iSEfi ■Ql 3M mm g - 11 i vLFI MM ifl i®» Js§ i -<p-^ \s. Tips (/oor daqattracties en musea Van de VVV Midden-Holland -C lilltii ill! mme*** BBmrnxm Weerman Erwin Kroll over zomersmog: Evenementenkalender Staatsbosbeheer Groningen Friesland Drenthe Overijssel Tentoonstellingen en evene menten regio Alphen a/d Rijn De zomer in aantocht betekent voor de meeste mensen een aangenaam vooruit-zicht. Maar voor sommigen onder ons brengt dit seizoen ook minder prettige zaken met zich mee, zoals zomersmog. Dit verschijnsel is een vorm van luchtverontreiniging, waar de laatste jaren steeds vaker over wordt gesproken. Maar wat is het precies en kan het ook voor u schadelijk zijn? Zomersmog ontstaat op mooie warme zomerdagen. Wanneer de zon uitbundig schijnt en de wind kont uit het zuid-oosten, wordt er vervuilde lucht naar ons land aange voerd. Die lucht bevat met name twee soorten vervuilende stoffen. In de eerste plaats stikstofoxiden, die ontstaan door verbrandingen in industrie en verkeer. In de tweede plaats gaat het om zogenaamde vluchtige organische stoffen; die komen vrij door verdamping van oplosmiddelen die in de chemische industrie geproduceerd en verwerkt worden. Als op deze twee soorten stoffen fel zonlicht schijnt, wordt daaruit door een chemische reactie ozon gevormd. En met name die ozon is de boosdoener tijdens perioden van zomersmog. Ozon is een stof die van nature altijd al in de buitenlucht aanwezig is. Onder de omstandigheden die ideaal zijn voor zomersmog, kan de hoeveelheid ozon in de lucht vier tot vijf maal zo hoog worden als normaal. Mensen die er gevoelig voor zijn, kunnen daardoor tijdelijk last van hun luchtwegen krijgen; benauwdheid, hoest en zelfs duizeligheid of een misselijk gevoel. Wie niet te vaak aan zomersmog wordt blootgesteld, zal er geen blijvende gevolgen aan overhouden, zo blijkt uit onderzoek. Maar voor mensen die tijdens een periode van ernstige smog regelmatig zwaar werk buitenshuis verricht, of buiten gaat sporten, is het echt niet gezond meer. Die zware activiteiten kunnen daarom beter vermeden worden wanneer zich ernstige zomersmog voordoet. Dit geldt in nog sterkere mate voor mensen die een aandoening aan de luchtwegen hebben, zoals CARA- patiënten. Het RIVM, het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu-hygiëne, geeft dagelijks actuele informatie over de smogsituatie in Nederland. Op Teletekst pagina 517 is te lezen waar u rekening mee moet houden. De kans op zomersmog is het grootst in de maanden juli en augustus, en dan met name in de middag. Wanneer de situatie daar aanleiding toe geeft, wordt ook in het weerbericht na het journaal op televisie een smogverwachting gegeven. Weerman Erwin Kroll krijgt de gegevens daarvoor van het RIVM, maar bekijkt zelf ook of er echt reden is om in het weerpraatje te waarschuwen voor zomersmog: "Kijk, ik hoef de mensen niet op de zomersmog te wijzen, als er al een tijdje sprake van is. Alleen als verande rende weersomstandigheden er op duiden dat er een periode van zomersmog aan zit te komen, besteed ik daar aandacht aan. Dit doe ik dan slechts bij ernstige smog, want anders zou ik in de zomer iedere dag wel kunnen waarschuwen. Dat zou ook geen effect meer hebben." Hoewel de Nederlanders pas de laatste jaren regelmatig met zomer smog geconfronteerd worden, heeft Kroll niet de indruk