Thorbecke lyceum Rotterdam bij topspor ters een begrip Politieberichten Ledenwerfactie Tabé heeft succes Goede start Aeolus in competitie r«gio nieuws uit Orgelbespeling Hervormde Kerk Landelijk Meldpunt Euthanasie van start unicef Open Dag handboogsportvereniging Bingo in het Zuidhonk Classic FM op kabel Waddinxveen Hart van Holland/25 september 1996 pagina 17 LOOT-scholen Toekomst Zevenhuizen Baldadige jeugd Yoga-lessen Poor Gerard Verheijen Rotterdam - Met de komst van Rob Fens veranderde het Thorbecke Lyceum aan de Romanohof in Rotterdam onmiskenbaar van koers. De van de Hogere Hotel school Den Haag afkomstige directeur haalde de scholenge meenschap in die zin uit de unanimiteit dat deze zich duidelijk ging onderscheiden van andere onderwijsinstellingen. Het verschil zit hem in de faciliteiten die hij voor topsporters wist te creëren. Speciaal voor hen is de sport thans mlledig geïntegreerd in het studie programma. Voor de overige leerlingen van de school geldt dit uiteraard niet. Toen Fens zo'n zeven jaar geleden aan het Thorbecke Lyceum tot adjunct-directeur werd be noemd, viel het hem op dat het onder wijsprogramma zo algemeen was dat de school zich absoluut niet onder scheidde van wat de buren aanboden. Fens: "Je merkte het heel goed op voor lichtingsavonden voor kinderen van groep 8 van de basisschool. Iedere school zegt dan dat ze zulke goede lera ren hebben en dat ze zoveel leuke bui tenschoolse activiteiten organiseren. In de kern van de zaak zeggen ze alle maal hetzelfde. En ze doen ook allemaal hetzelfde. De één is door een toevallige interesse van een docent wat beter in dit en de ander weer wat beter in dat. Wij hebben ons toen gerealiseerd dat er kinderen moeten zijn voor wie het standaardaanbod bepaald niet vol doet. Kinderen die op de een of andere manier belemmeringen hebben. Kinde ren bijvoorbeeld die zeer getalenteerd zijn. Om dat talent goed te kunnen blij ven ontwikkelen is tijd nodig, veel tijd. Maar aangezien ook de studie aan een school voor voortgezet onderwijs een flinke tijdsinvestering vergt, komt die categorie daardoor zonder meer in de problemen. Veelal is het dan kiezen of delen. Omdat de trainingstijd structu reel overlapt wordt door de schooltijd kunnen ze óf niet trainen óf niet naar school, waardoor je vluchtgedrag, in uezin van ziek zijn, in de hand werkt. En met name geldt dat wanneer ze aan belangrijke toernooien mee moeten doen. We zijn toen gaan nadenken over hoe we die kinderen zouden kunnen helpen. Bijvoorbeeld door ze een aan gepast studieprogramma aan te bie den. Een programma zódanig, dat stu- e en sport goed gecombineerd kun nen worden én waarbij de factor tijd zo etficiënt mogelijk benut wordt". Joen Fens dit in een vergadering met Rob Fens van het Thorbecke Lyceum. collega's besprak, bleken er scholen te zijn die wat zijn ideeën betreft op de zelfde golflengte zaten. Ze zijn toen aan de slag gegaan en hebben vervolgens een samenwerkingsverband opge richt. Dat werden de zogenaamde LOOT-scholen, Landelijk Overleg On derwijs Topsport. Die scholen draaien nu goed vijf jaar. Eerst waren het er vier. Toen werden het er zes, daarna werden het er geleidelijk aan tien. Scho len die overigens een goede spreiding over heel Nederland kennen. Die scho len verzorgen nu, in overleg met de diverse Olympische steunpunten van het NOC (Nederlands Olympisch Comi té), aangepast onderwijs voor de jeugd in de leeftijd van 12 tot 20 jaar. Op de vraag wat de plannen voor de toekomst zijn, zegt de directeur dat die fors zijn. Fens: "Waar we tegenaan gelo pen zijn, is dat topsporters in de drie hoek 'school-huis-sport' zoveel tijdver lies oplopen dat ze daardoor toch niet maximaal kunnen trainen of maximaal hun huiswerk kunnen maken. Wat er nu moet gebeuren is dat we twee van die drie componenten proberen bij elkaar te brengen. Het meest voor de hand liggende is natuurlijk dat je probeert om de trainingsaccommodatie te con centreren rond de opleidingsaccom modatie. Daar zijn we over gaan praten met de wethouder Den