nieuws Tuingroen voor Kerstversieringen Sinterklaastoernooi jeu de boules matig bezet The Moonhawks in De Tunnel Disco "10 jaar DJ Ed" groot succes Eigentijdse jazz in Theatercafé Bach in Oude Kerk Weef U waf "D-Q.cJieil.iie spierdysfrofie is? Waddinxveense Schaaknacht Liliane Fonds wil meer kinderen helpen 1 Luistert er nog wel eens iemand naar je? Keri>.s£ï\a<a£ £83, IOI7 A^££erd.a.iïi pagina 20 Hart van Holland/4 december 1996 Tuin en groen. Er is altijd wat moois te doen Struikklimop Coniferengroen Hulst Winterbloemen Kinderdisco Daf is daf je spieren sfeeds slapper worden en als je groof wordf doen >e lief lielemaal nief meer. Alleen je h°°£d blijft goed- Visf U daf je barf ooi? een spier is? Dan begrijpf Tj waarom je mef de *ie]$fe van Ducbenne nief oud wordf- £én op de 3500 jongens beeft bef. Mun ouders bebben >ïch infernafionaal verenigd om >e een befere l?anS van leven fe geven- Voor onderkoel? is geld nodig, veel geld nodig- Giro ifef "Parenf ^rojecf Wervingscampagne "Geef om dit kind" De verborgen ramp Sandra Reemer Blandine December is dé maand van gezelligheid. Iedereen maakt het in en om huis feestelijk met versieringen. Sommige zijn leuk om zelf te maken, bijvoorbeeld een deurkrans. Met winter groen bladmateriaal is dat helemaal niet moeilijk. Kijk in de tuin wat er te vinden is. Misschien zelfs een enkele mooie bestak of wat bloeiend materiaal. Eén van de allerlaatst bloeiende heesters is struikklimop, He- dera helix 'Arborescens'. Zoals bekend is klimop een echte klimheester, die zich met hechtwortels omhoogwerkt. De struik- vormige groei is te danken aan menselijk ingrijpen. Klimop maakt namelijk in de nazomer speciale bloeitakken. Als die worden gestekt ontstaat een struik zonder klimneigingen en rijk bloeiend. Een mooie struik dus, met z'n wintergroene blad en in oktober-november groengele bloempjes. Die zitten vól glinste rende nectar en daarop komen tal van bijen en andere insecten af voor een laatste hapje voedsel. Als het weer een beetje meezit komen er later nog blauwzwarte bessen aan de struik. Het blad en de takjes van struikklimop lenen zich uitstekend voor kerst versieringen. Om een krans te bedekken zijn bijvoorbeeld de grootste bladeren geschikt. Ze worden met speciale krammen (of U-vormig gebogen stukjes bloemendraad) dakpansgewijs over elkaar gelegd en vastgestoken. In een vaasboeket met bladverliezende hulst (Ilex verticillata) zijn takken van klimop een prachtige klassieke kleurcombinatie. Zet ze in water, dan hebben ze lang sierwaarde. Naast een goede tuinplant is struik klimop dus ook een bruikbare heester. Tip: Van struikklimop zijn miniatuurvormen, die zich lenen om als tijdelijke kamerplant in een mand of pot te gebruiken. Voor kerstversieringen wordt allerlei coniferengroen gebruikt, van 'gewoon' kerstbomengroen (fijnspar) tot de mooiste takjes van bijvoorbeeld Chamaecyparis obtusa 'Nana Gracilis". Deze dwergconifeer komt in veel tuinen voor omdat de groei vrij traag is en de vorm decoratief. De conifeer heeft een diepgroene kleur en een schelpvormig groei. De toppen lenen zich goed om in kerstweek te gebruiken en blijven lang mooi. Het is maar één voorbeeld van de vele coniferen die mooi materiaal kun nen leveren. Wellicht hebt u zelf een andere conifeer in de tuin, die ook wel een enkel takje kan missen om te ge bruiken. Taxus bijvoorbeeld, één van de coniferen die op oud hout opnieuw uitloopt; donkergroen van kleur, Waddinxveen- Slechts acht teams na men afgelopen zaterdag deel aan het jaarlijkse Sinterklaastoernooi van de Jeu de Boulesvereniging Waddinxveen. Poule A werd gewonnen door Hans Cammeraat en Roy Hulskamp. De twee de plaats was voor Betsy Lanting en Piet van de Made. Derde werden Marco van Wageningen en Ton Hulskamp en de vierde plaats in poule A was voor Elly Nieuwland en Wout Versluis. In Poule B was de eerste