Allemaal vruchten: herfst Memisa voert actie Poppen en berenbeurs De Alternatieve Elfstedentocht Oostenrijk/Weissensee nieuws Dreigend gevaar v< ar leprabestrijding Informatie-ochtend over cursussen en gespreksgroepen voor mantelzorgers Evenementenladder Vrouwenbijbelkring Bazar Opbrengst NKGG Najaarstentoonsteiling Galerie Laerken Sluitingstocht Tuin en groen. Er is altijd wat moois te doen pagina 15 TBC bedreigender dan aids en alle tropische ziekten tezamen Pernettya, vol bessen Opvallende vruchten Bosbessen in soorten Klimmer met bessen Hart van Holland/23 oktober 1996 Oktober? Tuinmaand! Uittip Opleving In oktober hangt de herfst in de lucht. Dat is te zien aan het verkleuren van veel bladeren en aan de kleurrijke vruchten die menige plant sieren. Met die vruchten zorgt een plant in de natuur voor z'n voortbestaan. In de tuin zijn ze vooral mooi. Kleine besplanten zijn geschikt voorpotten, bakken manden. Goed nieuws dus voor iedereen met een balkon. Van de kleine struikjes die zich rijk tooien met bessen, is Pernettya mucro- nata het meest spectaculair. Hoe be scheiden van formaat de plant ook is, opvallen doet hij zeker. De kleine blaad jes zijn bijna onzichtbaar door de vele bessen. Die hebben de kleuren purper, roze of wit en alle nuances daar tussen in. Koop gerust planten waarvan de bessen nog gedeeltelijk groen zijn, ze kleuren binnen een paar weken. Laat in het seizoen kopen heeft als nadeel dat de keus beperkt is. Hoewel Pernettya's meestal op kleur worden verkocht, worden sommige op naam aangebo den. Voorbeelden daarvan zijn de zachtroze 'Parelmoer', de dieprode 'Signaal' en de witte 'Wintertime', die heel laat is. De bessen blijven mooi totdat het flink gaat vriezen. Wees voor zichtig met de wortels en zet de struik jes in ruime potten, met verse pot grond. Een stuk of drie bij elkaar staat leuk, met wat klimop langs de rand voor de afwerking. Als tuinplant zijn Pernettya's geschikt voor een half beschaduwd plekje op zure, humusrijke grond. Ze behoren tenslotte tot de heideachtigen (Erica ceae), die zo hun speciale wensen heb ben. Pernettya's zijn tweehuizig. Dat betekent dat ze als tuinplant alleen rij kelijk bessen dragen, als er een manne lijk exemplaar in de buurt groeit. De vrouwelijke (stamper)bloempjes (mei) kunnen namelijk alleen uitgroeien tot bessen als er voldoende stuifmeel (van mannelijke planten) beschikbaar is. Er zijn nog meer kleine struikjes met opvallende vruchten. Een goed voor beeld is Gaultheria procumbens, die niet hoger wordt dan 15 centimeter. In 25 oktober: Waddinxveen Tsjechisch zangkoor Zaboj geeft een concert in de Ontmoetingskerk om 20.00 uur; 26 ok tober: Waddinxveen Rommelmarkt van 10.00-16.00 uur Tollenslaan 161; 30 oktober: Zevenhuizen Kindertheater in Dorpshuis Swanla 14.00 uur; 24 tot en met 26 oktober: Hazerswoude Vo geltentoonstelling in de Podiumzaal van Het Dorpshuis (24 oktober 20.00 - 22.00 uur, 25 oktober 10.00 - 22.00 uur, 26 oktober 10.00 - 16.00 uur); 30 okto ber: Gouda Antiek-, curiosa- en boeken markt op de Markt Gouds Montmartre 9-00- 17.00 uur. Meer informatie: Reisburo De Zwaluw/ yVV-informatiepost Zevenhuizen, tele foon 632131. de tuin is het een goede bodembedek ker, die uitlopers maakt en zo een mooi tapijt maakt. Maar de planten doen het alleen goed in humusrijke grond. Die is meestal aan de zure kant en dan groeien alle soorten die