze zogenaamde Hogesnelheidslijn-Zuid (HSL-Zuid) komt te liggen tussen Amsterdam/Schiphol en Rotterdam en loopt verder via Breda naar Antwerpen. Voor onze omgeving houdt dit in dat het HSL-Zuid- traject vlak ten westen van Bergschenhoek en net even ten oosten van Berkel en Rodenrijs komt te lopen (200 tot 300 meter). Verder zo'n 500 tot 600 meter ten westen van Bleiswijk en 200 tot 300 meter ten westen van Kruisweg, dwars door de achtertuin van Zoetermeer (Oost) en Benthui zen. Omdat een en ander nogal wat consequenties heeft voor de mensen, die in het gebied rondom het nieuwe tracé woonachtig zijn, worden zij via het zogenoemde "HSL-Zuid Bericht" voortaan regelmatig op de hoogte gesteld van de ontwikkelingen die zich op het gebied van de hogesnelheidslijn voordoen. Het "HSL-Zuid Bericht" is een uitgave die onder verantwoordelijkheid van de ministeries van Verkeer en Water staat en Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu door de projectorganisatie "Hogesnelheidslijn-Zuid" wordt uitgegeven. In deze organisatie werken NS Rail-infra-beheer, Holland Railconsult en DHV Milieu en Infrastructuur samen. Met pijlen is het tracé aangegeven. Tweederde van de nederlanders (66%) gelooft niet dat kanker is te voorkomen. Dit in tegenstelling tot vrijwel alle ande re Europeanen. Zo geloven tussen de 76% en 81% van de zweden, portuge- zen, fransen, oostenrijkers, denen en grieken daar wel in. Dat bleek uit een onderzoek uit 1995 in het kader van de actie 'Europa tegen kanker'. Deze verbazingwekkende uitkomst gaf het World Cancer Research Fund in Den Haag aanleiding tot het laten uit voeren van een nieuw onderzoek in Nederland. Dat onderzoek is zojuist - mei 1996-afgerond. Daaruit blijkt dat in deze opvattingen van de nederlanders nog geen verandering is vastgesteld. Het zojuist afgeronde onderzoek be vestigt de eerder gevonden percenta ges. Bovendien blijkt uit dit nieuwe onderzoek dat nederlanders ten on rechte de relatie tussen kanker en goe de voeding niet of nauwelijks leggen, terwijl hun kennisbehoefte juist groot is. Zo vindt gemiddeld 76% van de respon denten dat er geen informatiemateriaal beschikbaar is over het verminderen van het risico om kanker te krijgen door goede voeding. Hoe jonger de onder vraagden, hoe groter de behoefte aan dergelijke informatie: 88% in de leef tijdsgroep van 18 tot 25 jaar en 84% bij 25 tot 35 jaar. Wel legt 92 van de respondenten een directe relatie tussen kanker en roken. Opvallend is dat slechts 47% een relatie vermoedt tussen kanker en verkeerde voeding, terwijl 53 die relatie in het geheel niet legt. Toch meent 71 bij doorvragen dat het veelvuldig eten van fruit en groente de kans op kanker kan verminderen. En dat is juist. Talrijke wetenschappelijke onderzoeken be vestigen dat diverse soorten kanker in belangrijke mate te voorkomen zijn via met name gezonde voeding. Hierbij gaat het om vermindering van het risi co tot wel ruim 30%. Het World Cancer Research Fund stelt zich ten doel wetenschappelijk onder zoek naar de relatie tussen voeding en kanker te bevorderen. Voorts vertaalt het WCRF de onderzoeksresultaten in praktisch gezondheidsvoorlichting- en opvoedingsmateriaal ten behoeve van het grote publiek en voor beroepsbeoe fenaren in de gezondheidszorg en de wetenschap. De redaktie van Hart van Holland bepaalt of een ingezonden brief in aanmerking komt voor publicatie. Brieven worden uitsluitend geplaatst met vermelding van naam en woonplaats van de schrijver. Zevenhuizen- Donderdag 6 juni jl. om 15.30 uur kwam ondergetekende uit zijn werk en zie daar, file op de hoek Korenstraat/De Lente. Oorzaak: een gigantische, onooglijke oranje papiercontainer. Uit de woorden van mijn reeds hevig ontstelde overbuurman, waar de container trouwens pal voor zijn woonkamerraam geplaatst was, bleek dit 'n 8®enle aktie van de wereldwinkel Zevenhuizen-Moerkapelle, milieuvereniging en de basisschool 't Reigerbos te zijn. Tot en met augustus, wel 2 dagen per maand, uitvoerig overleg en redactionele voorinformatie had volqens de toezichthouder Plaatsgevonden. el nu vraag ik je toch, had enig overleg met buurtbewoners misschien op zijn plaats geweest?!?! 