Hutten bouwen tijdens de jeugdvakantieweek Bridgeclub Rijnwoude heeft ruimte voor nieuwe leden Politieberichten Werkgroep hulp Noord-Ierland organiseert Iers Folk-concert Start lessen NAS Benthuizen Pannenkoekendag Benthuizen Open Monumentendag 1996, zaterdag 14 september Gevangen in het Paradijs «éS Politie houdt informatie avond vrijwilligers teMi Overnachten in de eigen hut Niet rokersclub Aanrijding met letsel Tomas Lynch Geraldine MacGowan Friends IRHfiSPff de regio..^ Hart van Holland/4 september 1996 pagina 15 Na een week vol activiteiten worden op vrijdag de hutten van het Huttendorp weer opgeruimd. Door Karin van Langeraad Hazerswoude-Dorp - Vele vrijwilligers zijn in Hazerswoude-dorp ook dit jaar actief geweest om de jeugd een plezierige laatste vakantieweek te bezorgen. Op maandag 26 augustus werd begonnen met het bouwen van hutten. Een plekje om te schuilen bij regen en om de 'kunstwerken' op te hangen. Het Hobbemaplein was het tjdelijk adres van vele scholieren. een groot succes. Terwijl op donderdagochtend de kin deren tot en met 6 jaar met een sport en spelletjes ochtend bezig waren, konden de oudere kinderen meedoen aan een kanowedstrijd, een optocht of met 'op jacht naar de schat'. De gehele week zijn er veel activi teiten geweest. Zoals een bezoek aan het poppenconsultatiebu- reau, straattekeningen maken, het kie zen van een 'burgemeester'. Op de creatieve ochtend van woensdag zijn vele kunstwerken vervaardigd. Ook de Playbackshow voor alle leeftijden was Als klap op de vuurpijl werd op donder dag het 'Huttendorp-diner' bereid. Na een leuke theatervoorstelling en een disco kon er geslapen worden in de eigen hut in het Huttendorp. Na het ontbijt op vrijdagochtend en de noodzakelijke ochtendgymnastiek werd het Huttendorp weer opgeruimd. Als afsluiting van de jeugdvakantie week was er op vrijdagavond een broodbakbarbecue. Voor de jeugd van Hazerswoude-dorp was dit een ge slaagde week. Rijnwoude- Sinds twee jaar wordt in het Dorpshuis in Hazerswoude-Dorp elke dinsdagavond in clubverband bridge gespeeld. Een vereniging waarin het speelplezier eigenlijk belangrijker is dan winnen, waardoor de beginners er net zoveel aardigheid in hebben als de meer ge vorderden. Sommige leden spelen nog met een spiekbriefje erbij. Sinds vorig jaar is de bridgeclub Rijn woude aangesloten bij de Nederlandse bridgebond. Enkele ervaren, door de bridgebond gediplomeerde spelers vormen de wedstrijdcommissie, die verantwoordelijk is voor de spelorgani- satorische en bridgetechnische kant. Er wordt gespeeld in twee groepen. A en B, volgens een competitiesysteem waarbij de hoogst eindigende paren uit de B promoveren naar A en de paren met de laagste scores uit A degraderen naar B. Door groei van het aantal leden kan in het nieuwe seizoen worden ge speeld in drie groepen. Omdat het speelplezier voor iedereen centraal staat, is de bridgeclub Rijn woude vanaf de start een zogenaamde niet-rokers club. In de pauzes, na elke vier spellen kan er in de hal worden gerookt. De bridgeavonden in het Dorpshuis beginnen om 20.00 uur en duren tot circa 23.15 uur. Veel leden blijven na afloop nog even in de bar. Sommige fanatieke kaarters gaan dan zelfs nog even klaverjassen. Een paar keer per jaar, bijvoorbeeld voor de kerst, wor den er speciale bridgedrives georgani seerd waarbij kleine prijsjes te winnen zijn. Met ingang van het nieuwe seizoen dat op dinsdag 10 september begint, wordt er gespeeld in de grote zaal. Hierdoor is er letterlijk weer ruimte voor nieuwe leden, zowel uit Rijnwoude als daarbui ten. Dat hoeven geen paren te zijn, want individuele spelers kunnen via de