tot de heidefa- milie behoren het beste. In potten en bakken is gewone pot grond goed. De plantjes sieren zich met grote rode bessen en zijn maandenlang mooi. In de winter verkleurt het blad bronsachtig, een mooie tint. In ons land is blauwe bosbes (Vaccini- um myrtillus) het meest bekend. De smakelijke bessen die aan de struikjes komen groeien 'in het wild' in bos- en heidegebieden. Er zijn nog veel meer Vaccinium-soorten, die mooie en lekke re bessen geven. Ze zijn allemaal ge schikt voor zure, humusrijke grond en bladverliezend. Kruipende soorten zo als cranberry (V. macrocarpon) en rode bosbes (V. vitis-idaea) zijn ge schikt als bodembedekker. Een flinke struik (tot 2 meter hoog) maakt Ameri kaanse bosbes (V. corymbosum). Daar van zijn een groot aantal vruchtrassen te koop die grote, goed bewaarbare blauwe bessen geven. Ze zijn zelfs als fruit te koop. Het blad verkleurt mooi in de herfst. De mooiste bes-klimheester is zonder twijfel boomwurger, Celastrus. Zoals de naam al aangeeft, is de groeikracht enorm. Met meterslange windende scheuten verovert hij alles wat in de buurt staat. C. scandens is geschikt voor aan een pergola, C. orbiculatus wordt nog iets groter (tot 10 meter). Plant liefst ook een mannelijke plant, Op zaterdag 26 organiseert Tourclub De Waardrenner de laatste tourtocht van dit jaar: de sluitingsrit. De tocht kan ook verrassingstocht worden ge noemd. De routes blijven tot de laatste dag een verrassing. Er kan worden gestart voor de volgen de afstanden: 50 km tussen 9.00 en 11.00 uur; 110 km tussen 9.00 en 10.30 uur (de groep met voorrijders vertrekt om 9.15 uur). De start is bijcafé restau rant Schippers, Rijsdijk 17 in Krimpen aan de Lek (vlakbij de veerpont). Op zaterdag 2 november beginnen de winterclubritten. Elke zaterdag gaan de leden fietsend de winter door. De deel name is vrijVertrek om 9.30 uur vanuit café restaurant De Loet. Nabij de afslag Lekkerkerk. Inlichtingen: Adri Boele: 0180-518532. Pernettya 's, gecombineerd met zwierige brem: wekenlang een fleurige blikvanger alleen dan zullen er veel oranje of geel- oranje bessen verschijnen. Om het plezier van tuinieren in de herfst te onderstrepen is oktober uitge roepen tot Tuinmaand. Tal van tuin centra, winkeliers en hoveniers, her kenbaar door de Oktober? Tuinmaand! sticker en poster, maken het tuinieren in oktober met speciale aanbiedingen extra aantrekkelijk. Vraag er naar! De tuin als inspiratiebron voor kunste naars. De verbeelding van de tuin in de vroege Nederlandse kunst (15e - 18e eeuw) is het onderwerp van de grote expositie 'Aardse Paradijzen', die het Frans Halsmuseum organiseert in ten toonstellingsdependance De Vleeshal, GroteMarktl6te Haarlem van 14 tot en met 24 november, boeiend voor kunst en tuinliefhebbers. Bergschenhoek - Op dinsdag 29 okto ber organiseert de Vrouwenbijbelkring een koffie-ochtend van 9.00 tot 11.00 uur in de Nederlands Hervormde kerk, Kerkstraat 1 in Bergschenhoek. Spreek ster is mevrouw Tonneke Bijker. Er is kinderoppas aanwezig. Inlichtingen: mevrouw C. Wolf, telefoon 079- 5933133. Koudekerkaan den Rijn-Op vrijdag 1 en zaterdag 2 november wordt de jaarlijk se bazar gehouden ten behoeve van het onderhoud van de Nederlands Her vormde Kerk te Koudekerk/Hazers- woude-Rijndijk. De bazar wordt gehou den in "Onder Dak" aan de Dorpsstraat 57 te Koudekerk aan den Rijn. Men is van harte