i eavy Traffic' bindt strijd aan tegen verkeerson veiligheid van jongeren m iPsoriasis...: U staat niet alleen!" 1 I I Brief uitIndia m 0 Zonnebloem heeft ruim 1300 verplegenden en verzorgenden nodig voor vakanties in 1997 Verrassende jazzmiddag in de Agnietenkapel f ïelefonische Hulpdienst zoekt vrijwilligers KS3K-» Hart van Holland/8 januari 1997 pagina 13 Opnieuw uitbreiding aantal aangepaste vakanties Echte vakantiesfeer Totaal aangepast Rlegio - De vereniging Veilig Verkeer Nederland (WN) en Ver- këerseducatie Nederland hebben samen het nieuwe jongeren- plan 'Heavy Traffic' ontwikkeld waarmee beide organisaties in de komende tijd op succesvolle wijze de strijd denken te kunnen gaan aanbinden tegen de onaanvaardbaar hoge ver keersonveiligheid onder jongeren. Öe nieuwe aanpak werd in december op een minisymposium gepresenteerd en uitgebreid toegelicht. Hier was een grondige voorbereiding aan vooraf gegaan, zodat het voor het eerst mogelijk is geworden jongeren op een andere en meer effectie ve doch minder traditionele, wijze werkelijk enthousiast te - maken voor een veiliger verkeer en hen daarin voortaan een heel actieve rol te laten spelen. Dat is ook hard nodig, want in het hedendaagse verkeer lopen jongeren ontzettend veel risico's. Daardoor zijn ze vaker bij verkeersongevallen betrokken dan andere leeftijdsgroepen. Jonge bestuurders van 18 tot 25 jaar hebben zo'n 2,5 a 3 keer njeer kans om bij een ernstig verkeersongeval betrokken te raken dan een oudere bestuurder. Hjet ingewikkelde en drukke verkeer eiste in 1995 het leven van 382 jongeren tot en met 24 jaar. In dezelfde leeftijdscategorie Hakten vorig jaar 22.303 jongeren gewond, van wie 4.601 zo Bnstig dat ze in een ziekenhuis moesten worden opgenomen. De helft van hen houdt daar blijvend lichamelijk letsel aan over. B j de categorie 16-24 jarigen is het verkeer in Nederland doodsoorzaak nummer één. Dut zijn dramatische en rampzalige cijfers. Jongeren zullen er dan ook veel meer van doordrongen moeten worden dat het in het verkeer ook voor hen veiliger moet en kan. Een dikke kwart vin de jongens denkt bijvoorbeeld dat er op de weg nauwelijks of geen risico's zijn. Bij jonge vrouwen is dat nog geen eentien- de. De werkelijkheid biedt echter een totaal ander verschrikke lijk beeld. Hi jongerenplan 'Heavy Traffic' gaat met veel energie de komende tijd proberen de belangstel ling voor verkeersveiligheid onder jon geren krachtig te laten groeien. Onerva- I|n. onverantwoord en onzinnig link rkeersgedrag, zoals het rijden op gevoerde brom- en snorfietsen, rij- n met alcohol op en te hoge rijsnelhe- n, moet worden teruggedrongen in t voordeel van een veel socialer, be- tster en veiliger rijgedrag, ft de jongeren daar langzaam maar akker meer aandacht voor beginnen te krijgen bleek duidelijk tijdens het twee de Nationale Jeugddebat in Den Haag in jfflpcember, waar opnieuw werd gepro- Twperd jongeren meer bij de politiek te betrekken. j Jongeren suggereerden daar dat er Aor hen een informatiecentrum voor verkeersveiligheid moet komen en dat er moet worden gewerkt aan verplichte verkeerslessen op scholen voor voort gezet onderwijs. In maart 1996 had mi nister A. Jorritsma-Lebbink van Ver- r:\ keer en Waterstaat jongeren al opge roepen zich als 'young drivers' meer te verenigen. Het nieuwe jongerenplan 'Heavy Traf fic' geeft aan al die en andere ideeën voor een veiliger verkeer voor jongeren concrete vorm. Met de nieuwe aanpak zal effectief met jongeren kunnen wor den gecommuniceerd over verkeers veiligheid, zal hun besef van