VI Uitslag SKR-puzzel '„nonhtiizen-MoerkapeWe Geslaagde operatie van bovTO Hengelsport Zwangerschapsgym en "verant woord bewegen" in Zevenhuizen Openingsavond De Schakel Duivensport Van Tilburg op stratencircuit Tolbert Schaaksimultaan Jeroen Piket: Grootmeesteriijk! Hart van Holland/4 september 1996 pagina 11 19 wal Vereniging Molenvrienden Rottemerengehied INFORMATIE Ouderencompetitie Zomercompetitie: A. van Erk toch kampioen Rivierencompetitie Zwangerschapsgymnastiek Verantwoord bewegen" Hoofdprijs 1997 Zevenhuizen - Wie de afgelopen maanden vanaf "De Roer domp" langs de Rottemeren richting rijksweg fietste, heeft kunnen zien dat de eerste molen, de zogenaamde bovenmolen, een behoorlijke operatie onderging. De chirurgen hadden hem rechts beneden helemaal opengelegd. Na maandenlang hak en snijwerk is de gapende wond thans weer deskundig gehecht en begint de patiënt zo langzamerhand weer tot bewustzijn te komen. Volgens molenaar Johan Ottevanger is de bovenmolen, de enige uitmaler op de Rotte en gebouwd in 1722, door de tand des tijds een tikkeltje scheef gaan staan. In vaktermen heet het dat hij onderloops geworden is. Dat wil zeggen dat het Rottewater door en onder de dijk heenkwam, waardoor de funde ring, een plaat van houten balken, werd aangetast. "Het Rottewa ter is zuurstofrijk, komt langs het hout en vul het dan maar in. Zuurstof bij hout geeft verrotting", aldus Ottevanger. Door die verrotting is de molen gaan zakken op het Zuid-Westen aan. Overigens is dat een proces van jaren geweest. Dit jaar was ervan Monumentenzorg uit geld beschikbaar om de molen te restaure ren. Dat geld werd voorgefinancierd door de Molenstichting, die ressorteert onder de provincie Zuid-Holland. Ook de stichting Molenvrienden speelde hierin een rol. Een en ander betekende dat op 9 april met de herstelwerkzaamheden kon worden begon nen. Eerst werd het scheprad, dat dient om het polderwater op te pompen, verwijderd. Omdat daarvoor drie van de acht muren gesloopt moesten worden, werd de molen binnenin eerst opge- stempeld om hem voor een complete instorting te behoeden. Nadat dit gebeurd was, werden de muren en de fundering wegge broken tot drie meter onder het maaiveld. Toen kwamen ze op de houten plaat. Ottevanger: "Toen ook wisten we pas dat de molen op een houten plaat stond". Een week of vijf later heeft een |o t >t i /r ..s Johan Ottevanger en zoon, de vijfde en zesde generatie molenaars. fundatietechnicus tien palen in de grond gepulst tot op de zandplaat ruim twintig meter onder de grond. Nadat OOK DEZE RESTAURATIE WERD MEDE MOGELIJK GEMAAKT DOOR EEN BIJDRAGE VAN DE KUNT HELPEN ONZE UNIEKE MOLENS IN STAND TE HOUDEN DOOR EEN ÉÉNMALIGE BIJDRAGE OF DOOR LID TE WORDEN SECRETARIAAT TEL. (0180) 6319 85 De restauratie werd mede mogelijk gemaakt door de Vereniging Molenvrienden Rottemerengehied. dat klaar was, is er een werkvloertje gestort. Een werkvloertje van een halve meter dik met drie staalnetten boven elkaar. Daarna werden de wanden voor de watergang (40 cm dik en 2,5 meter hoog) gesteld. Vroeger be stond de fundering onder de grond uit allemaal IJss- elsteentjes. Dat hebben ze nu onder het maaiveld ver anderd in beton. Dat is niet restaureren in de oude vorm, maar toentertijd was er nog geen beton- techniek. Boven de grond zijn de muren pas weer op getrokken van IJsselsteen- tjes, die afkomstig zijn van een boerderij uit Giessen- burg in de Alblasserwaard. Die stenen zijn allemaal ge bikt en voor de restauratie van de bo venmolen hergebruikt. Van die stenen zijn er ongeveer 12000 ingegaan. Het