SKR Moerkapelle: "Een toilet voor iedereen" Stevie Janse eerste bij NK Vluchtelingen overleven-» np KINDEREN WILLEN SPELEN IN EIGEN BUURT Een eigen bedrijf beginnen? God te boek Dick Bac Rapidkampioen Expositie Galerie Laerken 1 Jantje Beton laat kinderen lachen Zoetermeer '77 open seizoen met kennismakingstocht GIRO 550 VLUCHTELINGENj Beton Toscaanse bonen soep, met de pure smaak van tomaten Nationale collecteweek 7-12 april 1997 Hart van Holland/12 maart 1997 pagina 21 Tel.: 055 3663339 Postbus 10343 7301 GH Apeldoorn em o* 10 tot en met 15 maart 1997 - Jantje Beton Collecte Tip Culinair maart-recept Schaken Met de actie "Een toilet voor iedereen" hoopt de Stichting Kinderhulp Roemenië uit Moerkapelle voldoende centjes bijeen te krijgen om dit dringend noodzakelijke project te realiseren. Wij denken er niet bij na als we naar het toilet moeten, dan gaan we gewoon. Thuis, bij kennissen, onderweg noem maar op. In het bergdorpje Rosia ligt dat even anders. Meer dan 100 gezinnen in de vallei van Rosia hebben niet eens een toilet. j§| Gelukkig hebben de overige gezinnen wel een sanitaire voor ziening. Niet via een riool - want dat is niet aanwezig in Roja- maar via een septictank. Natuurlijk is dit een taak voor de gemeentelijke overheden en ook hun verantwoording. Maar ja, in een land dat kampt met een enorme economische achterstand en grote financiële tekorten is weinig te halen en bovendien krijgen de wegen, het telefoonnet enz. voorrang. Ongetwijfeld zal er in de toekomst ook in het afgelegen dorpje Rosia een goede Sanitaire voorziening komen. Deze 100 gezin nen - de armste in het dorpje Rosia - zijn dus aangewezen op moedertje natuur. Eigenlijk leven ze nog in het stenen tijdperk en doen hun behoefte net als de dieren. Aan de rand van de vallei - maar ook wel achter hun huisjes, wordt domweg een gat gemaakt en weer afgedekt. Woon je toevallig vlak aan de rand van de vallei, dan heb je geluk en hoefje niet ver te lopen. Maar er zijn gezinnen die meer dan 300 meter moeten lopen... ook 's-nachts en ook met -15 graden! De S.K.R. heeft zich voorgenomen om hier, binnen haar structurele hulpprogramma, verbetering in aan te brengen. De basisschool heeft weliswaar een toiletvoorziening, maar eigenlijk is dat een te mooie benaming. Een verzakt optrekje met 4 ruimten dat eerder lijkt op een afgedankt schuurtje met een paar gaten in de grond, en geen aparte ruimte voor de meisjes. Ook hier wil cie SKR verandering in brengen. Met ons kantoor in Sibiu is een plan opgesteld en een begroting gemaakt. Uitgangspunt bij dit project is de zelfwerkzaamheid van de bevolking. De S.K.R. zorgt voor de financiering van de materialen en de arbeid wordt waar mogelijk door de bevolking verricht. Het toilet moest zodanig worden ge maakt dat het in de toekomst vrij een voudig kan worden verplaatst, want een riool is er niet, dus een gat onder het toilet wordt de opvangput. Na goedkeuring van het plan werden het benodigde hout en materialen be steld en kon worden gestart met de bouw. De wanden en het zitgedeelte zijn van hout en het dak wordt bedekt met golfplaten. Dakpannen zijn welis waar iets goedkoper in Roemenië en bovendien bij scliade makkelijker te vervangen, maar er zijn altijd mensen die wel een dakpannetje kunnen ge bruiken... en dat gaat een stuk moeilij ker met goed verankerde golfplaten. Onze medewerkers beschikken over een goede