welkom op vrijdagavond van 19.00 - 22.00 uur en op zaterdagmorgen van 11.00 -16.00 uur. De oliebollen kun nen reeds vanaf vrijdagmorgen 10.00 uur afgehaald worden bij "Onder Dak"; 11 stuks voor 10,=. Benthuizen - De nationale collecte voor mensen met een verstandelijke handi cap heeft in Benthuizen f2903,05 opge bracht. Het geld wordt besteed aan extra bege leiding en hulpmiddelen, noodopvang, voorlichting, adviezen bij sociale pro blemen en vrijetijdsbesteding. Alle gevers en collectanten worden hartelijk bedankt voor hun bijdrage. Hazerswoude-Dorp - Tot 19 december is in Galerie Laerken, Bent 2 in Hazers- woude-Dorp een expositie van bronzen en stenen beelden van Eppe de Haan en Theo Germann en olie schilderijen van Jan Ulrik Friïs. Ook zijn er sieraden van Nicolaas C.J. van Beek, Joeri Dijkman, Mare Lange, Jos Peperkamp en Mireille Ponsioen. Galerie Laerken is geopend op woens dag van 14.00-17.00 uur en op zater-, zon- en feestdagen van 1.00-17.00 uur. Ook op afspraak: 0172-589837. De ziekte TBC rukt op en eist meer levens dan aids, malaria en alle andere tropische ziekten tezamen. Na veertig jaar komt er een einde aan een periode waarin het aantal TBC-besmettingen terugloopt. Momenteel staat een derde van de wereldbevolking bloot aan be smettingsgevaar. De Wereldgezond heidsorganisatie (WHO) schat dat daar de komende tien jaar nog eens 300 mil joen mensen zullen bijkomen. De medische hulporganisatie Memisa voert dit najaar actie om TBC te bestrij den. De door Memisa uitgezonden art sen en verpleegkundigen komen in der de-wereldlanden steeds meer in aanra king met TBC. De ziekte neemt daar dramatisch toe doordat veel mensen besmet zijn met het HIV-virus waar door hun weerstand is afgenomen. Een tweede oorzaak is de toename van het Regio- Veel mensen doen het zonder te beseffen: het verlenen van mantelzorg. Iedereen die in zijn naaste omgeving zorgt voor een ziek of gehandicapt per soon is een mantelzorger. Op 31 okto ber organiseert het Steunpunt Mantel zorg Gouda in samenwerking met het cursusbureau van De Vierstroom een informatie-ochtend voor mantelzor- gers. Tijdens deze ochtend krijgt men informatie over cursussen, thema-bij- eenkomsten en gespreksgroepen die van belang kunnen zijn. Zorgen voor een naaste kan veel emo ties en vragen met zich meebrengen. Het kan prettig zijn om met andere mantelzorgers over de situatie te pra ten en om tips en ervaringen uit te wisselen. Dit kan steun en vertrouwen geven. Tijdens de bijeenkomst vertelt een mantelzorger uit eigen ervaring wat je aan een gespreksgroep kunt heb ben. Een bestuurslid van de Landelijke Organisatie voor Thuisverzorgers geeft informatie over de waarde van Zoetermeer-Op zondag 27 oktober is er weer een poppen- en berenbeurs voor verzamelaars en liefhebbers in het Bestwesternhotel aan de Boerhaave- laan in Zoetermeer (wijk 13). Allerhan de poppen en beren zijn te bewonde ren, maar men kan ook terecht voor reparatie of taxatie. Ook zijn er ver schillende stands, waar accessoires worden verkocht of informatie wordt verstrekt over cursussen en workshops op poppen- en berengebied. De beurs is geopend van 10.30-16.30 uur. De toe gang bedraagt f5,50; 65+-, cjp- of studen tenkaarten f4,-; jeugd tot en met 16 jaar aantal vluchtelingen door politieke on rust en geweld. De ziekte neemt ook toe in uiteengevallen staten in Afrika, Azië en Oost-Europa