enige wat er nu nog moet gebeuren voordat de molen weer gebruiksklaar is, is de sprenkelstraat in het scheprad maken. Als het scheprad draait morst die wel eens water. Dat water sprenkelt overal neer en moet weer teruglopen naar de Rotte en dat noemen ze spren kelstraat. Dat wordt deze week gedaan. Verder moeten dan nog de wateras en het scheprad worden gemonteerd. En dan is het proefdraaien. Johan Ottevan ger: "In de derde of de laatste week van september hopen we de molens weer in het floodlight te zetten. Ze staan dan drie avonden in het licht van de schijn werpers. En één avond draaien de mo lens dan. Best een mooi gezicht. Dan moet 'ie weer klaar zijn. Ja ik denk wel dat het lukt". Zevenhuizen-Moerkapelle- De achtste wedstrijd van de ouderencompetitie, gehouden op 28 augustus in de Rotte, leverde een goed resultaat op. De acht deelnemers wisten totaal 18.840 gram vis te vangen. Ook deze maal wist A.J. Stubbe beslag te leggen op de eerste plaats; hij ving 5750 gram vis. Tweede werd D. Bazen met 4550 gram en de derde plaats was voor C. Gravesteijn met 3150 gram. Tussenstand na 8 wedstrijden: 1. A.J. Stubbe met 25.920 gram; 2. D. Bazen met 20.510 gram; 3. J. Boerop met 17.980 gram; 4. J. Klomp met 16.880 gram; 5. J. Nomen met 16.170 gram. De volgende wedstrijd is op 10 september. Dat het een spannende strijd zou wor den om het kampioenschap van de zo mercompetitie was voor aanvang van de wedstrijd duidelijk. A. Hordijk had een voorsprong van circa 3.000 gram op zijn naaste belager, A. van Erk. De laatste wedstrijd is op 31 augustus gehouden in de Bleiswijkse Zoom. De vangst was goed, de tien deelnemers wisten totaal 33.000 gram vis te vangen. A. van Erk liet zien dat hij zijn vorm, ook tijdens zijn vakantie, had weten vast te houden. Met een vangst van 7000 gram werd hij eerste en behaalde hiermede het kampioenschap van de zomercom petitie. Tweede werd A. Stubbe met 6680 gram en de derde plaats was voor J. Klomp met 5900 gram. A. Hordijk kwam niet verder dan 3080 gram en werd hiermee vierde. P. Visser werd met een vangst van 2840 gram vijfde. Eindstand na 9 wedstrijden: 1. A. van Erk met 31.670 gram; 2. A. Hordijk met 30.290 gram; 3. J. Wiersma met 25.760 gram; 4. A.J. Stubbe met 23.250 gram; 5. A. Metselaar met 16.540 gram. De eerstvolgende competitiewed strijd is die van de rivierencompetitie. Deze zal op 28 september worden ge houden. Vertrek om 7.00 uur vanaf de parkeerplaats bij Hotel Vos. Informa tie bij A. van Erk, telefoon 079-5932788. Zevenhuizen- Heieen Boelens, Oefen therapeute Cesar, start op 1 oktober net een cursus zwangerschapsgym nastiek in Zorgcentrum De Zevenster. Daarnaast wordt ook gestart met een cursus "verantwoord bewegen". Iedere zwangerschap brengt verande- nngen met zich mee en ieder ontwik kelt zijn eigen manier om zich aan deze veranderingen aan te passen. De veran deringen in de houding en de bewegin gen gebeuren grotendeels onbewust, jnaar zijn niet altijd even goed voor het lichaam. Heieen Boelens geeft daarom als houding- en bewegingsdeskundige zwangerschapsgymnastiek gericht op een gezonde houding en manier van bewegen tijdens en na de zwanger schap, met als doel de ervaringen rond de bevalling zo positief mogelijk te la ten zijn. Heieen Boelens houdt zich als Oefen therapeute Cesar dagelijks bezig met het aanleren van gezonde bewegings gewoonten aan mensen met lichamelij ke klachten. Het is echter veel beter om dit soort klachten te voorkomen. Dit kan door het lichaam fit te houden, bijvoorbeeld door te sporten. Ook de cursus "verantwoord bewegen" is te