nieuws uit de regio. Holland Plantenbeurs Grote computer-koop manifestatie in Zoetermeer Trilogie Teun van de Krol BROUWER DE KONING Goudse Kunst estafette 1996 1 't Is niet te hopen dat hij nog eens moet vluchten Duivensport De Plassentocht Galerie Kug toont fotowerk van Willem Spoeltman Hoogteziekte, voorkomen, her kennen en behandelen orge UITVAARTVERZORGING Hart van Holland/14 augustus 1996 pagina 9 3e Achtereenvolgende damkam pioenschap B-poule STICHTING VLUCHTELING HELPT VLUCHTELINGEN WERELDWIJD. GIRO 999, DEN HAAG. KAMERPLANTEN 3 grote begonia's ƒ12,50 fr7 GEE 15 augustus tot en met 14 september Hoe ontstaat hoogteziekte? Wat zijn de klachten? Voorkomen Wat te doen? Op donderdag 5 september en vrijdag 6 september aanstaande organiseert Bloemenveiling Holland de halfjaarlijk se Holland Plantenbeurs: In navolging op het thema van de voorjaarseditie laat de Holland Plantenbeurs de nieuw ste trends en noviteiten zien oder het motto 'Surprising Trends'. Tijdens de beurs in het voorjaar werden al drie trends, 'Trendy', 'Modern' en 'Stijlvol' (Klassiek) gepresenteerd. Die zijn nu op het trendplein op de beurs nog ver der uitgewerkt en sluiten aan op de smaakgroepen, die door Bloemenbu reau Holland ontwikkeld zijn in samen werking met het onderzoeksbureau De Bock Dekker. Naast bovengenoemde smaakgroepen is er op het trendplein ook ruimte voor de overige drie groe pen; 'Gezellig', 'Populair' en 'Degelijk'. Binnen deze smaakgroepen staan on der het thema 'Surprising Trends' pro ducten met toegevoegde waarde voor de directe verkoop. Het kwekersplein beslaat het grootste gedeelte van de beurs. In het voorjaar presenteerden ruim 125 kwekers zich op dit plein. Nu staan 150 kwekers paraat om hier met handelaren direct afspraken te maken en orders te ontvangen voor de lange termijn. Een centrale plaats is wegge legd voor de noviteiten. Naast de keuze van de 'Beste Noviteit' tijdens de beurs door de handel wordt tevens door een vakkundige jury de 'Willie Wortel'-prijs uitgereikt. De kweker die het product biedt met de beste toegevoegde waarde krijgt deze prijs overhandigd. Zoetermeer- Op zaterdag 17 augustus vindt van 10.00 tot 16.00 uur in de Prins Willem Alexanderhal te Zoetermeer een grote computer-koop-manifestatie plaats: PC Discount Zoetermeer. Dit halfjaarlijks evenement bestaat uit verschillende onderdelen: Computer Hardware-Software-Videogames-Midi- Koopvideo-Digital Video. Aangeboden worden: Computers (PC, Apple, Atari, Amiga), computeronder delen, monitoren, printers, software op floppy, CD-i en CD-Rom, elektronica, boeken, koopvideo, videogames en spelletjes (inruil is mogelijk), supplies en merchandise-artikelen tegen de al lerlaagste prijzen. Ook 2e-hands-artike- len met garantie. Er is een speciaal PC Hardware Testteam aanwezig, die ook kleine reparaties uitvoert. Door de combinatie van meerdere on derdelen worden veel bezoekers ver wacht. Vorige maal werden ruim 9.000 geïnteresseerden geregistreerd. De be zoekers komen voor 25% uit zakelijke overwegingen en voor 75% is het privé- gebruik van de computer maatgevend. Er worden presentaties en demonstra ties gehouden op het gebied van Inter net, Digital Video en CD-i/CD-Rom. Tijdens de beurs zal de bezoeker in de gelegenheid worden gesteld met één van de vele prijzen naar huis te gaan, met als dagprijs een Philips CD-i-Speler ter waarde van 1000,=. Om 11.30 uur, 13.30 uur en 15.30 uur zullen er tussen- rondes worden gehouden met kleine prijzen. Er zal een kandidaat worden aangewezen voor de hoofdprijs. Na de tussenronde om 15.30 uur zal aanslui tend direct in een finale tussen de drie kandidaten de hoofdprijs worden over handigd. Nummer 