omdat de gezond heidszorg daar te wensen overlaat. Een andere reden is het toenemende drug gebruik, vooral onder mensen die geen of een slechte toegang hebben tot ge zondheidszorg. Dat er tegenwoordig gemakkelijk grote afstanden worden afgelegd is ook een oorzaak voor de verspreiding van de tuberkelbacil. Lange tijd werd er te weinig aandacht en geld besteed aan TBC-bestrijding. Nu er een grote epidemie heerst, wordt versneld een effectieve 'korte-duurbe- handeling' ingevoerd die aan medicij nen 40,= per patiënt kost. Memisa zet zich ervoor in om zoveel mogelijk 'kor- te-duurbehandelingen' mogelijk te ma ken. onderling contact tussen mantelzor gers. Tijdens de bijeenkomst krijgt men ook informatie over thema-bijeenkomsten en cursussen voor mantelzorgers die in Gouda worden aangeboden. Onder an dere zal de inhoud van de cursus "U zorgt voor een ander" worden bespro ken. Daarnaast is er tijdens de bijeen komst ruimte om wensen op het terrein van cursussen, themabijeenkomsten en gespreksgroepen voor mantelzor gers kenbaar te maken. Het Steunpunt Mantelzorg gebruikt deze wensen bij het ontwikkelen van nieuwe activitei ten. De bijeenkomst op 31 oktober duurt van 10.00 -12.00 uur en vindt plaats bij De Vierstroom. Deelname aan de bij eenkomst is gratis. Men kan zich voor 25 oktober aanmelden voor de informa tie-ochtend. Aanmeldingen en informa tie: telefoon 0182-594500. Binnenkort gaan de ijzers in Nederland weer uit het vet. De ijsbanen gaan weer openen en Nederland hoopt traditio neel op een Elfstedentocht die zelden £omt. Na de glorieuze overwinning van nier Paping in 1963 duurde het 22 laar (1985) tot Evert van Benthem de v°lgende tocht op zijn naam kon schrij ven. Evert kreeg meteen het jaar daar op weer een kans die hij heel knap erzilverde. Sinds 1986 wachten wij nu weer 10 jaar op de volgende editie an de tocht der tochten. De kans is er Tifi ik altijd hoewel het voor het e tde geld weer 22 jaar of langer kan ouren. Een ding is zeker, sinds 1989 «naatsen enige duizenden Nederlan- pn n 0? een han(lie vo', Oostenrijkers uitsers, een paar Scandinaviërs en tip0 Vr™waalde Amerikaan de Alterna- in t op de Weissensee. hiwordt deze Alternatieve tocht T,.eer gereden. Op 27 januari voor vphT! rs en op 1 'ebruari voor de eaetten en ervaren toerrijders. vnnH0rste, ^jternaheve Elfstedentocht 1 iiiph 'n 'n ^et Noorse plaatsje lan □an?n]er P'aats. De legendarische ana oe'°f Kruithof won deze en nog 9 tarhT6 A'ternatieven". In 1975 viel de dnni -"VNoorwegen in verband met in het water" en in 1976 waren er tw»o t i "««.«-i emu isiowareu er pp fochten. Een in Lillehammer en h|f?'n,het f'inse Lahti. Tot en met 1981 ue Alternatieve schaatstocht ir Finland om daarna op reis te gaan naar ondermeer U.S.A. en Canada. Jaarlijks vlogen ca. 6 a 700 Nederlanders naar New York of Ottawa om van daaruit op Amerikaans of Canadees ijs te gaan klü- nen. Na het avontuur op het Ameri kaanse continent splitsen de organisa ties zich in twee delen op. Een deel van de organisatie ging terug naar Finland waar jaarlijks plm. 100 Nederlanders bovenin Lapland hun rondjes draai den. Een ander deel ging eerst naar Polen en later met veel succes naar de Oostenrijkse Weissensee dat jaarlijks een invasie van ruim 6.000 Nederlan ders moet opvangen tijdens een week vol met wintersport. De schaatser gaan tegenwoordig niet uitsluitend voor het