verkeersri- sico's worden versterkt en zullen ze echt aangesproken gaan voelen op hun gedrag in het verkeer en hun eigen ver antwoordelijkheid. in het kader van deze nieuwe aanpak hebben de initiatiefnemers Veilig Ver keer Nederland en Verkeerseducatie Nederland onder anderen, in overleg met diverse verkeersorganisaties en het bedrijfsleven, een geheel nieuwe rijopleiding voor het rijbewijs B (perso nenauto) ontwikkeld en gerealiseerd. In deze integrale rijvaardigheidstrai- ning, waarvoor de bouwstenen zijn aangedragen door het Instituut voor Toegepaste Sociale Wetenschappen (ITS) van de Katholieke Universiteit van Nijmegen, vloeien voor het eerst theorie, praktijk en veiligheid in elkaar over. Voor deze door speciale 'Heavy Traffic Verkeersscholen' te verzorgen opleiding-nieuwe-stijl is het 'Heavy Traffic Praktijk en Theoriewerkboek' vervaardigd. Unieke onderdelen van de nieuwe aan pak zijn het 'Heavy Traffic Opleidings- spaarplan' ('sparen en wegwijs wor den!') en het 'Heavy Traffic Rij op Zeker Plan', een nieuwe veilige methode voor jongeren om gegarandeerd het rijbe wijs te kunnen halen. Deze aanpak wordt ondersteund door 'Heavy Traffic'-activiteiten en -produc ten als 'Service Desk', 'Rij op Zekerlijn' (06-9575), 'Meetings', 'City-spel', 'Aktie- map', 'Magazine' en 'New Drivers Club'. De nationale vereniging de Zonne bloem is op zoek naar verpleegkundi gen en zieken-/bejaardenverzorgen- den, die een week (zondagavond/ maandagmorgen tot zaterdagmorgen) vrij willen maken om zieken en gehandi capten in 1997 de vakantie van hun leven te bezorgen. Vanwege de enorme vraag naar Zonne bloemvakanties heeft de vrijwilligers organisatie besloten het aantal vakan tieplaatsen in 1997 met 150 uit te brei den. Nieuw daarbij zijn enkele vakan ties voor zieken en gehandicapten tus sen circa 30 en 45 jaar. Ook heeft de Zonnebloem voor het eerst vakanties voor niet-rokers op het programma staan. Daardoor kunnen in 1997 maar liefst 6000 langdurig zieken, lichamelijk gehandicapten en hulpbehoevende ouderen van een aangepaste vakantie met de Zonnebloem genieten. Dat kan echter alleen als ook een extra aantal deskundige vrijwilligers wordt gevon den. In totaal heeft de Zonnebloem 6200 vrijwilligers nodig voor de (ver pleegkundige/medische) verzorging en begeleiding van de hulpbehoevende vakantiegangers, waaronder meer dan 1300 verplegenden en verzorgenden. Ook leerling-verplegenden, die met het laatste deel van hun opleiding bezig zijn, komen daarvoor in aanmerking. Bovendien is de Zonnebloem ook nog op zoek naar artsen, diëtisten en fysio therapeuten. Verpleegkundige Cristel Hekkert (28) uit Hellendoorn is in 1997 in ieder geval weer van de partijHet wordt voor haar de tiende keer dat ze als vrijwilliger aan een Zonnebloemvakantie deelneemt. "Het is best zwaar en ook heel verant woordelijk werk, maar ik vind het heer lijk om zieke en gehandicapte vakantie gangers te zien stralen. Dat geeft heel veel voldoening.", vertelt ze enthou siast. "De sfeer tijdens een vakantie van de Zonnebloem is geweldig. Iedereen heeft hetzelfde doel: mensen een fan tastische week bezorgen. Dat geeft extra collegialiteit. Bovendien is het ook voor de vrijwilligers een beetje va kantie. Er heerst een echte vakantie sfeer." Wat Cristel Hekkert vooral zo bevalt aan de Zonnebloemvakanties is de tijd en ruimte die er is voor persoonlijk contact met zieken en gehandicapten. "In de verpleegkunde-opleidingen wordt de visie verkondigd dat de pa tiënt altijd centraal dient te staan. Door de beperkingen in de huidige gezond