De Strandgaper: multifunctioneel Kees Wigaers: moet zien actief opstellen' restaurant Bouwbedrijf De Graaf: drie generaties vakmanschap Zevenhuizen 6 en 7 SEPTEMBER 1996 OOGSTFEESTKRANT PAGINA 7 Elders in deze krant: 'Verenigingen spelen be langrijke rol'. ZEVENHUIZEN - De echte Zevenhuizenaren weten het vlekkeloos te vinden. Buitenstaanders zijn waarschijn lijk niet voorbereid op de lange weg die zij over kronkeli ge paden af moeten leggen, voordat het restaurant 'De Strandgaper' voor hen opdoemt. Tegen die tijd hebben zij echter al wel kennis gemaakt met de Zevenhuizerplas en het mooie, groene recreatiegebied wat daarom heen is ontstaan. Hardlopers, ruiters, surfers en andere recrean ten kunnen hun hart ophalen aan het water en het groen van het Rotte-merengebied. Binnen in het restaurant strandtent heerst een gezellige, bijna don- functioneel kerbruine sfeer. Een open haard, BeOND 111 wandschil deringen, donkerhou ten tafels, beelden en schilderijen, overal is er wel iets om naar te kijken. Niet in de laatste plaats naar het uit gestrekte meer buiten, waarop vanwege het niet bepaald zo merse weer slechts een paar surfers hun kunsten vertonen. Henk Alferink, eigenaar van het vooral in de omgeving wel bekende restaurant De Strand gaper, vertelt: „De Zevenhui zerplas is zo'n zeventien jaar geleden ontstaan. Het is voor de zandwinning gemaakt, een kunstmatig meer. Dus zonder enig recreatief doel voor ogen tot stand gebracht. Het is ne genhonderd hectare groot en veertig meter diep, om een beeld te geven aan mensen die het niet kennen. Het heeft zandstranden en De Strandga per is gevestigd aan het groot ste strand. Na verloop van tijd ontdekten de Zevenhuizenaren en anderen uit de omgeving de mogelijkheden van dit stuk poen en ontstond er veel open luchtrecreatie op en om de plas.' De Strandgaper zelf bestaat echter nog lang geen zeventien jaar. Tien jaar terug was er s'echts een strandtent. Henk Alferink startte vijf jaar gele oen op die plaats met De Strandgaper en breidde de uit tot een multi- restaurant. Elders in deze krant: 'Alfe rink: Koks brein met 20 jaar horeca- ervaring'. Henk Alferink (links) met één van zijn koks. ZEVENHUIZEN - Als ie mand met enthousiasme weet te vertellen over het oogstfeest in Zevenhuizen, is Kees Wiggers het wel: de mede-eigenaar van Mars kramer/De Vakman en voorzitter van midden standsvereniging Zeven huizen. „Het is niet zo maar een braderietje, hier in onderscheiden we ons van andere gemeenten. Dat is ook de reden dat we enkele jaren geleden het woord braderie' hebben vervangen door 'Oogst feest'. Het is uitgegroeid tot een uniek tweedaags evenement dat een belang rijke promotie is voor de gemeente Zevenhuizen en voor de lokale midden stand." Wiggers houdt zich al achttien jaar met de organisatie bezig en hij doet dit met evenveel verve als waarmee hij zijn be drijf leidt. Dat is geen toeval. Wiggers is namelijk van me ning dat, om in een plaats als Zevenhuizen een zaak te drij ven, maatschappelijke betrok kenheid onontbeerlijk is. „Als ondernemer moetje méér doen dan 's morgens de deur open doen en 's avonds weer dicht. Je moet actief zijn als ondernemer, jezelf laten zien. Door deel uit te maken van het maatschappelijke leven ben je een lopende reclame zuil". Volgens Wiggers schuilt de kracht van de middenstand in Zevenhuizen vooral in de persoonlijke benadering van de klanten. „De meeste mensen die in de winkel ko men kennen we. Daardoor kun je je heel vrij en makke lijk door je winkel bewegen. Dat is iets heel anders dan in de stad, waar het contact met de klant vaak puur za kelijk is." Wiggers wil niet zeggen dat hij bij het deelnemen aan het verenigingsleven en on derhouden van sociale con tacten alleen aan zijn kassa denkt: hij heeft er wel dege lijk plezier in. Met enige trots meldt hij dat hij op vrijdagavond met het Shan- tykoor 't Kraaienest een op treden heeft. „Dat is écht een Zevenhuizense aangele genheid". MOERKAPELLE Bouwbe drijf D. De Graaf BV in Moer- kapelle is een echt familiebe drijf. Al drie generaties heb ben tot nu toe aan het roer gestaan. In 1924 werd het door Dirk de Graaf sr.