Brief uitMaleisië 818 818 Kostuums lÈw'fl In uni of gedessineerd. 12 kleuren Btfyf* 100% zuiver scheerwol. Nu 399,- per stuk mm Waddinxveense boulers winnen NJBB toernooi Zesde Oranjetoernooi pagina 18 Hart van Holland/?-^ april 1PQ7 C3iro Maleisië, 20 april 1997 Hier dan een brief uit een ander ver land. We zitten ondertussen in Mersing, Ma leisië en we hebben hier 443 kilometer gefietst. De afstand die we in Indonesië hebben gefietst is 2489 kilometer, waar door het totaal van India en Indonesië op 5543 kilometer komt. Ons eerste be zoek in Java aan gehandicapte kinderen hebben we gebracht aan "Bhakti Asih". Het is een tehuis voor zwaar geestelijk, dubbel gehandicapte kinderen in de leeftijdsklasse van 10 maanden tot 12 jaar. Er zijn hier 21 kinderen en er wer ken 12 verpleegsters. Momenteel is er een Duits meisje, Regina, dat hier als vrijwilligster voor een half jaar werkt. Het baby'tje van 10 maanden is blind geboren en er is een heel kleine kans dat ze op latere leeftijd eraan geopereerd kan worden. De andere kinderen zijn dusdanig geestelijk gehandicapt dat al les voor hen geregeld moet worden. De zusters werken daarom in ploegen dienst want de kinderen worden de ge hele dag bezig gehouden, of zij houden de zusters wel bezig. Ze moeten ge voerd, gewassen, verschoont, gemas seerd, bezig en in de gaten gehouden worden. De dubbele handicap bestaat meestal uit het feit dat ze ook spastisch zijn, zodat ze dus zelf niets kunnen. Het tehuis is 12 jaar geleden opgericht door broeder Servatius die ons het verhaal in perfect Nederlands vertelde. Hij is, ge zien zijn hoge leeftijd, 76 jaar, nog steeds een druk baasje. Het tehuis is pas nog aangepast aan de hedendaagse eisen en dat kon gelukkig gedaan worden door een Duitse Jezuïeten broeder, broeder Paul. Hij heeft een school waar mensen worden opgeleid tot meubelmaker en zodoende konden zij allerlei meubels, bedden en andere dingen maken voor dit tehuis. Van een andere Duitse vrouw, die antropoloog is, hoorden we dat de ouders van deze kinderen vaak onder de meest erbarmelijke omstandigheden le ven en wonen, zodat deze mensen niet kunnen opdraaien voor de onkosten die de verzorging van hun kinderen met zich meebrengt. Er is hier een kind van zes dat tot voor kort door zijn alleen staande moeder dagelijks mee genomen werd naar haar werk op de rijstvelden. Ze droeg het kind dan in een doek om haar middel. Broeder Servatius vertelde ons dat de moeder geen enkel familielid meer had en dat ze het kind wel mee en Caroline Heuvel- Op zaterdag 30 november vermeen«u» van g man uit Waddinxveen naar Het uliane Fonds. Zij maanden. Zij ketsen voor g via brieven op de hoogte. maanden./.ij houden de lezers vanHart van moest nemen naar haar werk. We hoor den ook van hem dat veel ouders de kinderen vaak opsluiten in een kamertje vanwege de schaamte voor anderen. Broeder Servatius stelde ons ook voor om tijdens onze volgende stop in Rem bang een bezoek te brengen aan "Suster- ari Theresia". Dit is een zusterhuis en zij zijn verbonden aan een kraamkliniek, een polikliniek en een weeshuis. Hij zou contact met de zusters opnemen om te regelen dat we daar dan konden over nachten. Uiteraard leek het ons wel leuk om te zien hoe men daar te werk ging zodat we het aanbod van hem aanna men. toen we de daar op volgende dag daar aankwamen werd we heel hartelijk ontvangen door de zusters. Helaas wa ren er op dit moment geen