nieuws uit de regio Verkeersdiploma voor groep 8 van basisscholen Nederlanders willen kalveren uit de kist Project woningen vakantiegangers Koor- en samenzangavond in Benthuizen Geslaagden AOC Groen College AMNESTY WAAKT V.B.O.K. collecte Hart van Holland/19 juni 1996 pagina 15 Word lid. Bel 06-321 22 50. V&rtjcHicI Dierenbescherming hervat campagne: Onbekendheid bij Nederlanders over mestkalveren Het leven van een kistkalf is dierenmishandeling 4 Onwetendheid in geheel Europa Door Karin van Langeraad Waddinxveen - Op dinsdag 11 en woensdag 12 juni is er in Waddinxveen door de plaatselijke werkgroep van Veilig Verkeer Nederland de verkeersproef georganiseerd. Hiermee is een verkeersdiploma te behalen voor alle scholieren van groep 8 van de Waddinxveense basisscholen. of trucjes in de route. Met het huidige verkeer mag je blij zijn als goed voorbe reide kinderen veilig door het verkeer komen" aldus WN. Dit jaar heeft de werkgroep van WN voor de vierde keer het ver keersdiploma rijden georgani seerd. De scholieren hebben eerst een schriftelijke test moeten doen. In de voorbereiding naar het "diploma-rij den" is er op de basisscholen een diase rie bekeken waarop de route werd uit- "Er zitten ook geen valstrikken Voor er aan de test wordt begonnen moet uiteraard de fiets in orde zijn. Er is medewerking geweest van de plaatse lijke fietsenmakers. De scholieren kon den hier vooraf hun fiets laten controle ren en eventueel repareren zonder daarbij arbeidsloon verschuldigd te zijn. Door een medewerker van de politie werd bij het politiebureau aan de Mo- zartlaan eerst een fietscontrole uitge voerd. Hier was ook het startpunt van de route. De scholieren kwamen langs hun fietsroute 13 controleposten te gen. Deze werden 'bemand' door ouders, in totaal hebben 348 leerlingen de test afgelegd, waarvan 347 per fiets en één per rolstoel. ^addinxveen - Op 22 juni vindt de jaar- «kse voorspeelavond plaats van de blokfluitleerlingen van Miep Swets. Het optreden is in de Remonstrantse Kerk aan de Zuidkade en begint om 19.30 uur. van l? Pk dit )aar wordt het seizoen het h a'de''n8 Midden-Holland van "manistisch Verbond afgesloten om i ienP'tstaP)e- Zondag 23 juni wordt tiidp uur verzameld aan de achter- Het,station Gouda en volgt een Tuin door het Groene Hart naar be2o„,n 'heesalon De Mije voor een aan hp» a?n de s'eervolle beeldentuin ten in, r,viertje de Mije. Automobilis- *ordt en z'c^ '1ier aansluiten. Er Nieuwk^n teI!'asie gepakt aan de gerri;i. Pse Plassen, een rondvaart vvorrion e[ kunnen kano's en zeilboten terugopi- uurd en om 16.00 uur wordt welkom gereclen). Iedereen is kanrnppe,n,y°or °Pgave of informatie ,e|efoon ™e--Marry Menschaart' ■523778. Acht op de tien Nederlanders vinden het houden van kalveren in kisten dierenmishandeling. Dit blijkt uit een enquête die onderzoeksbureau Nipo heeft gehouden in opdracht van de Dierenbescherming. Ook blijkt dat weinig mensen beseffen hoe een kalf wordt grootgebracht. Gesterkt met deze weten schap hervat de Dierenbescherming deze zomer haar campagne tegen het kisten van kalveren. Ze zal met ruim honderd kalverkisten door het land trekken. Het publiek kan in deze kisten bij benadering ervaren hoe een kalf leeft. Tevens zal de campagne zich richten op de Europese landbouwministers omdat zij beslissen of er een verbod op het kistensysteem komt. Een jaar geleden voerden dierenbe schermers op verschillende plaatsen in Europa actie. Deze protesten leidden ertoe dat de Europese Commissie een jaar eerder dan afgesproken een onder zoek liet doen naar het welzijn van kist kalveren. De resultaten van dit onder zoek werden begin 1996 bekend ge maakt: 'Kalfjes zijn beter af wanneer ze in groepen leven.' Het advies van de Europese Commissie aan de Europese Landbouwministers is dan ook het kis tensysteem af te schaffen. Dit zou in houden