I Ie Zomerbioemententoonsteiiïnq Naaldwijk I Manifesto I 9 juli-18 augustus Karei Appel 5 juli-10 november Megafestatie 6 tot en met 14 juli Leidse lakenfeesten 11 tot en met 21 juli North Sea Jazz Festival 12,13 en 14 juli Cobra tentoonstelling 12 juli-15 september kom er mee naar de Nationale Hoveniersdagen. Voor een leerzaam dagje tuin-uit! Openingstijden van 10.00 -17.00 uur. Entree 10,=. Iedere bezoeker krijgt een infomagazine over de voorbeeld tuinen. Voor meer informatie: telefoon 0487- 541732. ontwerp van Xander Zijlmans van Zuidkoop Plantaardig uit De Lier. De algehele organisatie is dit jaar in handen van een apart daartoe opgerichte Stichting met als secretariaatsadres Verhageplein 3 in Naaldwijk. Naast de uitbundige show van een breed assortiment zomerbloemen, vinden nog meer activiteiten plaats, zoals: - Bloemschikwedstrijd voor amateurs; - Bloemschikwedstrijd voor beroepsbinders om de Grote Prijs van Het Westland; - Speciale aandacht voor het Lelie assortiment; - Veel muziek uitvoeringen onder andere op het prachtige orgel in de kerk; - Een educatieve assortimentswand, waarin alle verwerkte zomerbloemen met naam gepresenteerd worden; - Expositie van schilderijen en beel dende kunst; - Buiten de kerk een schitterende presentatie van Fuchsia's en kuipplanten, verzorgd door de regio Delfland van de Nederlandse Kring van Fuchsia vrienden. Tuinliefhebbers die meer willen weten over aanleg en onderhoud van hun tuin kunnen op zaterdag 6 en zondag 7 juli naar hartelust grasduinen tijdens de Nationale Hoveniersdagen in Appeltem. De poorten van dit tuinpark in het Land van Maas en Waal staan het hele weekend open voor tuinvragen in de breedste zin. Dit jaarlijkse tuinfestijn organiseert Appeltem samen met de Vereniging van Hoveniers en Groenvoorzieners en het Hoveniers Informatie Centrum. Ruim 50 exposerende hoveniers uit heel Nederland beantwoor den de meest uiteenlopende vragen over tuinontwerpen, vijvers, bestraten, tuinhout, snoeien, etcetera: -tijdens een wandeling door hun voorbeeldtuinen vertellen de hoveniers over de achtergronden van hun ontwerp; -hoveniers geven demonstra ties in snoeien, bestraten, vijveraanleg, tuininrichting, ontwerpen, gazon- onderhoud en bemesten; -een panel van deskundigen, waaronder Ben van Ooijen, geeft de hele dag antwoord op vragen over alle tuinonderwerpen; -in heel het park staan voorlichtingsstands van tuinmateriaal-fabrikanten, kwekers, milieuorganisaties en de Vereniging van Hoveniers en Groen voorzieningen (V.H.G.) Objectief en deskundig De Hoveniersdagen zijn in het leven geroepen om tuinconsumenten objectief van tuininformatie te voorzien. Bij tuinaanleg komt veel kijken. Ruimtelijk inzicht, verstand van planten, vaardigheden in schutting- bouw en bestrating, het maken van vijvers. Veel groenliefhebbers roepen daarom de hulp in van een hovenier of tuinarchitect. Van de ruim 2500 hoveniers die Nederland telt zijn er 1000 aangesloten bij het V.H.G. Om lid te worden moet een hovenier voldoen aan opleidingseisen, ingeschreven staan bij het Produktschap voor Siergewassen en beschikken over een ondernemersdiploma. Daaraan herken je 'de goeien'. ANWB op tuiniergebied Informatietuinen Appeltem is door initiatiefnemer Ben van Ooijen samen met het Hoveniers Informatie Centrum (H.I.C.) gestart om de tuinconsument op objectieve wijze een compleet vergelijkend tuinonderzoek voor te schotelen. Een soort ANWB voor tuinieren. De drie hectare voorbeeld tuinen in Appeltem zijn stijlvol ontworpen door hoveniers en