2 en 3 strijden met de andere regionale kandidaten op 22 sep tember op de beurs Benelux Computer '96 in Eindhoven om de Pentium PC ter waarde van 2500,=. Er is een Spelletjes-eiland met spelkas- ten van Nintendo, Sega en Sony Playsta tion. Verder PC-games op CD-i en CD- Rom. Er worden voor elke categorie wedstrijden gehouden (Nationale ga mes tour '96-'97). De regionale win naars gaan door naar de finale op de beurs Games '97 in de Jaarbeurs te Utrecht (4-6 april). Op de beurs wordt gedemonstreerd en informatie verstrekt, er kan ook direct worden gekocht tegen uiterst lage prij zen, hetgeen besparing kan opleveren tot honderden guldens. De ruim 60 standhouders zijn afkomstig uit Neder- De 20-jarige Teun van de Krol is dit seizoen voor de derde achtereenvol gende keer clubkampioen van de dam vereniging Excelsior geworden. Een uitstekende prestatie in zijn nog jonge damcarrière. Slechts een hand vol spelers hebben dit kunststukje (drie keer damtitel op rij) kunnen uitha len, te weten: Frans Jacobi (liefst drie iqcox' ^.ees ^rarnP (1966 tot en met 9°°), Tijmen den Ouden senior (1976 tot en met 1978) en Dick Dibbets (1988 tot en met 1990). De strijd om het kampioenschap is ei genlijk geheel beheerst door de talent volle jeugd. De tweelingbroers Ray mond van Es en Vincent van Es (even eens 20 jaar) legden beslag op de twee de en derde plaats. De eerste helft van de competitie kende "°g en'ge spanning omdat Teun en Ray- sedert 1962 een begrip voor de waardige uitvoering van begrafenis of crematie voor West- en Midden-Nederland. Opbaarruimten naar eigen keuze ter beschikking. Gespecialiseerd in thuisopbaring. Dag- en nacht bereikbaar onder nummer: 0182-5011230 b.g.g. 5012238 Meidoornstraat 37 - 2851 TR Haastrecht Speciale uitvaartverzekeringsbemiddeling - Grafmonumenten Codicil op aanvraag beschikbaar. De Goudse uitwerking voor de kunstes tafette van 1996, waarin het thema ver bindingen centraal staat, raakt aan een periode van meer dan vierhonderd jaar denken over notatie, ordening en bete kenis van ruimte. Verbindingen in de zin van tastbare, ruimtelijke structuren en elementen zijn herkenbaar, vooral als je ze koppelt aan het gegeven Gouda en haar ligging midden in het Groene Hart. Verbindingen zijn echter ook uit te leg gen als betrekkingen of relaties die ont staan doordat verschillende discipli nes eenzelfde onderwerp benaderen. De Landschapsschilder en de Carto graaf is te zien van 17 augustus tot en met 29 september. De opening is op 17 augustus om 16.00 uur in de Stadsgale- rie, Achter de Kerk 10 te Gouda. mond elkaar zeer dicht volgden. De spanning vloeide weg toen halverwege het seizoen een sterk spelende Vincent van Es zijn broer Raymond van Es, die overigens vorig jaar ook als tweede eindigde, in een mooie strijd terug wees. Teun bleef sterk spelen en Raymond kwam te veel achter om weer aanslui ting te krijgen: 1. Teun van de Krol, 2. Raymond van Es, 3. Vincent van Es. In de B-poule werd ook flink gestreden en menigmaal vielen zeer verrassende uitslagen te noteren. Winnaar werd hier, zeker enigszins tot zijn eigen ver rassing, Jan Kramer. Op de hielen werd hij gevolgd door Ruud van Dijk, die dus als tweede eindigde. Bertus van Eijk zag in deze groep zijn doorzetten, wat hij in vrijwel al zijn partijen toont, terecht beloond met een goede klassering, namelijk de derde plaats. 