plaats voor Jan Kooistra en Fred van Dijken. Tweede werden Corry Monster en Jasper Win kel. De derde plaats was Peter Korte- kaas en Arnold Janssen. Vierde werden Thea en Edward Springer. In het dinsdagavondwintertoernooi leidt Marco van Wageningen met 10 gewonnen wedstrijden. De tweede en derde plaats zijn met ieder negen ge wonnen wedstrijden voor Roy Huls kamp en Stephan Tabben. Struikklimop, een prachtige tuinheester met bruikbaar (kerst)groen. Tip: Voor guirlandes is soepel conife- rengroep het meest geschikt. De takjes kunnen met bloemen- of wikkeldraad in toefjes aan touw worden gebonden. Bladverliezende hulst (llex verticillata) is een prachtige struik, die veel te wei nig in tuinen wordt aangeplant. Als het blad is afgevallen zijn de vele vermil joenrode bessen pas goed te zien. Ge wone hulst of scherpe hulst (llex aqui- folium 'Pyramidalis') is dé kersthulst. Het blad is niet al te sterk gestekeld en dat is prettig om te verwerken in kerst stukjes. Bovendien draagt de struik of kleine boom veel rode bessen. Tip: Steek in een kale pot in de tuin wat takken bladverliezende hulst, te koop bij de bloemist. Het meest verrassend zijn winterbloe men zoals winterjasmijn. Viburnum ti- nus (in knop) en Viburnum bodnanten- se 'Dawn', Skimmia japonica 'Rubella', kerstroos en Prunus subhirtella 'Au- tumnalis Rosea'. Op een niet te warme plek en in water blijven ze afgesneden 't langst mooi. Boskoop - Op zaterdag 14 december is de bluesband The Moonhawks te gast in De Tunnel. Een flinke dosis blues, een gelijke hoeveelheid rock, wat rock roll en rhytme blues, dat zijn The Moonhawks, een bluesrockformatie uit Amsterdam. De zaal gaat om 22.00 uur open en de entree bedraagt f 10,- Waddinxveen- De extra disco-avond in De Paddestoel van afgelopen vrijdag, ter ere van 10 jaar disc-jockey Ed is een groot succes geworden. Zo'n tachtig bezoekers kwamen op deze extra dis co-avond af. Het wijkgebouw van De Paddestoel was omgebouwd tot een echte discotheek en er was een specta culaire licht- en lasershow. Vrijdag 6 december is er voor het eerst een kinderdisco voor kinderen van 7 tot en met 11 jaar. Aanvang 19.00 uur, einde 21.00 uur. Entreeprijs 1,50. De groep heeft al twee cd's op haar naam staan: 'The Question is Me' (1994) waarop trompettist Kenny Wheeler meespeelt en 'President for Life' (1996) met als gastsolist de New Yorkse altist en fluitist Thomas Chapin. Gouda - Op zondag 8 december organi seert de Stichting Go-Jazz in het Thea tercafé van de Goudse Schouwburg (dus niet in de Agnietenkapel deze keer) een jazz-concert met de groep Vandoorn. Deze groep staat bij de vakpers te boek als een interessante exponent van de Nederlandse eigentijdse jazz. En dat is om meer dan een reden. Alom geroemd worden de hechte eenheid die de groep vormt en de geheel eigen sfeer die de muziek oproept. Het concert op 8 december begint om 15.30 uur. De zaal is om 15.00 uur open. Adres: Goudse Schouwburg, Boeleka de 67 in Gouda. Zoetermeer - Op zaterdag 7 december vindt er een kerstconcert plaats in de Oude Kerk van Zoetermeer. Er zal dan een Kerstcantate gezongen worden door het Christelijk Vocaal Ensemble "Cantica". De cantate 142: "Uns ist ein Kind gebo ren" van J.S. Bach wordt gezongen in een dienst met een meditatief karakter, zodat de muziek een diepere dimensie krijgt. Joost van der Linden zingt de tenor solo, Peter de Groot de alt-solo en Ma- rius Kriek de bas-solo. Ook het Barok- orkest "Florilegium Musicum" met oude instrumenten verleent medewer king aan dit concert. De toegang is gratis, bij de deur wordt een collecte gehouden. Iedereen is van harte welkom bij dit concert dat duurt van 19.30 tot 20.30 uur. 818 818 Waddinxveen - In samenwerking met de Stichting Wijkwerk De Zuidpias or ganiseert de Waddinxveense schaak vereniging WSV wederom de Waddinx veense schaaknacht. Het evenement start