tuinarchitecten. Tijdens de Hoveniersdagen in deze aardse paradijzen kan iedere tuin- liefhebber handige informa tie krijgen van deskundige tuinfanaten. In de mooiste tijd van het seizoen, dus fototoestel bij de hand. Vragen over zelfgemaakte ontwerpjes, biologisch tuinieren, bestratingen, tuinhout, verlichting, decoratie, vijvers, her inrichting en wat al niet meer, worden door hoveniers vakkundig beantwoord. Loop vooraf nog even door de eigen tuin, noteer alle zaken die aangepakt moeten worden en Naaldwijk- Dit jaar vindt voor de elfde maal de zomerbloemententoonstelling plaats in de 15e eeuwse Oude Kerk in het centrum van Naaldwijk. De toegang is gratis. De openingstijden zijn donderdag 29 augustus: 15.00 - 2.00 uur; vrijdag 30 augustus: 10.00 - 22.00 uur en zaterdag 31 augustus: 10.00 - 22.00 uur. Het thema van de tentoonstelling is dit jaar "Muziek" op basis van een gewoonlijk wat terugloopt, is het tijd om een Hibiscus te kopen, ook Althaeastruik genoemd. Deze goed winterharde bloemheester bloeit vanaf augustus en is er met prachtige kleuren: blauw, roze, violetrood, wit en gevlekt. De enkelbloemige Hibiscussen kunnen het beste tegen regen. Vroege bloeiers zoals de roze 'Lady Stanley' komen al in augustus op kleur. Flinke snoei in het voorjaar stimuleert de bloei. Tip: Jonge planten bloeien al rijk. Ze kunnen een paar jaar in een flinke pot groeien. Nazomerbloei bij vaste planten Vaste planten die op hun mooist zijn in de nazomer kunnen u nog worden geplant. Veel plezier beleeft men aan vlambloem (Phlox), bergamot (Monarda) en kaasjeskruid (Lavatera). Ze hebben gemeen dat ze van een zonnige plek en doorlatende grond houden. Ook zijn ze alle drie met roze bloemen te koop: Phlox 'Mies Copijn' of 'Flamingo' met donker oog, Monarda 'Croftway Pink' en Lavatera olbia 'Rosea'. Monarda's en Phloxen zijn er ook in andere prachtige kleuren en ze hebben als extraatje hun geur. Bij Monarda's komt die van het kruidig geurende blad, bij Phloxen geuren de bloemen zoetig. Moderne cultuurvariëteiten van Phloxen en Monarda's zijn gezonde en hebben vrijwel geen last van meeldauw. Roos The Fairy': geschikt voor een flinke pot of kuip 'Fairyland' heeft zachtrose bloemen, 'Fairy Dance' rode. De kleine, stek gevulde bloempjes zitten in grote trossen bij elkaar. De Fairy-rozen worden vanwege hun groei wel tot de bodembedekkers gerekend. Ze hebben namelijk vrij lange, enigszins slappe takken. Daardoor lenen ze zich bijvoorbeeld voor taludbeplanting. Maar ze zijn ook te koop als stamroos, heel elegant. Wordt The Fairy' kort gesnoeid, dan groeit hij uit tot een mooie struik. Met z'n 40 a 50 centimeter hoogte wordt deze roos ook wel bij de Miniatuur rozen ondergebracht. Een ding is zeker: The Fairy' is heel geschikt voor in een pot Verzorging: Het komt de schoonheid en de doorbloei van 'The Fairy' ten goede, als uitgebloeide bloemen/bloemtrossen worden uitgeknipt. De bloemblaadjes vallen niet uit zichzelf af, zoals dat bij 'zelfschonende' het geval is. Omdat bloeien veel energie kost hebben rozen extra voeding nodig, bij voorkeur speciale rozenmest. Tip: Idee voor een grote pot: één The Fairy' op stam en een paar struikjes van dezelfde roos eronder. Wekenlang een blikvanger voor terras of balkon. Althaeastruik voor late bloei Als de kleur in de tuin in de nazomer Genieten van zomerse kleuren en geuren, dat staat ons voor ogen in de zomermaand juli. Bloeiende rozen horen daar natuurlijk bij, maar ook kleurrijke vaste planten. Wie extra kleur in z'n tuin wil brengen kan nu Planten in