dat smog vroeger nooit voorkwam. "Wel is het zo dat er steeds meer aandacht aan wordt besteed, omdat we nu weten wat de gevolgen voor de gezondheid kunnen zijn." Nederlands grootste binnenwater was ooit een echte zee: de Zuiderzee. In 1932 werd die afgesloten en omgedoopt tot Usselmeer. Tegelijkertijd werd ook een bijzonder tijdperk afgesloten. Een tijd van stoere vissers en vechten tegen de elementen. Deze oude tijden herleven in het Zuiderzeemuseum. Het binnen- en buitenmuseum zorgen voor een historisch dagje uit. Leuk en leerzaam voor alle leeftijden. Het buitenmuseum is opgezet als een Zuiderzeestadje van rond de eeuwwisseling. In en rond 130 woningen, winkels, werk plaatsen heerst de bedrijvigheid van toen. De zeilmaker, de kuiper en de touwslager zijn er aan het werk. Maak gerust een praatje met de bewoners uit het Urk anno 1905, maak een schoonschrijfles mee in het school lokaal uit 1930 en wandel door het vernieuwde natuurgebied met z'n eendenkooi. Kinderen stappen ook zo in het verleden met stelten, hoepels, speurtochten en een verkleedpartij in Marker en Volendammer drachten. Het binnenmuseum toont in histori sche panden zeven eeuwen Zuiderzee geschiedenis. Naast tentoon- fe stellingen over onder andere de strijd tegen het water en visserij treft men er de Schepen hal met 14 schepen uit vervlogen tijden. Tot en met het einde van het seizoen voor het buitenmuseum kan men bovendien op de "Peperzolder" ervaren hoe het er in een VOC-pakhuis rond 1750 aan toeging. Men vindt het Zuiderzeemuseum aan de Wierdijk 12-22 in Enkhuizen. Het buitenmuseum is geopend is geo pend tot en met 27 oktober; het binnenmuseum tot en met 11 augustus (daarna i.v.m. verbouwing t/m medio 1998 gesloten). De musea zijn dage lijks geopend van 10.00-17.00 uur. Volwassenen betalen f15,-; 65+ f12,-; kinderen 4-12 jaar f10,-; kinderen tot en met 3 jaar gratis. Voor meer informatie kan men bellen met de Automatische infolijn: 0228-318260. - Het Kaasmuseum in Bodegraven; - Het Boomkwekerijmuseum in Boskoop; - De Mu-seumboerderij "Oudheidkamer" in Reeuwijk; - Het Stadsmuseum in Woerden Gouda: - Kaasexposeum; - Stedelijke Musea Het Catharina Gasthuis en De Moriaan; - Zuid-Hollands Verzetsmuseum; - Particuliere verzameling van 200 schoen tjes; - Binnen-havenmuseum Turfsingel; - Demonstratie kleiverwerking De Drietand; - Demonstratie pottenbakken Adrie Moerings Haastrecht: - Gemaal de Hooge Boezem; - Enkele kaas-boerderijen; - Ooievaars Buitenstation; - Museum Stichting Bisdom van Vliet; - Mu-seum Nederlandse Klederdrachten Oudewater: - Heksenwaag; - Art en Creation Gallery; - van maart tot en met november iedere tweede zondag van de maand: Stadhuisbezichtigingen Schoonhoven: - Nederlands Goud, Zilver en Klokkenmuseum; - Het Edelambachts- huis; - 't Silverhuys; - Nederlands Museum van Knipkunst Tips voor actievelingen Bij de VW's zijn diverse fietsroutes verkrijgbaar. Voor kanovaren kan men terecht in zowel Haastrecht, lekkerkerk als Zevenhuizen. Midgetgolfen is mogelijk bij De Kleine Betuwe in Haastrecht, waar tevens een speeltuin is. Bij de VW's zijn verschillende wandelroutes verkrijgbaar. Ook stadswandelingen zijn mogelijk onder leiding van een gids, en we in Gouda, Oudewater, Woerden en Schoonhoven. Ook kan men bij de VW terecht voor informatie voor groepsdagtochten in de regio. Een greep uil de