Natuurwandeling Oranjewijk téfilf Wethouder Neele en D'66 fractie- voorzitter Wim de Wit bij RTW-radio Nazomer: klimplanten op hun best Clubcard: Nieuw visitekaarlje in het Betaald voetbal Vakantie kaarten wedstrijd ^ONEN eurohomel Kerkdiensten in Boskoop Zijde 36 0172-214550 Zondag 18 augustus Hart van Holland/14 augustus 1996 pagina 13 Nieuwscafé over lokale agenda 21 Nieuwe D'66 fractievoorzitter Wim de Wit in Nieuwscafé Tweede uur van Nieuwscafé Belangstellenden welkom "Tuin en groen. Er is altijd wat moois te doen!" Mei het 'product' betaald voetbal gaat het bergopwaarts. De bezoekers aantallen in de PTT-Telecompetitie zijn de laatste jaren gestegen en voet balstadions worden steeds comforta beler. En veiliger. Voetbal gaat met zijn tijd mee en dat komt ook tot uiting in de dienstverlening. De Club Card is een belangrijk onderdeel in de verbe tering hiervan. De Club Card is een service-voorziening voor iedereen die van een voetbalwedstrijd in een comfortabele omgeving wil genieten. Trompetklimmer Mooie druif Vurig blad Bijzondere vruchten Uit-Tip: Bloeiende Smeerwortel, een belangrijke nectarplant voor bijen en hommels. Foto: Werkgroep Natuur- en Milieu-Educatie Zaterdagmiddag 17 augustus om 14.00 uur wordt voor belangstellenden door de Waddinxveense werkgroep Natuur- en Milieu-Educatie de derde wandeling van dit jaar gehouden. De wandeling voert langs het pad bij de rioolwater zuiveringsinstallatie bij de Willem de Zwijgerlaan in de Oranjewijk. Als het in augustus mooi zomerweer is zijn daar een aantal dagvlinders te zien zoals Koolwitjes, Dagpauwoog, Atalanta en Kleine Vos. Verder diverse andere soorten insecten. Zij komen nectar ha len uit de vele bloeiende drachtplanten die daar voorkomen. Verder wordt uit leg gedaan over waardplanten die be langrijk zijn voor vlinders. De wandeling van 17 augustus zal ruim één uur duren en begint bij de Prins Willem Alexandertunnel aan de Willem de Zwijgerlaan. leurgesteld huiswaarts, nadat ze te ho ren kregen dat het stadion was uitver kocht. De Club Card, gekoppeld aan het SENS Service Netwerk, maakt een einde aan deze teleurstellingen. De Club Card-houders weten voortaan, en vlak naast de eigen huisdeur, of er nog plaats is in het stadion. Dat voorkomt onvrede en schept duidelijkheid. De Club Card is er ook om wangedrag te gen te gaan. Via deze kaart bestaat de mogelijkheid dat Club Cards van bezoe kers die zich misdragen, worden ge blokkeerd. Hun kan de toegang tot het stadion worden ontzegd. Informatie De Club Card kost tien gulden en is twee jaar geldig. Het kan worden besteld met een aanvraagformulier dat verkrijg baar is bij de clubs, de SENS verkoop punten in Nederland of via de speciale Club Card Infolijn (06-3006300, 75 ct/ min). Via dit 06-nummer kunnen geïn teresseerden tevens informeren naar het dichtstbijzijnde verkooppunt. Waddinxveen Geref. kerk vrijg. 9.30 uur leesdienst; 16.00 uur ds C. Bijl, Rijnsburg. Geref Ontmoetingskerk 9.30 uur ds P.A.C. Bongers; 17.00 uur de heer A. v. Veen. Herv. Immanuel 9.30 uur ds J. van Vliet, Leusden; 17.00 uur sow-dienst ontm. kerk. Boskoop Vrijz. Prot. Geloofsgem: 10.00 uur ds J.W. Schneider, Hilsversum. Herv. gem. 9.30 uur ds A. Kool, Utrecht; 18.30 uur ds P.A.C. Bongers, gez. dienst herv. kerk. De Stek 9.30 uur kand. T. Schep, Utrecht. Geref. kerk 9.30 uur drs J.G. Groene- veld-Bijl, Nieuwerbrug; 18.30 uur zie herv. gem. Chr. Geref. kerk 9.30 uur ds. M.J. Oos- ting; 18.30 uur ds G. Draijer, Zoeter- meer. Christengem. "Bethel" 9.30 uur Dick van Steenis. het De prijzen kunnen helaas maar aan 2 personen uitgereikt worden. De win naars van de vakantiekaarten wed strijd zijn: fam. Henneman-Foppes, Kerkweg West 46 in Waddinxveen en fam. Niemans, Zuidplaslaan 12 in Waddinxveen. De winnaars hebben ieder 2 kaarten gewonnen voor het Middeleeuws zomeravondfeest in Archeon. Dit grootse spektakel zal plaatsvinden op vrijdag 23 augustus en diverse grote artiesten zullen het avondprogramma voor u vullen. Waddinxveen- Elke vrijdagavond van 21.00 uur tot 23.00 uur verzorgen diver se medewerkers van RTW-radio het nieuws- en actualiteitenprogramma Nieuwscafé. In het Nieuwscafé wordt wekelijks aandacht besteed aan actue le gebeurtenissen en ontwikkelingen in de regio Waddinxveen. Aanstaande vrijdagavond 16 augustus is wethouder Joop Neele van 9.00 tot 9.30 uur te gast bij Nieuwscafé. Hij zal de nodige achtergrond informatie ver trekken over "lokale agenda 21" en te vens komen de fundatie-problemen en het Waddinxveens rioleringsnetwerk aan bod. Met een roerig politiek najaar alweer in het verschiet (verruiming winkelope ningstijden, verkeerscirculatieplan, vorderingen nieuwe Passage) is de nieuwe D'66 fractievoorzitter Wim de Wit van 9.30 uur tot 10.00 uur te horen voor de RTW-microfoon. Tevens zal hij antwoord geven op vragen als: - waar om toch weer terug in de Waddinx veens politiek (de Wit was eerder raadslid voor D'66, red.); - beschouwt hij zichzelf als de "lokale van Mierlo". Van 10.00 tot 11.00 uur zal het Nieuws- café-team aandacht besteden aan on der andere: - kindervakantiewerk in Waddinxveen; - graancirkels in Wad dinxveen; - en nog veel meer. Ook belangstellenden die een Nieuws café radio-uitzending eens van dichtbij willen meemaken zijn aanstaande vrij dagavond 16 augustus van 21.00 tot 12.00 uur welkom in de RTW-studio aan de Staringlaan 37 in Waddinxveen. Te lefonisch reageren kan natuurlijk ook: bel tijdens de Nieuwscafé-uitzending naar: 0182-610379. PTT-Telecompetitie Het initiatief voor de invoering van deze kaart kwam enkele jaren geleden van de clubs. Na verschillende evalua ties en goede ervaringen met de card is besloten tot algehele invoering in de hoogste klasse van het betaald voetbal. Vanaf augustus zullen alle clubs uit de PTT-Telecompetitie gebruik maken van de geautomatiseerde kaartver koop. Zij werken samen met de Stich- Tijdens de vakantiemaand bij uitstek worden veel klimplanten op hun mooist. Bij terugkomst uit zonnige oorden, valt er volop te genieten van bijvoorbeeld zo'n mooie trompetklimmer (Campsis). De grote oranje of gele trompetvormige bloemen geven de tuin dan een exotisch tintje. Ook andere klimmers zijn in de nazomer op z 'n mooist: met bloemen, vruchten of fraai blad. Voordat ze hun blad laten vallen laten ze zich van hun mooiste kant zien. Campsis radicans is de wetenschappelijke naam voor een klim- heester, die zo uit een exotisch land afkomstig lijkt te zijn. Dat klopt ook wel, want de trompetklimmer hoort thuis in Oost-Azië en Noord-Amerika. Op een warm en zonnig plekje (zuid of zuid west) zal de bloei dan ook in ons klimaat 't rijkst zijn. Wat oudere planten zijn overigens behoorlijk tegen vorst bestand (tot 20_C), zeker op doorlatende grond. Trompetklimmer heeft mooi blad en is een gezonde groeier, die 10 a 12 meter hoog kan worden. De cultuurvariëteiten 'Flamenco' en 'Florida' bloeien reeds jong, fleurig oranjerood. Een geelbloeiende is er ook, tamelijk bijzon der. Populair is 'Madame Galen', een kruisingsvorm met zalmkleu rige trompetten. Bloeit zeer rijk, een krachtige groeier. Voor een flinke pergola dus. Voordat het blad afvalt verkleurt het geel. Na overspoeld te zijn met inzendingen van over de gehele wereld is de jury bijeen gekomen om een winnaar van de vakantiekaarten wed strijd te trekken. Alvo rens wij over gaan