Oudendamme van Sport en Onderwijs. Deze toonde hier veel belangstelling voor en heeft uiteindelijk ook een forse financiële bij drage geleverd. Vanuit het idee dat in Rotterdam op de zuidoever de wed strijdaccommodatie ligt (het Fe- ijenoordstadion, het sportpaleis Ahoy) en op de noordkant in feite alle oplei dingsinstituten gehuisvest zijn, zou je daartussen dan de trainingsfaciliteiten kunnen positioneren. Zodanig dat de reistijd voor de topsporters geminima liseerd wordt. Aangezien wij als LOOT- school zo'n beetje op grens van noord en zuid liggen en voor ons bovendien nieuwbouw gepland is, lag het min of meer voor de hand dat er dan tevens een trainingscomplex op topniveau aan verbonden werd. Te meer daar er al een aantal dingen bij ons in de buurt zitten. Denk maar aan de tennis- en de badmintonbond met hun regiotraining. En we mogen ons gelukkig prijzen dat dat trainingscomplex er ook komt. De stedebouwkundige toestemming is er, de grond is aangekocht, de financiering is rond en met de bouw zal voor het begin van het volgend jaar gestart wor den. Het is voor het eerst in Nederland dat je ziet dat structureel getracht wordt een trainingsaccommodatie te koppelen aan een school". Aan het Thorbecke Lyceum studeren of hebben tal van topsporters uit Zeven huizen gestudeerd. Bijvoorbeeld Ingrid Visser (WC/Vught en nationaal dames volleybalteam) en haar broer Youri (honkbal). En Ruth en Eva Heerschap (respectievelijk Link/AMVJ Amstel veen en Rentokil Zevenhuizen), Moni que Bijl (WC/Vught), Sander de Graaff en Martijn Dieleman (beiden Rentokil/ Zevenhuizen) en Dennis en Sharon van Oye (waterskin). udekerk- Op zaterdag 28 september l 5 m de Hervormde Kerk in Koude- ®en orgelbespeling door Ria Bruin- v. er Haven, organist van "De Stek" Boskoop. Medewerking verleent de hof» antorij uit Waddinxveen, J, enthousiaste mensen onder lei- srJLtT'ï1 de organist. Karin Jense be deelt de blokfluit. ^/j/ordt daardoor een afwisselend programma. Gespeeld worden werken van Joh. Seb. Bach, Albert de Klerk, Willem de Fesch en Klaas Bolt, terwijl de cantorij liederen zingt van Schütz, Mendelssohn, Strawinsky, Vogel en Walmisley. De deuren zijn open om 19.30 uur. Het concert begint om 20.00 uur en duurt tot circa 20.15 uur. De toegang is gratis, met bij de uitgang een collecte. öno !fano<ie''i'< Meldpunt Euthanasie renrio^- september van start. Gedu- vanX^week kan een ieder bellen die ver?, i toegemaakt dat een no',» ,0[Ti euthanasie in Nederland MelHn? Problemen kan geven. Het onde?? ,niaa'{t deel uit van een uniek ten in H He ervaringen van cliën- staanrilgeZOndheidszorg en hun nabe stelt nDn euthanasie centraal derzriei re/ taten Van het totale on- litiek wr ra ln decernber aan de po- 'eK worden aangeboden. HngenÏÏÏfhet eerste dat de erva- Zet en nÓL ienten 'n deschijnwerpers roeDsnrno dle,van de betrokken be- punt Ki,rhPen' et bet Landelijk Meld- kers in?i^asie wil|en de onderzoe- nasie m». j 'gen in hoe vaak eutha- WelOm Vfr,00ug?at terwÖ' men daar gen hiervan?, a3d en over de §evol~ ''e/partner Behnl CIlent en zijn fam>- Hever?,, behalve dat een euthana- hinnen m,et gehonoreerd wordt, beden uandere Problemen op- en' zoals het niet serieus nemen van zo'n verzoek of een lang tijdsver loop voordat de euthanasie plaats vindt. Ook deze problemen brengt het onderzoek in kaart. Het lijkt alsof het in Nederland allemaal zo goed geregeld is met euthanasie; die naam hebben wij althans. In de praktijk blijkt dat er nog veel niet geregeld is, dat er nog veel onduidelijkheden en problemen bestaan. Deze zouden voor een groot deel opgelost worden door een gedegen, wettelijke regeling. Daar bij zijn zowel cliënten als de betrokken beroepsgroepen gebaar. De politiek is zich hiervan steeds meer bewust. De instelling van het Landelijk Meld punt Euthanasie alsmede het onder zoek naar de ervaringen van cliënten met euthanasie worden uitgevoerd door een onafhankelijk onderzoeksin stituut, in opdracht van de Nederland se Vereniging voor Vrijwillige Euthana sie. Het Meldpunt is open tot en