nieuws Tussentijdse Toets voor rij-examen vergroot kans op rijbewijs 3 Geen loon, wel slaag ernn. Gratis kinderfeest in De Hazelaar Politieberichten BROUWER DE KONING londcrrr Vecht mpp UITVAARTVERZORGING Hart van Holland/31 juli 1996 pagina 9 Beter voorbereid en minder nerveus op examen Adviesformulier Minder nerveus Vrijstelling Theoriecertificaat Kosten Informatie Een werkdag uit het leven van Dilip Eindelijk vrij! Emotionele en licha melijke toestand van Dilip Waarom werkgevers graag kinderen laten werken NOG STEEDS GROTE KEUZE EN KWALITEIT IN PERKPLANTEN, GERANIUMS enz. Verkeersongeval met letsel Rotterdamse gewond na frontale aanrijding 'Gebonden' arbeid Kinderen gekidnapt Keurmerk Wat kunnen wij doen? "Als je een flink aantal rijlessen hebt gehad, wil je graag weten of je op de goede weg bent voor het eigenlijke exa men. Je denkt dat je al een hele Piet of Petra bent en de instructeur is ook wel tevreden, maar hoe verben je nu echt? Ik wilde dat ook weten en heb in overleg met mijn rijschool de Tussentijdse Toets van het Centraal Bureau Rijvaardig heidsbewijzen afgelegd. Dankzij deze toets leerde ik mijn sterke punten ken nen en de onderdelen waaraan ik nog moest werken. Door deze Tussentijdse Toets kon ik gericht mijn rijopleiding afmaken. En inmiddels ben ik dan ook geslaagd voor mijn rij-examen", zegt Si- mone Goudsmit uit Brabant, waar de start van de Tussentijdse Toets plaats vond. (4 Dankzij de Tussentijdse Toets wist ik ook wat mij bij het examen te wachten stond, want de toets duurt even lang als het eigenlijke exa men en verloopt precies zo. En de toets wordt afgenomen door een officiële examinator van het CBR. Tijdens de toets worden alle examenonderdelen onder de loep genomen en getoetst volgens de exameneisen", verklaart Si- mone. Nog een voordeel van de Tussentijdse Toets is dat de eigen rij-instructeur meerijdt. Die ziet dus wat de leerling goed of fout doet. Na afloop van de toets geeft de exami nator een adviesformulier. Hierop staan dezelfde onderwerpen als op het uitslagformulier van het rij-examen. Per onderdeel geeft de examinator een advies. Hij stelt dit advies trouwens op in samenspraak met de rij-instructeur. Zo kunt u precies zien wat u wèl en wat u nog niet onder de knie hebt. En zo weten de kandidaat en rij-instructeur aan welke onderwerpen tijdens de rij lessen extra aandacht moet worden besteed. Bij het rij-examen moet u dit adviesfor mulier weer meenemen. Bij twijfel over de examenuitslag kan het adviesformu- ber de doorslag geven. Nog een positief punt van deze 'B-toets', zoals de Tus sentijdse Toets voor het rij-examen B heet, is dat u door deze ervaring straks bij het echte rij-examen veel minder nerveus zult zijn. U weet wat u te wach ten staat en bent gesterkt door de opge dane ervaring. Ook voor het motorexamen kunt u een Tussentijdse Toets afleggen. Wie bij deze 'A-toets' een positief advies krijgt over de voertuigbeheersing, zoals de remproef, het rijden van het achtje en/ of de cirkel, heeft daarmee meteen al een vrijstelling op zak voor deze onder delen op het echte rij-examen. Bovendien duurt het motorexamen met zo'n vrijstelling tien minuten kor ter en kost het twintig gulden minder dan een gewoon examen. Ook voor het rij-examen B kunt u via de Tussentijdse Toets vrijstellingen ver werven. Wie tijdens de TTT de bijzon dere verrichtingen, zoals fileparkeren, bochtje achteruit, hellingproef en straatje keren, vlekkeloos uitvoert, krijgt hiervoor een vrijstelling. De Tussentijdse Toetsen (TTT) voor de rij-examens A en B zijn