Memisa-werelddokters in nr tor Familieberichten dokters die blijvend uw steun verdienen. Leidraad helpt ondernemer in dagelijkse praktijk 1 t van Mand fsH deHaij vanderWende Medische hulp die blijvend helpt. Giro 5657. Hart van Holland/29 januari 1997 pagina 3 Exclusief en in het bijzonder voor de regio Zevenhuizen-Moerkapelle Pieter van Dieren mmmF - l i Nieuwe uitgave Robert J. Blom Faillisementen Robert j. Blom Praktijkgericht Textielverven bij KW Inloop in de boog 29.000 exemplaren ADVOCATEN (Afspraak op locatie mogelijk) Marten Meesweg 121 - 3068 AV Rotterdam - Tel. 010-2204400 I Bedroefd, maar dankbaar dat hem een langer lijden bespaard is gebleven I geven wij u kennis van het overlijden van mijn vader, schoonvader, I onze opa, broer, zwager en oom weduwnaar van Anthonia Francina Schoonhoven in de leeftijd van 76 jaar. Cees en Anja Dennis, Rebecca en verdere familie 27 januari 1997 Corresponden tie- adres C. van Dieren Patrijs 8 - 2761 SW Zevenhuizen Gelegenheid tot afscheid nemen en condoleren in het rouwcentrum "De Zevenster", Schoolstraat 18 te Zevenhuizen, donderdag 30 januari a.s. van' 18.30 tot 19.00 uur. De begrafenis zal plaatsvinden vrijdag 31 januari om ongeveer 13.45 uur op de Algemene Begraafplaats, Zuidplasweg 3 te Zevenhuizen. Vertrek vanaf "De Zevenster" om 13.30 uur. Sa# ;w mm Elianne Snoeren aan het werk in het Bukumbi-ziekenhuis in Tanzania is echt bijzonder dat een Tanzaniaan nu medisch directeur van het ziekenhuis in Bukumbi is". Elianne Snoeren (35) is enthousiast dat 30 jaar betrokkenheid van Memisa daartoe heeft geleid en dat de eindverantwoor delijkheid in dit Noord-Tanzaniaanse ziekenhuis rust bij een Afrikaan. De Nijmeegse arts werkte aan het begin van de jaren negentig sa men met haar man Rob Dijkstra yier iaar in en rondom het Bukumbi- spitaal. Het ziekenhuis, dat ligt in een klein dorpje te zuiden van het .'etoriameer, heeft met zijn 200 bed den de zorg voor 250.000 mensen. "In ederland is dat een middelgroot zie- enhuis waar de nodige specialisten erken. Wij deden het werk met drie rtsen, geholpen door zes medisch sistenten. Kijk, superspecialistisch erk en technisch hoogstaande ope- iies konden we niet doen, maar al on r orma'e' werk pakten we gewoon het Sro°t probleem daarbij was in w!.e"en van diagnoses, waarvoor I er'and vaak allerlei hulpmidde- 'i tot je beschikking staan. Zo was er bijvoorbeeld in Bukumbi in het begin geen echo-apparaat aanwezig wat soms heel lastig was. Uiteindelijk kre gen we wel de beschikking over zo'n apparaat. Technisch gezien geen best ding, maar het had wel een positief effect op ons werk". De twee artsen waren ook betrokken bij de opleiding van verpleegkundi gen en de begeleiding van medisch assistenten. "Zij mogen niet opere ren, maar zijn wel geschoold om bij voorbeeld infectieziektes te behande len. De verpleegkundigen volgen een drie-jarige opleiding, waarna de meis jes nog de mogelijkheid hebben om gedurende een vierde jaar de aanteke ning verloskunde te halen. Veel aan dacht tijdens de opleiding ging dus naar de dagelijkse praktijk". j i: i- Van Robert J. Blom verscheen onlangs een handige gids ten behoeve van de ondernemer in het Midden- en Kleinbedrijf. Blom is bekend van vele onderzoeksrapporten als "Failliet! Het Onderzoek en de "Leidraad" voorde startende ondernemer". In deze nieuwe uitgave richt de schrijver zich op de ondernemer in het midden- en kleinbe drijf waartoe ruim 98 procent van alle kleine bedrijven behoort. Van de ca. 650.000 bedrijven in Nederland behoren ruim 550.000 bedrijven tot het kleinbedrijf, dat wil zeggen, bij elk van deze bedrijven werken minder dan vijf personeelsleden. 