evenementen georgani seerd door Staatsbosbeheer Juli/augustus/september: tn bezoekers centrum Expozee in Lauwersoog gaat men bij Staatsbosbeheer 'interactief'. Via de computer en interactieve spelletjes komen bezoekers van Expozee van alles te weten over deftora en fauna van het Lauwer- smeergebied. Toch genieten van de natuur als het buiten eens slecht weer is. Expozee, Strandweg 1 ie lauwersoog. Kosten 7.50 (volwassenen), 6,- (kinderen tot en met 12 jaar en senioren). Groepen vooraf aanmel den bij Expozee, telefoon 0519-349045. Kosten groep: ƒ5 - per persoon. Openings tijden van 10.00-17.00 uur, alle dagen geopend. Informatie bij: Expozee, telefoon 0519-349045 of Staatsbosbeheer, telefoon 0519-349177 (J. Wlliems). Vlieland bij nacht 5, 7,12,15,19 en 26 juli: Tijdens deze excursie met deskundigen van Sfaafsbos- beheer komen deelnemers er zelf achter hoe donker het 's nachts kan zijn in de bossen van Vlieland. De tocht begint nog voor zonsondergang. Wandelen over donkere bospaden, vuurtorens bekijken, luisteren naar nachtdieren en het bewonde ren van de heldere sterrenhemel, staan bij deze wandeltocht van Staatsbosbeheer centraal. Start: ïorenvijver. Informatie in verband met verschillende vertrektijden, tussen 21.00 en 22.30 uur. Duur: twee uur. Aankondiging via affiches. Kosten: 7.50 (volwassenen), 3.50 (kinderen). Reserve ringen en inlichtingen: De Noordwester, telefoon 0562-451700. Woensdag 24 juli: Help de boswachter Voor kinderen is het mogelijk deze zomer de boswachter van Staatsbosbeheer een handje te helpen. De handen worden flink uit de mouwen gestoken, zoais bij het voe deren van de woeste, maar heei vriende lijke oerrunderen. De boswachter wijst de kinderen op de andere dieren in de natuur bij langelo, als slangen en bijzondere vogels. "Help de boswachter" is bedoeld voor kinderen tot 13 |aar. Start: 10.00 uur, bij picknickploats Noordsche Veld. Duur twee uur Kosten: 1.50. Voor meer informatie en opgeven van tevoren; VW Norg, telefoon 0592-613128 Woensdag 7 en 21 augustus: Win Ijzertijcfooerderij tot beekdal Deze excursie onder leiding van de boswachter van Staatsbosbeheer door het afwisselende landschap rondom Orvelte voert langs een ijzertijdboerderii, over heidevelden me» een schaapskudde, langs oude cultuurgewassen en zeidzame kruiden, langs beekdal en schaapskooi. Start: 13.00 uur, vanaf de informatieschuur, Dorpsstraat 3a in Orvelte Duur: 2 uur. Kosten: 2.50 (volwassenen!, 1.- Ikinderen). inlichtingen: Boswachter P. Arends van Staatsbosbeheer, telefoon 0592-501303 Maandag tot en met zaterdag (op afspraak) in augustus: Met de huif-kar het Horsterwoid af Huikesteinse bos Laat je rijden door de natuur tfldens deze excursie De boswachter van Staatsbos beheer rijdt mee met de huifkar en vertelt over de natuur en beheer in het Holsterwoid of het Huikesteinse bos Op afspraak maandag tot en met zaterdag. Start: Parkeerplaats groepskampeerterrein De Banken aan de Dasselaarweg te Zeewolde. Rondrit duurt ca. 2 uur. Tijdstip en kosten in onderling overleg te bepalen Minimaal 10 en maximaal 20 personen. Aanmelding minimaal 1 dag van tevoren bij Horse Power, Henk Bijen, telefoon 036- 5223726. Dagelijks in juli: De heuvelrug over met de fiets. Fietsen over de Sallandse Heuveirug, gecombineerd met een bezoek aan het bezoekerscentrum van Staatsbos beheer en aan