heidszorg, zoals te weinig personeel, een te hoge werkdruk en teveel regel werk, staat dat principe continu onder druk", merkt zij in de praktijk. "Tijdens een Zonnebloemvakantie heb je wei tijd om goed op de persoonlijke wensen en behoeften van de zieke en gehandi capte deelnemers in te gaan. Ik kan mijn collega-verplegenden zo'n vakantie dan ook van harte aanbevelen." De Zonnebloemvakanties worden ge houden in diverse aangepaste hotels en vakantiecentra in Nederland. Daar naast heeft de vereniging een eigen, totaal aangepast, hotelschip 'mps de Zonnebloem', dat reizen over de Rijn naar Duitsland en door Nederland maakt. Natuurlijk neemt de Zonne bloem de verblijfkosten van de vrijwil ligers (huisvesting en voeding) voor haar rekening en worden ook de reis kosten vergoed. Bovendien sluit de or ganisatie voor alle deelnemende vrij willigers een goede verzekering af. Geïnteresseerden kunnen bij de Zonne bloem een informatieboekje met aan meldingsformulier aanvragen: Postbus 2100, 4800 CC Breda. Telefoon 076- 5602060. Gouda- Twee verrassingen heeft de Stichting Go-Jazz op zondag 12 januari in de Agnietenkapel in Gouda. Om te beginnen de Jazz-Workshopgroepen, die óm 13.00 uur beginnen. De tweede verrassing is om 15.30 uur het kwintet van de saxofonist Gijs Hen driks, die in 1995 zijn veertig-jarig jubi leum als muzikant vierde. Kaarten kan men vanaf 15.00 uur in de Agnietenka pel kopen, Nieuwe Markt, Gouda. Liefste, neem dit mee op reis: één hart samen Romeo Sharon, gefeliciteerd met je 1e verjaardag. Liefs mama en janet Buren, kennissen, F1 etc. bedankt, mijn verjaardag was onvergetelijk! Gerard Gielisse ook een gratis kleintje plaatsen? vul de bon in! ki Een chronische ziekte duurt een f lep/en lang en kan diep ingrijpen op het ^gelijks leven. Naast de medische be- j geleiding hebben patiënten vaak be- Hrefte aan en baat bij het contact met J^Btgenoten. Het Groene Hart Zieken huis in Gouda biedt mensen de gele- gtnheid elkaar te ontmoeten en infor- malie te krijgen. ■joriasis is een niet-besmettelijke, chronische huidaandoening, die bij 3 a van de bevolking voor komt. De afdoening is herkenbaar aan rode, schilferende plekken die pijn en jeuk Minnen veroorzaken. De door psoria sis aangetaste huid vernieuwt zich on- 41 gfcveer zeven keer zo snel als een ge- zfcnde huid; de witte schilfers zijn dus njets anders dan dode huidcellen. Bij n aantal patiënten treden ook ge- Irichtsontstekingen op. e huid is ons visitekaartje en speelt n belangrijke rol bij de eerste indruk die we op anderen maken. Het hebben van een huidziekte betekent dan ook meer dan een lichamelijke kwaal: een patiënt raakt snel geïsoleerd en ver bergt zijn ziekte. Zo kan het beoefenen van sport of een bezoek aan de kapper een grote drempel vormen voor men sen met psoriasis. Ook in relaties is het omgaan met een huidaandoening niet zelden een probleem. Psoriasispatiënten en geïnteresseer den zijn welkom op woensdag 15 janua ri tussen 13.30 en 16.00 uur in het pa tiëntenservicebureau op de Jozefloca tie van het Groene Hart Ziekenhuis (in gang Jan van Beaumontstraat) in Gou da. Documentatie over psoriasis is in ruimte mate aanwezig. Voor meer infor matie: Psoriasis Vereniging Den Haag en Randstad Midden, telefoon 070- 3820202 (op dinsdag, woensdag en vrij dag). 