ips bij griep en verkoudheid D! m 'rouwenbijbelkring Moerkapelle in kwartfinale Stroopwafelactie Wintervoedering van vogels ieuws uit de regio jpf i TiMi'.i S£ \bni>HoH -ibv f'iisH Hart van Holland/22 januari 1997 st flfii een rillerig gevoel, keelpijn, hoest en koorts? Uitzieken Virus Schaken POLITIEBERICHTEN Zevenhuizen li 00 ,m aa,giLVOnd tussen 20 00 en Waddinxveen Boskoop Hazerswoude-Dorp Oi ci.tggq pagina 21 Plotseling een rillerig gevoel? Spierpijn, hoesten, hoge koorts? Grote kans dat u een griepje heeft opgelopen. Van griep kun je je flink ziek voelen. Sommige mensen verwarren griep ten onrechte met een verkoudheid. Over het algemeen beperkt verkoudheid zich tot neus en keel. Er kan wat verhoging optreden, maar nooit hoge koorts. Voor advies over de behandeling van griep en verkoudheid kunt u terecht lin uw apotheek. e klachten bij griep (influenza) komen inderdaad gedeeltelijk overeen met de klachten bij [verkoudheid. Bekende verschijnse len bij verkoudheid zijn een verstopte neus of een loopneus, keelpijn, lichte verhoging, hoofdpijn of hoesten. Bij kleine kinderen komen soms compli caties voor, zoals middenoor- en bij holteontsteking. Hierbij kan overi gens ook koorts optreden. Verkoud heid is niet gevaarlijk; er is nog nooit liemand aan overleden. Bij griep gaan de klachten echter een [stapje verder: hoofdpijn, spierpijn en een gevoel van algehele malaise. In ■tegenstelling tot verkoudheid gaat "griep dikwijls gepaard met (hoge) koorts (39 tot 40 graden). Voor de meeste mensen is griep niet gevaarlijk. Maar voor een aantal groe pen vormt griep wel een risico. Dat jzijn mensen met een hart- of nier- vaal, CARA of diabetes. Andere risi cogroepen zijn mensen met een ver daagde weerstand en ouderen. Bij deze groepen kunnen als gevolg van griep ernstige complicaties optreden. [In die gevallen is een griepprik sterk aan te raden, om griep te voorkomen. Men kan in november bij de huisarts |terecht voor zo'n inenting. Heeft u de prik het afgelopen jaar niet gehaald naar behoort u wel tot een risico groep, schrijf het dan nu vast in uw agenda. De prik moet elk jaar worden herhaald. Tegen verkoudheid bestaat eigenlijk geen geneesmiddel. Ook voor griep geldt: als je het eenmaal hebt, dan is er niets meer aan te doen. In beide geval len is het beste middel: uitzieken. Ver- Koudheid gaat meestal binnen een week vanzelf over. Griepver- schijnselen verdwijnen vaak binnen drie tot vijf dagen; wel voelt men zich een dag of tien daarna nog wat slapjes. Maar hoewel griep en verkoud heid niet zijn te bestrijden, zijn er wel enkele middeltjes die helpen de klachten te vermin deren. Tegen de hoest kunt u een hoestdrankje nemen. Bij een verstopte neus helpen een stoombadjeof neusdruppels of een neusspray. Om keelpijn te verzachten is het belangrijk veel te zuigen. Speciale zuigtabletten zijn daarvoor niet nodig. Een dropje of een snoepje voldoet net zo goed. In uw apotheek kan men u vertellen welk middel voor u het meest geschikt is. Tegen spierpijn of hoofdpijn bij griep kan een pijnstiller worden geslikt, zo als paracetamol. Hierdoor zakt ook de koorts. Bedenk daarbij wel dat koorts een natuurlijke reactie is op de virussen die het lichaam zijn binnen gedrongen. Koorts zelf bevordert waarschiijnlijkeerder het herstel. Het is dus verstandig om niet gelijk met koortsverlagende middelen te begin nen. Ook hier geldt: vraag