club met elkaar in contact worden gebracht, waarbij uiteraard ook wordt gelet op ervaring en speelsterkte. Ans van Nierop, telefoon 0172-589624 of Ben van Meverden, telefoon 0172 588100. Op dinsdag 3 september is het vrij bridgen, de competitie start in de week daarna. Hazerswoude-Dorp- Woensdag 28 au gustus rond 19.20 uur vond op de Hoge- veenseweg een aanrijding tussen een bromfietser en een personenauto plaats. De 25-jarige automobilist uit Waddinxveen kwam met zijn personen auto vanuit een uitrit en wilde het fiets pad langs de Hogeveenseweg overste ken. Hierbij liet hij een 16-jarige brom fietster uit Hazerswoude niet voor gaan. Zij reed op het fietspad in de richting Boskoop en kon de auto niet meer ontwijken. Als gevolg van de aan rijding kwam de bromfietster alsmede haar 15-jarige Hazerswoudse passagier ten val. Hierbij liep de Bestuurster ver moedelijk een gebroken arm en ver wondingen aan het hoofd op. Beiden werden overgebracht naar het Elisa beth Ziekenhuis in Leiderdorp. De bromfiets is rondom beschadigd. Donderdag 29 augustus rond 16.30 uur vond op de Westzijdeweg een aanrij ding tussen twee personenauto's plaats. Een 24-jarige Voorschotense automobilist reed op de Westzijdeweg in de richting van Hazerswoude-Dorp. In verband met tegemoetkomend ver keer hield de man zoveel mogelijk rechts en raakte daarbij met de rechter- wielen in de berm. Vervolgens wist hij de berm uit te sturen en belandde hij op de andere weghelft en kwam daarin botsing met de hem tegemoetkomende 55-jarige Waddinxvener. In eerste in stantie leek de Voorschotenaar be kneld te zitten en werd de brandweer ter plaatse geroepen. Dat viel achteraf mee. Hij kon redelijk eenvoudig uit zijn auto worden geholpen. Beide bestuur ders zijn met diverse kneuzingen over gebracht naar het Academisch Zieken huis in Leiden. Als gevolg van het ongeval is de West zijdeweg totaal een uur gestremd ge weest. Hazerswoude-Rijndijk- Donderdag 29 augustus rond 20.40 uur vond op de Rijndijk een aanrijding plaats tussen een bromfietser en een auto. Een 19- jarige automobiliste uit Den Haag reed op de Rijndijk richting Alphen. Zij sloeg rechtsaf en wilde een inrit inrijden. Hierbij zag zij niet dat op het naastgele gen fietspad uit de richting Alphen aan den rijn een 23-jarige Leidse bromfiet ser naderde. Een aanrijding was het gevolg, waarbij de bromfietser hoofd letsel opliep. Hij is per ambulance naar het Elisabeth Ziekenhuis Leiderdorp gebracht. Hazerswoude-Dorp- In de zomer van 1995 hebben 24 Noordierse kinderen in Rijnwoude gebivakkeerd. Uit de verhalen van de Noordierse kinderen en begeleiders en de berichtgeving van de afgelopen maanden uit Noord-Ierland. kan worden opgemaakt dat er in Noord-Ierland nog nauwelijks iets veranderd is. Dit motiveert de Werkgroep en dit betekent dat worden doorgegaan met het inzamelen van geld voor de ontvangst in 1997. Daarom organiseert de "Werkgroep hulp Noord-Ierland Rijnwoude" op za terdag 28 september, samen met Stich ting De Folkclub Noordwijkerhout, een Iers Folkconcert in het Dorpshuis, aan vang 20.20 uur (zaal open 20.00 uur). De Werkgroep hulp Noord-Ierland Rijn woude is aangesloten bij de landelijke Stichting met dezelfde naam en heeft als doel een bijdrage te leveren aan het vergroten van het wederzijdse begrip en de ontwikkeling van sociale relaties tussen protestantse en katholieke jon geren in Noord-Ierland. Eind 1995 is het bestand van augustus 1994 door de IRA geschonden en ver volgens als "niet meer van toepassing" verklaard. "Vrede" is het dus nog lang niet en gezien de moeizame onderhan delingen zal de oplossing zich niet op de korte