Voorlichtingsavond hoge snelheidslijn (HSL) nieuws Grote diversiteit in Galerie Laerken Damnacht Samen Sterk Groot aantal inbraken opgelost Vakantie-fotowedstrijcf j BROUWER DE KONING "Deed ik iets fout, dan sloegen ze me" landers :eir <je rermj. Vecht mee \U/ QRGE UITVAARTVERZORGING 6-300.666. 06- Hart van Holland/7 augustus 1996 pagina 9 In Deens/Nederlandse Galerie Laerken tot 1 september Sculpturen Foto's Glas Schilderijen KAMERPLANTEN 3 grote begonia's ƒ12,50 j Wie maakt de leukste of mooiste vakantiefoto? Hart van I Holland organiseert ook dit jaar een vakantie-fotowed- I strijd. Deelnemende foto's moeten voor 14 september bij I de redaktie binnen zijn. Wie zijn foto terug wil, dient een I voldoende gefrankeerde retourenvelop mee te zenden. I Afi vlucht weg Afi doet haar verhaal De situatie in Togo, West-Afrika "Huis van de Hoop" Wat kunnen wij doen? Hazerswoude-Dorp- Tot 1 september is in Galerie Laerken een groepsex- positie te zien van een aantal zeer uiteenlopende kunstwerken. Van bronzen en koperen beelden tot foto's, kleurenetsen en glasobjecten. Marinus Klap heeft vaak als thema het uitbeelden van de menselijke figuur, alleen of in een groep, geabstraheerd en gestileerd vorm gegeven. Zijn beel den zijn uitgevoerd in brons, natuur steen of polyester. Door de jaren heen heeft Marinus Klap een volstrekt eigen stijl weten te een voudig, apart en toch zo gewoon. Zij dragen titels als: burenpraat, zittend alleen, tango, paartje. Erik du Chatenier is geen onbekende in de Galerie. Eerder participeerde hij aan de Deens-Nederlandse projecten "Ba byion" en "Going on the Water". In het werk Chatenier Laerken is zijn "gekooi de/gevangen vis" te bewonderen. Hij werkt veelal met koper en ijzer. Trudelies de Graaf fotografeert meestal abstracties waarbij de kijker de vrij heid krijgt zelf invulling te geven van wat gezien wordt. De schoonheid en charme van heel oude, verweerde za ken hebben ook haar voorliefde. Haar scherp, met een uitstekend gevoel voor kleur, vorm en compositie, geeft Trude- lies de Graaf uiting aan haar vakman schap. Details van koperen vissen van Erik du Chatenier waren voor Trudelies de in spiratiebron voor haar geëxposeerde werk in Galerie Laerken. De glas coryfeeën Willem Heesen en Finn Lynggaard zijn met enkele van hun prachtige glasobjecten aanwezig. Van beide kunstenaars zijn enige nieuwe werken te be zichtigen. Het werk van Gonny van Nelleste- ijn en van Wim Hoogstraten, beide acryl op doek. vertolken ieder een eigen stroming in de schilderkunst (non-figuratief en figuratief). De kleurenetsen van Cees Langzaad, de gemengde technieken van Jose phine Verbist als ook de papierre- liëfs van Catrien Berghout maken de diversiteit van de zomerten- toonstelling in Galerie Laerken tot alleszins de moeite waard om te bezichtigen. De expositie is te zien tot 1 septem ber in Galerie Laerken, Bent 2, Ha- zerswoude-Dorp, telefoon 0172- 589837. De Deens/Nederlandse Galerie Laer ken heeft permanent kunst in stock van Deense en Nederlandse kunstenaars: schilderijen, bronzen en stenen beel den, keramiek, sieraden en geblazen glas. In de beeldentuin staan werken van Paul Cederdorff, Jens Stobberup, Theo "Haar" brons 23 cm Huub van Meer wijk). Ponsioen, Frans Kokshoorn, Edith Brinkman, Frans en Truus van de Veld en Theo te Have. Galerie Laerken is geopend maandag tot en met vrijdag op afspraak 0172- 589837, zaterdag, zondag en feestda gen van 11.00 tot 17.00 uur. Vele soorten perkplanten en Erica winterbloei En alles voor de groentetuin o.a.: Prei, boeren- en winterbloemkool, 4 soorten sla, andijvie enz. Meststoffen, tuinaarde 4 zakken ƒ10,- GEEN KOOPAVOND VAN OOSTEN NIEUWERKERK A/D IJSSEL Eerste Tochtweg/bij de rotonde - Tel. 0180-632430 Hazerswoude-Rijndijk- Maandag 26 au gustus wordt een voorlichtingsavond over de HSL-zuid gehouden. De bijeen komst vindt plaats in de commissieka mer van het gemeentehuis, Frederik van Eedenplein 4, Hazerswoude-Rijn dijk, en begint om 20.00 uur. De zaal is vanaf 19.30 uur open. De stukken over de Planologische Kernbeslissing (PKB), deel 3, liggen tot 7 oktober in het gemeentehuis ter inza ge bij Bureau VROM. Uit de PKB, deel 3, is op te maken dat het Kabinet er voor kiest om een nieu we HSL aan te leggen. Uit de omschrij ving van het geplande traject te noor den van Rotterdam blijkt dat dit deel van de lijn moet worden aangelegd vol gens het tracé A 1 (g.). Dat tracé zal