om advies in uw apotheek. Verkoudheid en griep worden veroor zaakt door virussen. Virusinfecties ontstaan niet door kou, maar door besmetting. De virussen zitten in het speeksel van iemand die besmet is - zonder dat diegene zelf al ziek is. Er zitten namelijk enkele dagen tussen het tijdstip van besmetting en het moment dat men echt ziek wordt. De virusdragende speekseldeeltjes kunnen in de lucht komen door hoes- ten of niezen. Het virus kan zich ook verspreiden door zogenaamd con tactoverdracht: via handen geven of de telefoonhoorn. Het lastige is dat zowel het griepvirus als het verkoud- heidsvirus vele verschijningsvormen kent. Daardoor kunnen wij geen weer stand opbouwen tegen deze ziektes. Immers, net wanneer we immuun zijn geworden voor het ene virus, ligt het andere weer op de loer. De griepprik wordt jaarlijks aangepast aan de ver anderingen in het griepvirus. Mocht de griep of de verkoudheid na een week niet over zijn of niet verbe terd, neem dan contact op met de huisarts. Het is ook verstandig om de arts te raadplegen in geval van hoge of aanhoudende koorts of wanneer u de situatie niet vertrouwt. Bij kleine kin deren en mensen uit de risicogroepen is extra oplettendheid geboden. Bij hoesten, keelpijn, een verstopte neus of hoofdpijn kan uw apotheek u helpen. Gebruikt u geneesmiddelen op recept, dan kunt u in uw apotheek voor de zekerheid even navragen wel ke 'zelfzorgmiddelen' u daar het best bij kunt gebruiken. pergschenhoek- Op dinsdag 28 janua- Jri is er een koffie-ochtend in de Neder lands Hervormde kerk aan de Kerk straat 1 in Bergschenhoek. Dominee Markus, hervormd predikant in pergschenhoek komt preken over Matth. 5:13-16 met als titel "Benoemd van Hogerhand". Vanaf 9.00 uur staat de koffie klaar. Het programma is van 9.30 tot 11.00 uur. Er is kinderoppas. Voor inlichtingen: Mevrouw C. Wolff, telefoon 079-5933133. Mieke, bedankt voor 'bij de thee' - hvh (0)pa Verhoef is op 25 januari jarig. H.G. Ans Koos Janny Jordi Henk Carla Danny Michelle Beja, Mario en Daniël, van harte gefeliciteerd met jullie zoon en broertje Robbert Christiaan judo: Danny beeft in c a/d ij niet gefaald, maar de 1e perijs behaald opa en oma Verboef Moerkapelle- Het bekerviertal van schaakvereniging Moerkapelle heeft zich geplaatst voor de kwartfinale van de strijd om de RSB-beker. Het sterke Overschie 2 werd in eigen huis met 2,5-1,5 verslagen. Dick Bac en Rene Ordelman zorgden 'Voor winstpar tijen. Ben van Geffen speelde remise en Gerard van Ommeren verloor. Onderlinge competitie jeugd, derde ronde Groep 1: Uitslagen: Kevin Bakker - Péter van Vuurde 0-1; Pieter van der Werff - Hugo van Elteren 0-1; Michiel Rensen - Jan van Helden 0-1; Sander Hertog - Stefan Rensen 1-0. Stand aan kop: 1 Peter van Vuurde, 2. Aart-Jan van Vliet, 3. Hugo van Elteren. Groep 2: Uitslagen: Saskia Droog - Wouter van Eeden Petersman 1-0; Glenn Krijgsman - Dick de Wild 0-1; Jasper Kamp - Patrick Stam 1-0; Rob van Helden - Ron Droog 0-1; Martijn van der Heijden - Norma van Rhijn 0,5- 0,5. Stand aan kop: 1. Saskia Droog, 2. Dick de Wild, 3. Michael van Eijk. Bij de senioren werd de 16e ronde gespeeld. Marcel de Haan behaalde een briljan te overwinning ten koste van de ver moeide Maarten Vroegindeweij. Wou ter Vroegindeweij volgde zijn broer in de rampspoed. In een dame tegen to ren-eindspel verloor hij van Jesse van Elteren door tijdsoverschrijding. Overige