pot kopen. Ze kunnen bloeiend-en-wel de tuin in. Uitbundig: roos The Fair/ De uitbundigheid waarmee rozen kunnen bloeien, maakt ze uniek. In bijna elke tuin is dan ook wel een roos te vinden, als struik, op stam of geleid tegen een pergola of muur. Een van de meest dankbare struikrozen is The Fairy', die in 1932 in de handel werd gebracht door Bentall en de laatste jaren populairder is dan ooit. Terecht, want de struik bloeit onafgebroken door tot de eerste nachtvorst. Daarbij laat de mooie roze kleur zich goed met andere planten combineren. De nauw verwante Van 9 juni tot en met 18 augustus is in het Museumpark aan de Witte de Withstraat in Rotterdam "Manifesto I" te bezoeken. Manifesto is een tweejaarlijks evene ment voor hedendaagse kunst. Een team van internationale curators stellen een aantal tentoonstellingen samen waarin jonge en vernieuwende kunstenaars uit geheel Europa hun werk laten zien. FTet project wordt ondersteund door culturele organisa ties en Overheden van dertig verschil lende landen in Europa. De organisatie is in handen van Found. European Art Manifest. Van 5 juli tot en met 10 november kan men de Karei Appel tentoonstelling "Decorstukken uit Die Zauberflote" bewonderen In de Kunsthal aan de Westzeedijk 341 in Rotterdam. Een tentoonstelling van enorme, kleurige decorstukken die Karei Appel in 1995 in opdracht van de Nederlandse Opera Stichting maakte voor de uitvoering van Mozarts opera "Die Zauberflote". Naast de decorstukken zuilen ook de schetsontwerpen en de kostuums uit Die Zauberflote te bezichtigen zijn Openingstijden: dinsdag t/m zaterdag 10.00-17.00 uur; zon- en feestdagen 11.00-17.00 uur. De toegang bedraagt f10,- voor volwassenen; kinderen van 6-15 |aar betalen f7,50; 65+ en cjp f7,50. Van 6 tot en met 14 juli is in de Jaarbeurs in Utrecht de jaarlijkse "Megafestatie* groot jongeren- spektakel met een mix van amuse ment en informatie, voorlichting en sensatie. De grootste rollercoaster van Europa is aanwezig, een mega- achtbaan met vier loopings van 35 meter hoog. Bovendien zijn er tal van andere activiteiten zoals karfracen, survival, brommer-, motor- en autorij den op parcoursen, in-line skating, beachvolleybal, modeshows, filmpremières, iasergames en virtual reality. De toegang bedraagt f20,-. In het centrum van Leiden worden van 11 tot en met 21 juli de Leidse Laken feesten gehouden. Een tiendaags zomerfestival. Er wordt gestart met de 'Peurbakkentocht': een bootoptocht door de grachten met vreemd uitge doste vaartuigen. Diverse markten worden gehouden waarvan de belangrijkste de beide zondagse Lakenmarkfen zijn. Andere activiteiten: Werfpop, Leiden Culinair, het Nationaal Concours voor Straatmuzikanten en gedurende de gehele periode veel straattheater en muziek en een kermis. De toegang is gratis. In het Congresgebouw 'm Den Haag kan men, zoals ieder jaar, het North Sea Jazz Festival bezoeken. Een livefestival door internationale musici. Ruim acht uur 'live' muziek per festivaldag op dertien podia tegelijk, met een keuze uit ruim 1000 jazz musici, variërend van gevestigde namen tot nieuw te ontdekken talent. Het festival biedt een groot scala van jazzstijlen en aan jazz verwante muziek, zoals swing, bebop, mainstream, hedendaagse jazz, latin jazz, salsa, jazzdance, blues, soul en funk. Met de avond voorafgaande het Midsummer Jazz Gala. Van 12 juli tot en met 15 september is in het Stedelijk Museum in Amsterdam de Cobra Tentoonstelling te bewonde ren. Een tentoonstelling van 150

Hart van Holland | 1996 | | pagina 15