natuurmuseum Bos Dierenwereld. De Sailandse Heuvelrug, een overblijfsel uit de ijstijd, bestaat uit een heuvelachtig landschap. Het "bergje op fietsen' wordt beloond met prachtige vergezichten over de golvende heidevelden, koffie en een hapje eten tussendoor en na afloop. Startpunt en inlichtingen: bezoekers centrum Sallandse Heuvelrug, Grotestraat 281 in Nijverdal, telefoon 0548-612711. Fietsverhuur: Hotel Dalzicht (150 m. vanaf bez centrum) telefoon 0548-612413. Duur zelf te bepalen. Lefigte: ca. 25 km. Kosten 20 - (volwassenen), 17.50 (kinderen tot en met 12 jaar). In de regio Alphen aan den Rijn zijn de komende tijd de volgende tentoonstellingen te bezoeken: Tot en met 31 oktober: Archeon, Alphen aan den Rijn: Oude Wereld 200: expositie over rechtspraak en marteling vanaf de middeleeuwen. Deze reizende tentoonstel ling was eerder te zien in Duitsland, USA en België. De expositie is op de vierde verdieping van het entree-gebouw. Tot en met 1 oktober: Avifauna, Alphen aan den Rijn: Expositie Wereld Natuur Fonds, afdeling Alphen "Biologische Diversiteit" Tot oktober Historisch Genootschap, Dorpsstraat 55a in Koudekerk aan den Rijn: tentoonstelling: "Het Koudekerkse Witte Huis", voormalig Gemeentehuis, nu in gebruik als dagcentrum. Openingstijden: eerste en derde zaterdag van de maand 13.30-16.30 uur. •Tot en met 6 juli: Galerie d'Art's, Hooftstraat 209 in Alphen aan den Rijn: expositie schilderijen, gouaches, grafieken van Anton Vrede en beelden en sculpturen van de Shona-groep uit Zimbabwe. Openingstijden: woensdag tot en met vrijdag van 13.00-18.00 uur en zaterdag 10.00-17.00 uur (en op afspraak). •Tot en met 6 juli: Openbare bibliotheek Alphen aan den Rijn, Thorbeckeplein la: fototentoonstelling en lezing over Indonesië, gemaakt door P. de Pater. Openingstijden: tijdens openingsuren bibliotheek. Tot begin augustus: Univé kantoor, Pr. Hendrikstraat 91, Alphen aan den Rijn: expositie 'blow-ups' schilderwerk van mevrouw Alink. Openingstijden: maandag tot en met vrijdag 9.00-12.30 en 13.00-17.00 uur. Toegang gratis. •Tot en met 5 augustus: Galerie Laerken, Bent 2 in Hazerswoude-Dorp: expositie groep 15 figuratieve kunstschilders en stenen bronzen en polyester sculpturen van W. Hoogstraten, R. Steenhorst, K. van Oudenaerde en M. Klap "Dans Figuration". Openingstijden: maandag tot en met vrijdag op telefonische afspraak: 0172- 589837 en zaterdag en zondag van 1.00- 17.00 uur. •Tot en met 14 juli: Café Kwatro, Hooffstraat 126 in Alphen aan den Rijn: expositie schilderijen Hans van Weeren. Openingstijden: tijdens openingsuren café. •Tot en met 1 oktober: Historisch Centrum Alkemade in Alkemade: tentoonstelling oude kleipijpen in het kader van de expositie over het boerenleven rond 1900. Openingstijden: dinsdag van 13.30-17.00 uur en zondag van 14.00-17.00 uur •Tat en met 29 juli: Rijnoord Ziekenhuis ii Alphen aan den Rijn: expositie schildenie van Joke Dijkhuizen uit Waddinxveen Openingstijden gelijk aan die van het ziekenhuis. Evenementen •6 en 7 juli Alphense Hondenhike; •13 en juli: Ter Aar: 24 uurs-surfrace met geld prijzen; «18 juli, 1,15 en 29 augustus: zo- mermarkten; «31 augustus: Triatlon; september: Oldtimerdag en Taptoe; s t tember: Gondelvaart; *18 september, a markt; »26 oktober: Jazz-night. (bron wv/anwb alphen aan den rijn).

Hart van Holland | 1996 | | pagina 24