'Bij nog eens 90.000 bedrijven werken niet meer dan 200 perso neelsleden, zodat die bedrijven tot de zgn. "Middenbedrijven" behoren. Gesteld mag dus worden dat de Nederlandse economie volledig draait op het midden-en kleinbedrijf. En dat maakt dat het midden- en kleinbedrijf een belangrijke "machtspositie" inneemt. Toch heeft de individuele MKB-ondernemer het niet gemakkelijk. Recent onderzoek geeft aan dat 120.00 midden- en kleinbedrijven doorlopend in ernstige (financiële) problemen verkeren; 550.000 banen hangen voortdurend aan een GRAVDON zijden draad. Daarboven worden jaarlijks 6.000 bedrijven failliet ver klaard en moeten ca. 25.000 jongere MKB-bedrijven hun deuren weer sluiten. De situatie zal nog eens ver slechteren vanwege de sterk ver soepelde vestigingswet. Op een en kele uitzondering na gaan het om midden- en kleinbedrijven (MKB) waarvan een groot deel als "zwak" mag worden beschouwd. Hoewel nog wel eens anders wordt vermoed heeft het kleinere bedrijf het moeilijker dan het grote bedrijf. MKB-ondernemers dienen bereid te zijn de meest uiteenlopende werk zaamheden te verrichten. Heel veel verschillende taken komen voor re kening van slechts enkele personen, vaak zelfs de ondernemer/eigenaar van het bedrijf zelf. Van onderne mers in het midden- en kleinbedrijf wordt verwacht dat ze eigenlijk "al les" weten en "alles" kunnen. Na tuurlijk is dat niet mogelijk, ook al moeten er zeer regelmatig problemen worden opgelost, vragen worden be antwoord. Dit nieuwe boek van Robert J. Blom de Leidraad Midden- en Kleinbedrijf is bedoeld als handig zakboek voor de ondernemer. Het boek is vooral prak tijkgericht en bevat geen moeilijk vak jargon. Op elk moment kan de ondernemer antwoorden vinden op vragen die het (dagelijks) ondernemerschap betref fen, zo ook oplossingen voor tal van ondernemersproblemen. De leidraad geeft talloze tips die de ondernemer op ideeën brengen en zijn/haar posi tie kunnen verbeteren, in elk van de 150 korte hoofdstukken wordt een aspect van het ondernemerschap be handeld. In het tweede deel van het boek wordt gesproken met succes volle ondernemers en ook in deze hoofdstukken vindt de ondernemer waardevolle aanwijzigingen. Ten slotte bevat het boek honderden nuttige adressen. Het voorwoord is geschreven door mr E Kruidering, directeur van het Instituut voor het Midden- en Klein bedrijf. Hij beveelt deze leidraad MKB aan: "Deze leidraad is een waar devolle hulpmiddel voor onderne mer bij de bedrijfsvoering. Het is handig om dit als naslagwerk binnen handbereik te hebben om er op de momenten dat dit nodig is van te maken". De Leidraad Midden- en Kleinbedrijf kost 35.-en is verkrijgbaar bij boek handel en uitgever Graydon Neder land B.V., Den Haag. Telefoon: 070- 3810503 (ISBN 90 7534 810 X, 310 blz.). Naast het werk in het ziekenhuis werd de nodige tijd besteed aan voorlich tingsactiviteiten in de dorpen. "Een belangrijk deel ging over hygiëne, het gebruik van water en het bestrijden van diarree. Al die activiteiten deden we in het Swahili, de eerste taal van het land. Het is een enorm voordeel dat je direct met de bevolking kunt spreken en niet afhankelijk bent van tolken. Ook het contact met traditio nele genezers was daardoor makke lijk. Om hen vertrouwd te maken met het 'westerse' ziekenhuis organiseer den we ónder meer rondleidingen. Het kijken in de microscoop op het laboratorium was een van de hoogte punten van zo'n bezoek. Tegelijker tijd legden we uit wat wij konden doen aan ziekten als tbc en malaria. En we leerden weer van hen. Het is niet zo dat we concurrenten waren, maar het was wel van groot belang dat bepaal de ziektes snel werden behandeld". Elianne Snoeren en Rob Dijkstra trok ken tijdens hun studie in 1987 voor het eerst naar Tanzania. "We hebben toen vier maanden co-schappen gelo pen in een ziekenhuis en wisten on middellijk dat we zelf ook voor en langere periode uitgezonden wilden worden". Voordat een Memisa-arts wordt uitgezonden, moet eerst een gedegen tropenopleiding worden ge volgd en wordt in Nederlandse zie kenhuizen de nodige ervaring opge daan op het gebied van chirurgie en verloskunde. Uiteindelijk werden in oktober 1990 de koffers gepakt. Gedu rende de periode in Tanzania werd hun zoon Max geboren. Aan het eind van 1994 liep het contract van Elianne en Rob af. Even werd nog overwogen