tot de trekking willen wij al diegenen die hun va kantiegroet aan ons ge zonden hebben hier voor hartelijk danken. Het blijkt wel weer dat lezers van het Hart van Holland in de vakantie INTVPlNF^l A uitwaaien naar vele 111U V H D O I t\ vreemde en bekende oorden. Het geheel van al deze kaarten geeft een fleurig en sierlijk vakantiegevoel. ting Exploitatie Nederlandse Staatslo terij (SENS) die in Nederland een uitge breid netwerk van achthonderd ver kooppunten heeft. In deze winkels koopt iedere eigenaar van een Club Card een toegangskaartje voor zijn fa voriete thuis- en uitwedstrijden in de competitie. Voordelen De Club Card is een persoonlijke kaart op naam met daarop het embleem en de kleuren van de club. Doordat de profclubs de Club Card zelf afgeven, kunnen zij bepalen welke voordelen aan de kaart vastzitten. Korting op clubartikelen, voorrang bij wedstrij den buiten de competitie of speciale arrangementen in het buitenland voor Europa Cup-wedstrijden behoren tot de mogelijkheden. Duidelijkheid Er zitten meer voordelen aan de kaart. Door de groeiende populariteit van voetbal zitten stadions vaak vol. Lief hebbers die soms een half uur in de rij stonden voor een kaartje, keerden te- De wetenschappelijk naam voor druif is Vitis. Voor sap/wijn zijn speciale rassen in cultuur. Voor de tuin zijn er sierdruiven, die niet om hun vruchten, maar om hun blad worden gebruikt. Zo'n druivesoort is Vitis coignetiae, een prachtige sierplant. Het blad kleurt in de nazomer en herfst purperrood. Ook Vitis vinifera 'Purpurea' is mooi, met z'n purperkleurige blad. Heeft kleine, donkerblauwe vruchten. Alle druiven zijn sterke groeiers, die soms in toom moeten worden gehouden door zomer- en winter- snoei. Hoewel ze ranken maken om te klimmen, moeten de hoofd takken doorgaans extra worden vastgezet aan steunmateriaal. Ze zijn dan beter bestand tegen sterke wind. Trompetklimmer (Campsis) geeft de nazomer kleur. Als wingerd (Parthenocissus) z'n blad vlammend rood laat kleuren, loopt de zomer op z'n eind. Wingerd is nauw verwant aan druif, wat aan het blad en de vruchttrosjes ook wel te zien is. De meeste soorten hechten zich stevig met zuignapjes, zodat aanbinden over bodig is. Het zijn vaak snelle groeiers, wat bijvoorbeeld bij lelijke schuurtjes van pas kan komen. Tegen een muur bieden de dakpansgewijs groeiende bladeren vogels een prima schuil- en nestelplaats en het bladerdek heeft een isolerend effect bij sterke zon. Wingerd groeit overal, maar op een zonnige plek is de herfstkleur het meest vurig. Er zijn diverse soorten, waarvan de fijnbladi- ge Parthenocissus quinquefolia 'Engel- mannii' één van de mooiste is. Dat Akebia quinata in het Engels 'cho coladedruif' wordt genoemd, heeft te maken met de donkerpurperen bloe men, die bovendien heerlijk naar vanil le geuren. Ze zijn in mei rijkelijk aan deze mooie klimheester te vinden. Als de weersomstandigheden meezitten, ontwikkelen zich heel aparte, fraaie vruchten die tot 10 centimeter groot worden en eetbaar zijn. In de zomer van '95 waren ze hier en daar te vinden, ze hebben eenzelfde kleur als de bloe men. Akebia is niet zo bekend als klim heester, ondanks z'n goede eigen schappen: mooi blad met gele herfst kleur, aparte bloemen en vruchten en zelf windend. Een gezonde groeier, op oudere leeftijd uitstekend winterhard. Aanbevolen! In het weekend van 24 en 25 augustus zijn plantenliefhebbers welkom op de internationale vakbeurs voor de boom kwekerij Plantarium. Plantarium is een echt groene beurs, die wordt gehouden in het Plantarium gebouw, ITC Bos- koop/Hazerswoude, openingstijden van 9.00 - 17.00 uur.

Hart van Holland | 1996 | | pagina 13