Ponypark Slagharen gaat 34e seizoen in Vlinders kleurrijke fladderaars Zuid-Holland Zeeland Noord-Brabant Limburg Cowboys uit Slagharen startklaar voor een vlucht met het 'vlie gend tapijt'. Slagharen- Het Reuzenrad in het Ponypark Slagharen krijgt er dit jaar een concurrent bij. Had de vijftig meter hoge attractie in de afgelopen jaren nog het alleenrecht om mensen met een comfortabel uitzicht op het amusementspark en de verre omgeving te bieden, dit jaar worden de bezoekers ook op een vliegend tapijt vervoerd. Dit is een van de attracties waarmee Ponypark Slagharen dit seizoen tot eind oktober verwacht op nieuw een miljoen bezoekers te kunnen ontvangen. Het Ponypark heeft dit jaar het bestaande brede aanbod van attracties verder aangevuld. Zo brengt het vliegende tapijt onder de naam Zwunka de mensen op een hoogte van bijna dertig meter boven het park. Deze imposante attractie is niet alleen een belevenis voor de mensen die er een ritje mee maken. Ook voor de kijker is het een spectacu lair gezicht. Een andere nieuwkomer is dit jaar de Trojka; een attractie waarin de gehele familie zich kan vermaken. De Trojka maakt eerst tollende bewegingen op de grond, om daarna het luchtruim te kiezen. Kanonnen Ook aan de jongere bezoekers is gedacht; het overdekte speelcomplex Kids Country is uitgebreid met de LGB Wild West Railway. Deze modelbaan heeft een lengte van honderd meter rail waarop unieke stoomlocomotieven en karakteristieke wagons zich een weg zoeken door een western- landschap. Kinderen kunnen met een druk op een knop de treinen in beweging zetten. Het woeste wilde westen speelt ook een hoofdrol in de diverse westernshows. Deze grote familieshows zijn al jaren een topattractie. De inwoners van O.K. Corral City hebben dit jaar nieuwe scenario's ingestudeerd om de tijden van Billy the Kid en Jesse James levensecht te doen herleven. Het arsenaal, waar de cowboys en indianen uit kunnen putten om hun vetes te beslechten, telt nu voor het eerst twee grote kanonnen. De verschillende voorstellingen van de westernshow worden gegeven in een theater met vijftienhonderd zitplaatsen. Nog grotere capaciteit Overigens zijn niet alleen de attracties van het Ponypark Slagharen veran derd. Ook de aankleding van het amusementspark is verder aangepast. 'Eigenlijk is de infrastructuur van het gehele park in vijf jaar tijd opnieuw opgezet", aldus directeur mevrouw Henric Bemboom. 'De voordelen vertalen zich niet alleen in een mooier uiterlijk. Het is ook merkbaar in nog kortere wachttijden bij de attracties en een grotere capaciteit.' Openingstijden: tot en met zondag 27 ofoober dagelijks van 10.00 -17.30 uur. Voor meer informatie: telefoon 0523- 683000 Wassenaar- Tot en met 21 september is in het Bezoekerscentrum Me^endei een tentoonstelling te bezichtigen over het leven van dag- en nachtvlinders in de duinen van Meijendei. VerschWen tussen dag en nacht De verschillen tussen dag- en nacht vlinders gaan verder dan het moment van vliegen. Veel dagvlinders vouwen in rust de vleugels boven het lichaam tegen elkaar. Ze vallen dan veel min der op, want de onderkant van de vleugels heeft vaak een schutkleur. Bij nachtvlinders zijn in rust veelal de voorvleugels over de achtervleugels langs het lichaam gevouwen. De voor vleugels zijn minder opvallend ge kleurd. Bij schrik vouwt een dagvlinder de vleugels open en laat dan vaak felle kleuren zien om de belager te verja gen. Een nachlvlinder heeft vaak felle kleuren op de achtervleugel en laat deze bij schrik zien. Iedere soort op zijn eigen tijd Het zijn meestal de dagvlinders die opvallen. Maar juist in de nachtelijke uren fladderen de meeste soorten vlinders rond. Sommige nachtvlinders vliegen ook