Gemeente Zevenhuizen d Moerkapelle Gelukkig Nieuwjaar slecht begonnen.... Illegale vuurwerkbol laat woonwijk schudden Dubbel huwelijksfeest Schuur met asbest dakbedekking brandt uit Wet Waardering Onroerende Zaken en de gevolgen Hart van Holland/8 januari 1997 pagina 15 Per 1 januari 1995 is in werking getreden de Wet Waardering Onroerende zaken (Wet WOZ). Wellicht zult u hierover in de media al het een en ander hebben vernomen. Een van de gevolgen van deze wet is dat uiterlijk vóór 22 februari 1997 alle eigenaren en gebruikers van onroerende zaken een beschikking zullen ontvangen waarin mededeling wordt gedaan van de door de gemeente vastgestelde economische waarde van de onroerende zaak. In de gemeenteraadsvergadering van 7 november 1996 hebben burgemeester en wethouders toegezegd dat zij de inwoners van Zevenhuizen-Moerkapelle uitgebreid zullen informeren over de gevolgen van de invoering van de wet WOZ. Tot en met week 8 zult u daarom wekelijks in deze krant een artikel aantreffen. Deze artikelen zullen niet alleen over de wet WOZ gaan maarzij zullen het hele gemeentelijke belastinggebied bestrijken. Deze week de hertaxatie en de gevolgen hiervan voor uw portemonnee. Hoe wordt een onroerende-zaak getaxeerd Het afgelopen jaar heeft er in de gemeente Zevenhuizen-Moerkapelle een algehele hertaxatie plaatsgevonden van alle onroerende zaken.Vastgesteld is de waarde in het economisch verkeer naar prijspeildatum 1 januari 1995, dit wil zeggen: wat is de waarde op 1 januari 1995 Deze waarde moet men zien als de prijs die bij het ter verkoop aanbieden van de woning onder de meest gunstige omstandigheden kan worden verkregen. Het is, gelet op de tijd en kosten, natuurlijk niet mogelijk om ieder object in een gemeente apart te taxeren. Daarom is er eerst een 'referentiestelsel' samengesteld voor zowel woningen als bedrijfspanden. Een referentiestelsel bestaat uiteen verzameling onroerende zaken binnen een gemeente waarin alle soorten objecten vertegenwoordigd zijn. In de gemeente Zevenhuizen-Moerkapelle bestaat het referentiestelsel voor woningen uit bijna 200 woningen. Deze 200 omvatten alle in de gemeente voorkomende soorten woningen zoals rijwoningen, vrijstaande woningen, beneden en bovenwoningen en HAT- eenheden. Dit referentiestelsel is gebaseerd op marktinformatie waaronder de verkoopprijzen op en rond de waardepeildatum. Deze referentiewoningen zijn uitvoerig door de taxateur van binnen en buiten bekeken. Hoe is de waarde van een woning opgebouwd De waarde van de woning is gebaseerd op de volgende vier onderdelen, te weten: 1De waarde van de grond; Voor de grond onder en behorende bij de woning wordt een prijs per m2 vastgesteld. 2. De waarde van het hoofdgebouw; Onder hoofdgebouw wordt verstaan de ruimte die wordt gebruikt als 'leefruimte'. Dit is de woning inclusief (aangebouwde) keuken, bijkeuken, kelder en zolder, maar zonder de schuur, berging en garage. Voor het hoofdgebouw wordt een prijs per m3 gehanteerd. 3. De waarde voor een dakkapel/kantelraam; Indien een woning beschikt over een dakkapel of kantelraam dan wordt hiervoor apart een bedrag opgenomen. 4. De waarde van een bijgebouw; Onder een bijgebouw dient men te verstaan de ruimten die bij de woning horen maar niet gebruikt worden als leefruimten, bijvoorbeeld de garage of een schuur. Voor bijgebouwen wordt ook een apart bedrag opgenomen. Uit de waarde van de referentiewoningen is langs geautomatiseerde weg een taxatie voorde overige woningen vastgesteld. Deze waarde is in het veld gecontroleerd door de taxateur. Hij heeft hierbij goed beoordeeld of deze waarde overeenkwam met de waarde in het economisch verkeer. Indien hij van mening was dat deze waarde niet overeenstemde is deze gecorrigeerd. Deze geautomatiseerde vaststelling heeft plaats kunnen vinden omdat van alle woningen de objectkenmerken bekend zijn en daarmee ook bekend is welke woningen afwijken van de referentiewoningen. Onder objectkenmerken dient men te verstaan zaken als bouwjaar en ligging. Bij de taxatie van iedere woning is verwezen naar een