nieuws Alleen échte vluchteling kan blijven Middeleeuws zomeravondfeest 818 818 Roemeense artsen te gast in Groene Hart Ziekenhuis Gemeente Zevenhuizen|J32| Moerkapelle Hart van Holland/17 juli 1996 pagina 11 Gedetailleerd interview legt ware redenen vast Procedure Rapporteur medewerk(st)er Gegevens Kleinste details HET VREEMDELINGENBELEID Z N GRENZEN. *d Mi Archeon in een ander licht! Herleef de middeleeuwen Vakantiekaarten-wedstrijd Hart van Holland Vee* TJ dffSLt "DttcJiexixie ■Spierdystrofie is? Kerks^raaf £83, 101"7 A-Tps^erclarp. Oorlog en burgeroorlog maken een land weinig aantrekkelijk om er te wonen. Wanneer je om je politieke ideeën kans loopt in de gevangenis te verdwijnen, heb je nauwelijks rust. En wanneer je vanwege je godsdienst door je buren wordt gehaat, zou je misschien wel willen vluchten. Er zijn landen in de wereld waar de leefomstandigheden aanzienlijk minder prettig zijn dan in Nederland. Voor zo'n 27 miljoen mensen reden om huis en haard te verlaten. Zo'n 90% van hen wordt in de eigen regio opgevangen. Een klein deel tracht elders in de wereld een nieuw leven te beginnen, bijvoorbeeld in Nederland (1995 ongeveer 30.000 mensen). Maar alleen als ze heel goede redenen hebben, kunnen ze hier ook blijven. 'Welkmotief mensen ook hebben, het is voor asielzoekers een moeilijke beslis sing om hun land te verlaten', zegt me vrouw H. van Heereveld. Ze is contact ambtenaar bij de Immigratie- en Natu ralisatiedienst (IND) van het ministerie van Justitie. Ze maakt een rapport over de redenen waarom iemand asiel aan vraagt in Nederland. 'We luisteren heel zorgvuldig naar het verhaal dat de mensen te vertellen heb ben. Alleen: niet alle redenen, die voor hun voldoende waren om te vertrek ken, zijn voor Nederland voldoende om ze toe te laten. Pas wanneer er duidelij ke redenen zijn waarom iemand écht niet terugkan naar het eigen land.b.v. omdat iemand daar wordt vervolgd, kan asiel worden verleend. Om dat te beoordelen, wordt hun verhaal per soonlijk getoetst'. Een buitenlander die asiel wil in Neder land, moet dat melden bij één van de Aanmeldcentra in Nederland. Daar wordt binnen 24 uur vastgesteld of ie mand wel of niet in aanmerking komt voor de verdere asielprocedure. Mevrouw Van Heereveld: 'Als in eerste instantie wordt vastgesteld dat er een kans is op asiel, dan wordt zo iemand overgebracht naar een Opvang- en On derzoekscentrum. Daar vindt dan het "nader gehoor" plaats. Zeg maar: het interview om het waarom van de asiel aanvraag vast te stellen'. Zelf werkt ze in verschillende opvang centra in Noord-Brabant. Daar wachten tientallen mensen op de definitieve be slissing over hun asielaanvraag. Als die negatief uitvalt, moeten ze Nederland verlaten. Valt de beslissing positief uit, dan gaan ze zo snel mogelijk naar zelf standige woonruimte in een gemeente. 'Ik neem zelf geen beslissing over het verlenen van asiel. Ik ben de rappor teur van de persoonlijke omstandighe den van de aanvrager. Op basis van mijn rapport beslist een andere ambte naar van de IND of iemand kan blijven'. Het rapport van mevrouw Van Heere veld en haar collega-contactambtena ren is dus van wezenlijk belang. Daar om ook is het interview met de asielzoe ker bijzonder zorgvuldig en gedetail leerd. Bovendien kan de asielzoeker een rechtshulpverlener inschakelen. De gemeente Zevenhuizen-Moerkapelle, bestaande uit de kernen Zeven huizen, Moerkapelle en Oud Verlaat, is gelegen nabij het recreatiegebied Rottemeren en centraal ten opzichte van