1 v met gezond verstand hadden dan direct een aantal redenen kunnen aange- n dat dit absoluut een verkeerde lokatie is. 't Aanzicht in de woonwijk; de gevaarlijke pinH?vtrss'tuat'e k'i. 'n ,oc^ a' drukke doorgangsroute met name tijdens begin- en ?irh van ^e'9erhos zelf; om dan nog niet te spreken over de uitdaging voor de to ?ec's meer vervelende jeugd, 's Avonds om half zeven kreeg ik de langsfietsende ezichthouderte spreken, hetgeen ontaarde in 'n verhitte discussie tussen zich steeds ha ®d hierbij aansluitende buurtbewoners. Echter zonder resultaat. Politie erbij ge- Na enig overleg werd besloten, dat er van de bezwaren notitie zou worden genomen b ®r v°or volgende maand een andere lokatie zou worden gezocht. Wellicht ergens Want1 bebouwde kom of waar mensen er geen last van hebben. Wij zullen zien. nt mensen zeg nou eerlijk, als we voor het milieu dit soort dingen toe moeten laten, n zijn we voor hetzelfde milieu verkeerde bezig. JooP Jongbloed, Zevenhuizen Gouda - In de maanden juni en juli is er op de Bleuiand lokatie van het Groene Hart Ziekenhuis in Gouda een expositie van leerlingen van Annemieke Aers- sens. De volgende leerlingen expose ren hun werk: Karen Hoyng, Anneke Stuip van Wageningen, Carry Zegers, Yvonne Böttcher, Nanda Borgman, Leni de Haan, Anita M., Suzanne Nahuij- sen-Kort en Martijn Nahuijsen-Kort. Te zien zijn werken van verschillende technieken, aquarel en acryl op papier. Mamma Marry is 40 jaar. Hoera, Gefeliciteerd voor 13 juni: Brenda, Birgit en Speedy Hazerswoude-Dorp- Op de Voorweg werd dinsdag 4 juni tussen 8.45 en 9.45 uur een snelheidscontrole gehouden. Hierbij werden 27 bestuurders be keurd, waarvan de hoogst gemeten snelheid 89 kilometer per uur was. Er waren 179 passanten. Hazerswoude-Dorp- In de nacht van 6 op 7 juni werd ingebroken in een be drijfspand aan de Duitslandlaan. Op nog onbekende wijze is men binnen gekomen. Men nam de aanwezige kluis mee, waarin zich geld bevond. Hazerswoude-Dorp- Nadat de eigena res van een personenauto het schuur- feest had bezocht, dat van 8 op 9 juni werd gehouden aan de Vier Heemskin- derenweg, wilde zij met haar auto ver trekken. Zij trof haar auto echter total- loss in de sloot aan. De ruiten waren eruit geslagen en het dak was ingedeukt. Feestgangers hadden zich kennelijk op de auto uitgeleefd. Er wordt een onderzoek ingesteld. Getuigen van deze vernieling worden verzocht zich in verbinding te stellen met de politie van Rijn en Braassem, telefoon 071-5810101. kg*'** 2 mi 8 l Ter Aar - Op donderdag 6 juni vond in het filiaal van Hans Verkerk Keukens op industrieterrein Bovenland in Ter Aar de prijsuitreiking plaats van de actie: "Deze zomer met Hans Verkerk Keukens naar het EK voetbal in Engeland. Klanten die na het kopen van een keuken het inschrijfformulier invulden en de slagzin op originele manier afmaakten, kwamen in aanmerking vooreen van de 200 reizen, die Hans Verkerk Keukens ter beschikking stelde. Filiaalhouder Hans Verkerk overhandigde de prijs aan zes winnaars uit de regio, te weten de heer Verweij uit Alphen aan den Rijn, de heer Zuurmond uitNieuwveen, de heer Kerzaan uit Hoofddorp, de heer Storm uit Capelle aan den IJssel en de heer Kerkman. In totaal 200 prijswinnaars gaan op 13 juni naar Engeland om te genieten van de wedstrijd Nederland-Zwitserland die in Birmingham gespeeld wordt. Nabestaanden hebben vele jaren terug kunnen vallen op de AWW, de Algeme ne Weduwen- en Wezenwet. Op 1 juli 1996 wordt nude Algemene Nabestaan denwet (Anw) van kracht. Daarmee worden de uitkeringsregels voor nabe staanden ingrijpend gewijzigd. Het is verstandig om even na te gaan of die veranderingen voor u van belang zijn als uw partner onverhoopt komt te overlijden. En of u misschien maatrege len moet treffen. De Algemene nabestaandenwet (Anw) is bestemd om mensen op te vangen die alleen komen te staan nadat degene met wie ze leefden is komen te overlij den. Deze partner hoeft niet per se de huwelijkspartner te zijn, want de Anw geldt ook voor twee mensen die geza menlijk een huishouden