met 27 september, van 10.00 tot 16.30 uur on der nummer 06-8823. Benthuizen- Door een groepje jeugd, bestaande uit 10 jongens in de leeftijd van 13 tot 16 jaar, afkomstig uit Bent huizen, werden vernielingen aange richt in een maïsveld aan het Molens- lootpad. Zij werden terzake verhoord en worden doorverwezen naar het bu reau Halt. Er zijn miljoenen redenen om UNICEF kaarten en kado's te kopen... miljoenen kinderen Bel voor de nieuwe catalogus 070 - 333 93 00 Benthuizen- Door het verspreiden van huis-aan-huis folders in Benthuizen heeft tafeltennisvereniging Tabé zijn sport succesvol onder de aandacht ge bracht. De vereniging Tabé uit Benthuizen kreeg enkele maanden geleden te kam pen met een kleine terugval van het ledenaantal. Aanleiding voor het be stuur om hier iets aan te doen. Met man en macht werden er ruim duizend fol ders gekopieerd, gevouwen en door vrijwilligers verspreid. Alle inwoners van Benthuizen ontvingen de folder in de brievenbus. In de folder stond dat kinderen die nog niet op tafeltennis zitten twee maanden lang voor 5,= mogen spelen. Ze moesten een in- schrijfstrookje inleveren. Vlak voor de eerste les waren er slechts drie strook jes afgegeven. De verrassing was daar om des te groter toen het bestuur op de eerste speelavond geconfronteerd werd met veel meer nieuwe spelertjes. De respons was zeer bevredigend. Veertien jeugdige personen hebben tot dusver op deze actie gereageerd. De zusjes Dikken en Havenaar, Marleen Rietveld, Jonie Palstra, Sander Noord, Patric de Peinder en Daniël Klaassen bleken goed te kunnen tafeltennissen. Maar ook Desie den Haan, Wilco van Duuren, de gebroeders Preisers en Blij- leven en Jos Schilleman hadden alles al snel onder de knie. Met veel enthou siasme deden ze aan veel bijzondere oefeningen mee. In korte tijd leerden ze belangrijke slagen. Natuurlijk hoopt de vereniging op nog meer reacties. Ook senioren en junio ren zonder enige tafeltenniservaring zijn welkom. Zij kunnen te allen tijde contact opnemen met Remco Visser (079-2422202) of George Visser 079- 3313370). Gewoon langs komen kan natuurlijk ook. Voor de jeugd is dat op de dinsdag tussen 18.30 uur en 20.00 uur (omdat de groep op de woensdag inmiddels vol zit). Personen ouder dan 18 kunnen op elke dinsdag tussen 20.00 uur en 23.00 uur kijken of een vriend schappelijk balletje slaan. Tafelt ennis- batjes zijn voorradig. De schutters van handboogsportvere niging "Gravin Jacoba van Beieren" uit Gouda houden op zaterdag 28 septem ber een Open Dag. De handboogschutters nodigen een ie der die geïnteresseerd of nieuwsgierig is in de handboogsport uit om nader kennis te komen maken met de hand boogsport. Tussen 10.00 uur en 16.00 uur is men met vragen welkom in sporthal De Springers, aan de Sportlaan in Gouda. De handboogsportvereniging is begin 1995 opgericht en is uitgegroeid naar een vereniging met circa 50 leden. Ech ter de handboogsport is in en om Gou da niet echt bekend. Om meer bekend heid aan deze olympische sport te ge ven organiseren de schutters van deze vereniging deze dag. De handboogsport is een sport voor alle leeftijden. Doordat het materiaal aan de schutter wordt aangepast is het voor een ieder mogelijk goed te leren schieten. Het maakt hierbij niet uit of je oud of jong bent, maar ook niet of je valide of invalide bent. In de sporthal zijn voor jong en oud verschillende bogen aanwezig, zodat het mogelijk is om zelf de boog ter hand te nemen en onder begeleiding enkele pijlen te schieten. In de ochtend zal te zien zijn hoe de jeugdleden trainen. Verder zal er deze dag door verschillende handboog schutters onderling een vriendschap pelijke wedstrijd worden gehouden. Verder zullen er leden zijn die vragen kunnen beantwoorden. Met betrekking tot het materiaal en de vereniging. Voor meer informatie over de hand boogsportvereniging of over de hand boogsport in het algemeen kan men contact opnemen met A.J. Scheerman, telefoon 0182-532713 of P.E. Schoutese, telefoon 0182-633088. Waddinxveen- In wijkgebouw Het Zuid- honk wordt