de steden Den Haag, Rotterdam en Gouda. De gemeente telt zo'n 10.000 inwoners en heeft een oppervlakte van 3.120 ha. De organisatie kent naast een staf drie afdelingen, te weten grondgebied zaken, middelen en dienstverlening. De afdeling grondgebiedzaken is verdeeld in een sectie volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieu en een sectie civiele en cultuurtechniek en reiniging. De sectie civiele en cultuurtechniek en reiniging houdt zich bezig met de technische invulling en uitvoering van bestemmingsplannen, landmeetkun de, verkeersmaatregelen, aanleg, onderhoud en beheer van openbaar groen, wegen, straten, pleinen, speelterreinen, bruggen, watergangen, verlichting, reiniging, riolering, begraafplaatsen, sportterreinen e.d. Bij deze sectie civiele en cultuurtechniek en reiniging (CCTR) ontstaat de vacature van: (voor 38 uur per week) die belast zal worden met: et in overleg ontwerpen, berekenen, beoordelen van reconstructies/ vernieuwingsplannen openbare verlichting en verkeerslichten en het toezicht bij de uitvoering; e behandeling van vergunningsaanvragen .e.d. voor het leggen van eidingen e.d. van nutsbedrijven; "het standplaatsenbeheer; et beheer enz. van brandkranen, brandputten, brandriolen en overige blusvoorzieningen; e controle en inspectie over de toestand van wegen, straten, pleinen en paden met straatmeubilair; et beheer e.d.van plattegronden en publiciteitskasten/borden; enge op de sectie voorkomende werkzaamheden Functie-eisen MBO-opleiding op technisch gebied; I ervaring in een soortgelijke functie e ^tandig kunnen functioneren; 9oe e contactuele en redactionele vaardigheden; «Titelt met automatisering; flpy8^'!5^ en '3ere'c'tot gebruik van eigen auto voorde 1 cttd 'hsteiling om ook andere taken op te pakken, rR worden verricht. Allereerst worden de persoonlijke gegevensr zoals de vreemdeling die in het Aanmeldcen trum heeft opgegeven, nog eens gecontro leerd. Ook wordt ge vraagd naar familierela ties, schoolopleiding, godsdienst, werk en dergelijke. Verder wordt gevraagd of men al eens eerder ergens asiel heeft aangevraagd. En op welke manier men in Nederland is geko men. De vraag waarom iemand zijn land van herkomst heeft verlaten, komt uiter aard uitvoerig aan de orde. 'Als contactambtenaar zijn we vrij nauwkeurig op de hoogte van de situa tie in de verschillende landen. Maar we laten de persoon in kwestie uitleggen wat hij of zij persoonlijk heeft meege maakt. En wat voor hem of haar de aanleiding is geweest om te vertrek ken'. Ze benadrukt dat het om een in terview gaat en niet om een poli tieverhoor. Het moet, zegt ze, een gesprek zijn dat in een goede sfeer verloopt. Maar iemand die tegenstrijdige verklaringen af legt, wordt daarmee wel meteen geconfronteerd. 'Al tijdens het gesprek noteer ik alles wat gezegd wordt. Daarmee krijgt degene die uiteindelijk moet beslissen, een zo compleet mogelijk beeld van de asielzoe ker. Tot in de kleinste details, die er misschien op het eerste ge zicht niet zo toe lijken te doen. Dat betekent ook dat de interviews de werkzaamheden; die op de sectie doorgaans vrij veel tijd in beslag ne men. Maar dat hoort nu eenmaal bij de zorgvuldigheid van zo'n beslissing. De asielzoeker krijgt ook een afschrift van mijn rapport.' Ze voegt eraan toe dat meer beslissin gen negatief daq positief uitvallen. Ze heeft er begrip voor dat mensen in een moeilijke situatie in hun eigen land, hun geluk elders willen beproeven. Maar niet iedereen kan in Nederland worden