Bakkers Gerritsen en Eshuis fuseren Miljoenenschade door oude vuilstort? DE KLEINE 7 TROMPETTER [evenhuizen-Moerkapelle Hl Expositie "Het zelfgesponnen web" Open dag bij Tennisschool Munco Tideman Kerstnachtdienst Vogelbeurs Zang Kleur Uitbreiding gemeentehuis kan van start Overhandiging eerste jubileumboek van De Kleine Trompetter op Nieuwjaarsreceptie H Hart van Holland/18 december 1996 pagina 33 Kwaliteit Productieruimte Reactie gemeente Rondvraag Hf 100 JAAR X Uitgifte jubileumboek/bestellen van kaarten Succes eigen acties Door Gerard Verheiien Zevenhuizen/Moerkapelle - Met in gang van 1 januari aanstaande gaan de warme bakkers Gerritsen uit Ze venhuizen en Eshuis uit Moerkapelle uit efficiency-overwegingen een sa menwerkingsverband aan. De bak kerij gaat dan heten "De echte bak kers Gerritsen-Eshuis", waarvan ze dan beiden eigenaar zijn. Op dit moment zijn er in Nederland 2900 bakkers. Tot het jaar 2000 zullen er hiervan zo'n 900 verdwijnen. Door de steeds strenger wordende milieu- eisen worden zij hiertoe gedwongen. Dit vanwege het feit dat de investerin gen, die de noodzakelijke veranderin gen vergen, onverantwoord hoog zijn. Om niet in een dergelijke situatie te recht te komen, hebben de bakkers Gerritsen en Eshuis de hoofden bij elkaar gestoken en besloten om be paalde productieprocessen te combi neren. Zo vindt straks de productie van het brood uitsluitend in Zevenhui zen plaats en wordt de productieruim te van Eshuis in Waddinxveen alleen nog maar gebruikt voor gebak en aan verwante artikelen. Door de schaalvergroting doen beide bakkers geen afbreuk aan hun identi teit. Zij blijven dezelfde kwaliteit leve ren. Het brood blijft ambachtelijk ge- l Van links naar rechts Henk Eshuis, Geurt Gerritsen sr. en Geurt Gerritsen jr. bakken. Dat wil zeggen dat ze geen lopende bandoven gebruiken, maar een ambachtelijke oven. Of anders gezegd: het brood moet niet naar de meelzak smaken, maar naar de oven. Dit houdt ook in dat Gerritsen en Es huis geen stuntmensen zijn. Hun wa ren moeten de toets der kritiek van de warme bakker kunnen doorstaan. Ze staan voor een goed stuk ambachtelijk brood. Mocht door de schaalvergro ting de productie zodanig toenemen dat daardoor hun ovenarsenaal uitge breid moet worden dan zal die uitbrei ding niet gezocht worden in een lopen de bandoven maar in een tweede am bachtelijke oven. Vooralsnog lijkt het erop dat de over heveling van de broodproductie van Moerkapelle naar Zevenhuizen door bakker Gerritsen redelijk goed opge vangen kan worden. Voor Gerritsen betekent dat wel wat passen en meten, maar door enigszins in de tijden te schuiven, moet dat kunnen lukken. Wel is het de bedoeling dat mettertijd de productieruimte uit de dorpskern van Zevenhuizen gaat verdwijnen. Maar voor het zover is, willen Gerrit sen en Eshuis de zaken eerst organisa torisch goed op poten zetten om ver volgens op hun gemak eens om zich heen te kijken waar en wat voor een nieuwe productieruimte ze willen gaan bouwen. Zevenhuizen-Moerkapelle- Het zelfge sponnen web is de naam van de expo sitie van het werk van negen kunste naars die zich hebben laten inspireren door kleinere plaatsen die ringvormig om Zoetermeer liggen. Het thema voor dit kunstproject is ontstaan doordat de kunstenaars zich verdiept hebben in de relatie tussen Zoetermeer en de "web"-plaatsen, als mede in de historie van de diverse plaatsen. De expositie "Het zelfgesponnen web" wordt op 7 januari geopend door bur gemeester L.M. Schoots in het dorps- huisOp Moer en is te bezichtigen van 8 tot 31 januari 1997 in: *de gemeente secretarie, Dorpsstraat 89, Zevenhui zen; openingstijden maandag tot vrij dag 8.30-12.00 uur; Openbare Biblio theek, Dorpsstraat 87, Zevenhuizen: openingstijden maandag 13.30-16.30 en 19.0021.00 uur, dinsdag 9.30-11.30 uur, woensdag 13.00-16.30 uur, don derdag 19.00-21.00 uur en zaterdag 9.30-11.30 uur; Dorpshuis Op Moer, Raadhuisstraat 40 te Moerkapelle: openingstijden, maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag 18.30-24.00 uur, woensdag 14.00-24.00 uur en zaterdag 8.00-24.00 uur. Moerkapelle- Op zondag 29 december organiseert Tennisschool Munco Ti deman in samenwerking met "Sipro", een tennis-clinic; een leuke en gezelli ge dag waarop, behalve activiteiten, ook informatie is in te winnen betref fende tennislessen. De tennis-clinic zal gehouden worden in het Tennis- en Squashcentrum, Kerkstraat 15a te Moerkapelle. Aan vang 13.00-17.00 uur. De toegang is gratis, schone sportschoenen ver plicht. Voor informatie: 079-5933042. Zevenhuizen- Op dinsdag 24 decem ber, aanvang 22.30 uur, wordt in de Gereformeerde Kerk aan de Dorps straat te Zevenhuizen weer de gebrui kelijke kerstnachtdienst gehouden. In deze dienst zal voorgaan drs A.J.G. Kronkert uit Gouda. Het gospelkoor Menorah zal aan deze dienst haar muzikale medewerking verlenen. Hoera, De Moep 60 jaar! Hoera, 6 jaar, wat een leuk feestje was dat! je vriendinnetje Elyse Hiep hiep hoera, vandaag 18 dec. is onze grote zus jarig, van harte gerryke renske Zevenhuizen- Op zaterdag 21 decem ber organiseert vogelvereniging Zang en Kleur een clubmiddag c.q. vogel- beurs. Op deze middag kan men vo gels kopen of verkopen. De toegang is gratis. En voor leden en niet-leden vrij toegankelijk. Deze middag wordt ge houden tussen 14.00 en 17.00 uur aan de Zuidplasweg 6 te Zevenhuizen. Qoor Gerard Vprhpijpn Zevenhuizen - De firma J. en P. Tas aan de Knibbelweg 60 heeft de komkommerteelt gestaakt. De vermoedelijke oorzaak is volgens de eigena ren de aangrenzende locatie die in de periode van 1965 tot 1975 in gebruik is geweest als stortplaats voor huishoudelijk- en tuinbouwafval. In het gedeelte van de kas dat direct naast het probleemgebied ligt, is door TNO een verhoogde concentratie aan chemische stoffen gemeten, waaronder tolueen. 'n begin 1993 voerde de firma Tas de komkommerproductie op door een extra kas van 12000 m2 te bouwen, feze nieuwe ruimte lag pal naast de voormalige vuilstort. Voordat met de douw werd begonnen, beschikte de 'ttnaTas, zoals voorgeschreven, over een schone grondverklaring". Reeds nel na de ingebruikneming consta- eerden de telers dat er in het aange- ouwde compartiment een stagnatie n de groei van de komkommers op- L, 'Qd'e zin dat de kwaliteit achter- eet. Die mindere kwaliteit uitte zich een groeiend aantal van wat in vak- renen 'zwarte komkommers" wor- en genoemd. Deze zijn vergelijkbaar 8fote, groene bananen of anders s zegd binnenlands krom, waardoor geschikt zijn voor export. In p 'odes van warm en donker weer in!,fr§e^e zich dit beeld. Op eigen zoel? stai"tte de firma een onder ken na ai rn<>gelijke oorzaak. Geke- verkWe-i naar het uitgangswater, het kunct van bestrijdingsmiddelen, de vnJmestst0«en en de kooldioxide- de i,ziea'ng. Voorts werd het blad van verh° JornmerP'ant onderzocht op Sfh°°gde kunstmeststoffen. Het vanHebeeld k°n echter niet tot een deiiiL.eze za'<en worden herleidUitein- /vere/TNO in Delft ingeschakeld, delino aanisatie beschikt over een af- g die gespecialiseerd is in het onderzoeken van lucht. Uit het door TNO ingestelde onderzoek bleek dat in het aangebouwde gedeelte een ver hoogde concentratie aan scheikundi ge stoffen aanwezig was, waaronder tolueen ook wel methylbenzeen ge noemd. Tolueen is een aromatische koolwaterstof die naast benzeen in teer voorkomt. In haar rapport schreef TNO dat de gevonden stoffen waarschijnlijk via het grondwater worden getransporteerd, yaarna ze uitdampen in de kas. Uit een ingesteld vervolgonderzoek bleek dat het bo demwater onder de kas ernstig ver vuild was met tolueen, zodanig dat de provincie hierover geïnformeerd moest worden. Tevens werd vastge steld dat de grondwaterstroming van af de vuilstort naar de kas liep. Voor de firma Tas reden om de "tent" maar te sluiten. Naar aanleiding van de bodemvervui ling aan de Knibbelweg heeft het ge meentebestuur van Zevenhuizen/ Moerkapelle recentelijk de leden van de gemeenteraad over een en ander ingelicht. Uit die informatie blijkt dat B. en W. in 1991 van