op vrijdag 31 januari 1997 om 20.00 uur in wijkgebouw Het Zuidhonk aan de Zuidplaslaan 552 in Waddinx veen en eindigt op zaterdagochtend 2 februari om 8.00 uur. Er wordt gespeeld volgens de snel- schaakregels en het speeltempo be draagt 10 minuten per persoon per par tij. Het toernooi is bedoeld voor zowel clubschakers als huisschakers en biedt plaats aan maximaal 64 deelnemers. De kosten bedragen f20,-. Hierbij inbegre pen zijn, tijdens de pauzes salade, soep en stokbrood alsmede het gezamenlijk ontbijt waarmee de schaaknacht wordt afgesloten. Voor iedere deelnemer is aan het eind van het toernooi een leuke prijs be schikbaar. Dit evenement is mede mogelijk dank zij de medewerking van de vrijwilligers van de stichting De Zuidpias. Voor inlichtingen en aanmeldingen kan men bellen naar: Henk Stam, telefoon 0182-619630 of Ton van Nieukerke, tele foon 0182-630594. DAG EN NACHT BEREIKBAAR O VOOR EEN GESPREK VAN MENS TOT MENS t\ SOS Telefonische Hulpdienst Telefoonnummer achterop uw telefoongids Het Liliane Fonds is volop in beweging. Via de media doet het fonds een beroep op het Nederlandse publiek om samen in de komende jaren nog eens tiendui zenden kinderen met een handicap in ontwikkelingslanden te helpen. Zestien jaar geleden maakte televisie presentator jos Brink in een weekblad onbekommerd reclame voor het Lilia ne Fonds. "Als u bij het zien van sommi ge foto's van deze gehandicapte kinde ren de krukken en beugels liever weg denkt, dan blijft vaak het gezicht van een gelukkig kindje over." Toen waren er misschien 14 aanvragen verwerkt voor kinderen met een handicap in ont wikkelingslanden. Nu is dat aantal ge stegen tot bijna 100.000. Een fantas tisch resultaat, maar helaas is de nood nog steeds erg hoog. In het NCRV-pro- gramma 'n Goeiedag metvertellen Jos Brink en Minoesch Jorissen daar om de komende weken over de 'verbor gen ramp'. Een ramp die talloze kinderen in ont wikkelingslanden treft. Kinderen die door aangeboren afwijkingen, geboor tecomplicaties. ziekte of ander leed hun leven lang kampen met een ver standelijk of lichamelijke handicap. Een grote zorg voor hun ouders die vaak machteloos staan tegenover de kosten voor medische hulp en hulp middelen. Met steun van donateurs en door een zeer goede samenwerking met lokale hulpverleners in de ontwik kelingslanden biedt het Liliane Fonds hulp. Direct, kleinschalig en persoon- gericht, binnen de thuissituatie. Voor operaties en hulpmiddelen om beter te leren lopen, zitten of staan. Voor (spe ciaal) onderwijs en voor vakopleidin gen. De praktijk leert dat het echt kan. Als ambassadrice zet ze zich al jaren in voor het Liliane Fonds. Sandra Reemer voelt zich sterk betrokken bij kinderen in ontwikkelingslanden. "Ik vind dat elk kind zich moet kunnen ontwikkelen, thuis, onder elkaar en op school. Kinde ren moeten kunnen spelen en leren. Ze moeten zich veilig en geaccepteerd voelen. En ze moeten weten dat we achter hen staan.", aldus Sandra. Sa men met het Liliane Fonds wil ze zich blijven inzetten voor kinderen in ont wikkelingslanden voor wie dit door al lerlei omstandigheden minder is weg gelegd. De negenjarige Blandine uit Ivoorkunst vertegenwoordigt in de Liliane fonds- campagne haar leeftijdsgenoten in te Derde Wereld. Ze woont in een krotten wijk in de hoofdstad Abidjan. Alsge volg van polio liep ze vroeger op nan den en voeten. Het Liliane ron s sprong bij voor haar revalidatie. M een klein beetje hulp en veel eigen i spanning richtte Blandine zich °P- gaat ze elke dag blij naar school, n Liliane Fonds hoopt met de campag "Geef om dit kind" meer donateurs vinden die het werk willen onderste nen met een vrijwillige bijdrage. Voor meer informatie: Stichting Liliane Fonds, St. Catharinastraat 1, Post'W; 75, 5250 AB Vlijmen - of bel de Liliane Fonds infolijn: 073-513 12 04.

Hart van Holland | 1996 | | pagina 20