toegelaten. Niet iedere asielzoeker is een vluchteling. Die scheiding is soms moeilijk te maken, maar met het zorg vuldige interview trachten zij en haar collega-contactambtenaren daaraan wel bij te dragen. Het vreemdelingen beleid is er immers op gericht juist die mensen een toevluchtsoord te bieden, die in eigen land in levensgevaar verke ren. (Meer over het Nederlandse vreemde lingenbeleid staat te lezen in de bro chure "Het vreemdelingenbeleid kent z'n grenzen" van het ministerie van Jus titie. U vindt deze op postkantoren en bibliotheken. U kunt ook bellen met het informatienummer van de rijksover heid: 06-8051 (44 cent per minuut). Gouda-Vanaf 1 juli zijn opnieuw Roem eense artsen te gast in het Groene Hart Ziekenhuis. Dr. Pasarin, chirurg en Dr. Teodorescu, internist, verblijven op uitnodiging van de Sinaïa Steungroep twee weken in Gouda. Gedurende deze twee weken lopen de heren Pasarin en Teodorescu als het ware 'stage' bij de internisten en chirur gen van het GHZ. Doel is kennis opdoen en ervaringen uitwisselen. Ook zullen zij enkele operaties bijwonen en leren werken met endoscopic (onderzoek van lichaamsholten of inwendige kana len met een speciaal hiervoor bestemd instrument: de endoscoop). De Sinaïa Steungroep bestaat uit (ex)medewerkers van het GHZ. Onder voorzitterschap van de heer P. Buijs, gepensioneerd internist onderhoudt de Steungroep sinds 1990 contact met het Roemeense ziekenhuis waar de be treffende artsen werkzaam zijn. Bij het 20-jarig jubileum van het voormalig Bleulandziekenhuis in 1990 is besloten een ziekenhuis in Roemenië te adopte ren. De keus viel op het Sinaïa zieken huis. De toestand in dit ziekenhuis was schrijnend: er was gebrek aan alle daags ziekenhuismateriaal, medische apparatuur was spaarzaam aanwezig of sterk verouderd. Behalve uitwisse ling van ervaringen, levert de Sinaïa Steungroep regelmatig goederen zoals bedden, apparatuur, medicamenten, etcetera. De Steungroep streeft er naar om met het transport van augustus/ september aanstaande een geheel ge renoveerde gastroscoop mee te sturen naar het Roemeense ziekenhuis. Tot u toe moeten patiënten uit Sinaïa voor een gastroscopisch onderzoek namelijk naar een ziekenhuis in Boeka rest, een reis van 150 kilometer. Gemid deld maken zo'n 800 tot 1000 mensen per jaar deze reis. In aansluiting op de ervaringen opgedaan in het Groene Hart Ziekenhuis zal Dr. Teodorescu, zodra hij de gastroscoop tot zijn be schikking heeft, in Boekarest nog een speciale cursus volgen. Eerder al was in het kader van het uit wisselingsprogramma een Roemeense orthopeed in het GHZ te gast. Orthop- eed Van den Oever uit het GHZ legde vervolgens een tegenbezoek af en heeft ter plaatse enkele heupoperaties mede uitgevoerd. Er wordt.overwogen in het najaar '96 opnieuw een specialist uit Sinaïa te vragen voor een bezoek. Alphen aan den Rijn - Archeon geeft een verrassende invulling aan haar nieuwe benadering van totaal-theater. Op vrijdagavond 23 augustus vindt in het middeleeuwse stadje Gravendam een eenmalig, bijzonder spektakel plaats: een middeleeuws feest doet dan het hele stadje bruisen van vertier. Dompel onder in de sfeer van de middeleeuwen. Geniet van theater, muziek, dans, oude ambachten, markt en veel meer verrassende gebeurtenissen bij het sfeervolle licht van vuurkorven, fakkels en kaarsen. Laaf je aan authen tieke gerechten en dranken. Salaris I 3o7Van opleiding en ervaring bedraagt het salaris maxi- i spr87'" bruto per maand (schaal 7, nieuwe salarisstructuur voor de ^ctor gemeenten). '"lichtingen I hoofri6 'n^°rrnat'e kan worden ingewonnen bij de heer C.A.H.Oosterhoff, van de afdeling grondgebiedzaken (tel. 0180.637777) fadvertem*3*'6^1'01' U ^'nnen 14 dagen na het verschijnen van deze: Izevpnk '0 r ten aan bet college van burgemeester en wethouders van L.