uitslagen: Arie Hoogduijn - Walter Wortman 1-0; Gerrit van Meet- eren - Henk van Putten 0-1Marian van Elteren - Henk Doornhein 0-1. Stand aan kop: 1Dick Bac, 2. Ben van Geffen, 3. Gerard van Ommeren, 4. Wim Vroegindeweij, 5. Ronald Manders. In Oostvoorne organiseerde S.V. Het Houten Paard het eerste jeugdtoer- nooi dat meetelt voor het Grand Prix seizoen. In de C-categorie (tot 14 jaar) won Jesse van Elteren de derde prijs met vijf punten uit zeven partijen. In de A-categorie (oudste jeugd bege leiders) pakte Ben van Geffen de der de plaats (5 uit 7). Mark van Putten werd hier geklasseerd met drie pun ten uit zeven. Broertje Ruud van Put ten (Messemaker 1847) speelde in de D-categorie (tot 12 jaar) en haalde een score van 6 uit 10 (zevende). Benthuizen- De kinderen van de jeugdclubs van de Hervormde Kerk komen zaterdag 25 januari weer langs met de overbekende kwaliteit stroop wafels. Vanaf ongeveer 10.00 uur kan men hen verwachten. De actie wordt gehouden ten bate van het jeugd werk. Mocht men om wat voor reden ook, de stroopwafels aan de deur ge mist hebben, dan kan men ze ook tot 15.00 uur kopen bij de familie Bakker, De Populier 17, telefoon 079-3313556. Maar hier geldt wel: zolang de voor raad strekt. Vogelbescherming Nederland heeft ook Natuur- en Vogelwacht "Rotta" verzocht mee te willen werken aan het bij voederen van de vogels, die het nu zeer moeilijk hebben. Rotta wil dat zeker doen en de eerste acties zijn inmiddels uitgevoerd. Rotta doet dit in overleg met het Recreatieschap Rottemeren en de Wildbeheereen heid in het gebied. Rotta voert in de winter geen aparte voederacties uit, behalve wanneer Vogelbescherming daartoe oproept. Reden is dat er in het algemeen te vroeg en te veel wordt gevoerd. Parti culieren kunnen altijd in hun tuin, op het balkon, enzovoort wel brood, uni- verseelzaad en vetbollen aanbieden. Als er na de winter nog pindaslingers hangen, haal die dan weg voordat de oudervogels die aan hun jongen kun nen voeren. De jongen hebben dan insecten nodig. Van pinda's en derge lijke gaan ze onherroepelijk dood. Inlichtingen bij: R van der Vorm, tele foon 079-5931262 of R. Lathouwers, telefoon 0104213432. Voor gewonde of zwakke dieren kan men de Dierenambulance Rijnmond bellen: 06-52739767. Jan 't is waar, je bent nu 50 jaar! Silvia, Mark Judy Frank. Gefeliciteerd! Verloren: horloge zilver/goud/wit plaatje W.S. bij ijsbaan moerkapelle 079-5932487 verloren: 30-12-96 goud. armb. tegen beloning retour: 079-5932483 t.k. modern kantoormeubilair div. buro's 0172-216122 gevonden: kinderportemonnee voor kerst nabij Schielandsingel te bevr: 0180-633420 Lieve Kanjer de K is ook van kurk waar ik o drijf. Maar ik wil ook met je verzuipen in een t.k. moderne zwarte eelhoek r. tafel 5 stoelen 150,- 0182-613585 zwart kieffer veelz. zadel mt 17,5 "Munchen" geheel compl. ƒ800,- 0182-615359 Als elke telt radarcontrole Aan de Burgemeester flinkhamerweg heeft dinsdagmiddag H januari tussen 13.00 en 17.00 uur P® radarcontrole plaatsgehad. Er waren 3120 passanten, waarvan 61 overtreders. De hoogst gemeten snel- Peid is 72 kilometer per uur. Pnelheidscontrole: Aan de Burgemees ter Minkhamerweg is woensdag 15 januari tussen 8.20 en 10.30 uur weer en snelheidscontrole geweest. Er imaor®n *960 passanten, waarvan 28 Öe hoogst gemeten snel- r d is 74 kilometer per uur. f'^jeteveel: Aan de Dorpsstraat is