dat er vanaf 1998 geen nieuwe kisten gebouwd mogen worden en dat er in 2008 geen enkel kalf meer in een kist opgroeit. De Dierenbescherming voert samen met vele Europese dieren beschermingsorganisaties de druk op, om het advies van de Europese Com missie kracht bij te zetten. Uit de enquête van het Nipo blijkt dat er nog veel onduidelijkheid is bij de Ne derlanders over de leefomstandighe den van de mestkalveren. Zo gelooft de meerderheid niet dat de kalveren ijzer- arm voer krijgen. Het feit dat de kalve ren op een ijzerarm dieet staan waar door het vlees 'mooi blank' blijft, is bij velen onbekend. Blank vlees vinden de consumenten lekkerder en geeft de melkpoederfabrikanten hoge omzet ten. Om een kalf met bloedarmoede op te fokken tot het uiteindelijke blanke kalfslapje, krijgt het circa 200 kilo kunstmelk te drinken. Wanneer een boer zijn kalveren in groepshuisves- ting zou houden en normaal te eten zou geven, heeft het kalf aan circa 80 kilo melkpoeder genoeg. De melkpoederfa brikanten zijn daarom tegen alle voor gestelde veranderingen. Zij zien hun afzet in gevaar komen en bieden sterke weerstand. Dit ondanks een zeer ruime overgangstermijn die door de Europe se Commissie is voorgesteld. Voor de kalveren zou een verandering in het dieet veel beter zijn. Omdat ze weinig of geen ruwvoer, zoals hooi of gras, te eten krijgen, kunnen ze niet normaal eten. Dit heeft tot gevolg dat de magen van de kalveren niet gestimu leerd worden om te herkauwen. Het kalf probeert dit echter wel. Hij haalt de meest onmogelijke dingen uit om zijn natuurlijke behoeften te bevredigen. Maar het blijft kauwen op niets. In de enquête werd gevraagd of men wist hoe oud de kalveren zijn wanneer ze geslacht worden. 80% Van de onder vraagden gaf aan hier geen idee van te hebben. Over het algemeen weet men dus niet dat kalveren al ruim voor hun eerste verjaardag worden geslacht. De klaveren staan hun hele leven in een box van 80 x 180 centimeter, zonder direct contact met andere kalfjes. Ze kunnen zich in de kisten niet om draaien en nauwelijks bewegen. Ook aan de sterke behoefte zichzelf schoon te likken kunnen ze niet voldoen. Spe len met andere kalfjes in een wei in de zon, elkaar kopstootjes geven en op elkaar klimmen, ze kunnen het allemaal niet. En dat terwijl sociaal contact en speels gedrag heel belangrijk zijn voor het welzijn van jonge groepsdieren. In plaats van op stro, staan de kalveren Met de zomervakantie in het vooruit zicht stelt de politie van het district Rijn en Braassem iedereen weer in de gelegenheid zijn afwezigheid door va kantie bij de politie te melden. Op het politiebureau kan men een "af- wezigheidskaart" invullen met daarop de duur van de vakantie en het adres van de sleutelhouder. De politie zal proberen de woning een of meerdere keren controleren op eventuele onregelmatigheden of in- braakgevoelige omstandigheden. Dit is afhankelijk van de beschikbare capaci teit. Van de mensen wordt wel verwacht, dat preventieve maatregelen genomen worden om de afwezigheid niet te ge makkelijk kenbaar te maken aan bui tenstaanders. Te denken valt bijvoor beeld aan het laten opbergen van de post en reclamemateriaal het afsluiten van deuren en ramen enzovoort. Voor het invullen van de afwezigheids- kaart kan men terecht op het bureau Rijnwoude, te Hazerswoude-Rijndijk, Vondellaan op werkdagen tussen 9.00 uur en 12.30 uur en op zaterdag tussen 9.00 uur en 14.00 uur. Voor meer informatie kan men contact opnemen met de politie Rijn en Braas sem, telefoon 071-5810101. Benthuizen- Op zaterdag 22 juni is er weer een koor- en samenzangavond in de Nederlandse Hervormde Kerk in Benthuizen. Medewerking verlenen het Hervormd Gemengd Koor "Immanuel, kinderkoor "De Benthuizer Zanger tjes". Alle koren staan onder leiding van Arjen Uitbeijerse. Marielle Lievaart en Leon van Veen zul