termijn aandienen. Het is daar om van belang dat de Noordierse jonge ren de mogelijkheid blijven bieden met elkaar en met andere culturen kennis te maken. Door de kinderen uit hun bevooroor deelde omgeving in een onbekende omgeving te plaatsen worden onderlin ge overeenkomsten geaccentueerd. Daarom worden reizen georganiseerd voor tieners uit wijken met de grootste economische achtergrond. Zo'n groep tieners bestaat uit een gelijk aantal kin deren uit een katholieke en een protes tantse wijk die in tweetallen in gastge zinnen verblijven. De jongeren krijgen een programma van activiteiten aangeboden waarin samenwerking centraal staat. De op brengst van dit concert zal besteed worden aan de ontvangst van Noor dierse jongeren die de werkgroep vol gend jaar zal organiseren. Benthuizen- Sportvereniging Na Ar beid Sport uit Benthuizen is op maan dag 2 september weer begonnen met de lessen. Men kan bij N.A.S. terecht voor gymnastiek, volleybal en bad minton. Men kan bij Frijke van Vliet, telefoon 079-3421013, terecht voor informatie over tijden en contribu ties. Rijnwoude- Binnen het politie district Rijn en Braassem is plaats voor 12 vrij willigers van politie. Daarvoor houdt de politie voor inwoners van de ge meente Rijnwoude, Zoeterwoude, Lei derdorp, Alkemade en Jacobswoude een informatie avond op 11 september om 20.00 uur aan de Simon Smitweg (naast politiebureau). Op de avond worden de diverse facet ten van het werken als vrijwilliger van politie en de opleiding nader toegelicht worden. Vrijwilligers binnen het dis trict zullen veelal worden ingezet bij preventie van strafbare feiten en toe zicht op jaarmarkten en andere festivi teiten. Daarnaast maakt ook hulpverle ning aan het publiek en ondersteuning van de reguliere politie deel uit van hun taak. Ter voorbereiding op de taak wordt gedurende anderhalf jaar twee avon den per week een opleiding gegeven. Van vrijwilligers wordt verwacht dat zij een goede lichamelijke conditie heb ben en het leuk vinden met mensen om te gaan. Voor meer informatie kan men terecht bij politie Rijn en Braassem 071 5810185 (mevrouw H. de Bruin). De avond wordt geopend door Tomas Lynch, voorheen lid van de Folk-band Afterhours. In deze band speelde hij Uilean Pipes (Ierse doedelzak) én soms nam hij de rol over van Alan Burke als zanger-gitarist. Op zijn solo-CD "The Crux of the Crucifix" laat hij vooral krachtig folk-gitaarwerk horen, afge wisseld met balladen en bijgestaan door folk-artiesten uit de hele wereld. Regelmatig is hij in Nederland in Ierse pubs te vinden waar hij, ondanks zijn status, nog steeds niet te beroerd is om deel te nemen aan sessies. De hoofdact wordt verzorgd door Ge raldine MacGowan Friends. Van 1967 tot 1990 zong Geraldine in "Oisin" en maakte met deze band 5 platen. Tegen woordig woont ze met haar man Shay in Hannover waar ze een Ierse pub heb ben. Daarmee is ook meteen het ver band gelegd met de Amerikaan Chris Jones, die eveneens in Hannover woont en regelmatig met Geraldine musiceert en twee nummers schreef voor Geraldi- ne's laatste cd "Reconcilliation" waar op hij haar tevens begeleidt op een manier die absoluut uniek is. Als Geral dine pauzeert en Brian O'Conner op de fluit instrumentale traditionele stuk ken neerzet schakelt Chris direct over naar een melodieuze manier van bege leiden. De Werkgroep hulp Noord-Ierland Rijn woude en de Stichting De Folkclub Noordwijkerhout heten een ieder van harte welkom. Voor inlichtingen en/of reserveringen van toegangskaarten a 20,- kan men bellen: Liesbeth van de Kaaden en Fred Fasti: 0172-212793. Benthuizen - Op zaterdag 14 september wordt de Pannenkoekendag