beschouwen als sport, maar op een niveau dat voor iedereen toegankelijk is. In de cursus "verantwoord bewe gen" worden in kleine groepen oefenin gen gedaan. Deze zijn erop gericht een gezonde houding te krijgen en te hou den, de conditie te verbeteren en de spieren te versterken. Door één uur per week te oefenen onder professionele begeleiding, blijft het lichaam in condi tie en wordt de kans op klachten ver kleind. Voor meer informatie over zwanger schapsgymnastiek of "verantwoord be wegen": Heieen Boelens, telefoon 0180- 315624. op 8 september zijn Ted en Wendie 1 jaar getrouwd. H.G. groetjes van Rob, Yvette, Chelsie Vermist: onze zwarte langharige perzische kater, omgeving Potgietersingel zvh (0180)633406 Claudia en Erwin gefeliciteerd met jullie dochter. Groetjes van je zusje xxx-jes Oud Verlaat - De Hervormde Vrouwen vereniging De Schakel uit Oud Verlaat begint het nieuwe seizoen met een ge zellige spelletjesavond. Op dinsdag 17 september hopen de dames te gaan fietsen. Dinsdag 1 oktober komt me vrouw L. van de Meerschaut over de Maja-indianen vertellen over op 22 ok tober wordt er een handenarbeid- avond georganiseerd. De Poolse mevrouw M.J. Kielbinska reist met de dames op 12 november een stukje door haar geboorteland. De sin terklaasavond wordt gehouden op 3 december en de kerstviering op 17 de cember. De eerste prijs (ƒ100,-) van de SKR- puzzel van vorige week gaat naar J. Zuidema, Moerkapelse Zijde 27, Moer- kapelle. De tweede prijs (ƒ50,-) is voor Rutger Roos, Kerkstraat 11, Waddinx- veen en de derde prijs (ƒ25,-) is voor M.E. Kroes-Huysman, Noordeinde 132, Boskoop. Deze prijzen kunnen af gehaald worden bij Drukkerij Elgers- ma aan de Noordelijke Dwarsweg lain Zevenhuizen. De hoofdprijswinnaar van de puzzel van de Stichting Kinderhulp Roemenië is: W.M.P. Nelissen, Anna de Waalhoe ve 22 in Waddinxveen. Het langste woord dat mevrouw Nelissen samen stelde uit de diverse puzzels is 'bena derd'. De hoofdprijs is een fototoestel com pleet met tas en film en kan afgehaald worden door de winnaar (met legiti matiebewijs) bij De Fotoboetiek aan ^e Dorpsstraat 28 in Moerkapelle. Op 14 januari wordt bij De Schakel het nieuwe jaar begonnen met het maken van een leuke attentie. De jaarvergade ring wordt op 4 februari gehouden en op 25 februari komt fysiotherapeute Elly Drost vertellen over bekkenbo dem-problematiek. OP 18 maart staat de bijeenkomst in het teken van Pasen. Mevrouw Hoek-van Kooten komt op 8 april vertellen over de verschillende levensfasen van de vrouw. De slotavond is gepland op 6 mei met als onderwerp "De Historie van Verkade". Het jaarlijkse reisje staat op het programma voor 13 mei. Zevenhuizen- Zaterdag stonden er weer twee vluchten op het programma van Postduivenvereniging De Storm- vliegers. De 432 duiven voor de natoer werden om 9.00 uur gelost in St. Ghislain, 180 km. De eerste duif werd om 11.29 uur geklokt door D.C. Brem, die een snel heid had gehaald van 1206 meter per minuut, 72 km p/u. De laatste, 108e, prijsduif was twintig minuten later thuis. Uitslag: 1-2 D.C. Brem, 3-5 C. v.d. Graaf, 4. B. Hertog, 6. C. Nobel, 7. C.P. Edeling, 8 Ton en Ank Looye, 12. Joh. Stofberg, 13. J.S. Heykoop, 19. C. Zweere, 34. J. Hoevelaken, 53. G. Jongenelen, 66. M. Verwaal, 76. J. v. Leeuwen, 77. Jeffrey v.d. Haak, 88. Gebr. Breedijk. De laatste jonge duivenvlucht kwam uit Orleans, 497 km. De 186 duiven werden om 8.30 uur gelost en om 16.40 uur kwam de eerste duif aan bij C. van der Graaf met een snelheid van 1015 meter per minuut, 60 km p/u. De laatste, 47e prijsduif arriveerde een