overdekte werkruimte Foto S.K.R. vlakbij de vallei, om het basiswerk uit te voeren. Inmiddels zijn de eerste 25 toiletten geplaatst, met de afspraak dat de buren ook tijdelijk gebruik mogen maken van deze toiletten. De volgende fase start medio maart. Uit eindelijk zal elk gezin in de vallei om streeks juni over een toilet beschik ken. In de tweede helft van '97 wil de SKR een start maken met de nieuw bouw van de toiletten voor de basis school. U kunt zich bijna niet voorstellen hoe blij mensen kunnen zijn met een toi let. Gewóón even uit je huisje naar je eigen W.C. Niet meer hele stukken hoeven lopen door de kou, maar je eigen bezit. Door deze toiletten in gebruik te ne men, wordt er gelijk iets gedaan aan de hygiëne. Toegegeven dat een 'open toilet' misschien in onze ogen on-hygiënisch aandoet (wij hadden ze overigens vroeger ook!) is er toch een situatie geschapen die beter is. Je eigen afsluitbare ruimte die ook beter tegen ongedierte beschermd is. Het totale project (ca. 100 toiletten en de toilettengroep bij de school) gaat bijna 25.000.00 kosten. Gelukkig kan de SKR een groot deel financieren uit de opbrengst van de bezems die ge maakt zijn door de families die nu een toilet krijgen. Hierdoor snijdt het mes aan twee kanten: Ze hebben voor het maken van de 400Ö bezems een rede lijk bedrag ontvangen en de op brengst komt weer ten goede aan die zelfde families! U kunt dit toiletten- project steunen door het overmaken van een gift. Groot of klein, alle beet jes helpen! Uw bijdrage kunt u over maken naar de Rabobank rek.nr. 3750.74.600 of naar de Postbank rek.nr. 88113 in beide gevallen t.n.v. SKR-Moerkapelle. Wilt u s.v.p. vermelden:"Actie-toilet". Mede na mens de 100 gezinnen in Rosia en de basisschool, alvast hartelijk bedankt. Stichting Kinderhulp Roemenië Boskoop - Afgelopen zaterdag waren de Open Nederlandse Kampioen schappen taekwondo voor midden Nederland. Enkele leerlingen van Marchant Sport namen deel aan dit toernooi. De debutant Stevie Janse vocht als een ervaren kampioen. Na eerst vier partijen in de voorronden te winnen, trok hij ook de finale naar zich toe. Een verdiende eerste plaats voor deze 12-jarige sporter. Ook bij Bob Roggeveen ging het goed. Na de eerste drie wedstrijden op zijn naam gezet te hebben, verloor Bob van de uiteindelijk kampioen. Toch goed voor een derde plaats. Benthuizen - Tot 20 mei in er een expositie in Galerie Laerken, Bent 2 in Benthuizen van schilderijen, bronzen (tuin)beelden, keramiek, glas en sie raden. Galerie Laerken is geopend op woens dag van 14.00-17.00 uur; zater-, zon en feestdagen van "11.00-17.00 uur en op afspraak: 0172-589837. Anja en Ron hartelijk gef. met jullie 12,5 jarig huwelijk. Mama, Herman, Puk. Manus, Tineke, Jordi en Tess Aan de schaatsclub van tien plus. Bedankt voor een geslaagd ijsseizoen. George Fiat Uno 45 type S6 apk tot '98 bj '86 zeer netjes ƒ1.700,- 0180-633502 gevraagd: katoenen iuiers (gebruikt) en/of babykleding voor weeshuis 0182-614862 Yamaha orgel electr. 