het provinciaal bestuur de resultaten heeft gekregen van een toen ingesteld oriënterend onderzoek. Daaruit bleekdat de grond licht verontreinigd was met lood en dat het grondwater plaatselijk sterk verontreinigd was met tolueen. Op basis van dat onderzoek werd een na der onderzoek in het kader van de Interim wet Bodemsanering noodza kelijk geacht en werd de locatie opge nomen in een provinciaal meerjaren programma bodemsanering. Aange zien de "score" van de locatie niet hoog was, heeft dit nader onderzoek door de provincie tot op heden niet plaatsgevonden. Omdat de firma J. en P. Tas stelt dat de groeiproblemen van het gewas ver oorzaakt worden door vervuiling van uit de aangrenzende voormalige vuil stort besloot de gemeente óók een bodemonderzoek in te stellen. Uit dat onderzoek kwam naar voren dat con centraties tolueen en xylenen in meer dan 100 m3 grondwater de interven tiewaarde overschrijden en daardoor sprake is van ernstige bodemveront reiniging in de zin van de Wet Bodem bescherming. Deze verontreiniging is inmiddels door B. en W opnieuw ge meld bij de provincie. Overigens stelt B. en W. dat door deskundigen duide lijkheid moet verschaft worden over de vraag of er een relatie bestaat tus sen de voormalige vuilstortplaats en de aan de orde zijnde bodemveront reiniging. Het geheel overziende meent B.en W. dat er geen gevaar bestaat voor de volksgezondheid. Die mening baseert het college op een onlangs ingesteld onderzoek van de toplaag van de voor malige stortlocatie. Dat onderzoek heeft uitgewezen dat die toplaag in ieder geval geen vervuiling vertoonde. Door Gerard Verheiien Zevenhuizen/Moerkapelle - In de vergadering van 10 december ging de gemeenteraad van Zevenhuizen-Moerkapelle in meerderheid akkoord met het voorstel van het college van Burgemeester en Wethouders tot uitbrei ding van het gemeentehuis. Ook zal de nieuwe huisvesting voor de gemeen telijke buitendienstmedewerkers worden gerealiseerd. "Het gemeentehuis voldoet niet meer aan de gestelde eisen" zo motiveerde B.en W. het voorstel tot uitbreiding aan de leden van de gemeenteraad. "Het gebouw bezit op dit moment on voldoende (werk)ruimte, zowel voor bestuur en organisatie om de inwo ners te woord te kunnen staan. De wachtruimte is minimaal, evenals de leesruimte voor raadsleden en raads fracties. Voorts is het aantal toiletten te beperkt en laten ook de ventilatie en klimaatbeheersing te wensen over. Verder bestaat breed gedragen de wens om de politie weer in het cen trum van de kern Zevenhuizen te ves tigen". In de voorfase had het college een aantal alternatieven laten uitwerken. Eén daarvan behelsde de realisering van een eerste verdieping boven de bestaande bibliotheek dan wel het benutten van de vrijkomende ruimte bij afbraak van de brandweergarage. Een ander alternatief was een opbouw van een tweede verdieping op het be staande gemeentehuis gecombineerd met de afbraak van de brandweergara ge. Ook werd het verplaatsen van de bibliotheek en de dan vrijkomende ruimte te bestemmen voor het ge meentehuis in de studie betrokken. Geen van de voorstellen haalde onge schonden de streep. Allereerst be sloot het college niet tot afbraak van de brandweergarage over te gaan. Als belangrijkste argument gold de aan zienlijke vertraging van de uitruktijd. Een verslechtering van de op dit mo ment geldende zorgnorm bij de brand bestrijding en de hulpverlening was volgens B.en W. niet aanvaardbaar. En omdat tijdens de behandeling van de Notitie Bibliotheekwerk in de vergade ring van 5 februari jl. een vergroting c.q. verhuizing van de bibliotheek door de Raad te prematuur werd ge acht, had het college het plan van een verplaatsing van de bibliotheek naar het dorpshuis eveneens laten varen. Dit tot ongenoegen van de fractie van PvdA/D66, die vasthield aan uitbrei ding van het gemeentehuis in de dan vrijgekomen ruimte van de biblio theek. Hoe het ook zij de voorkeur van B.en W. en een meerderheid van de Raad ging uit naar de opbouw van een tweede verdieping op