vrouwen c.q. baby's in de kraamkliniek dus viel er daar weinig voor ons te zien. We kregen te horen dat het weeshuis uit 2 gedeel tes bestond. Een gedeelte voor jongens (36) in Rembang en een gedeelte voor meisjes (110) in een ander plaatsje, La- sem. Een van de zusters regelde dat we de andere dag een bezoek konden bren gen aan het jongens gedeelte, 's Avonds hebben we aan een van de zusters, die ook goed Nederlands sprak, verteld wat ons doel van de reis is en zij had nog nooit van het Liliane Fonds gehoord, toen we haar onze uitleg daar over gege ven hadden, vroeg ze ons of er ook dove kinderen aan een gehoorapparaat ge holpen konden worden. Gezien het feit dat wij niet voor het Liliane Fonds wer ken en geen valse voorlichting aan haar wilde geven hebben we haar toegezegd dat we zouden proberen te regelen dat ze informatie toegestuurd krijgt (is via een aparte brief al aan het Liliane Fonds gevraagd.) Aan de kraamkliniek en de politiek is ook een huisarts verbonden die afgezien van zijn eigen praktijk af en toe een bezoek brengt aan de klinieken. Deze werd de andere morgen aan ons voorgesteld en toonde ook grote belang stelling voor het werk van het Liliane Fonds. Ook hij stelde de vraag aan ons of het mogelijk was een beroep te doen op het Liliane Fonds voor twee dove wees kinderen en een lichamelijk gehandi capt weeskind. Nu zijn ze nog steeds afhankelijk van de giften van anderen om alles draaiende te houden. Iedere zuster heeft nu een gedeelte van alle werkzaamheden toegewezen gekregen en moet dan zelf voor de financiële mid delen zien te zorgen. Aangezien er door omstandigheden minder geld door de overheid wordt gegeven aan bepaalde geloofsinstellingen vallen zij veelal naast de boot en zijn ze afhankelijk van giften door derden, 's Middags hebben we de weeskinderen bezocht en werden we ook voorgesteld aan twee jongens die aan een oor doof zijn. Volgens de zuster had een arts vastgesteld dat ze met een gehoorapparaat geholpen kon den worden. De andere dag hebben we onze route vervolgt in de richting van Surabaya om daar een bezoek te bren gen aan een andere mediator van het Liliane Fonds. Nadat we een paar dagen later aankwamen in Surabaya werden we ontvangen door meneer (79 jaar!) en mevrouw (74 jaar!) Harjono. Meneer harjono is een gepensioneerde gynae coloog en zijn vrouw houdt zich al jaren lang bezig met doofstomme kinderen. Eerst verzorgde zij de opvang voor weeskinderen, maar daarna werd ze door de overheid gevraagd om zorg te dragen voor een school voor doofstom me kinderen. Deze school was reeds een bestaande school doch liep niet zoals het behoorde. Er zaten maar 30 leerlingen op die school en alle andere doven hadden geen enkele mogelijk heid tot leren. Nu heeft de school, Karya Mulia, 350 leerlingen uit bijna alle leeftij den. De school zelf is door middel van allemaal sponsors, zoals de Engelse ambassade, Novib en vele andere spon sors gefinancierd. De gehoorapparaten worden door het Liliane Fonds en een Australische organisatie gesponsord. Het is een "leuk" gezicht. Om te zien hoe men hier met allerlei "lapmiddeltjes" de kinderen de gebaren taal probeert te leren. Tijdens een rondleiding langs de klassen kon ik het niet laten om even terug te lopen naar een van de klasjes en de leerlingen middels amateur gebaren ze ver te krijgen dat naast elkaar gingen staan om even een foto te maken. Heer lijk, al die lachende bekkies. Na de