110 - "Al kon ik er maar 's met iemand er praten". Dat hoor je toch iedereen Weieens zeggen als iemand het even fiet ziet zitten, of de problemen te oot worden. Want problemen heeft pereen. en kunnen praten over de eenzaam- 'd, de ruzie die je gehad hebt, het B/lies van je partner, of gewoon zo- ■aai omdat je je niet happy voelt. Je ■eet het soms niet. ■aar af en toe is het moeilijk om die Problemen met een bekende te bespre- Bn; dat nou voortvloeit uit een ge el van schaamte of schuld, dat maakt |et uit. 1st dan bestaat er de mogelijkheid om met mensen van de SOS Telefoni- ■ne Hulpdienst Rijnmond over te r®hen, 24 uur per dag. SOS Telefonische Hulpdienst Rijn- ■(md is nu op zoek naar vrijwilligers, ■e 20 n gesprekspartner willen zijn. ^nsen die gemiddeld 4 uur per week n hun vrije tijd willen besteden aan zinvol werk, waar zij zelf ook veel van leren. Naast de beschikbare tijd vol doen zij aan nog een aantal criteria, zoals goed kunnen luisteren, open staan voor het verhaal van mensen en er niet direct een stempeltje op druk ken, zelf wat levenservaring hebben opgedaan, en wel het belangrijkste: een gezonde betrokkenheid op mensen. Het is zeker niet zo dat een vrijwilliger zomaar direct plaatsneemt achter de telefoon. Er volgt eerst een uitgebreide training van ruim vier maanden, waar bij praktijk en theorie worden gecombi neerd. Ook eenmaal meedraaiend in het team van ruim 65 telefoonvrijwilli- gers blijft men begeleid worden door de vijf beroepskrachten die werkzaam zijn binnen de SOS Telefonische Hulp dienst Rijnmond. Meer weten? Bel het secretariaat en vraag het gratis informatiepakket aan. Telefoon 010-4363444. De eerstvolgende training start begin februari. Op zaterdag uit"" '"v Heuvelman India, 22 december 1996 Namaste iedereen, We zitten nu in Allahabad en hebben ondertussen 1125 kilometer afgelegd in 12 fietsdagen. We hebben overnacht in de volgende plaatsen: Bilara, Beawar, Ajmer, Dudu, Jaipur, Mahwah, Bharat- pur, Agra, Etawah, Rama, Fatehpur en Allahabad. Na eerst drie dagen in Delhi te hebben doorgebracht omdat de vlucht naar ons vertrekpunt Jodhpur vol was, zijn we uiteindelijkop 7 decem ber gaan fietsen. Onze eerste ervarin gen in India zijn dus begonnen in Delhi. Dit is een stad met ongeveer 10 miljoen inwoners. Velen daarvan leven op de armoede grens. Zij lopen er redelijk gekleed bij. Maar als je de duizenden mensen neemt die onder de armoede grens leven is het echt schrijnend. Zij wonen in zelfgebouwde hutjes of door middel van lappen gevormde tentjes. Zij lopen in kleding die vol zit met gaten en hebben uiteraard geen cent te mak ken. Overdag loopt de temperatuur op tot een graad of 28 en 's nachts daalt de temperatuur tot ongeveer 7 graden. Wij, de toeristen, hebben het nog koud onder twee dunne dekens in een hotel kamer. Zij liggen dus alleen in hun kle ding in dat "hutje"!!! Als je dan het con trast ziet met rijk is het wel een erg groot verschil. Zij wonen over het alge meen in grote huizen met (gewapende) bewaking voor de deur. Voor de men sen die net boven de armoede grens leven en veelal taxichauffeur of tuktuk- driver zijn, bestaat de eerste levensbe hoefte over het algemeen uit eten en het drinken van alcohol. Voor de men sen die op de armoede grens zitten en meestal riksja-driver zijn is de levens behoefte een hap eten, alcohol en soms opium, hetgeen hier makkelijk te ver krijgen is. De andere mensen die onder de armoede grens zitten zie je dagelijks oud papier en karton verzamelen om zodoende nog iets te verdienen. Van bedelaars hebben we in Delhi nage noeg geen last gehad. Gezien deze kor- sen voorhetgoede<loel»n de netsen voor ,,y s brieven Hart van Houana te impressie kan je natuurlijk begrijpen dat de hygiëne en de medische verzor ging veel te wensen overlaat. Steeds meer raken we doordrongen van