overdag en veel nacht vlindersoorten hebben- ondanks hun duistere levenswijze - fraaie kleuren, vooral op de achtervleugels. Vlinders kleurrijke fladderaars De vormen, kleuren en verschillen zul len met foto's worden geïllustreerd. Het is een spel van verschuilen achter schutkleuren of juist opvallen. Zo heb ben sommige vlinders doorschijnende vleugels en een wespachtig lichaam. De tentoonstelling schenkt veel aan dacht aan de levenswijze van vlinders. Beginnend als rupsje uit een ei kan het enkele weken (maar soms meer dan een jaar of zelfs twee jaar) duren tot de rups verpopt. Na een rustperiode, die in lengte ook weer verschillend kan zijn, komt dan de vlinder tevoorschijn. Soms zijn de vlinders klein, zoals mot jes. Sommige soorten daarentegen kunnen een spanwijdte van vijftien centimeter bereiken. Elkaar vinden gaat bij nachtvlinders op de geur en ze kunnen elkaar op grote afstand (soms kilometers) ruiken. De geveerde sprieten op de kop spelen daarbij een belangrijke rol. De reuk is ook van belang voor het vinden van voedsel, daarom hebben vooral nacht vlinderbloemen, zoals de kamperfoe lie, vaak een sterke geur. Bij dagvlin ders is juist het zien van elkaar de be langrijkste factor bij het vinden van een partner. Eten en bestuiven Veel soorten vlinders leven van nectar die ze uit bloemen zuigen. Om de nec tar te bereiken hebben ze de beschik king over een roltong. Bij enkele soor ten kan de tong een lengte van 1,5 centimeter hebben. Daardoor zijn er vlinders die met snelle vleugelbewe gingen stil voor een bloem kunnen hangen en dan met de roltong de nectar kunnen verzamelen. Vfinders kijken Welke vlinders er buiten te zien zijn, hangt altijd sterk af van het weer. Ook de tijd van het jaar speelt een rol. Nachtvlinders reageren vaak op licht en zo fladderen ze soms rond bij lantaarnpalen. Ook nachtvlinder bloemen, zoals de kamperfoelie en de teunisbloem zijn aantrekkelijk. Voor dagvlinders is de vlinderstruik in de tuin altijd een gewild object. Openingstijden bezoekerscentrum Het bezoekerscentrum van DZH (Meijendelseweg 40 te Wassenaar) is geopend van zaterdag tot en met donderdag van 10.00 -16.00 uur. De expositie duurt van 21 juni tot en met 21 september. Zonnebrillen zijn er in alle soorten en maten, maar als je als brildrager een sportbril zoekt, heb je toch een probleem. Het valt dan niet mee een geschikte zonnebril met geslepen glazen te vinden. Het Italiaanse sportbrillen-merk vult dat gat op met de nieuwe Skeey Evoluzione. Een professionele bril voor fietsers en hardlopers, waar de opticien geslepen glazen in kan zetten. Dat de Skeey Evoluzione een echte sportbril is blijkt uit het gewicht en de goede sluiting om het gezicht. Het rame is gemaakt van carbonvezel, de 'onzen zijn van een kras- en UV- bestendig materiaal. Bovendien heeft ae bril een zogenaamd 'air-system', waardoor de glazen niet kunnen beslaan. De nieuwe bril van Rudy Project wordt geleverd met donkere zonne-glazen. Daarachter zit een montuur voorzien van 'normale' glazen die de opticien op de goede sterkte kan slijpen. De donkere glazen zijn verwisselbaar, waardoor je er ook bijpassende gele of transparante glazen in kunt zetten, wat weer handig is bij slecht weer. De Skeey Evoluzione is te koop bij de betere sport- en fietsenzaken en kost 189.