schaatsen. Hoewel de Alternatieve Elf stedentocht bij iedereen voorop staat participeren vele sporters ook in de andere evenementen als Mountainbi- ken en de triatlon. Terwijl de meege reisde familieleden vrolijk van de ber gen rondom de Weissensee skiën, trek ken duizenden schaatsers dagelijks hun trainingsronden door een sprook jesachtig landschap. Deelname is net als in Friesland voorbehouden aan de leden. De toeloop is groot en jaarlijks ontstaan er al in december wachtlijsten omdat dan meestal het maximum wordt bereikt. Inlichtingen Leo van Hees, 030-2660169 of Aart Koopmans 023-5621761. Het voortbestaan van de leprabestrij dingsdiensten in de gebieden, die door lepra geteisterd worden lijkt in gevaar. In de afgelopen tien jaar is op het ge bied van de bestrijding van de ziekte grote vordering gemaakt, vooral door de introductie van de MDT (Multidrug therapy, behandeling van lepra met meer middelen tegelijk toegediend). Dit betekent echter nog niet dat het gevaar geweken is. Integendeel. Nog steeds worden jaarlijks 600.000 nieuwe gevallen van lepra gevonden, van wie 15% kinderen. Een duidelijke daling van dit aantal tekent zich nog niet af. Daar om is het een absolute noodzaak dat leprabestrijding onderdeel blijft van de algemene gezondheidszorg in de lan den waar lepra nog altijd een volksge zondheidsprobleem vormt. Tot die conclusie kwam een dertigtal deskundigen uit de hele wereld, die vorige week in Amsterdam congress eerden over de toekomst van de lepra bestrijding. De bijeenkomst was een initiatief van de LepraStichting en werd georganiseerd in samenwerking met het Koninklijk Instituut voor de Tropen onder auspiciën van de ILEP (Interna tionale Federatie van Leprabestrij- dingsorganisaties). De doelstelling van de Wereldgezond heidsorganisatie - één leprapatiënt per 10.000 van de bevolking in het jaar 2000 - lijkt haalbaar in een groot aantal lan den. Echter, het gevaar bestaat dat de nationale overheden en gezondheids diensten, na het bereiken van die doel stelling, lepra als volksgezondheids probleem zullen verwaarlozen. Niet al leen de opsporing van nog onontdekte leprapatiënten, maar ook de zorg voor de gehandicapte ex-leprapatiënt zal daardoor in het gedrang komen. Een nieuwe opleving van de ziekte zal hier van het gevolg kunnen zijn. Een vermin derde belangstelling van de nationale overheden in de landen waar lepra voorkomt zal ongetwijfeld ook leiden tot een aanzienlijk grotere druk op de particuliere leprabestrijdingsorganisa- ties in de geïndustrialiseerde landen, zoals de LepraStichting, om de leprabe strijdingsdiensten overeind te houden. Met het naderende jaar 2000 zullen deze organisaties er dan ook alles aan moeten doen, om er voor te zorgen dat lepra op de beleidsagenda van de natio nale overheden blijft. De deskundigen bespraken uitvoerig op welke manier en onder welke voor waarden de leprabestrijdingsdienst het best ingepast kan worden in de bestaande gezondheidszorg. Hun prak tische aanbevelingen zullen in 1997 ge presenteerd worden in een handboek, dat aan leprawerkers wereldwijd zal worden aangeboden. In 1997 bestaat de LepraStichting in Amsterdam dertig jaar. Opgericht van uit een particulier initiatief begon deze stichting aan een project in Tanzania, nu gaat het om meer dan honderd pro jecten, waaronder divers wetenschap pelijk onderzoek.

Hart van Holland | 1996 | | pagina 15