het contract met een jaar te verlen gen, want inmiddels had de tweeling Julia en Suzan zich aangekondigd. "Voor een kind is het, ideaal om daar op te groeien. Een prachtige natuur een goede opvang en wij waren altijd in de buurt omdat we op groeien. Een prachtige natuur, een goede opvang en wij waren altijd in de buurt omdat we op hetzelfde terrein woonden en werkten. Bovendien is een kind in Afrika overal welkom. Ze hor§n er al tijd bij". Nog dagelijks denkt Elianne terug aan Tanzania. "Er is een enorme rust in het leven. In het begin had ik er wel moeite mee om eerst uitgebreid te vragen hoe het met iemand gaat, voordat je ter zake komt. Het is een hele ceremonie. Ook midden in de nacht bij een spoedgeval wordt er eerst gevraagd of de dokter goed is wakker geworden. Maar na verloop van tijd hecht je aan dit ritueel. Wat me altijd zal bijblijven is de interesse die de mensen in Afrika in elkaar heb ben. En er wordt gelachen. Ik kan me niet heugen dat ik in een periode in mijn leven zoveel gelachen heb als in Bukumbi". De ervaring die is opgedaan in Afrika komt Elianne nu goed te pas in haar werk. "Ik werk drie dagen per week als arts in een opvangcentrum voor asiel zoekers en kom bijna dagelijks in con tact met de cultuur uit de tropen. Daardoor begrijp je de mensen snel ler en accepteer je bepaalde zaken makkelijker". Of Elianne Snoeren en Rob Dijkstra ooit weer voor langere tijd naar Afrika afreizen zal de toekomst moeten uit wijzen. "Rob volgt de opleiding voor huisarts al en als hij klaar is hoop ik te beginnen. Voorlopig zijn we dus aan Nederland gebonden, maar mis schien als de kinderen groot zijn dat we de stap nog een keer wagen. Je ziet het trouwens vaker dat artsen die vroeger door Memisa zijn uitgezon den op latere leeftijd naar Afrika te rugkeren". U kunt het werk van de Memisa-we relddokters steunen. Werk dat een lange adem vergt. Voor 25 gulden per maand bent u vaste donateur. Voor inlichtingen kunt u contact opnemen met het Memisa-kantoor in Rotter dam: 010-41 44 888. Uiteraard zijn gif ten ook welkom op giro 5657 tnv. Me misa te Rotterdam. Boskoop - Op dinsdag 11 februari komt voor de Katholieke Vrouwen vereniging in Boskoop mevrouw Elly van Eijk een demonstratie geven van textielverven en hobbyfun. Ook kun nen de dames zelf aan de slag. Geïnte resseerden kunnen zich opgeven bij Barry Looman, telefoon 0172-213095. Aanvang 20.00 uur. Waddinxveen- In buurtcentrum de Boog is er wekelijks op de woensdag avond van 21.00 tot ongeveer 23.00 uur een gezellige inloop. Iedereen, ongeacht leeftijd, is welkom op de C. Huygenslaan 2 in Waddinxveen voor een drankje of een praatje. Nieuwe pantalon op maat gemaakt ook reparaties 0182-614326 17 Broekluiers (Duck Kinderwagen grijs y) mt.smal 75,= 50,= 0180-631309 Wit rotan kinderwagen mintgroen kap incl.toebeh. izgs 250,= 0180-633642 Onafhankelijk informatieblad. Verschijnt in Waddinxveen, Boskoop, Benthuizen, Hazerswoude-Dorp. Zevenhuizen-Moerkapelle, Oud-Verlaat en Kruisweg, eenmaal per week op woensdag in een oplage van Redactie/Advertentie-adres: Drukkerij Elgersma Noordelijke Dwarsweg la 2761 GA Zevenhuizen Postbus 85 2760 AB Zevenhuizen Tel. 0180-632289* Fax. 0180-633503 Advertenties Mario Mezas Redactie Algemeen Silvia Markus Sluitingstermijn advertenties: Maandagmiddag 16.00 uur. Kant-en-klaar materiaal (indien gereserveerd) tot dinsdagmiddag 13.00 uur. De uitgever stelt zich NIET verantwoor delijk voor eventuele onjuistheden in telefonisch opgegeven advertenties!! De redactie van Hart van Holland stelt zich niet aansprakelijk voor de inhoud van de advertenties en ingezonden mededelingen in deze krant. Bovendien behoudt zij zich het recht voor, zonder opgave van reden, advertenties voor publicatie in het Hart van Holland te weigeren. Voor klachten over de bezorging van Hart van Holland in Zevenhuizen en Moerkapelle: Drukkerij Elgersma, telefoon 0180-632289. Overige klachten: Netwerk VSP telefoon 070-3209898

Hart van Holland | 1997 | | pagina 3