referentiewoning. Hoe is een niet-woning getaxeerd Wlil^ Wordt er bij woningen uitgegaan van verkoopprijzen, bij niet-woningen zoals kantoren, winkels en industriële objecten wordt voor een belangrijk deel uitgegaan van huurprijzen die er voor de betreffende objecten betaald worden. De methode om hier de economische waarde te bepalen noemt men de huurwaardekapitalisatiemethode. In het kort komt het erop neer dat er een totale economische huurwaarde wordt berekend door het aantal vierkante meters van het object te vermenigvuldigen met een prijs per m2. Deze m2-prijs is afgeleid van de betaalde huurprijzen. De totale economische huurwaarde wordt vervolgens vermenigvuldigd met een kapitalisatiefactor en de economische waarde is vastgesteld. Er zijn natuurlijk ook objecten die niet verhuurd worden en die ook niet snel verkocht zullen worden, u kunt hierbij bijvoorbeeld denken aan scholen en ziekenhuizen. Hier wordt de economische waarde bepaald met behulp van de gecorrigeerde vervangingswaarde. Bepaald wordt dan wat het zou kosten om een dergelijk object opnieuw te bouwen. Hogere waarde verlaging tarief De nieuw vastgestelde waarde per 1 januari 1995 zal voor het eerst in 1997 gebruikt worden voor de berekening van de aanslag onroerende-zaakbelasting. In 1996 bedroeg het tarief per 5.000,- economische waarde (naar de toestand op 1 januari 1990) 6,87 voor het eigenaar en 5,50 voor de gebruiker, tesamen 12,37. Na de hertaxatie is gebleken dat de waarde van alle onroerende zaken in Zevenhuizen Moerkapelle gemiddeld met 32% is gestegen. Voor de woningen bedroeg het gemiddelde percentage 40%. Deze stijging houdt echter niet in dat u dit jaar meer OZB gaat betalen Bij de vaststelling van de begroting 1997 heeft de gemeenteraad namelijk besloten om de tarieven als gevolg van de waardestijging te verlagen. Daarbij ging men uit van een iets hogere opbrengst dan in 1996. Door in de begroting voor 1997 doorgevoerde bezuinigingen tot een bedrag van circa f 300.000,00 kon het tarief nog eens extra worden verlaagd. Door wetswijziging per 1 januari 1997 is aan gemeenten tevens de mogelijkheid geboden om voor woningen een hoger of lager tarief te hanteren dan voor bedrijven.Omdat de gemeenteraad in 1994 heeft besloten om een deel van de bedrijven vrij te stellen van de OZB- heffing door het opnemen van een vrijstelling voor tuinbouwkassen waar substraatteelt plaatsvindt, heeft men destijds bewust OZB- inkomsten gemist. Nu na de hertaxatie is gebleken dat de waarden van niet-woningen gemiddeld minder zijn gestegen ten opzichte van de waarde van 1 januari 1990 dan de waarden van woningen heeft de raad van de gemeente Zevenhuizen in zijn vergadering van 10 december 1996 besloten de gemiste inkomsten terug te halen door de tarieven voor niet woningen 20% hoger vast te stellen dan de tarieven voor woningen. Dit besluit heeft als gevolg dat de tarieven voor woningen buiten de eerder genoemde verlagingen wegens de herwaardering en extra bezuinigingen nog een keer verlaagd zijn. Voor 1997 bedraagt het tarief, rekening houdend met al deze omstandigheden: voor woningen: 4,71 voor de eigenaar en 3,77 voor de gebruiker, tesamen 8,48 per 5.000,00 waarde naar de toestand per 1 januari 1995; voor niet-woningen: 5,62 voor de eigenaar en 4,50 voor de gebruiker, tesamen 10,12 per 5.000,00 waarde naar de toestand per 1 januari 1995. De gevolgen van de hertaxatie voor uw aanslag OZB ten voorbeeld ter verduidelijking van de gevolgen van de herwaardering voor uw belastingaanslag. 