opgezet in het kader van een landelijke proef naar een idee van de 'Denktank', waarin de ABAN, ANWB, BOVAG, CBR, KNMV en het ministerie van Verkeer en Water staat samenwerken. De proefperiode loopt tot medio 1997. Om in aanmerking te komen voor de toets moeten de leerlingen een geldig theoriecertificaat hebben en dit aan het begin van de TTT tonen. De leerling bepaalt samen met de rij school het tijdstip van de toets. Het CBR adviseert om de toets af te leggen als u ongeveer tweederde van de be oogde rij-opleiding achter de rug hebt. Eerder opgaan voor de TTT is zonde van de moeite en van het geld. De kosten voor de TTT liggen zo'n 20 gulden lager dan de prijs voor het offi ciële examen. Dit wil zeggen: ƒ168,60 voor de A-toets en 122,80 voor de B- toets. Daar komen nog de kosten van de rijschool bij. De rijschool kan bij het CBR een Tus sentijdse Toets reserveren. U mag kie zen waar u de toets aflegt: op het dichtstbijzijnde CBR-examencentrum, of vanaf de rijschool. Dit laatste kan alleen als de rijschool vier of acht TTT- en achter elkaar heeft gepland. Een exa minator van het CBR komt dan naar de rijschool toe. Dilip Kumar leefde samen met zijn ouders en broer tjes en zusjes in India in pure armoede. Er was nauwelijks geld om te eten. Op een dag zagen Dilip 's ouders geen andere uitweg meer dan Dilip te verko pen zodat het gezin wat geld had. Dilip was zes jaar oud toen hij voor maar 50 roepie (f 2,50) werd verkocht aan een tapijtfabriekje. Dilip moest 's ochtends om vier uur opstaan om de .e(r, P'aats schoon te maken. Daarna moest hij van J tot acht uur 's ochtends tapijten knopen. Dan Vs^fu eindeliik ontbijt: een kopje waterige rijst, n kwart over acht tot een uur 's middags moest po V/r u6r Seen met werken, waarna hij hn uurtje de tijd kreeg om te lun- nen. Na de lunch moest hij, zonder oaUZe' neSen uur 's avonds door k an met het knopen van tapijten. Na r,-av°ndeten (ook een half uur) werd 'P §euwongen door te werken tot elf T„r' er! sO[ns wel tot een uur 's nachts. rwijl hij de volgende dag weer om J?.,.r uur moest opstaan! kilP ^erkte zeven dagen per week en Jms geen vrije tijd. Bovendien kreeg hij er niets voor betaald. DOSSIER KINDERSLAVERNIJ Ook dit jaar worden weer honderdduizend kinderen "I Bengalen verkocht aan nieuwe eigenaren in Pakistan, en duizenden meisjes uit Birma aan bordelen in Bombay en maak daarbij zelf Gelukkig is in India een organisatie die kinderen die onder zulke omstandighe den moeten werken bevrijdt en op vangt. Op 25 oktober 1995 werd Dilip, toen twaalf jaar oud, bevrijd. Hij werd naar het opvangproject 'Mukti Ashram' in Delhi gebracht, waar hij kon bijko men van zijn afschuwelijke ervaringen. Bovendien hoefde Dilip bij de organi satie niet bang te zijn dat zijn baas, die hem jaren lang uitbuitte, hem zou .vinden. De organisatie diende namelijk ook als schuilplaats. Dilip was vreselijk behan deld door zijn 'tapijt-baars'. Hij kreeg heel weinig eten, maakte lange werkdagen en moest de hele dag in dezelfde hou ding zitten. Dilip had geen tijd om te spelen. Toen Dilip bij het opvanghuis kwam was hij er dan ook slecht aan toe. Hij was vroeger een vrolijke, uitbundi ge jongen geweest, maar nu was hij vreselijk in zichzelf gekeerd. Hij sloot zich af van de buitenwereld. Hij had geen vertrouwen meer in zichzelf of in anderen. Verder had Dilip allerlei licha melijke kwalen. Naast het feit dat hij ondervoed was en slaapgebrek had, had hij overal blauwe plekken van mis handeling door zijn baas. Hij was nacht- blind geworden vanwege de donkere (en