-.J ulzen-Moerkapel|e, Postbus 30, 2760 AA Zevenhuizen. Terwijl de zon langzaam onder gaat, de ambachts- en kooplieden hun werk onderbreken voor het avondmaal en de herder terug komt van het veld, nemen arties ten, marktkooplui en kwakzalver geleidelijk aan bezit van het stad je. Het is feest vandaag, zij nemen hun plaats in op 't Merctvelt en Heerevelt, spelen er hun kluchten, musiceren en dansen, terwijl in de smalle Heerestrate ook allerlei an dere leiden hun kunsten vertonen. Op de markt brengen marktkoop lui luidkeels hun waren aan de man en ook een kwakzalver pro beert zijn brouwsels aan te sme ren voor hij door de stadswacht in de kraag wordt gegrepen. Voor de hongerige gast wacht in het Min derbroederklooster een rijkelijk buffet en ook buiten hangt de geur van allerlei middeleeuwse gerech ten en dranken. Langzaam wordt het donker, over al worden vuurpotten, toortsen en kaarsen ontstoken, haardvuren opgestookt. Terwijl de broeders in processie door de stad trekken wordt de eerste dronkelap al uit huis gezet. Als het uur van de wolf zijn intrede doet en het duister Gravendam in haar greep krijgt, en de gloed van het vuur het plaatsje doet glanzen, groeit het spektakel naar eeh sprankelend hoogtepunt. In de huizen en op de markt vind je allerlei ambachtslieden als schoenmaker, barbier-chirurgijn, bak ker, schrijnwerker, smid, weefster, vis ser en houtbeenbewerker. Onderweg maak je kennis met de valkenier, her der, stadswacht en de graaf van Gra vendam. Op de twee podia treden ver schillende muzikanten, groepen, dan sers en andere arties ten op, waarvan een aantal ook door de stad trekt. In het Minder broederklooster en op andere lokaties geniet men van een middel eeuws buffet of van tal van andere lekkernijen die op de markt worden aangeboden. Archeons Middeleeuws Zomera vondfeest start om 18.00 uur en wordt om 22.30 uur in stijl afgeslo ten. Wie gaat de uitdaging aan? Stuur een kaart van uw vakantiebe stemming naar de redaktie van het Hart van Holland. De leuk ste, meest originele kaarten worden beloond met een fantas tische prijs. Twee winnaars krij gen ieder twee kaarten voor het middeleeuws zomeravondfeest in Archeon. Kaarten moeten voor 10 augustus bij de redaktie binnen zijn. In de krant van 14 augustus worden de winnaars bekend gemaakt, want op 23 augustus vindt de happening plaats in Archeon, Alphen aan den Rijn. Kaartverkoop voor deze vrijdagavond 23 augustus van 18.0CL 22.30 uur in Archeon, Alphen aan den Rijn zijn te verkrijgen via de WV's in de randstad. De toegang bedraagt f24,50 per persoon; cjp en 65+ betalen f22,-. Voor meer informatie: Archeon, afdeling com municatie: Ilona Verha gen, Saskia Leupen of Haico Volkers, telefoon 0172-447773. Dat is dat je spieren sfeeds slapper worden en als je groof wordt doen ie liet helemaal niet meer. Alleen je hoofd blijft g°ed. Wist U dat je hart ook een spier is? Dan begrijpt U waarom je met de iiekfe van Duchenne niet oud wordt- Eén op de 3S00 jongens heeft het- ifun ouders hebben iich internationaal verenigd om ie een betere l?anS van leven fe geven. Voor onderioek is geld nodig, veel geld nodig. Gfiro ifet fareiit Project

Hart van Holland | 1996 | | pagina 11