het feit dat als je hier gehandicapt bent en je zit in die armoedecyclus, je absoluut geen bestaansrecht hebt. We beseffen ook dat je de armen niet allemaal kan helpen door roepia's te geven. We ge ven dus alleen maar aan gehandicapte mensen. We zien nu ook met eigen ogen dat het werk dat diverse fondsen in deze landen doen van groot belang is. Aangezien hier alles in onze ogen goed koop is, begrijpen we dat het Liliane Fonds hier kan helpen met relatief klei ne bedragen. Gelukkig maar, want an ders zouden er veel minder kinderen geholpen kunnen worden. Maar nu eerst even wat anders. De we gen die we berijden zijn vergelijkbaar met onze B-wegen alleen met dit ver schil dat het verkeer echt chaotisch is. Iedereen toetert de hele tijd door. Op de meeste auto's staat dan ook op de achterzijde: "Hom please". Het meeste verkeer houdt rekening met ons want we zien er tenslotte uit als marsmanne tjes met onze fietshelmen. Maar som mige trekken zich niets van je aan als ze als tegemoetkomend verkeer elkaar in halen. Je moet dan vlug in de berm gaan rijden want anders is het over met je. Ons vertrekpunt lag midden in de woes tijn die bestond uit een droge vlakte met hier en daar iets begroeiing. Over dag is het echt heet en 's nachts koelt het verschrikkelijk af. Hoe verder we landinwaarts komen des te groener wordt het. Het is een leuk gezicht als je geconfronteerd wordt met een kameel of dromedaris die een kar trekt waar van de bestuurder ligt te slapen omdat de weg voor het dier bekent is. Je ziet ook veel ossekarren en ezeltjes die be laden zijn met diverse dingen. In de plaatsjes en dorpjes is het erg leuk om over de bazaar, dat zijn de marktjes, te lopen. Alleen wens je af en toe om niet blank te zijn want iedereen kijkt je na of wil even voor of naast je komen lopen om je goedendag te wensen. Het is ook een grappig gezicht als je de koeien op straat ziet lopen. Ze trekken zich echt nergens iets van aan. Ze lopen net zo makkelijk een winkeltje binnen of lopen door een stationshal of dwars door het verkeer. Een van de redenen dat ze "heilig" zijn moet voortkomen uit het feit dat ze bijna alles eten wat ze tegen komen, of het nu papier of karton is, het zijn grote vuil opruimers. De mensen die we tot nu toe ontmoet hebben zijn erg aardig en behulpzaam. Alleen een les voor de volgende keer is dat we voor de kinderen pennen mee moeten ne men want het eerste wat ze vragen: "Do you have pen?" Het eten is echt heerlijk, zelfs bij de eettentjes langs de kant van de weg. Het is echt gekruid en erg heet eten. Met het vinden van een slaap plaats hebben we tot nu toe nog geen problemen gehad. In bijna ieder plaats je is wel een hotelletje of lodge. Het is misschien niet allemaal even schoon maar we komen er alleen maar om onze ogen dicht te doen. We vallen sinds kort ook niet meer in de categorie cultuur barbaren, want als we in een plaatsje komen en er is nog tijd dan bezoeken we meestal iets van culturele waarde. We hebben dan ook al diverse gebou wen van een jaar of 500 oud gezien. En je hebt India niet gezien als je de Taj Mahal niet hebt gezien, klopt ook. Het is een kolossaal mausoleum in Agra dat gebouwd is van wit marmer. Indruk wekkend om te zien en begrijpelijk dat het een van de wereldwonderen wordt genoemd. Voor iedereen prettige kerstdagen en een goed nieuwjaar. P.S. Mocht je aan het eind van het jaar de balans opmaken en nog geld over hebben, denk dan aan gironummer 5447 t.n.v. Liliane Fonds, Vlijmen. Al vast bedankt. Caroline Henk Heuvelman

Hart van Holland | 1997 | | pagina 13