slecht geventileerde) ruimte waar in hij altijd moest werken. Verder had hij botvergroeiingen doordat hij steeds in dezelfde houding moest zitten (kleermakerszit) Toen Dilip bevrijd werd had hij totaal geen hoop of toekomstbesef meer. De medewerkers van het opvanghuis pro beren hem dat nu terug te geven. Steeds vaker worden kinderen in India geronseld om als goedkope slaven ta pijten te knopen, alleen om de produk- tie te verhogen en de kosten laag te houden. Kleine kinderen zijn immers goedkoper dan volwassenen. Ook zijn kinderen gehoorzamer en durven geen eisen te stellen. Bovendien is er geen vakbond die het voor hen kan opne men. Werkgevers hebben daardoor veel meer macht over kinderen dan over volwassen werknemers. Een andere reden waarom werkgevers kinderen ronselen is dat kinderen met hun kleine, dunne vingers de fijnste (tapijt)knopen kunnen leggen. Deze fijn geknoopte tapijten brengen namelijk het meeste geld op. Kamerplanten - snijbloemen - speelzand - tuinaarde 4 zakken ƒ10,- tuingereedschap - tuinnetten en ALLES VOOR DE GROENTETUIN: o.a. 4 soorten sla, kool, prei, andijvie en bonenplanten KWEK VAN OOSTEN NIEUWERKERK A/D IJSSEL Eerste Tochtweg/bij de rotonde - Tel. 0180-632430 Hazerswoude-Dorp - Op woensdag 7 augustus wordt in zwembad De Haze laar een gratis kinderfeest georgani seerd voor kinderen tot en met 12 jaar. De aanvang is 11.00 uur. De kinderen mogen op het grote veld tenten opzet ten, die de hele dag mogen blijven staan. Er is dan tevens gelegenheid om flippo's en voetbalplaatjes te ruilen. Om 12.00 uur wordt voor pannekoeken gezorgd. Van 13.30 tot 14.30 uur is het gehele diepe bad voor de kinderen. Zij mogen dan dingen die anders niet kunnen, zo als spelen met zelf meegebrachte lucht bedden, strandballen, kleine rubberbo ten, opblaasdieren etcetera. Om 15.00 uur wordt de dag afgesloten met een grote verrassing. Daarna kan nog vrij gezwommen worden en ge speeld worden in en rond de tenten. De medewerkers van het zwembad hebben voor deze dag gezorgd voor extra toezicht rond het bad. Niettemin moeten kinderen tot 8 jaar deze dag door een volwassene begeleid worden. Men wordt verzocht de kinderen van tevoren op te geven aan de kassa van het zwembad. Als het slecht weer is, of er zijn te weinig aanmeldingen kan het feest helaas niet doorgaan.Voor infor matie kan men bellen mevrouw Yvonne Kooter, telefoon 0172-588336. Hazerswoude-Dorp- Een 25-jarige in woonster van Hazerswoude-Dorp is op 23 juli met haar bromfiets gevallen. Zij reed over het fietspad van de Gemene- weg in de richting van Hazerswoude- Dorp. Door nog onbekende oorzaak kwam zij ten val. Met verwondingen aan het gezicht en aan een knie werd zij overgebracht naar het Rijnland zieken huis. Benthuizen-Een 24-jarige Rotterdamse is zaterdagmiddag rond 12.30 uur zwaar gewond geraakt aan haar benen, als gevolg van een frontale aanrijding tussen twee personenauto's op de krui sing Hoogeveenseweg met de Heere- wegh in Benthuizen. De vrouw raakte door het ongeval bekneld en moest door de brandweer uit haar benarde positie worden bevrijd. Zij is met een ambulance overgebracht naar het Dijk- zigt Ziekenhuis in Rotterdam. Ook de trauma-helikopter werd in verband met het ongeval ingezet. De aanrijding gebeurde toen een 25- jarige man uit Hazerswoude in de bocht, door nog onbekende oorzaak, de macht over zijn stuur verloor. Hij kwam daardoor op de andere weghelft terecht en botste frontaal op de auto van de Rotterdamse, die vanuit de rich ting Zoeterwoude kwam aangereden. De Hazerswoudenaar zelf kwam met