•3 Vogelpark If Avifauna Vogelpark ff Avifauna mm Tentoonstelling Franse Meesterwerken uit Moskou 13 juli-13 oktober Wandelvierdaagse van Nijmegen 16-19 juli Peter de Grote manifestatie 1 september 1996 - 31 oktober 1997 Bloemencorso Aalsmeer 7 september Bron: Nederlands Bureau voor Toerisme. Alphen aan den Rijn - "Een dagje uit in de buurt" kan heel goed een bezoek aan vogelpark Avifauna in Alphen aan den Rijn tot gevolg hebben. Wat biedt Avifauna? Glijbaan Eind april is in Vogelpark Avifauna de grootste glijbaan in Nederland geopend. Deze glijbaan is 29 meter hoog en is daarmee de hoogste 'droge' glijbaan van Nederland. Je kunt op vier verschillende manieren naar beneden glijden. Eén glijbaan is gemaakt van kleine rollertjes waarover je naar beneden kunt glijden. Een andere heeft de vorm van een spiraal. De overige Iwee gaan onder verschil lende hoeken rechtstreeks naar beneden. Amusementenhal Ook in april is de nieuwe verbouwde amusementenhal geopend. In deze hal kan men griezelen in het spook huis, genieten van de botsautootjes, een ballenbad, een kindercarrousel en zich uitleven op verschillende kermis attracties. Jos de Albatros De meest prominente aanwinst voor het vogelpark is het komend seizoen Jos de Albatros. Deze Zwartvoet albatros is de eerste Albatros in dierentuinbezit. Jos is in Westport, Washington, verstrikt geraakt in een visnet. Hierbij is één van zijn vleugels onherstelbaar beschadigd. In Amerika is Jos aan zijn vleugel geopereerd en is de vleugel uiteindelijk volledig geam puteerd. Jos is in Avifauna te bezichti gen. Afrika-Azieroute Dit jaar is een verbetering in de wandelroute aangebracht. Een nieuw gedeelte is aangelegd waar de verschillende vogels uit Azië en Afrika bij elkaar geplaatst zijn. De bezoeker loopt over een verhoging langs de vogels zodat hij/zij op de vogels neer kan kijken en een beter zicht heeft. Vogels die hier te bewonderen zijn: Manderijneenden, maraboes, pelika nen en diverse kraanvogels. Een stukje geschiedenis Op de plaats waar nu het vogelpark zich bevindt, lag vroeger een indruk wekkend landhuis, Huize ten Rhijn, omringd door een fraai bos. Dit landgoed was in bezit van de familie van den Brink, eigenaren van een aantal hoedenwinkels. De Van den Brinks waren echte vogelliefhebbers en zij handelden over de gehele wereld in vogels. Daarnaast hielden zij als hobby op een lege plek in het bos ook een groot aantal vogels zelf. De collectie van de familie kreeg al snel een grote naamsbekendheid. Op verzoek van de toenmalige burgemeester werd het park op een zondag voor het nieuwsgierige publiek opengesteld. De plaatselijke bevolking stroomde in groten getale toe om alle bijzondere vogelsoorten te aanschou wen. Van het één kwam het ander en op hemelvaartsdag 1950 werd het vogelpark officieel geopend. In 1956 kwam het park in handen van de familie Van der Valk. De groei van het park ging in beheer van deze familie gestaag door. Momenteel is Avifauna één van de grootste vogel parken ter wereld waar meer dan 450 verschillende soorten vogels te bewonderen zijn. Het gehele jaar door kunnen bezoe kers langs de fraai aangelegde bloemenperken wandelen en de vogels bekijken. Koukleumen kunnen hun hart ophalen in de tropische Martinushal waar verschillende vogels vrij rondvliegen. Kinderen kunnen zich uitleven in de grote speeltuin en er kunnen rondvaarten gemaakt worden. Verder zijn er die restaurants. Nieuw leven Vrijwel het hele jaar door worden jonge vogels geboren in Avifauna. De verzorgers van het park helpen de natuur daar een handje bij. Eén van de taken van de verzorgers is het afstem men van het aantal geboortes op het aantal beschikbare plaatsen in het park. Alle vogels moeten tenslotte een goede toekomst hebben. In Avifauna wordt op internationaal niveau verantwoord gekweekt met de vogels. Enkele vogelsoorten die hier verblijven worden in de natuur met uitsterven bedreigd, zoals de Kroon- duif en de Balispreeuw. Om deze bedreiging tegen te gaan, wordt geprobeerd in het park een reserve populatie op te bouwen. Voor meer dan honderd bedreigde diersoorten zijn nu overal in Europa kweek- programma's opgezet. European Endangered Species Program's (EEP) heten deze programma's. De verschillende dierentuinen in Europa werken nauw samen aan deze programma's. Tussen de dierentuinen is een goed contact en diersoorten worden onderling uitge wisseld. Wanneer in Frankrijk bijvoor beeld een Balispreeuw overlijdt en Avifauna heeft meerdere spreeuwen, dan verhuist één van deze spreeuwen naar Frankrijk zodat hij zich daar opnieuw kan voortplanten. Dierentuinen werken dus als een soort relatiebureau. Zo wordt ook voorko men dat dieren die familie van elkaar zijn in de dezelfde fokgroep blijven. Waarom vliegen vogels niet vrij? De vogels in het vogelpark zijn de ambassadeurs voor hun soortgenoten. Zij vertellen een levend verhaal over hoe wij voorzichtig met de natuur om moeten gaan. In een klein land als Nederland is steeds minder natuur te zien. Kinderen die in de stad op groeien, kunnen vervreemd raken van de