ponoerdagochtend 16 januari om Can„r jen 48-jarige automobilist E'nn i 0lJ. Bi) controle had hij 0,7 r UU alcohoi in zijn bloed Er is trans_ Pctie aangeboden. '^'r}S: Aan de Noordelijke Dwars- tippn maandagochtend 20 janua- B7 bv- -[0 8 Plaatsgevonden. Een (te r'feZevenhuizense automobilis- Ivana l u tuss.en de spoorwegover- Iwam j viaduct een auto in en piiet een"^ het viaduct in botsing lv-hh- 49-jarige automobiliste uit o |1,.1,ntXvee1n' 'Ook de ingehaalde au- lerdamm oor een 33-jarige Rot- feanriiHi?erVraakte betrokken bij de Een aft. ^ee auto s moesten wor- fijk letseT° Er WaS geen Persoon" feiin°m>ia°!aTO'e: ^an de Bredeweg feerdnr. i u stuurders gecontro- Itredingen Er Ware" geen over" Kop/staart aanrijding. Aan de Beijerin- cklaan heeft woensdagochtend 15 ja nuari een kop/staart aanrijding plaatsgevonden. Een 25-jarige Alp- hense automobilist zag te laat dat het voor hem rijdende verkeer nagenoeg stil stond. Hij botste er achterop en drukte vervolgens 3 auto's op elkaar. Er ontstond alleen materiële schade. Aan de Noordringdijk drukte vrij dagmiddag 17 januari een 31-jarige bestuurder van een bestelauto uit De venter de voor hem tot stilstand geko men auto's tegen elkaar. De drie au to's moesten worden weggetakeld. Inbraken/Pogingen tot inbraak in au to's: Aan de Prunusstraat is in de nacht van maandag 13 op dinsdag 14 januari de ruit van een auto uit het rubber gesneden. Een paar schaatsen is meegenomen met zeven T-shirts. Aan de J.W. Frisoweg is in de nacht van maandag 13opdinsdag 14januari een poging gedaan om via het por- tierslot in een auto te komen. In de Coenecoop is dinsdagavond 14 januari omstreeks 18.15 uur een ruit ingeslagen van een auto en een poging gedaan het slot te forceren. Een tele foon is meegenomen. Donderdagavond 16 januari is het zelfde met een andere auto gebeurd, tevens in de Coenecoop. Ook hier is een telefoon uit de auto meegeno men. In de nacht van donderdag 16 op vrijdag 17 januari is de ruit ingeslagen van een auto aan de Kievitdreef. De radio en een zonnebril zijn meegeno men. Aan de Willem de Rijkelaan is vrij dagavond 17 januari het portierraam van een auto ingeslagen. Er is niets vermist. In de nacht van vrijdag 17 op zater dag 18 januari zijn aan de Zuidelijke Rondweg vanonder 2 Nissans type 200 SX en 100 NX 8 lichtmetalen vel gen gedemonteerd. Aan de Passage is zondagavond 19 januari een ruit ingeslagen van een auto. De telefoon is meegenomen. Aan de Jan Dorrekenskade Oost is zondagavond 19 januari tevens de ruit ingeslagen van een auto. Hier is niets meegenomen. Aan de Staringlaan is maandagmid dag om 16.25 uur de ruit ingeslagen van een auto. Een autotelefoon is meegenomen. Drie daders werden gezien door getuigen. Er werd door deze getuigen wel een poging onder nomen de daders te achterhalen maar dat mislukte. Aan de Coenecoop is maandag avond om 20.15 uur tevens de ruit van een auto ingeslagen. Ook hier werd de autotelefoon meegenomen. Doorrijder na schaderijding: Vrijdag 17 januari tussen 11.45 en 12.45 uur is er een personenauto aan de Amalia van Solmsstraat aan de linker zijkant be schadigd. Vermoedelijk reed de da der in een zwarte vrachtauto met aan hangwagen met tekst in gele letters GERT(achternaam) ANTIEK. De politie is op zoek naar getuigen. Rijden onder invloed: Aan de Juliana van Stolberglaan, vrijdagnacht om 0.15 uur, bleek bij een routinecontro le een 43-jarige