-. Nog even dit: Kaarten voor de vakantiekaarten- wedstrijd met prijzen van Archeon in Alphen aan de Rijn moeten voor 10 augustus bij de redaktie binnen zijn. Foto's voor de fotowedstrijd moeten voor 14 september binnen Woensdag 17 juli en 21 augustus: 'Bunkeren* in Wassenaar. In Hollands Duin herinneren de veie bunkers aan het oor logsgeweld van de Tweede Wereldoorlog. Nu zijn de bunkers in de winter verblijfplaats van honderden vleermuizen. De boswachter van Staatsbosbeheer leidt bezoekers deze zomer rond door de tweeduizend meter lange bunkergangen in de Wassenaarse Duinen. Start: Parkeerplaats aon het einde van de Wassenaarse Slag te Wassenaar, 19.00 uur Duur: 1 uur. Kosten: 5- Ivolwassenenl, f 2.50 (kinderen). Vooraf aanmelden (ook voor informatie), telefoon 071-3613809 Zaklantaarn meenemen Donderdag 15 augustus: Strand en schelpen. Wie meer wil weten over strand, schelpen en duinen, kan terecht bij bos wachter MartGielen van Staatsbosbeheer Hij neemt zijn gasten mee voor een speciale strand- en duinwandeling in het natuurge bied Hollands Duin bij Noordwijk. Tijdens de wandeling doet hij zijn verhaat over zee en zand. Start: 19.00 uur. Infocentrum Duin- doornseslag, Noordwijk. Duur: 2,5 uur. Kosten: 2 50 (volwassenen), 1- (kinde ren). Inlichtingen en vooraf aanmelding bij Staatsbosbeheer, telefoon 071-3613809 Vrijdag 2 en 16 augustus: Bij nacht en ontij op pad. Ook 's nachts valt er in de natuur veel te beleven Staatsbosbeheer biedt deze avonden de mogelijkheid om op verant woorde wijze kennis te maken met de andere Zeeuwse natuur, van uilen, vleermuizen en andef nachtelijk 'gespuis' Meenemen: staten zenuwen, bosjes knoflook, goed schoeisel en eventueel een zaklamp. Start: 22.00 uur, recreatiecentrum De Braakman. Kosten 2.50 (volwassenen) en 1- (kinderen) Opgave: recreatie centrum De Braakman, telefoon 0115- 481730 Informatie: boswachter van Staatsbosbeheer H. van Hoge, telefoon 0117- 302252. iedere dinsdag en zaterdag in augustus: Kijkje 'm Fort Rammekens. Fort Rammekens uit 1547 veranderde van gezicht door de jaren heen. Staatsbosbeheer Bet de gracht rondom het fort in 1979 uitgraven zodat het als vanouds in het water ligt Natuurgidsen verzorgen deze maand etke dinsdagavond en zaterdagmorgen een rontBeiding door dit waterfort van Staatsbosbeheer. Start: dins dag om 19.30 uur, zaterdag om 10.00 uur Fori Rammekens, Rammekensweg in Ritthem. Duur: 1,5-2 uur. Kosten: 3.50 per persoon. IhtteMrigeh; Boswachter A.J. Vader, telefoon 0118-673282. Zondag W augustus: Open Dag. De Strabrechtse Heide Is een uitgestrekt bos- en heidegebied tussen Geldrop en Someren Op de Open Dag van Staatsbosbeheer en IVN Heeze is men van harte weikom. Men krijgt onder andere uüieg over de verschil lende beheersvormen. Ook kan men de heidetuin bezoeken. Tijdens een 3 uur durende excursie vertelt de gids ales over dit schitterende natuurgebied. Start: 13.30 uur, Strabrechtse Heide, De Plaatse 71, Heeze. Duur: 3 uur. Kosten: geen. Inlichtin gen: Staatsbosbeheer, Jap Smits of Piet Brok, telefoon 040-2262550. Woensdag 17, 24 en 31 juli: Kindertheater bij de schaapskooi. De natuur. Dat thema staat centraal bij deze voorstelling speciaal voor kinderen bij de schaapskooi van Staatsbosbeheer bij bezoekerscentrum Mijl op ZeveninOspel-Nederweert. Artiesten vullen de middag met een leuk, speels en spannend programma. Start: 14.00 uur, Schaapskooi bij bezoekerscentrum Mijl op Zeven, Moosdijk 28, Ospel-Nederweert. Duur: hele middag. Kosten: geen. inlichtin gen: Jo Heymans, telefoon 0495-641497. Donderdag 15 en 22 augustus: Kijkje in Nationaal Park. Nationaal Park de Meinweg: maar liefst zestienhonderd hectare heide en bossen met geheimzinnige vennen en kristalheldere beekjes ten oosten van Roermond. Inde Meinweg staat bescherming van de natuur voorop, toch is het mogelijk een kijkje te nemen in dit bijzondere natuurgebied: De boswachter van Staatsbosbeheer leidt bezoekers rond tijdens een excursie van fwee uur. Start: 18.30 uur, Parkeerplaats Rijstal Ven hof 2, Herkenbosch. Duur: 2 uur. Kosten: geen. Inlichtingen: 0475-534400.

Hart van Holland | 1996 | | pagina 27