natuur. Door hen rechtstreeks met de natuur in contact te brengen, probeert Avifauna er voor te zorgen dat ze zich bewust worden van de natuur en de verantwoording die zij hebben ten opzichte van de natuur. Openingstijden en toegangsprijzen Avifauna is van 1 april-31 oktober geopend de hele week van 9.00-21.00 uur; het gehele jaar geopend van 9.00-18.00 uur. De toegang tot het vogelpark bedraagt f9.50 voor volwassenen; kinderen van 3-12 jaar betalen f7,-; 65 plussers f7,50; attractie-armband kinderen kost f8.50. Voor een rondvaart betalen volwasse nen f6,50; kinderen van 3-12 jaar f5,50 en 65plussers f6,50. D E N Zevenhuizen - Op 12 juni 1996 was het vijftig jaar geleden dat de heer en mevrouw Ottevanger in het huwelijk traden. Zij dachten deze speciale dag door te brengen met uitsluitend de naaste familie. Groot was dan ook de verrassing toen de oudste zoon van het echtpaar hen geheel onverwacht uitnodigde voor een boottochtje. Er werd naar de Rottemeren gevaren en vervolgens feest gevierd met familie, vrienden en buren in Restaurant Meerenbos. Deze complete verrassing vond plaats op de perfecte locatie; de heer en mevrouw Ottevanger hebben namelijk een groot deel van hun huwelijkse jaren in een molen aan de Rotte gewoond. Om precies te zijn werd de heer Ottevanger 75 jaar geleden in de molen aan de Molenvier gang (Tweemanspolder) geboren. Als vijfde generatie zette hij in 1949 traditiegetrouw de werkzaamheden van zijn vader voort en draaide hij, samen met drie andere molens, als bovenmolen het overtollige water uit de polder weg de Rotte in. Samen met mevrouw Ottevanger, met wie hij in 1946 in het huwelijk trad, ging hij in de molen wonen totdat in 1987 hun jongste zoon op zijn beurt deze traditie voortzette. Tijdens deze huwelijkse jaren aan de Rotte is er in de polder heel wat veranderd. Eerst waren het alleen de weilanden met de nauwelijks verharde paden die het landschap bepaalden. In tegenstelling tot de dorpen en steden was er in de beginjaren geen waterleiding en geen elektriciteit. Later werd gestart om van de polder een recreatiegebied te maken; er werden fiets- en wandelpaden aangelegd en een stroom van dagjes-toeristen De heer en mevrouw Ottevanger op hun jubileumdag. kwam de omgeving verkennen. In deze periode werd de functie van de molen overgenomen door een elektrisch gemaal en tot de dag van vandaag draait de molen nog slechts op twee zaterdagen per maand en bij bijzondere gelegenheden. Hierdoor kan de recreant toch nog iets van de oorspronkelijke sfeer van het land schap proeven en extra genieten van het natuurschoon van dit wel heel bijzondere gebied. Een gebied waar de heer en mevrouw Ottevanger zo veel mooie herinneringen aan hebben. Het boottochtje tijdens de 50-jarige huwelijksdag werken uit de periode 1945-1958 met onder andere werk van Asger Jorn, Guillame, Apalnaire, Karei Appel, Corneille en Constant. Het Stedelijk Museum bevindt zich aan de P. Potterstraat 13 in Amsterdam. In het Haags Gemeentemuseum is van 13 juli toten met 13 oktober de tentoonstelling "Franse Meesterwerken uit Moskou*. De tentoonstelling omvat circa 60 schilderijen van kunstenaars als Monet, Pissarro, Cézanne, Gauguin, Van Gogh, Rousseau, Bonnaard, Braque, Picasso en Matisse. De tentoonstelling maakt het mogelijk om kennis te maken met zowel het impressionisme en neo-impressio- nisme als de eerste fascinerende stappen op weg naar de geheel nieuwe beeldvormen van de twintigste eeuw. Het museum is geopend van dinsdag tot en met zondag van 11.00-17.00 uur. De toegang bedraagt f!2,50 voor volwassenen, flÖ,- voor 65+ en cjp en museumjaarkaart-houders betalen f7,50. De jaarlijkse wandelvierdaagse van Nijmegen wordt dit jaar gehouden van 16 tot en met 19 juli. Een internationale wandelvierdaagse over 30, 40 of 50 kilometer. Vier dagen lopen in gezel schap van duizenden wandelaars uit binnen- en buitenland. Alle dagen is het feest in en om de stad Nijmegen en de wandelaars worden op de laatste dag feestelijk onthaald. Het ministerie van Buitenlandse Zaken organiseert op verschillende plaatsen in het land de Peter de Grote manifes tatie. Aanleiding van het evenement is het bezoek in 1697 van tsaar Peter de Grote (1672-1725) aan Nederland. Onderdeel van de manifestatie vormt de Hollandweek in Rusland in 1996 en de Ruslandweek in Nederland in 1997. Er vinden onder andere tentoonstellin gen en symposia plaats De officiële opening van het Peter de Grote jaar vindt plaats in Zaandam. De praalwagens rijden van Aalsmeer via Amstelveen naar Amsterdam De totale stoet (zo'n 5 kilometer lang) is om 16.00 uur in Amsterdam te bewonderen tijdens het défilé op de Dam. Op vrijdag en op zondag maken de wagens onderdeel uit van de corsotentoonstelling in de hal van de Bloemenveiling Aalsmeer. Op de corsodag, zaterdag, rijdt het corso 's avonds verlicht door Aalsmeer. De organisatie is in handen van St. Bloemencorso Aalsmeer. Volwasse nen betalen f 10,-; kinderen tot en met 12 jaar f5,-; 65+ en cjp f7,50 (betreft tentoonstelling.

Hart van Holland | 1996 | | pagina 21