uur later. Uitslag: 1-2-4 C. v.d. Graaf, 3. Joh. Stof berg, 5. C. Nobel, 16. Ton en Ank Looye, 19. B. Hertog, 20. C. Zweere, 28. G. Jon genelen, 32. B. Kóole, 38. P.D. v. Kranen burg. Eindstand jonge duiven kampioen schap: 1. C. Nobel, 2. Joh. Stofberg, 3. B. Hertog. Groep B: 1. Gebr. Breedijk, 2. M. Jonge nelen, 3. B. Koole. Op het 2574 meter lange stratencircuit van Tolbert werd afgelopen weekend de zevende wedstrijd voor het Interna tionale Dutch Open Road Race verre den. Ondanks een blessure aan zijn rechter schouder besloot Karl van Tilburg toch te rijden. Doordat Karl de vorige wed strijd in Zandvoort miste, moest hij in de B-groep trainen. De coureurs in de B- groep rijden langzamer en ondervond Karl hier hinder van. Met een tijd van 1.09.89 stond hij op een voorlopige 27e plaats. Met een nog steeds zeurende pijn in de schouder vertrok Karl voor de tweede training. Het lukte Karl om zijn tijd te verbeteren en met een snelste ronde van 1.08.56 kwalificeerde hij zich op een 21e start plaats in de A-race. Vanaf de negende startrij vertrok Karl voor de wedstrijd. Hij had een goede start maar kwam door de drukte niet weg, waardoor hij de eerste ronde op een 24e plaats door kwam. In de tweede ronde klom hij op naar de 20e plek waar hij in gevecht ging met de nummer 19 van de wedstrijd. Pas in de voorlaatste ronde kon Karl hem eruit remmen en nam zo de 19e plek over. Karl: "Normaal gesproken had ik hem al veel eerder kunnen pakken maar ik durfde het risico niet te nemen om on deruit te gaan, want dan ben ik nog verder van huis met die schouder. Deze 19e plaats levert geen punten op maar ik ben blij dat ik toch heb kunnen rijden. Volgende week bij het WK Su- perbike hoop ik nog fitter te zijn." De 400-klasse is als bijprogramma toe gevoegd bij het WK Superbike 6, 7 en 8 september op het circuit van Assen en het Van Tilburg Racing Tearn zal van de partij zijn. Internationaal grootmeester Jeroen Piket verloor slechts twee van de veertig schaakpartijen. Moerkapelle- Op zaterdag 31 augustus werd in dorpshuis Op Moer in Moerka pelle van 13.00 tot 17.30 uur een schaak- simultaan georganiseerd ter gelegen heid van het 20-jarig jubileum van de Schaakvereniging Moerkapelle. Veertig schakers probeerden het vier voudig nationaal kampioen Jeroen Pi ket zo moeilijk mogelijk te maken. Onder de deelnemers waren natuurlijk jeugd en seniorleden van de schaakver eniging Moerkapelle, maar tevens schakers uit Waddinxveen, Haamste de, Bleiswijk, Zwijndrecht en Leiden. Jeroen Piket toonde zijn klasse. Niets wees erop dat hij vermoeid was na de zware Donner Memorial waarin hij in twee weken schaken bewees dat hij in de internationale schaakwereld een woordje meespreekt. Na een uur schaker waren de eerste partijen reeds ten einde. De meeste senioren en een aantal jeugdschakers hielden het langer vol. De volhouders onder de veertig deel nemers probeerden er nog één of twee overwinningen uit te slepen. Uiteinde lijk lukte dit slechts twee schakers: Wil Turk uit Leiden en Wouter Vroeginde- weij van de organiserende vereniging wisten Piket op de knieën te krijgen. André Nieuwlaat uit Bleiswijk en Dick Bac uit Moerkapelle en de jeugdspe lers Sven Stange (ex Moerkapelle) en Djurre den Heeten uit Zwijndrecht kon den trots zijn op hun remises. In zijn slotwoord bedankte voorzitter Arie Hoogduijn de sponsors en compli menteerde hij Jeroen Piket met het prachtige resultaat: 34 overwinningen, 4 remises en 2 verliespartijen beteken den een 90% score voor de Nederland se grootmeester.

Hart van Holland | 1996 | | pagina 11