volgens de planbeschrijving op het grondgebied van de gemeente Rijn- woude ondergronds moeten worden aangelegd. Gedacht wordt aan het aan leggen van een spoorlijn in een diep geboorde tunnel vanaf het Westeinde te Hazerswoude-Dorp tot voorbij de Achthovenerpolder in de gemeente Leiderdorp. Half oktober of begin november van dit jaar wordt het besluit van het Kabinet in de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal behandeld. Het gemeentebestuur vindt het zeer belangrijk dat de inwoners van Rijn- woude over de actuele stand van zaken informatie krijgen. Met name voor die inwoners die dicht bij het geplande tra cé wonen. Vandaar ook de voorlich tingsavond op maandag 26 augustus in het gemeentehuis. De avond is opgezet in samenwerking met het Projectbureau HSL-zuid en voor alle inwoners bestemd. Hazerswoude-Dorp - Op 16 maart 1996 bestond de damclub Samen Sterk in Hazerswoude-Dorp 50 jaar. In het jubi leumjaar organiseert de club diverse activiteiten. Eén daarvan is de damnacht op 23 au gustus. Vanaf vrijdagavond 20.30 uur tot de volgende morgen 7.30 uur wordt er gespeeld (eventueel een toernooi tot 23.30 uur). Met een gezamenlijk ontbijt wordt het toernooi afgesloten. Er wordt gespeeld in groepen van 6 perso nen met een speeltempo van één uur per persoon per partij. Als er voldoen de belangstelling is zal ook een aange past jeugd-, senioren- en huisdammer- stoernooi worden gehouden. Het evenement vindt plaats in het club huis van voetbalvereniging Hazers- woudse Boys. Voor elke categorie zijn mooie prijzen beschikbaar gesteld. In groep 1 zijn geldprijzen van f200,-, f 100,- en f50,- te verdienen en in groep 2 prijzen van f 100,-, f50,- en f25,-. Het inschrijfgeld bedraagt f 5,-. Men kan zich ook telefo nisch opgeven tot 22 augustus, het liefst op vrijdagavond tussen 20.00 en 24.00 uur, telefoon'0172-589089. Met de aanhouding van drie mannen in Amsterdam zijn een groot aantal inbra ken opgelost, waarvan er 17 waren ge pleegd binnen het politiedistrict Rijn en Braassem van de regio Hollands Midden. 0p 11 juli werd een inval gedaan in een Pand aan de Markassarstraat te Am sterdam. De politie trof in het pand een ^°°t aantal goederen aan, die van dief stal afkomstig waren. In het pand wer- aen drie mannen aangehouden, res pectievelijk 34, 26 en 23 jaar oud en a omstig uit Moldavië en Roemenië, eze mannen zijn in hechtenis geno men. Zij hadden in Nederland geen vas te woon-/verblij fplaats v« i161 'nSestelde onderzoek bleek, dat ei aangetroffen goederen afkomstig aten van inbraken in woningen, ge pleegd in het district Rijn en Braassem. De goederen waren veelal televisie- en radioapparatuur. Het betrof woninginbraken in Leimui- den, Rijpwetering, Nieuwe Wetering, Roelofarendsveen en Rijnsaterwoude. De inbraken zijn gepleegd in de maan den mei tot en met juli 1996. Totaal betrof het hier 17 inbraken. Overigens werden gelijktijdig nog 30 inbraken in diverse plaatsen opgelost. Dankzij een goede registratie van de ontvreemde goederen bij de aangiften konden veel goederen worden herleid. De betrokken slachtoffers zijn inmid dels geïnformeerd. Uit het onderzoek zijn verder feiten naar voren gekomen, waardoor naar verwachting nog meer inbraken in de zelfde periode opgelost zullen worden. sedert 1962 een begrip voor de waardige uitvoering van begrafenis of crematie voor West- en Midden-Nederland. Opbaarruimten naar eigen keuze ter beschikking. Gespecialiseerd in thuisopbaring. ag- en nacht bereikbaar onder nummer: 0182-5011230 b.g.g. 5012238 Meidoornstraat 37 - 2851 TR Haastrecht Speciale uitvaartverzekeringsbemiddeling - Grafmonumenten Codicil op aanvraag beschikbaar. Kinderen over de hele wereld, vanaf zes tot acht jaar oud, werken van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat, zeven dagen per week in de huishouding, ver weg van hun familie, soms zelfs in een ander land. Deze kinderen moeten vaak op de gang of op de grond slapen, worden slecht behandeld (dik wijls seksueel misbruikt) en krijgen niet of nauwelijks be taald voor hun werk. Toen Afi Mayoh, net dertien jaar oud, op een dag terug kwam van de markt waar ze beignets had.verkocht, was de vrouw des huizes heel erg kwaad. Ze zei dat Afi te weinig geld bij zich had. De vrouw dreigde Afi dood te slaan als ze niet snel met het geld voor de dag kwam. Afi werd erg bang en vluchtte weg uit het huis van haar baas. Via-via kwam te terecht bij