(1895- 1966) opgericht. Vanaf 1954 werd senior bijgestaan en op gevolgd door zijn zoon Dick, onder wiens leiding het bedrijf grote opdrachten verwierf. anaf 1977 werd Dick bijge staan door een van zijn drie dochters, Janet, die de admi nistratie voor haar rekening nam. In 1985 kwam ook haar echtgenoot Martin Gibbon in net bedrijf werken, eerst op de ouwplaats en later op kan- TY°u jPer 1 Januan 1990 is uick de Graaf vervroegd uitge reden en hebben Martin en drijft de ^eidlng over het be- ■Janet doet inmiddels veel meer dan de administratie bij ouden Zij en haar echtge- oot pakken beiden alle voor- omende werkzaamheden aan 'e met de bedrijfsleiding te niaken hebben, er is in grote jnen wel een taakverdeling. Terwijl haar man het calcule ren voor zijn rekening neemt, houdt Janet zich voornamelijk bezig met werkvoorbereiding: inkopen, bestellen en het con tact met de werken onderhou den. Sinds september 1995 voert zij ook de redactie van 'Bouw Info', een nieuwsbrief die De Graaf uitgeeft voor 'alle huidige en toekomstige cliën ten en andere geïnteresseer den'. In het kleurig uitgevoer de magazine staat het laatste nieuws over de lopende projec ten van De Graaf, over de gang van zaken binnen het be drijf en de diensten die het bouwbedrijf kan aanbieden. Bijzondere projecten, zoals de bouw van een Bridge Home in Zoetermeer, krijgen er uitge breide aandacht in. Uiteraard worden ook de overige nieuw opgeleverde projecten ver meld, met daarbij door Janet zelf gemaakte kleurenfoto's. De vormgeving wordt uitge voerd door Mantext in Moer- kapelle. „We willen ons hier mee onderscheiden en profile ren. We krijgen hele leuke reacties op onze Bouw Info. De mensen willen graag lezen wat er nog meer gebeurt", zegt Janet. In totaal werken twintig men sen bij De Graaf. Er is een vas te kern, waarvan enkele men sen al dertig jaar in dienst zijn. Wanneer meer man kracht vereist wordt, worden onderaannemers ingescha keld. Voor zeer gespecialiseerd werk zoals het 'opkrikken' van verzakte bedrijven, worden deskundigen ingeschakeld. Er wordt veel gewerkt met leerlingen van de Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf, die als ze goed gemotiveerd zijn, na het behalen van hun diplo ma vaak kunnen blijven. „Nieuwe werknemers moeten in het bedrijfsbeeld passen. Dat houdt in dat ze in de eer ste plaats góed werk moeten afleveren. Wij zijn een góed bedrijf en daardoor niet altijd goedkoop. Kwaliteit komt op de eerste plaats. En daar moe ten de werknemers inpassen." Het feit dat met leerlingen ge werkt wordt, heeft in 1994 nog voordeel opgeleverd. Tot vorig jaar werden woningen die via een leerlingbouwplaats tot stand komen, niet in minde ring gebracht op het contin gent voor te bouwen woningen in Zevenhuizen-Moerkapelle. Omdat het contingent te bou wen woningen in Zevenhui zen-Moerkapelle zeer gering was, stelde De Graaf het ge meentebestuur voor om door middel van een leerlingbouw plaats zes woningen te bou wen. Dit voorstel kreeg een warm onthaal. In juni 1995 werd het project aan De Lepe laar in Moerkapelle opgele verd. Woningbouw maakt ongeveer dertig van de activiteiten van Bouwbedrijf De Graaf uit. Utiliteitsbouw en onderhouds werkzaamheden slokken ook allebei dertig procent op. De overige tien procent bestaat uit 'kleine klusjes'. „We doen alles, van een spijker inslaan tot het neerzetten van een be drijfspand. Het komt weieens voor dat we gebeld worden om een schroef in een trapleuning te draaien. De opdrachtgever is dan meestal een woning bouwvereniging." Er is een verschuiving te zien van nieuwbouw naar renova ties en groot onderhoud. „Er is niet genoeg bouwgrond en dat wat er is, is heel erg duur. Daarom wordt tegenwoordig vaker voor een grote opknap beurt gekozen. Uiteraard ge ven wij onze klanten hierin advies, en het gebeurt daarbij ook best wel eens dat we een andere oplossing aandragen, die goedkoper is. Het zo duur mogelijk maken, zodat je er veel aan verdient, levert voor een bouwbedrijf natuurlijk meer op, maar wij houden lie ver onze klanten." Een bouwbedrijf dat het goed doet, heeft steeds nieuwe klanten nodig, want als het goed is staat een pand een he le lange tijd. De hedendaagse consument wil graag garan ties en zekerheden en daar heeft De Graaf op ingespeeld met lidmaatschappen van ver schillende bonden en garantie fondsen, zoals het Nederlands Verbond van Ondernemers uit het Bouwbedrijf, het NVOB, de Arbodienst, BouwGarant en de Stichting Woningborg.

Hart van Holland | 1996 | | pagina 27