Waddinxvener 1,10/ 00 in zijn bloed te hebben. Hij kreeg een rijverbod van 5 uur opgelegd. Aanhouding twee verdachten: In het Warnaarplantsoen werden om streeks 15.15 uur zaterdagmiddag 18 januari een 19- en 20-jarige Gouwen aar aangehouden op verdenking van twee auto-inbraken in de Burgemees ter Trooststraat en de Molenring. In beide gevallen werd een ruit ingesla gen en de telefoon weggenomen als mede in één geval ook een portemon nee. Inbrekers horecagelegenheid op heter daad betrapt. Aan de Eikenlaan is vrij dagnacht om 2.20 uur de ruit ingesla gen van de toegangsdeur van een ho recagelegenheid. De door een getuige gewaarschuwde eigenaar trof in het pand een hem bekende 24-jarige Wad dinxvener. Er stond een tas klaar met rookartikelen. De verdachte werd door de politie aangehouden. Later werd bekend dat de Wad dinxvener naast de inbraak nog 13 auto-inbraken en één poging tot in braak in een woning, allen te Wad dinxveen, bekend. Hij is maandagoch tend 20 januari voorgeleid aan de Of ficier van Justitie. Uitslaande brand: Zaterdagavond 18 januari omstreeks 19.00 uur is de brandweer met twee bluseenheden uitgerukt voor een brand aan de Al- berdingk Thijmlaan. Het betrof een uitslaande brand in de opslagruimte van de Schuttersvereniging van Wad dinxveen. De gehele ruimte brandde uit. Vermoedelijk is hier sprake van brandstichting. Brandstichting in fietstas: Aan de Sniepweg werd zaterdagavond 18 ja nuari een fietstas met daarin een sjaal in brand gestoken van een 13-jarige jongen. Aanrijding met letsel: Aan de Mendel- wegreed woensdagochtend 15 janua ri een 19-jarige Boskoopse fietser ter hoogte van de Ritzema Bosstraat te gen een stilstaande bedrijfsauto die bezig was de openbare straatverlich ting te repareren. De fietser is met een hoofdwond per ambulance naar het Bieulandziekenhuis gebracht. Eenzijdig ongeval: Aan Den Ham is raakte zondag 19 januari om 16.30 uur een 30-jarige Haagse automobilist naast de weg waarbij een lantaarn paal omver werd gereden. De auto kwam via het ijs op een erf tot stil stand. Inbraak clubgebouw: Tussen 14 en 16 januari is ingebroken in een clubge bouw aan het Zwarte Pad. Er zijn geen braaksporen gevonden. Geld is gesto len. Poging inbraak bedrijf. In de nacht van vrijdag 17 op zaterdag 18 januari is een poging gedaan om met vermoede lijk een schroevendraaier de deur van een bedrijf aan de Zijde op te wrikken. Tevens is in dezelfde nacht een po ging gedaan om het raam open te wrikken van een bedrijf aan de Burge meester Colijnstraat. Diefstal auto: Aan de Goudse Rijweg is zondagavond 19 januari een Volkswa gen Passat gestolen met het kenteken JH-DP-31. Achterruit ingeslagen: Aan de Burge meester Colijnstraat is in de nacht van zondag 19 op maandag 20 januari een achterruit ingeslagen. Het is niet duidelijk of het hier gaat om vernie ling of poging tot inbraak. Hennepkwekerijtje: Aan de Lage Wei de werd een onderzoek ingesteld in de woning van een 31-jarige Boskoper nadat er een tip was binnengekomen. In de slaapkamer van de woning werd een minikwekerijtje aangetroffen met 60 hennepplanten. Planten en instal latie zijn in beslag genomen. Diefstal bromfiets: Zondag 19 januari tussen 18.30 en 20.45 uur is uit de voortuin van een woning aan de Ru benslaan een afgesloten bromfiets ontvreemd. Het betreft een blauwe Puch Maxi, met witte sterwielen.

Hart van Holland | 1997 | | pagina 21