WAO-Afrique, een Afrikaanse organisatie die hulp en opvang geeft aan wezen en in de steek gelaten kinderen. Afi Mayoh was een van de naar schatting vierhonderdduizend kinderen, vooral meisjes, die in het Westafrikaanse land Togo worden uitgebuit. Samen met directeur Cléophas Mally van WAO-Afrique was Afi Mayoh afgelopen week in Amsterdam, uitgenodigd door Child- Right Worldwide. ChildRight is een initiatief van Nobelprijswin naars tegen kinderslavernij, en voert over de hele wereld cam pagne tegen de uitbuiting van kinderen. In de Vondelkerk in Amsterdam, waar ChildRight haar kantoor heeft, deed Afi, nu vijftien jaar, haar verhaal. Ze werd toen ze zes jaar oud was naar een ver familielid gestuurd. Ze waren niet rijk: de man was boer, de vrouw rijstverkoopster. Afi's werkdag begon om vier uur 's morgens en hield pas om elf-of twaalf uur 's avonds op. Ze deed vooral huishoudelijk werk, maar hielp ook mee op het land. Als ze iets niet goed deed, dan werd ze geslagen. Van haar zesde tot haar tiende ging ze wel naar school, maar naast haar werk. "Zo vergaat het veel meisjes in de huis houding in Togo", zegt Mally. "Ze moe ten voor dag en dauw opstaan en ze hebben al een flink aantal uren gewerkt voordat ze naar school mogen. Geen wonder dat ze daar dan slecht preste ren". Toen ze zelf niet meer naar school mocht, moest ze het huis schoonhou den, de maaltijd voor de andere kinde ren bereiden, hen naar school helpen, op het land werken, oliebollen verko pen en 's avonds proberen op de markt rijst aan de man te helpen. Van de vier miljoen inwoners van Togo is volgens Mally maar één procent echt rijk. Van de rest van de inwoners is zestig procent zo arm dat ze hun kinde ren moeten laten werken om geld te verdienen. Mally vertelt dat ouders voor de wet wel verplicht zijn hun kin deren naar school te sturen totdat ze vijftien jaar zijn. "Maar vaak is het geld er niet; school is te duur. Dus wordt besloten alleen de jongens door te la ten leren". Het zijn namelijk vooral de jongens die volgens de traditie kost winner zullen worden. Volgens Mally heeft het geen zin te eisen dat de over heid hard optreedt tegen kinderarbeid. "Wat moeten die vierhonderdduizend kinderen beginnen als ze ineens de straat worden opgeschopt? We geven er daarom de voorkeur aan te pleiten voor goede behandeling van de wer kende kinderen. Met de eis dat kinder arbeid wordt afgeschaft, komen we la ter". De organisatie WAO-Afrique pro beert wel kinderen te bevrijden uit han den van bazen die erg slecht zijn. De organisatie heeft in Togo een op vanghuis, dat "Huis van de Hoop" heet. Het biedt plaats aan 65 kinderen die zijn gered uit de handen van misbruikende bazen. Ze leren koekjes bakken, of zeep dan wel spaghetti of yoghurt maken. Hebben ze een dergelij k eenvoudig vak geleerd, dan leent WAO-Afrique hun geld zodat ze een handeltje in een van die produkten kunnen be ginnen. Ook wordt gepro beerd hen 's avonds naar school te laten gaan. (foto: WAO-Afrique/Child Right). de doel geworden van de Nationale Sponsor Loterij. Als u ChildRight steunt met een tientje per maand, maakt u zelf elke dag kans op vijfen twintigduizend gulden, elke week op maar liefst een ton, en elke jaar op miljoen van de Sponsor Loterij. U kun zich telefonisch opgeven via 06- 300.666.9 als sponsor van ChildRight. Afi Mayoh is een van de meisjes waar ChildRight nu het schoolgeld van be taald. Haar toekomstplannen staan vast. "Als ik mijn school heb afgemaakt, wil ik een theatergroep oprichten en toneelspeelster worden". Omdat er in Afrika veel kinderen niet kunnen lezen of schrijven, wil Afi door middel van een toneelspel kinderen op hun rech ten wijzen. Haar toekomst ziet er straks in ieder geval beter uit. En wie weet, die van u misschien ook! Afi Mayoh is inmiddels on dergebracht bij mensen die haar goed behandelen. Maar niet alleen Afi, ook miljoenen andere kinderen hebben steun nodig. Uw steun. Als u helpt het lot van deze kinderen te verbeteren, vergroot u ook uw eigen kans op een beter lot. Chil dRight is namelijk het goe- DOSSIER KINDERSLAVERNIJ Miljoenen kinderen werken in slecht gestutte mijnen, gloeiende glasovens, vuile fabriekjes, bordelen en op andere plaatsen waar hun leven een hel is. ChildRight voor een tientje per maana en zelf elke dag kans op de grote Sponsor maak daarbij eldr e grote geldprijzen i de Nationale Sponsor Loterij. Uq|

Hart van Holland | 1996 | | pagina 9