voerden, in wélke vorm dan ook. In de wet is nauw omschreven wie in aanmerking kunnen komen voor een Anw-uitkering. Dat zijn er minder dan vroeger, bij de AWW. De Anw voorziet in een nabestaanden- uitkering (tot 65-jarige leeftijd) voor drie groepen nabestaanden. - Nabestaanden die vóór 1950 geboren zijn. Dit jaartal is in de wet vastgelegd en zal niet meer verschuiven. - Nabestaanden die een kind tot 18 jaar verzorgen. Zodra het jongste kind 18 jaar wordt, vervalt het recht op de na bestaandenuitkering. Wie een of meer kinderen tot 18 jaar verzorgt waarvan één ouder is overleden (halfwezen), heeft bovendien recht op één halfwe- zenuitkering (zie verderop in dit arti kel). - Nabestaanden die tenminste 45% ar beidsongeschikt zijn. Het maakt niet uit of u wel of geen WAO-uitkering hebt. Ook als u tot dusver niet gewerkt hebt, kunt u arbeidsongeschikt zijn. U moet wel reeds voor tenminste 45% arbeids ongeschikt zijn als uw partner over lijdt. De uitkering stopt als de nabestaande hertrouwt, gaat samenwonen of op een andere manier niet meer aan de voor waarden voldoet. In bovenstaande drie gevallen is de hoogte van de uitkering afhankelijk van het inkomen. Naarmate u meer ver dient, wordt de uitkering gekort. De nabestaandenuitkering is ten hoogste 1790,- bruto per maand (=70% van het minimumloon). Als u inkomen uit arbeid hebt, blijft 50% van het minimumloon vrij plus eenderde van de rest. Het komt erop neer dat er bij 1200,-bruto inkomen per maand niets op de uitkering wordt gekort, en dat bij ruim 3800,- inko men de uitkering helemaal gekort is. Als u inkomen hebt dat verband houdt met arbeid (meestal een andere socia le uitkering of VUT uitkering), dan wordt deze geheel met de nabestaan denuitkering verrekend. Inkomen uit eigen vermogen, uit on derhuur, uit een lijfrente of andere pensioenverzekering blijven helemaal vrij. Deze inkomsten hebben dus geen korting op de nabestaandenuitkering tot gevolg. Wie een of meer halfwezen (kinderen waarvan één ouder is overleden) in zijn huishouden verzorgt, heeft recht op één uitkering van 20% van het mini mumloon (ruim 350,- bruto per maand). De uitkering is onafhankelijk van overig inkomen en loopt gewoon door als de nabestaande hertrouwt of gaat samenwonen. De uitkering stopt als de (jongste) halfwees 18 jaar wordt. Volle wezen krijgen altijd een uitkering van circa 570,- (tot 10 jaar) of circa 850,- (tot 16 jaar) bruto per maand. Deze uitkering is onafhankelijk van an der inkomen. De uitkering kan langer doorlopen: tot 18 jaar bij arbeidsongeschiktheid en tot 21 jaar bij studie of verzorging van een huishouden met een andere wees. Het bedrag is dan circa 1145,-bruto per maand. Voor mensen die nu al een AWW-uitke- ring hebben, zijn er ook veranderin gen. De uitkering wordt ook hier inko mensafhankelijk en ongehuwd samen wonenden worden gelijk behandeld als gehuwden. Diegenen die dit aan gaat, zijn al door de Sociale Verzeke ringsbank geïnformeerd. De meeste wijzigingen gaan in per 1 januari 1998. Als u nu al weet dat u niet in aanmerking komt voor een Anw-uitkering als uw partner komt te overlijden of u krijgt een verlaagde uitkering, ga dan na wat dat voor uw inkomen betekent. In de meeste gevallen zult u zelf inko men verdienen. Als dat niet het geval is, of u verdient onvoldoende, dan kan het verstandig zijn dat u nu het overlijdens- risico van uw partner verzekert. Als u maatregelen wilt nemen, is het wel zaak om dat tijdig te doen. Wilt u meer informatie over de Alge mene nabestaandenwet, bel dan de Postbus 51 Infolijn: 06-8051 (44ct/ min) of haal de folder bij postkan toor of bibliotheek. Een vrouw van 42 jaar oud is ge trouwd en heeft twee kinderen, van 12 en 15 jaar. Als haar man overlijdt, krijgt zij een nabestaandenuitkering én een halfwezenuitkering. Beide Anw-uitkeringen eindigen als het jongste kind 18 jaar wordt. De nabe staandenuitkering wordt bovendien verlaagd als zij zelf inkomen heeft. Onder de AWW zou deze vrouw een inkomensonafhankelijke uitkering hebben gekregen tot haar 65e jaar. Dat maakt dus een groot verschil!

Hart van Holland | 1996 | | pagina 15