2 klav. thytmebox voetpnd. bank muziek t.e.a.b. 0182-618195 Ford Fiësta 1100 L groen bouwjr 11 -'81 apk gekeurd tot 12-'97 vr. pr. ƒ1250,- 0182-619542 beige bruine bedbank z.g.a.n. 250,- 0182-617242 CULINAIR Binnenkort gaat de Jantje Beton collecte weer van start. Geeft u ook? Uw buurt wordt er beter van! Postbus 85233.3508 AE Utrecht. Giro 1247 Onder het motto: "Jantje Beton laat kinderen lachen" organiseert het fonds van Jantje Beton van 10 tot en met 15 maart voor de 30e keer de Jantje Betön Collecte. Meer dan 50.000 collectanten gaan deze week op pad om te collecteren voor Jantje Beton en voor hun eigen jeugdclub. De Jantje Beton Collecte is een collec te met een unieke formule: 50% van de opbrengst is bestemd voor de deelne mende clubs en 50% voor het fonds van Jantje Beton. Het fonds van Jantje Beton heeft namelijk toestemming om de helft van de collecte-opbrengst over te maken als "doeluitkering" aan de deelnemende organisaties. De an dere helft wordt besteed aan allerlei andere zinvolle jeugdwerkprojecten in het land. De Jantje Beton Collecte staat open voor alle clubs en organisaties uit het vrijwilligersjeugdwerk, die zich inzet ten voor een goede opvang en vrije tijdsbesteding van kinderen met een leeftijd tot ongeveer 16 jaar. Voor meer informatie kunt u contact opne men met het fonds van Jantje Beton in Utrecht, telefoon 030-2447000. Geef om het kind van nu. Geef aan Jantje Beton! Waddinxveen - Steeds weer blijkt dat een goede voorbereiding voor het zelfstandig ondernemerschap een dringende noodzaak is. De Kamer van Koophandel organiseert daarom in samenwerking met het Instituut Mid den- en Kleinbedrijf viermaal per jaar een informatieavond voor mensen die met het idee rondlopen om voor zichzelf te beginnen. Ditmaal gebeurt dat in Waddinxveen in het zalencen trum Het Nieuwe Trefpunt aan de Sta tionsstraat 16. De avond vindt plaats op dinsdag 1 april en begint om 19.00 uur. De avond wordt geopend door de wethouder van de gemeente Wad dinxveen, de heer J.A. Hielema. Op het programma staat onder andere een interview met ondernemers die één a anderhalf jaar geleden een eigen bedrijf zijn gestart. Er wordt aandacht geschonken aan het ondernemings plan, ondernemingsvormen, vesti gingswetten etcetera. Ook is er uitge breid gelegenheid tot het stellen van vragen aan een forum van deskundi gen. Eveneens kan informatie worden ver kregen bij stands van diverse voor lichtende instanties, waaronder de NOvAA (Nederlandse Orde van Ac countants-Administratieconsulen ten), IMK (Instituut Midden- en Klein bedrijf) De ABN Amro, de Generale Bank, de ING Bank, de Rabobank, de VSB Bank en de Belastingdienst. Een gratis toegangsbewijs is verkrijg baar bij de Kamer van Koophandel in Gouda, Burg. van Reenensingel 101. telefoon 0182-569167. Toscaanse bonensoep is een ideale maaltijdsoep met allerlei soorten groenten. Echt Italiaans van smaak wordt de soep door een heerlijk mengsel van tomaat, basilicum en knoflook. Ingrediënten (voor 4 personen): 6 el olie 1 ui, fijngehakt 1 dunne prei, in ringen 2 wortels, in blokjes 2 aardappels, in blokjes 2 bleekselderijstengels, in plakjes 21 vleesbouillon (van tablet) 50 gram doperwten (diepvries) 400 gram witte bonen (uit blik), uitge lekt 30 gram basilicumblaadjes 1 blik gepelde tomaten (400 gram) 1 teentje knoflook, gepeld zout, peper Stap 1: In pan met dikke bodem 4 el olie verhitten. Ui, prei, wortel, aard appel en bleekselderij hierin circa 5 minuten zachtjes bakken. Bouillon erbij schenken en soep zonder deksel op zacht vuur circa 45 minuten laten koken. Halverwege kooktijd doperwt jes toevoegen. Na 45 minuten witte bonen toevoegen. Stap 2: Met staafmixer of in keuken machine basilicum, tomaat, 2 el olie, knoflook, zout en peper pureren. Mengsel door soep roeren