rond leiding kregen we een voorstelling van de kinderen te zien die ze ondanks hun handicap toch voortreffelijk konden uit beelden. Helaas hebben we geen ruimte genoeg om de rest van de dingen te omschrijven, die de op leeftijd zijnde familie Harjono nog meer doen. We heb ben beiden ook nog een bezoek ge bracht aan het graf van Clean haar opa die op het Ereveld in Surabaya begraven ligt. Hierna hebben we het laatste stuk van Java met de trein afgelegd omdat we in tijdnood waren geraakt en omdat de verkeersdrukte steeds erger was gewor den. Om even later herinneringen van onze huwelijksreis van 5 jaar geleden op te halen hebben we twee dagen doorge bracht in Lovena, op Bali. Daarna zijn we via een klimpartij van 32 kilometer naar Kuta gegaan om daar nog even een be zoek te brengen aan een oom van Clean die daar woont. Stort voor het Liliane Fonds op giro: 5447. Waddinxveen - Zaterdag 5 april is op het terrein van de Jeu de Boulesvere- niging Waddinxveen een NJBB dou- blette-toernooi gehouden. Van de 24 equipes die aan de wedstrijd deelna men kwamen 11 teams elders uit Zuid- Holland. Het toernooi werd onder zeer slechte weersomstandigheden gespeeld. Na twee voorrondes wer den de teams verdeeld over twee pou les. Winnaar van poule A werden Toos Wubben en Stephan Tabben. Ook de tweede plaats was voor een Waddinxveens team Roy Hulskamp en Hans Cammeraat. De derde plaats was voor het team Poletto van Maas stad uit Rotterdam. In poule B was de eerste plaats voor het team Kroon/ Nap uit Woerden. De tweede plaats was voor het Waddinxveense team van Dijken/van de Made. De derde plaats ging naar van de Toom/Hoes uit Vlaardingen. In de voorjaarscompetitie hebben Toos Wubben, Stephan Tabben en Joop Dries de eerste plaats weer over genomen. Op de tweede plaats staan Peter Kortekaas, Arnold Janssen en Ton Hulskamp. De derde plaats is voor Hans Cammeraat, Marco van Wageningen en Roy Hulskamp. Waddinxveen - Basketbalvereniging Waddinxveen Flyers organiseert op 30 april voor de zesde keer een Oran jetoernooi. Met dit toernooi heeft Flyers een vas te plaats veroverd in de festiviteiten op Koninginnedag. Voorgaande jaren werd dit toernooi druk bezocht. Het toernooi is een j-eugdtoernooi dankzij de deelname van de Rayonse- lectieteams jongens kadetten -in de poule junioren- is er sprake van een sterk bezet toernooi en kunnen de toeschouwers basketbal zien van een hoog gehalte. Flyers neemt onder andere deel met de twee kampioensteams en wel jon gens junioren en jongens kadetten. Verdere deelname van clubs uit Hou ten, Gouda, Nieuwegein, Spijkenisse en Oud-Beijerland. Het toernooi begint om ongeveer 10.15 uur. De spits wordt afgebeten door de jon gens kadetten. Hierna komen om 12.05 uur de meis jes en jongens aspiranten aan de beurt. Het toernooi wordt afgesloten met de junioren. Zij spelen van 16.15 tot 19.15 uur. Weet lï wat Duc-henne spierdystrofie is? Dat is dat je spieren steeds slapper worden en als je groot wordt doen Se liet helemaal niet meer. Alleen je hoofd blijft goed- V/isf U dat je hart ook een spier is? Dan begrijpt IJ waarom je met de siekfe van Duchennc niet oud wordt- Eén op de 3S00 jongens heeft het- yun ouders hebben sich internationaal verenigd om Se een betere kans van leven fe geven- Voor ondersoek is geld nodig, veel geld nodig. Parent "Project Kerksfraaf £83, IO17 Git Amsferdani NEE, PAK ER TWEE. 2 stuks:

Hart van Holland | 1997 | | pagina 18