gehouden in Benthuizen, Deze keer niet bij de molen maar bij de Hervormde Kerk. De opbrengst is bestemd voor het kinderkoor "De Benthuizer Zanger tjes". Men kan van 10.00 tot 16.00 uur terecht op het kerkplein. Ook kunnen pannenkoeken besteld worden via tele foonnummer 079-3313247. In verband met Open Monumentendag is de kerk op deze dag te bezichtigen. Waddinxveen- Zaterdag 14 september wordt in heel Nederland weer Open Monumentendag georganiseerd. Op deze dag zijn in een groot aantal ge meenten alle monumenten, zoals ker ken, molens en kastelen, vrij toeganke lijk. In Waddinxveen zijn de officiële monumenten, de Hervormde Brugkerk aan de Kerkweg-Oost, de Remonstrant se kerk aan de Zuidkade en ook de beeldbepalende Sint Victorkerk aan de Zuidkade van 10.00 tot 16.00 uur voor het publiek toegankelijk. In combinatie met Open Monumenten dag zal in de wijk Zuidpias in het ver lengde van de Mina Druckerhoeve om 10.00 uur het kunstwerk "De vergeten plek" worden onthuld. In verband met de onthulling wordt op deze dag in het wijkgebouw van Zuidhonk een kleine expositie gehouden over het ontstaan van het kunstwerk en zal het Historisch Genootschap een presentatie van on der andere archief- en opgravingsmate riaal en vondsten uit de polder Zuid- plas verzorgen. In de kerken zullen diverse beziens waardigheden liggen en zal op onder staande tijdstippen tekst en uitleg wor den gegeven en zal eventueel het orgel worden bespeeld: 10.30 en 13.30 uur De Sint Victorkerk, aan de Zuidkade 75, 11.30 en 14.30 uur De Remonstrantse Kerk, Zuidkade 59,12.30en 15.30uurDe Brugkerk, Kerkweg-Oost 232. Boskoop- Apen ziin naaste verwanten van de mens. Toch worden ieder jaar duizenden apen gevangen en naar Eu ropa getransporteerd. Waarom? Om in laboratoria vaak gruwelijk misbruikt te worden. Onder de publieke druk is het gebruik van in het wild gevangen apen voor onderzoek de laatste jaren vermin derd. Toch worden er nog steeds apen op een wrede manier gevangen en ver handeld. Maar liefst 80% van de in het wild gevangen dieren sterft voordat ze het laboratorium bereiken. Dit kost duizenden dieren het leven. In sommi ge oorsprongs-landen worden apen gefokt, maar ook dit geeft veel proble men; de apen worden in erbarmelijke omstandigheden gehuisvest en ook worden de fokkolonies regelmatig aan gevuld met in het wild gevangen dieren. Eenmaal verkocht worden de apen in een kooi gepropt en in de vrachtruim tes van passagiersvliegtuigen ver voerd. Deze vervoerswijze veroorzaakt veel stress en angst. Soms duren de transporten langer dan 48 uur. Een el lendige reis naar een nog ellendigere eindbestemming. In het laboratorium worden ze aan allerlei experimenten onderworpen. Infecteren met dodelijke ziektes, intensieve bestraling, opzette lijk aanbrengen van hersenletsel enzo voort. Bovendien worden ze vastge houden onder omstandigheden die in geen enkel opzicht tegemoet komen aan hun levensbehoeften. En dat niet voor korte tijd, maar soms jaren lang! Al 30 Europese vliegtuigmaatschappij en weigeren om in het wild gevangen primaten voor onderzoek te transpor teren. Maar Sabena en Air France zijn nog steeds bereid de transporten uit te voeren. Daarom vraagt de Dierenbescherming op zaterdag 7 september te proteste ren tegen deze apenhandel en trans porten. Op de Koninginneweg zullen Gina, de proefaap en Vanity, het proef konijn handtekeningen verzamelen. Ze willen daarmee het Europees parle ment vragen geen gebruik te maken van Sabena en Air France, want veel Euro parlementariërs vliegen met deze maatschappijen. Dierenbescherming afdeling Boskoop.

Hart van Holland | 1996 | | pagina 15