Viering 30-jarig bestaan Zorgcentrum Souburgh Eigentijdse jazz in Theatercafé Foto's in het van Holland Cantare zingt Messiah in St. Jan Koppelklaverjassen Oudejaarsdag 10 jaar DJ Ed VW Boskoop Gratis brochure over voeding voor kankerpatiënten 'De gezonde school en genotmiddelen' succesvol: Minder rokers onder leerlingen nieuws Provincie gaat 174 bomen kappen in Midden- Holland De Jeugdtheaterschool Zuid-Holland en Barrie Stevens spelen de familie voorstelling "Wind in de Wilgen" Ludieke papierbakken bij gemeentehuis Hart Vein Holland/27 november 1996 pagina 17 Engelse week Eten op Engelse wijze In verband met verkeersveiligheid Gepubliceerde foto's in het Hart van Holland kunnen aan ons kantoor, Noordelijke Dwarsweg la te Zevenhui zen besteld worden a 7,50. Foto's dienen van tevoren be taald te worden, waarna men ze een paar dagen later af kan halen. Extra Disco in De Paddestoel Alle scholen in de Rijnstreek Resultaten Nieuw lesmateriaal Door Karin van Langeraad Waddinxveen - De week van 16 tot en met 22 november stond bij Zorgcentrum Souburgh geheel in het teken van het dertig jarig bestaan. Met diverse activi teiten stonden zowel bewoners als perso neel stil bij dit heuglijke feit. De feestweek werd op zaterdag 16 no vember ingeluid met een herdenkings dienst. Voor de bewoners heeft de daarop volgende week in het teken ge staan van eten op Engelse wijze. Dins dag werd er een Engels ontbijt geser veerd, compleet met witte bonen met tomatensaus. Op woensdag konden alle afdelingen genieten van een tradi tionele High-tea. Ook een Engels diner ontbrak niet op het menu. Op vrijdag was er een uitgebreid buff et met allerlei Engelse lekkernijen. Ook de Plattelandsvrouwen hebben een bijdrage geleverd aan de festivitei ten. Op donderdag hielden zij een sa menzang met de bewoners. De ouderen van Waddinxveen waren donderdag tevens in de gelegenheid een kijkje te nemen tijdens het Open Huis. De provincie Zuid-Holland gaat nog dit jaar bomen kappen die een gevaar vor men voor de verkeersveiligheid op pro vinciale wegen. Het gaat om populieren van meer dan dertig jaar oud in de gemeenten Waddinxveen, Boskoop en Liemeer. Door hun ouderdom kunnen de bomen bij storm takken verliezen of zelfs om waaien. Vorig jaar zijn al op diverse plaatsen in de provincie bomen gekapt. De locaties waar dat nu gaat gebeuren zijn toen gespaard. De storm van de voorbije weken heeft aangetoond dat ook deze bomen vervangen moeten worden door jongere exemplaren. Dat gebeurt in het voorjaar. Het is evenwel niet op alle plekken mogelijk nieuwe bomen aan te planten. Richtlijnen be palen dat de bomen, vanwege de ver keersveiligheid, minimaal 4,5 meter van de weg moeten staan. De plekken waar de provincie aan de slag gaat zijn: Boskoop: Hoogeveense- weg (N455), tussen het sportcomplex en Noordeinde (4x). Waddinxveen: Henegouwerweg (N207) vanaf de Rotonde tot Hefbrug Waddinx veen (7 stuks); Henegouwerweg (N207) vanaf Hefbrug Waddinxveen tot Pol dergemaal van het Waterschap de Gouwelanden (61 stuks). Gouda - Op zondag 8 december organi seert de Stichting Go-Jazz in het Thea tercafé van de Goudse Schouwburg (dus niet in de Agnietenkapel deze keer) een jazz-concert met de groep Vandoorn. Deze groep staat bij de vakpers te boek als een interessante exponent van de Nederlandse eigentijdse jazz. En dat is om meer dan een reden. Alom geroemd worden de hechte eenheid die de groep vormt en de geheel eigen sfeer die de muziek oproept. De groep heeft al twee cd's op haar naam staan: 'The Question is Me' (1994) waarop