5 bent eigenaar van een woning met een economische waarde, naar prijspeiidatum 1 januari 1990, van 180.000, !n 1996 bedroeg uw aanslag OZB 180.000,—/5.000,—x 12,37 445,— pis gevolg van de hertaxatie is de waarde van uw woning, naar prijspeildatum 1 januari 1995, gestegen naar 250.000, V424 WOrC^ ^eze n'euwe waarde voor het eerst toegepast en in dat jaar zal uw aanslag OZB bedragen 250.000,/5.000,x 8,48 Let wel: in dit voorbeeld is uitgegaan van het gemiddelde stijgingspercentage van woningen van 40%. Indien de waarde van uw woning metrneer dan 40% is gestegen betaalt u in 1997 meer belasting. Blijft de waardestijging ruim onder de 40% dan bent u voordeliger uit. Zevenhuizen - Dat het nieuwe jaar niet voor iedereen goed begint ondervond een gezin uit Zevenhuizen afgelopen Nieuwjaarsdag, 's Ochtends na het opstaan bleek de waterlei ding te zijn bevroren en 's middags kon na een rit van een paar honderd meter de auto total- loss worden achtergelaten. Het gezin reed vanaf de Burg. Boerstraat de Schielandsingel op. Door de laagstaande zon had de bestuurder niet gezien dat aan de rech terkant een vrachtwagen met aanhanger stond geparkeerd. Het gevolg was dat de per sonenauto met de gehele voorkant onder de aanhanger schoot. De inzittenden kwamen met de schrik vrij, maar de auto kwam er slechter af. Een grote olieplas en koelwater achterlatend moest de auto door het ber gingsbedrijf total-loss worden afgevoerd. De brandweer zorgde dat het wegdek schoon werd gemaakt om verdere glij- en slippartijen te voorkomen. Zevenhuizen - Het had zo mooi moeten zijn. Een illegaal gekochte vuurwerkbol moest na het ontsteken een eind omhoog vliegen en daar met een enorme knal en veel vuurwerk- vertoon ontploffen. Maar het ging niet hele maal goed. De bol draaide en ging er horizon taal vandoor in plaats van verticaal. De onfor tuinlijke ontsteker kon nog net op tijd wegren nen maar de stukken vlogen hem letterlijk om de oren. Zijn vriendin kon nog net op tijd naar binnen rennen, maar door de drukgolf die met de explosie gepaard ging werd ze met deur en al de gang in geblazen. Ook de deurbel die in de gang hing kwam naar beneden. Wonder boven wonder ontstond er geen lichamelijk letsel. Op Nieuwjaarsdag bleek dat zelfs de voegen tussen de tegels in het toilet de druk golf niet hadden kunnen verdragen. Hoe hebben ze elkaar weten te vinden! Dick Bakker en Janny Bakker-van Hoven, hun kinderen Carla en Ab, Irene en Edwin met kleinkind Tamara, vierden 31 december 1996 een dubbel 50-jarig huwelijksfeest van beide ouders en grootouders. Vijftig jaar geleden op oudejaarsdag gaven Wim Bakker (69) en Maria Bakker-van den Berg (71) in Zevenhuizen elkaar het ja-woord. Op diezelfde dag eenzelfde voltrekking in Gou da tussen Bram van Hoven (71) en Alida van Hoven-Sijl (69). Wim en Maria Bakker hebben twee zonen, vier kleinkinderen en een achterkleinkind. Bram en Alida hebben twee dochters, een zoon, vijf kleinkinderen en een achterkleinkind. Het gebeurt niet vaak dat beide ouders en grootouders op eenzelfde dag en ook nog eens in hetzelfde jaar getrouwd zijn. Puur toeval weten beide stellen te melden, wel grappig, maar toch wel lastig bij een te vieren jubileum. Dick en Janny met hun aanhang hoeven dan heus geen keuze te maken, er wordt dan een andere datum geprikt voor de festiviteiten. ■HUj Moerkapelle- Op zaterdag 4 januari omstreeks 9.15 uur brak brand uit in een schuur van een tuindersbedrijf aan de Julianaweg te Moerka pelle. De brand brak uit toen de 43-jarige tuin der bezig was met een gasbrander verwar mingsleiding te ontdooien. Hij stond ergens op waarbij hij zijn evenwicht verloor en hij een ongecontroleerde beweging maakte waar door in de buurt hangend plastic vlam vatte. Het vuur greep dermate snel om zich heen dat een brandblusser niets meer uitrichtte. Acht paarden konden tijdig in veiligheid wor den gebracht. Een zestal antieke auto's die eveneens in de schuur waren gestald zijn verloren gegaan. Deze waren geen eigendom van de tuinder. Ondanks het feit dat de schuur was gedekt met asbestplaten heeft dit geen gevaar opgeleverd voor de omgeving omdat de schuur in een poldergebied stond en de wind gunstig was. Wel is het Noordeinde, waar de rook overheen trok, tijdens de bluswerkzaamheden afgeslo ten geweest voor het verkeer. De Milieudienst Midden Holland stelt een on derzoek in. De brandweer die met drie bluseenheden ter plaatse was, had het vuur na ongeveer een half uur onder controle maar is nog wel enkele uren bezig geweest met nablussen. De schuur, met een oppervlakte van ongeveer 400 m2, brandde totaal uit.

Hart van Holland | 1997 | | pagina 15