1. Jan Kramer, 2. Ruud van Dijk, 3. Bertus van Eijk. land, België en Duitsland. De entreeprijs met reductiebon (ver der in dit blad) bedraagt 7,50. Voor 65+ en kinderen van 6-12 jaar 5,=. Kleine kinderen hebben gratis toegang. Infolijn 070-358.89.29. De Postduivenvereniging de Stormvlie- gers had zaterdag een jonge duiven vlucht uit Chantilly, 348 kilometer. De 353 duiven werden om 10.00 uur gelost en om 13.22 uur werd de eerste duif al geklokt door Joh. Stofberg, die een snel heid had gehaald van 1695 meter per minuut, 101 kilometer per uur. De laat ste, 88e prijsduif werd geklokt om 13.51 uur. Uitslag: 1-3-4-5. Joh. Stofberg, 2. Ton en AnkLooye, 6. C. Zweere, 8. B. Hertog, 9. C. Nobel, 19. Joh. Wiltenburg, 21. M. Jongenelen, 22. Ruud Brands, 23. C. van de Graaf, 24. G. Jongenelen, 29. B. Koole, 32. P.D. van Kranenburg, 42. Gebr. Breedijk, 51. Marco Flier, 62. Joh. Breedijk, 73. C.P. Edeling. Na de vlucht van Bergerac, vorige week, is het fond- en oude duivenkam- pioenschap afgesloten. Kampioen op de Fond vluchten is ge worden: 1. C. Nobel, 2. C. van de Graaf, 3. D.C. Brem. Eindstand oude duiven kampioen schappen: 1. C. Nobel, 2. C. van de Graaf, 3. Ruud Brands. Regio- Op zaterdag 24 augustus organi seert Tourclub "De Waardrenner" een vrije tourtocht met de naam Piassen- tocht. De start en terugkomst is bij Café-res taurant Schippers, Rijsdijk 17, Krimpen aan de Lek (vlakbij de veerpont). Er kan worden ingeschreven voor de volgende afstanden: 30 kilometer van 9.00 - 14.00 uur, 50 kilometer van 9.00 - 12.00 uur, 125 kilometer van 8.00 -10.00 uur (groep vertrekt 8.15 uur), 175 kilo meter van 8.00 - 9.00 uur (groep ver trekt 8.00 uur). De route van 30, 50 en 125 zijn geheel gepijld, de 175 kilometer route gedeeltelijk. Vele soorten perkplanten en Erica winterbloei En alles voor de groentetuin o.a.: Prei, boeren- en winterbloemkool, 4 soorten sla, andijvie enz. Meststoffen, tuinaarde 4 zakken ƒ10,- KWEKERIJ in GEEN KOOPAVOND VAN OOSTEN NIEUWERKERK A/D IJSSEL Eerste Tochtweg/bij de rotonde - Tel. 0180-632430 Gouda-Van donderdag 15 augustus tot en met zaterdag 14 september zal de expositieruimte van galerie Kug, de ga lerie van de Goudse Kunstuitleen, vol hangen met foto's van de hand van vakfotograaf Willem Spoeltman. De ten toonstelling is op te splitsen in twee delen; één deel staat in het teken van de kunstestafette, het tweede deel van de wereldreis die de fotograaf en aantal jaren geleden maakte. Wat de Kunstestafette betreft, die draait dit jaar om het thema "Verbin dingen: Gouda en haar ligging midden in het Groene Hart". Spoeltman heeft zich hierdoor laten inspireren tot het maken van een serie foto's waarmee hij wil laten zien waar voor hem de stad ophoudt en de natuur begint, of anders om: waar dringt de natuur de stad bin nen. Bij het bekijken van de foto's wordt in ieder geval duidelij k dat er niet echt sprake is van een ^gebakende grens. De reisfoto's vertellen een heel ander verhaal, namelijk het verhaal van men sen in andere culturen. Eind 1991 be sloot Willem Spoeltman met zijn gezin de wijde wereld in te trekken. Met een kampeerbus trokken ze twee jaar lang door Afrika, Azië en Australië. Op deze reis heeft Spoeltman zeer vele fotore portages gemaakt. Aanvankelijk maak te hij voornamelijk landschappelijke foto's, maar na een paar maanden rei zen gingen mensen een steeds grotere rol spelen in zijn foto's. De tentoonstel ling in galerie Kug toont uiteraard slechts een fractie van zijn collectie. Op zaterdag 7 september om 14.30 uur zal Willem Spoeltman in galerie Kug aan de Blekerssingel 40 vertellen over de fotografie in het algemeen en over zijn eigen werk. Belangstellenden zijn van harte welkom deze (gratis) demonstra tie/lezing bij te wonen. De tentoonstel ling is te bezichtigen tijden de ope ningstijden van galerie Kug en Kunst uitleen Gouda Regio op donderdag van 10.00tot 17.00 uur en van 19.00tot21.00 uur, op vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur en op zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur. Aan de achterzijde van het pand, te bereiken via de Boelekade, vindt men de parkeerplaats van de Kunstuitleen. Een trektocht door hooggebergte met imposante uitzichten in Europa, of een bezoek aan inspirerende culturen in hooggelegen landen als Nepal en Tibet lijkt voor veel mensen een aantrekkelijk avontuur. Maar eenmaal op hoogte kan het plezier worden vergald door 'hoog teziekte'. Op hoogte wordt de lucht dunner, ijler. Dit betekent dat er minder zuurstof in de lucht zit. Hierdoor wordt er dus minder zuurstof ingeademd en komt er ook minder zuurstof in het bloed. De meeste mensen gaan automatisch, on gemerkt, dieper en sneller ademhalen. Maar dit gebeurt niet bij iedereen. Dan ontstaat er een gebrek aan zuurstof en gaan de bloedvaten naar de hersenen en soms de longen zich verwijden om toch maar voldoende zuurstof te krij gen. Deze verschijnselen kunnen al ont staan bij een hoogte boven de 1700 meter. De eerste klachten zijn meestal hoofd pijn, misselijkheid en duizeligheid. Ook kan iemand met hoogteziekte een opge zet gezicht krijgen en vochtophoping rond de enkels. Dit laatste is goed waar te nemen als er met de vinger een putje in de huid te drukken is. Het vasthou den van vocht kan ook opvallen door dat er veel minder geplast wordt. De klachten nemen 's avonds en 's nachts toe. Een belangrijk en soms risicovol symp toom van hoogteziekte is een vermin derd concentratievermogen, men is niet meer in staat de situatie goed in te schatten. Ongelukken in de bergen kun nen juist hierdoor worden veroor zaakt. Hoogteziekte kan worden voorkomen door geleidelijk en regelmatig te klim men. (Let op bij het gebruik van kabel banen of andere snelle manieren om boven te komen!). Boven de 3000 meter wordt een stijging van de slaapplaats van 300 tot 400 me ter per dag geadviseerd, waarbij een dagtocht naar grotere hoogte het accli matiseren bevordert. Ook is het be langrijk veel te drinken, maar geen alco hol te gebruiken. Reisgenoten kunnen het beste elkaar in de gaten houden, want iemand met hoogteziekte kan z'n eigen situatie moeilijk beoordelen. Mensen die aan hart- of longziekte lij den kunnen beter, voor vertrek naar hogere gebieden, contact opnemen met hun specialist. Vaak wordt hoogteziekte wel herkend maar men handelt er niet altijd naar. De verleiding kan groot zijn om de tocht voort te zetten en met een groep mee te gaan. Toch is het enige en beste advies: afdalen. Een daling van 500 tot 1000 meter is meestal voldoende. Voor de hoofdpijn kunnen pijnstillers als para cetamol of ibuprofen gebruikt worden. Als het lichaam voldoende is gewend aan de hoogte kan rustig aan, met ge zond plezier, de tocht worden voortge zet. De routes brengen ons naar de mooiste plekjes van Zuid-Holland. Reeuwijkse, Nieuwkoopse, Vinkeveense, Ankeveen- se Plassen en nog veel meer. De routes van 30 en 50 kilometer zijn bij uitstek geschikt voor deelnemers op de gewone fiets of bike. Inlichtingen over deze tocht en andere activiteiten van de Tourclub bij: Adri Boele 0180-518532 of Wim van Zwienen 0180-663808 (beiden graag na 18.00 uur). Tamme valkparkieten en grasparkieten va. 6 weken 0182-612479 Tristan Korporaal je 2e verjaardag HOERA we zijn trots op ons leeuwtje papa en mam. eindelijk na 3 jaar hebben Ad Alli's het voor elkaar nrs 49 en 45 Roze meisjesfiets 24" 8 jr. 75,= prima staat 0172-213311 Kip tourcaravan type kopk. incl. acc. 3.90 m bouwj. 80 0182-613259 na 18.00 uur Zwarte Duitsche piano 450,= 0182-618060 Gevraagd: oude handwerk en doe-het-zelf bladen 0172-210292 2 Nachtkastjes met laadje zgan H30 Br50 teab 0182-612479

HH | 1996 | | pagina 9