de schrik vrij. Beide auto's raakten total- loss. Door het ongeval is de weg tot 15.00 uur afgesloten geweest. De ver keersdienst van de politie Hollands Midden stelt nog een nader onderzoek in naar de exacte toedracht van het ongeval. sedert 1962 een begrip voor de waardige uitvoering van begrafenis of crematie voor West- en Midden-Nederland. Opbaarruimten naar eigen keuze ter beschikking. Gespecialiseerd in thuisopbaring. Dag- en nacht bereikbaar onder nummer: 0182-5011230 b.g.g. 5012238 Meidoornstraat 37 - 2851 TR Haastrecht Speciale uitvaartverzekeringsbemiddeling - Grafmonumenten Codicil op aanvraag beschikbaar. In de tapijtensector wordt veel gebruik gemaakt van 'gebonden' arbeid. Ouders krijgen een bepaald bedrag van een werkgever 'te leen'. Om deze lening terug te betalen moet hun kind bij deze werkgever gaan werken. In de praktijk blijkt zo'n kind die schuld bijna nooit te kunnen aflossen. Normaal gesproken zou dat best kunnen, maar de werkge ver heeft allerlei trucjes om het kind aan zich te binden. Zo is de rente op de schuld vaak hoger dan het loon. Boven dien verdient het kind in de periode waarin hij het vak op de fabriek moet leren nog niets. Het maakt alleen maar meer schulden doordat het voeding en onderdak krijgt. Deze 'leerperiode' wordt door de werkgevers vaak einde loos verlengd, ook al levert het kind goed werk af. En voor elke "fout" die het kind maakt, krijgt het een "boete" opge legd, die bij de schuld wordt opgeteld. Als zo'n kind dan eindelijk geld ver dient, is het zo weinig en moet het zo veel voor voeding en onderdak betalen, dat het de schuld nooit meer kan aflos sen. Een uitzichtloze situatie. Het komt ook voor dat kinderen letter lijk gekidnapt worden voor de tapijtfa- briek. Ze worden gelokt met toffees en bioscoopbezoeken, met de belofte op een goed loon en dat ze naar huis kun nen wanneer ze willen. Eenmaal n het tapijtfabriekje worden ze vastgeketend aan het weefgetouw en is er geen ont snapping meer mogelijk. Proberen ze dit toch en worden ze daarna gepakt, dan staan hun zware straffen te wach ten. Europese en lokale organisaties in In dia zijn in overleg hoe tapijten die niet door kinderslaven zijn gemaakt een 'la bel' kunnen krijgen. Dit is het zoge naamde 'keurmerk'. Als dit keurmerk officieel is goedgekeurd en tapijten die niet door kinderslaven zijn gemaakt zo'n label krijgen, dan kan de consu ment met een gerust hart zo'n tapijt kopen. Maar tot dan is er helaas geen enkele zekerheid dat de tapijten in de winkel niet door kinderen in afschuwe lijke omstandigheden zijn gemaakt. ChildRight heeft inmiddels financiële steun gegeven aan Dilip en hem "ge adopteerd". Er zijn echter nog vele an dere kinderen in soortgelijke situaties die hulp nodig hebben. ChildRight steunt opvangprojecten die kindersla ven bevrijden, opvangen, verzorgen, revalideren, onderwijs geven en, waar mogelijk, met hun ouders herenigen. Dat is concrete en directe hulp. Ook u kunt het lot van deze kinderen verbeteren, en misschien zelfs uw ei gen lot. ChildRight is namelijk het goe de doel geworden van de Nationale Sponsor Loterij. Als u ChildRight steunt met een tientje per maand, maakt u zelf elke dag kans op vijfentwintigduizend gulden, elke week op maar liefst een ton, en elk jaar op het miljoen van de Sponsor Loterij. U kunt zich telefonisch opgeven via 06-300.666.9 als sponsor van ChildRight. Dilip wordt nu opgeleid voor timmer man. Zijn toekomst ziet er nu veel roos kleuriger uit. En misschien die van u binnenkort ook!

Hart van Holland | 1996 | | pagina 9