trompettist Kenny wheeler meespeelt en 'President for Life' (1996) met als gastsolist de New orkse altist en fluitist Thomas Chapin. Het concert op 8 december begint om la 30 uur. De zaal is om 15.00 uur open. Adres: Goudse Schouwburg, Boeleka de 67 in Gouda. Regio-55 Leerlingen van de Jeugdthea terschool Zuid-Holland en Barrie Ste vens spelen in de kerstperiode de muzi- tu-i '^mbievoorstelling "Wind in de vilgen naar het gelijknamige boek van Kenneth Grahame. Wind in de Wilgen" is een van de leuk ste kinderboeken ooit geschreven. Na iQnoerSte Publicatie van het boek in z'in vele generaties opgegroeid met de avonturen van Mol, Pad, Rat en ttas Kenneth Grahame schreef het oek voor een ieder 'die als kind kan genieten van het leven, de zon, het stro mende water, de bossen en de stoffige Maar "Wind in de Wilgen" is ok het verhaal over hoe vriendschap °7 behouden en domme zelfzuch tigheid wordt afgestraft. Van Wind in de Wilgen" zijn vele be werkingen, waaronder 'Pad en Padde- ein van A.A. Milne (Winnie de Pooh), theatervoorstellingen en tekenfilms gemaakt. De Jeugdtheaterschool Zuid-Holland speelt de theaterbewerking van Alan Bennett (uit 1991) in een vertaling van Carel Alphenaar met muziek van Je remy Sams en in regio van Theo Ham. "Wind in de Wilgen" is een sprankelend en warmbloedig theateravontuur voor iedereen vanaf 6 jaar. De voorstelling gaat op 26 december (tweede kerstdag) en 27 december in de Goudse Schouwburg in première en is daarna onder andere te zien in Lei den, Rotterdam, Amsterdam en vele andere plaatsen in de provincie Zuid- Holland. De Jeugdtheaterschool Zuid-Holland speelde vorig jaar met groot succes de musical 'Oliver'. Ruim 10.000 mensen zagen deze voorstelling. Ook "Wind in de Wilgen" belooft weer een groot thea- terfeest te worden. Gouda- Het Christelijk Vocaal Ensem ble 'cantare' uit Gouda bestaat 15 jaar en geeft haar jubileumconcert op 13 december in het koor van de St. Jan. Aanvang 20.00 uur. De 'Messiah' van G.F. Handel heeft een grote zeggingskracht vanuit zowel tekst als muziek. Er zijn voor dit gelief de oratoriumwerk alleen bijbelteksten uit het Oude en het Nieuwe Testament gebruikt. De begeleiding wordt verzorgd door het Randstedelijk Begeleidings Orkest onder leiding van Pleun van der Linden. De solisten zijn: Ien Bouwmans, so praan; Nine van Strien, alt; Frank Frits- chy, tenor; Evert-Jan Nagtegaal, bas; Christiaan Ingelse, organist; Pieter-Jan Beider, clavecinist. Algehele muzikale leiding heeft de inspirerende dirigent van Cantare, Ruud Buitink. Kaarten van 25.- zijn verkrijgbaar bij de leden en boekhandel Smit aan de Korte Tiendeweg 19 en in de St. Jan. Horloge verloren tussen AH en Kaasmekka. Gevonden? Graag bellen: 0180-633364 lief kleintje; iff I could save time in a bottle... wat doe je vrijdag? Ook een gratis kleintje plaatsen? Vul de bon in op pagina 2! Waddinxveen- Autoclub De Gouwe Rij ders gaat in samenwerking met Hotel Café Restaurant De Unie op oudejaars dag een groots koppelklaverjastoer- nooi organiseren van 11.00-17.00 uur. Er worden 5 partijen gespeeld. Het inschrijfgeld per koppel bedraagt 40.