en circa 5 minuten mee laten koken. Bereiding: circa 1 uur. Kcal p.p.: circa 315 Dit heerlijke recept wordt u aangeboden door het tijd schrift Tip Culinair. Zevenhuizen - Met het thema: "God te boek" sluiten de Samen-op-weg-ker- ken aan bij het thema van de boeken week: "Mijn God". De boekenweek wordt gehouden van 12 tot en met 22 maart. De vier kerkgenootschappen in Ze venhuizen besteden eveneens aan dacht aan "God te boek". Op deze wijze willen de gezamenlijke kerken laten zien dat naast alle uitingen van religieus gevoel in de literatuur er een christelijke traditie op dit terrein is Vandaar: "God te boek". Voor dit doei hebben de kerken dë krant: "Waar vind ik 'mijn' God?" verspreid. Deze krant is beschikbaar bij de biblio theek en de boekhandel. In de biblio theek is een vitrinekast ingericht, waar de kerken eigen materiaal rond dit thema laten zien. Zoetermeer - Toervereniging Zoeter meer '77 opent het toerfietsseizoen met een kennismakingstocht op za terdag 15 maart. De tocht gaat zoveel mogelijk over binnenwegen richting Delft. Met name de 30 kilometer is geschikt voor mensen die kennis wil len maken met toerfietsen. De start is om 10.00 uur bij het clubge bouw aan de Buytenparklaan 2b (wijk 17). De kosten bedragen f4,- per per soon. Voor meer informatie: 079-331 11 32 (na 18.00 uur). Moerkapelle- In de vierde en laatste ronde van de strijd om de titel Rapid- schaakkampioen van Moerkapelle is de leidende positie van Dick Bac niet meer in gevaar gekomen. Toen hij zijn eerste twee partijen gewonnen had was de derde tegen Ben van Geffen niet meer echt van belang. Deze partij eindigde in remise door eeuwig schaak. Eindstand: 1. Dick Bac 56 punten; 2. Ben van Geffen 50; 3. Gerard van Om meren 47; 4. Jacques de Lange 42; 5 en 6 Marcel de Haan en Ronald Mander- sloot 41. De jeugd speelde de tiende ronde van de onderlinge competitie. Groep 1 uit slagen: Jan van Helden - Hugo van Elteren 0-1; Peter van Vuurde - Aart Jan van Vliet 0-1; Michiel Rensen - Sander Hertog 0-1; Stefan Rensen - Pieter van der Werff 0-1Kevin Bakker - Paul van der Meer 1-0. Stand aan kop: 1Hugo van Elteren: 2. Aart Jan van Vliet; 3. Sander Hertog. Groep 2 uitslagen: Dick de Wild - Ron Droog 0-1; Saskia Droog - Martijn van der Heijden 1-0; Patrick Stam - Jasper Kamp 0-1; Rob van Helden - Glenn Krijgsman 0-1; Norman van Rhijn - Annemie van der Torren 1-0; Stefan Mandersloot - Marius van der Torren 0-1. Stand aan kop: 1. Ron Droog; 2. Saskia Droog; 3. Michael van Eijk. In de twaalfde editie van het jeugd- toernooi van de schaakvereniging Promotie in Zoetermeer leverde Ron Droog een prachtige prestatie. In de categorie E (9-jarigen) legde hij ver rassend beslag op de eerste plaats. Ron won acht van zijn negen partijen. De andere Moerkapellenaren moes ten met iets minder genoegen neen al was de derde prijs voor Jesse van Elteren in de categorie B (13 en 14 jaar) zeker de moeite waard. Jesse scoorde zeven uit negen. Ook in B werd Bart van Putten vierde met 5,5 uit 9. In categorie A (15 tot 19 jaar) eindigde Mark van Putten als zesde met 4,5 uit 9. In C (11 en 12 jaar) werd Aart Jan van Vliet verdienstelijk vierde. Hij won zes van zijn negen partijen. In dezelf de categorie wisten Saskia Droog en Ruud van Putten elk 4 uit 9 bijeen te sprokkelen, terwijl Kevin Bakker met zijn 3,5 uit 9 niet geheel tevreden kon zijn.

Hart van Holland | 1997 | | pagina 21