het gemeente huis tussen de zogenaamde "oren" en een aanbouw van een gedeelte boven en aan de te handhaven brandweerga rage. De realisering van deze ver- en aan bouw zal in 1997 zijn beslag moeten krijgen. Verder krijgt de gemeentelijke buitendienst de beschikking over een nieuw te creëren locatie. De ruimte boven de bibliotheek wordt als strate gische ruimte achter de hand gehou den voor een mogelijke uitbreiding van de bibliotheek of het gemeente huis. Tijdens de rondvraag vroeg mevrouw Leewis van PvdA/D66 het college of het wist van het gerucht dat er op het terrein van het Truckcenter een twee dehandsautomarkt gehouden zou gaan worden. Burgemeester Schoots: "Die buizenpost heeft mij in de steek gelaten. Mij is daar niets van bekend". Mevrouw Kruyt, eveneens PvdA/D66, informeerde naar het hoe en waarom van het niet verlenen van subsidie aan de stichting Ontwikkelingssamenwer king. Wethouder Zijderhand stelde dat de stichting moet voldoen aan de voorschriften van het Fonds Ontwik kelingssamenwerking. Dat houdt in dat ze, wil ze in aanmerking komen voor een gemeentelijke bijdrage voor ontwikkelingshulp, een concreet pro ject moet indienen. Aangezien dit niet gebeurd is, is en wordt ook geen subsi die toegekend. De heer Duursma van Gemeentebelan gen vroeg aandacht voor het tarief van de kabeltelevisie. Uit een vergelijkend onderzoek was gebleken dat Zeven huizen-Moerkapelle wat dit tarief be treft behoorlijk hoog in de boom zit. Volgens wethouder Zijderhand houdt dit verband met de lengte van de ka bels, waardoor de exploitatiekosten hoger in vergelijking met de omringen de gemeenten. De heer De Jong van het CDA tenslotte merkte op dat de sloop en nieuwbouw in de Dorpsstraat (locatie Mainstreet) hem zorgen had gebaard door de vele overlast voor het verkeer. Burgemees ter Schoots was het volstrekt met hem eens. Bij eventuele toekomstige nieuwbouw in de Dorpsstraat zal daar naar zijn zeggen extra aandacht aan worden besteed. Waarna hij de laatste vergadering van dit jaar afhamerde met de woorden: "Het college wenst u prettige Kerstdagen en een voorspoe dig nieuwjaar. Houdt uw rug recht en uw hoofd koel". Zevenhuizen-Moerkapelle- Op de Nieuwjaarsreceptie van dinsdag 7 januari zal Willem Jan van Dijk, namens het bestuur en de jubileumcommissie, het eerste exemplaar van het jubileumboek aan burgemeester Schoots overhan digen, muzikaal ondersteund door het gehele korps. Auteur Nico Dirkzwager is er uit stekend in geslaagd om in dit jubileumboek een sfeervol beeld te geven van de afgelopen hon derd jaar, maar ook het heden en de toekomst komen aan de orde. Dit alles omlijst met prachtige foto's, verhalen en anekdotes uit de rijke historie van de vereniging. In z'n voorwoord haalt Burgemeester en Beschermheer de _heer L.M. Schoots in aangepaste vorm de woor den van oud-voorzitter Perdijk aan: "100 jaar" het lijkt oud in een mensen leven, doch in het leven van De Kleine Trompetter is het nog jong, bruisend en springlevend. Op dit moment wordt de laatste hand aan dit jubileumboek gelegd. Twee bedrijven hebben de Kleine Trompet ter een prachtig cadeau bezorgd door deze uitgave gratis te drukken waar door elk gezin in Zevenhuizen en Moerkapelle het jubileumboek zal worden aangeboden. Het jubileumboek zal in de tweede helft van januari huis aan huis worden aangereikt. Hierbij zal een overzicht van het jubileumprogramma met de data van de bijzondere concerten wor den gevoegd. Een jubileumprogram ma met Melina Hughes, Angela Groot huizen en Marco Bakker. Men kan hier voor al kaarten bestellen waarbij het voorjaarsconcert op 22 maart 1997 zal plaatsvinden. De jubileumkalender was in een aantal dagen uitverkocht terwijl de verkoop van de jubileumwijn op de bekende adressen, ook in Moerkapelle, uitste kend loopt. Het jubileum begint te leven in Zeven huizen. Ook de eerste contacten over sponsoring door het bedrijfsleven van de activiteiten in het jubileumjaar stem men de jubileumcommissie hoopvol.

Hart van Holland | 1996 | | pagina 33