len samen werken van Bach en Handel ten gehore brengen op dwarsfluit en orgel/piano. Het koor en de samenzang worden begeleid door organist Jan Vis. Beide kinderkoren worden begeleid door Kees de Bruin op de piano. De toegang is vrij, er wordt een collecte gehouden voor de kosten. De avond begint om 19.30 uur. Benthuizen- De opbrengst van de col lecte voor de Vereniging ter Bescher ming van het Ongeboren Kind heeft in Benthuizen 1590,67 opgebracht. De opbrengst is bestemd voor het op vanghuis. Dit tehuis wordt gebouwd voor zwangere vrouwen die vanwege hun situatie en achtergrond niet in hun eigen omgeving kunnen blijven. De or ganisatie bedankt een ieder die een steentje heeft bijgedragen aan deze collectie. Voor informatie: 079- 3317077. Benthuizen - De Historische Kring Benthuizen houdt haar algemene le denvergadering op vrijdag 21 juni in De Bron aan de Dorpsstraat 42. De aan vang is 19.30 uur. Om circa 20.45 uur zal er een lezing over "Hollandse vrouwen in Neder lands Indië" door mevrouw Marjolijn Rijken-Valewind worden gegeven. Zo wel leden als niet-leden zijn bij deze lezing van harte welkom. Boskoop- Aan het AOC Groen College in Boskoop zijn geslaagd: Uit Waddinxveen: Jan Pieter Aantjes, Daniel Benders, Marnix Dijkstra, Philip van de Eijk, Jeroen Jaakke, Menno Jon- geneel, Tim Jongeneel, Maarten Mole naar, Corelina Molendijk, Kuno Mooren, Dennis Smith en Marinus Waardenburg. Uit Boskoop: Jan Willem Bakhuijzen, Remon Bakhuijzen, Wietse Bakhuijzen, Janneke van Dolder, Arthur Klijn, Jo- chem Nieuwesteeg, Alex Schoemaker, Annika Zegwaard. Uit Zoetermeer: Dennis van Beek, Bas Nieuwenhuizen, Stefan van de Spek. Uit Gouda: Joost Bok. Uit Alphen aan den Rijn: Rudie van de Brink. Uit Bodegraven: Daniel Klaster. Uit Hazerswoude: Arjan de Kort, Jaco Laban, Stef Rijkaart, Johan van Vliet. UitLeiden: Thijs Vermeulen SL- op een lattenbodem. Vaak zijn de latten te smal of is de ruimte tussen de latten te groot voor de kalfjes. Ze lopen daar door gekneusde, geschaafde en ge zwollen knieën op. Acht van de tien mensen vinden de kleine hokken waar in de kalveren leven een vorm van die renmishandeling. Opvallend veel ondervraagden gaven aan niet te weten hoeveel kalveren er in Nederland worden gehouden. En bij de daarop gevraagde schatting liepen de aantallen sterk uiteen. Dat er in Neder land ruim een miljoen kalveren in krap pe kisten leven, daar heeft men over het algemeen geen weet van. De conclusie die uit de resultaten van de enquête kan worden getrokken, is dat de gemiddelde nederlander nauwe lijks weet wat er in de kalvermesterijen gebeurt. In andere Europese landen is de kennis over kalvermesterijen nog geringer. De inwoners van Italië en Frankrijk zijn geheel onbekend met de gruwelijke herkomst van hun blanke Fotografie Fred Hess, Den Haag. kalfslapjes. Net als in Nederland is daar een onderzoek uitgevoerd onder de consumenten. Hieruit bleek duidelijk dat een meerderheid, eenmaal op de hoogte gebracht van de misstanden, verklaarde tegenstander te zijn van de kist. De onwetendheid van de Italianen en Fransen is des te schrijnender om dat 90% van het kalfsvlees uit Neder land naar die twee landen wordt geëx porteerd. Ierland is na Italië het komende half jaar voorzitter van de Europese Unie. Wat de Italianen nagelaten hebben het on derwerp kistkalveren op de Europese agepda te plaatsen, is de verwachting dat de Ieren dat wel zullen doen. Dit zou betekenen dat nog dit jaar een definitie ve beslissing valt over het lot van mil joenen kistkalveren. Daarom is het heel belangrijk dat het publiek in Nederland, maar vooral ook in heel Europa, de komende tijd zijn stem laat horen. In het verleden is al vaak bewezen dat ministers gevoelig zijn voor de publieke opinie. Voor nadere informatie: Niels Dor- land, telefoon 070-3423443.

Hart van Holland | 1996 | | pagina 15