-. Er zijn mooie prijzen te winnen. Tijdens het toernooi kan men loten ko pen waarmee men waardebonnen en nuttige prijzen kan winnen. Men kan zich opgeven op de kaart avond die gehouden wordt op donder dag 28 november. Ook kan men zich opgeven bij Hotel Café Restaurant De Unie, aan de Kerk- weg-Oost 206 te Waddinxveen. Verdere inlichtingen bij: A.A. Boer, telefoon 's avonds: 079-3315205. Waddinxveen- Op vrijdag 29 november houdt Wijk- en speeltuinvereniging De Paddestoel een extra disco-avond voor de Waddinxveense jeugd. Dit om te vieren dat DJ Ed al tien jaar disc-jockey is bij de disco's in De Pad destoel. Speciaal voor deze gelegen heid komt er ook een spectaculaire licht- en lasershow. De leeftijd voor deze extra disco is wat ruimer genomen, oom ook de bezoe kers die de laatste jaren geweest zijn de kans te geven de disco te bezoeken. De leeftijd is van 9 tot en met 16 jaar. De disco begint om 19.15 uur, maar duurt nu tot 23.00 uur. De muziek op deze avond wordt ver zorgt door de Waddinxveense Drive-In- Discotheek "The Flying Dutchman", met de disc-jockey DJ Ed en een gast- DJ. Op het entreebewijs staat tevens een lotnummer voor de loterij. De entree bedraagt 1.50. Boskoop- VW Boskoop heeft in de voorverkoop onder andere: James Last Concert op 19 april in Ahoy, Rotterdam en op 21 april in Arnhem; Indoor Tractor Pulling in de IJsselhal- len in Zwolle op 11 januari; Marco Bor- sato 26 mei Carré Amsterdam; Liesbe- sliederwalzer van Brahms en diverse Kerstliederen op zondag 15 december in de Amstelkerk in Amsterdam; Kerst concert Rob de Nijs 13 december Con gresgebouw Den Haag en 17 december in Vredenburg Utrecht; Helmut Lotti op 7 en 8 december in het Congresgebouw in Den Haag; Jan Vayne Kerstgala 26 december Rotterdam; Gordon at the Ahoy in Rotterdam op 7 december; Don KOzakkenkoor in Vredenburg Utrecht op 26 december; Randy Crawford op 8 januari in Vredenburg Utrecht; Clous- eau 29 januari in Vredenburg Utrecht; West Side Story van 15 december t/m 11 januari in Den Haag. Tevens zijn de kaarten verkrijgbaar via de VW Zevenhuizen. Rijnwoude- Verleden jaar is door leer lingen van het Groen Hart Lyceum, lo catie Hazerswoude-Dorp, het initiatief genomen om een aantal traditionele papierbakken langs de openbare weg te beschilderen en daarmee een ludie- kere uitstraling te geven. Dit initiatief werd door de wethouder van openbare werken enthousiast ont vangen en leidde er toe de school uit te nodigen om meer papierbakken een uniek "gezicht" te geven. De schoollei ding, onder supervisie van mevrouw Loeny Langerak, nam deze uitdaging aan en stuurde verleden week bericht dat enkele papierbakken gereed geko men zijn en geplaatst kunnen worden. In overleg met het college van burge meester en wethouders is besloten de papierbakken te plaatsen langs de wan- delpromenade aan de vijverkant bij het gemeentehuis te Hazerswoude-Rijn- dijk. De papierbakken plaatst. zijn vandaag ge- Uit onderzoek naar de behoefte van borstkankerpatiënten aan voedingsin formatie blijkt dat hulpverleners deze behoefte mogelijk sterk onderschat ten. Vrouwen met borstkanker zijn met name geïnteresseerd in de vraag of voe ding een bijdrage levert aan het door staan en het resultaat van de behande ling. In tegenstelling tot de borstkan kerpatiënten, beschouwen de hulpver leners het geven van voedingsinforma tie vaak als '(heel) onbelangrijk'. Het onderzoek is uitgevoerd door dië tisten Anne Wipkink-Bakker en me vrouw drs E.J. Bonnema bij de dienst Diëtetiek van het Academisch Zieken huis in Leiden. Het onderzoek is gefi nancierd door de Nederlandse Kanker bestrijding/Koningin Wilhelminafonds (KWF), als onderdeel van de Prof Dr P. Muntendamprijs die in 1994 aan Wip- kink werd toegediend. Voor vragen over voeding bij kanker heeft de Nederlandse Kankerbestrij ding de brochure 'Goede voeding bij kanker' uitgebracht. De brochure, die is samengesteld door artsen en voedings deskundigen, is kosteloos te bestellen (schriftelijk) bij de Nederlandse Kan- kerbestrijding/KWF, Sophialaan 8,1075 BR Amsterdam. Het preventieprogramma 'De gezonde school en genotmiddelen' begint zijn vruchten af te werpen: onderzoek toont aan dat leerlingen die aan het programma deelnemen, vaker kiezen voor niet-roken, dan leerlingen die het programma net volgen. Ook blijken ze minder te drinken. Dit zijn resultaten van een eerste effectonderzoek, waar aan landelijk in totaal 2090 leerlingen gedurende drie jaar meedoen. De GGD Rijnstreek, die het programma aanbiedt in samenwerking met het Bu reau voor Ambulante Zorg en Reclasse ring (AZR) in Alphen, is tevreden. Me vrouw Jonkers-Kuiper, directeur van de GGD Rijnstreek: "Deze goede resul taten vormen een stimulans voor scho len om in het programma te investeren. Zij moet het tenslotte doen." Na subsidiëring door de gemeenten, is het preventieprogramma 'De gezonde school en genotmiddelen' met ingang van schooljaar 1994-1995 in de Rijn streek ingevoerd. De eerste school voor voortgezet onderwijs kon toen met het programma starten. Inmiddels heeft ook de vierde school besloten met het programma te beginnen. Dat betekent dat alle scholen voor voortge zet onderwijs meedoen. Binnen het programma is er aandacht voor regels op school, voor signalering en begelei ding en voor lessen over roken, alco hol, blowen, XTC en gokken. Landelijk wordt dit programma momenteel op meer dan driehonderd scholen in Ne derland uitgevoerd. Het onderzoek dat vorig jaar is gestart, laat al na een jaar positieve resultaten zien. Zo is het percentage rokers in de experimentele groep - de groep die aan het programma meedoet - minder sterk gestegen dan in de controlegroep. Het percentage rokende leerlingen is in de experimentele groep slechts licht ge stegen, van 9,1 naar 11%. In de contro legroep was de stijging veel groter, na melijk van 8,0% naar 14,1%. Ook bij het alcoholgebruik is er een gunstig effect. Het percentage leerlin gen dat alcohol drinkt, is in de experi mentele groep minder gestegen (van 30,7% naar 36,4%) dan in de controle groep (van 33,7% naar 44,1%), Boven dien is het aantal glazen dat per keer gedronken wordt kleiner. Tot slot is er een positief effect gevonden op de 'per soonlijke effectiviteit', zoals dat heet: leerlingen in de experimentele groep kunnen beter een drankje weigeren in lastige situaties, zoals bijvoorbeeld bij gepest worden, of bij druk die vrienden uitoefenen om te drinken. Deze gunstige resultaten voor het alco holgebruik zijn opmerkelijk, omdat de leerlingen die in het onderzoek mee doen, de lessen over alcohol nog niet hebben gevolgd. Dat er toch een posi tief effect is gevonden, komt waar schijnlijk door de inzet van de scholen; binnen het preventieprogramma staan niet de genotmiddelen centraal, maar de leerlingen, hun gedrag en weerbaar heid. Onderzoek naar het gebruik van de andere genotmiddelen vindt de ko mende jaren plaats. Ondanks de positieve resultaten, wordt het preventieprogramma nog steeds aangepast en verbeterd. Met ingang van dit schooljaar zijn er nieuwe leerlingenboekjes tabak, alco hol en cannabis beschikbaar. In de nieuwe boekjes zijn eerdere onder zoeksresultaten verwerkt en wordt aangesloten bij recente onderwijsver nieuwingen. De boekjes zijn ook in een nieuw jasje gestoken. Een belangrijk verschil met de eerste lessenserie, is dat het boekje over cannabis nu in twee versies wordt uitgegeven, namelijk een voor havo/vwo en een voor vbo/mavo. Scholen bleken hieraan behoefte te hebben.

Hart van Holland | 1996 | | pagina 17