zaterdagavond 28 septem ber weer een bingo-avond georgani seerd. De bingo-avonden mogen zich verheugen in een vaste groep bezoe kers. Er worden 8 gewone rondes ge speeld met mooie prijzen. Hierna wordt een superronde gedraaid met een superprijs. De gewone rondes kos ten 1,= per kaartje, de superronde kost 2,50 per kaartje. Tevens is er een loterij met leuke prijzen. Aanvang 20.00 uur, de zaal is om 19.30 uur open. Op veler verzoek starten op dinsdag ochtend 1 oktober weer de yoga-lessen in Het Zuidhonk. De lessen worden ge geven door mevrouw C. MacGillavry. Er is vanwege de grote belangstelling besloten twee groepen te formeren. De eerste groep van 9.00 - 10.00 uur, de tweede van 10.15 - 11.15 uur. Bij de eerste groep kunnen nog enkele deel nemers terecht. Voor informatie en in schrijving: mevrouw W. Kloet, telefoon 0182-619513. Classis FM, het grootste klassieke com merciële radiostation dat sinds 30 april 1994 via de ether uitzendt, wordt per 1 oktober ook in Waddinxveen via de kabel doorgegeven op FM-frequentie 100.4. De programmering van Classic FM bestaat uit klassieke muziek van 6.00-22.00 uur en Jazz van 22.00-6.00 uur. Presentatoren zijn onder andere Anne van Egmond en Louis van Dijk. Classic FM zendt 24 uur per dag uit en is in het grootste deel van het land te ontvangen op de volgende FM-frequen- ties: Randstad 101.2, Den Haag 101.5. Waddinxveen- In de eerste competitie- week konden de acht teams van WBC Aeolus gelijk stevig aan de bak. Liefst vier teams kwamen een remise over een, drie teams behaalden een over winning en slechts één team leed een nipte nederlaag. Het eerste team, uitkomend in de eer ste klasse van de Bondscompetitie, kwam in sportzaal Groenswaard tot een 4-4 gelijkspel tegen het eerste team van BC Flair uit Alphen aan den Rijn. Het vlaggeschip van Aeolus bestaat dit seizoen uit Marloes van Heteren, Linda Wiegel, Tjeerd Hillerts, Joeri Kraaijes- teinenSanderT ref f ersMarloes en San- der zijn de debutanten in het team. Joeri kwam er in zijn herenenkel met 5- 15/0-15 nauwelijks aan te pas. Sander daarentegen kon na een aarzelend be gin zijn tegenstander met 11-15/15-2/ 15-12 aan zijn zegekar binden. Zowel Linda als Marloes wonnen overtuigend hun damesenkel met respectievelijk 11-2/11-4 en 11-7/11-8. Hiermee kwam het eerste team met een 3-1 voorsprong uit de enkelspelen. Nadat Tjeerd en Joeri zonder al te veel moeite de heren- dubbel hadden gewonnen met 15-2/15- 6 leek er geen vuiltje aan de lucht en was de overwinning binnen handbe reik. Doch in de damesdubbel en de gemengd dubbels gooide het Alphense team nog roet in het eten. Linda en Marloes verloren met 9-15/6-15, Tjeerd en Marloes trokken met 15-12/5-15/4-15 aan het kortste eind en Sander en Linda gingen met 12-15/5-15 strijdend ten on der. Het tweede team, spelend in de vier de klasse van de Bondscompetitie, kwam in Rotterdam eveneens tot een 4- 4 gelijkspel tegen het zesde team van BCR '91. In de thuiswedstrijd tegen het eerste team van Shuttle '74 uit Ter Aar boekte het derde team (Overgangsklas se District) een regelmatige 6-2 over winning. De meest overtuigende over winning kwam op naam van het vierde team (tweede klasse District). In Zoe- termeer boekte het team een 8-0 over winning tegen het negende team van Aigis. De enige nederlaag kwam op naam van het vijfde team (derde klasse District). Thuis spelend tegen het zesde team van het Alphense Zigo dolf men nipt het onderspit met 5-3. Het zesde team (vierde klasse District) speelde eveneens in Zoetermeer tegen het elfde team van Aigis. Ook zij kwa men met een 6-2 overwinning huis waarts. Evenals het derde team speelde ook het zevende team (vijfde klasse Dis trict) tegen een team van Shuttle '74. Zij speelden met 4-4 gelijk tegen het zeven de team van de Ter Aarse vereniging. In Zoeterwoude-Dorp tenslotte hielden het negende team van Shuttlewoude en het achtste team van Aeolus (zesde klasse District) elkaar in evenwicht. In een gelijkopgaande strijd werd het hier eveneens 4-4.

Hart van Holland | 1996 | | pagina 17