papier Moerkapelle Bloemlegging bij monument "Spiegeling naar de toekomst" Marathon Rotterdam Brandweer Moerkapelle in Nieuw Beijerland Molens van Schieland open op Molendag Geslaagd voor EHBO Manipuleren bodemonderzoek Plattelandsvrouwen naar Miss Saigon Hart van Holland/7 mei 1997 Beginjaren Iedere eerste zaterdag Vrijwilligers Bezichtiging van de molen fueling, politie Door Gerard Verheiien Moerkapelle - Het is inmiddels al weer jaren geleden dat de familie Huisman het initiatief nam om in Moerkapelle oud papier in te zamelen en dat te bestemmen voor zendingsdoelen. Sa men met een groot aantal vrijwilligers organiseren zij het zó dat per maand vele tonnen papier in de gereed staan de containers kunnen worden afge voerd. Het initiatief van de familie Huis man ontstond zo'n 10 jaar gele den. Oud papier inzamelen. Dat betekende indirect geld vergaren voor (vier) goede doelen. Zowel voor zendingsdoelen binnen Nederland als daarbuiten. Geld voor de zending van de Gereformeerde Kerken, de evange lisatie der Gereformeerde Gemeente, de gereformeerde zendingsbond van de Hervormde Gemeente en de in wendige zendingsbond van de Her vormde Gemeente. In de beginjaren werd het papier door de familie Huisman en enkele vrijwilli gers zelf opgehaald. Eerst met een auto, later met een trekker. Vandaag de dag wordt het papier door de inwo ners van Moerkapelle zelf gebracht. En wel naar een parkeerterreintje te genover,het zorgcentrum Beth San. Daar staan één keer per maand drie enorme containers, waarin de men sen hun papier kwijt kunnen. Piet de Vrij is zo vriendelijk geweest de fami lie Huisman een heftruck ter beschik king te stellen, waarmee de giganti sche hoeveelheid aangeboden papier in de containers gedumpt kan wor den. Zo werd in 1996 ruim 150.000 kilo verwerkt. Het oud papier kan op iedere eerste zaterdag van de maand worden inge leverd. Afgelopen zaterdag was weer zo'n dag. Met vrachten vol kwamen de inwoners van Moerkapelle naar de bekende plek. Geholpen door vrijwil ligers werd het papier door de familie Huisman snel verwerkt, zodat de file auto's beperkt kon blijven tot een klei ne straatlengte. Zolang de gezondheid het toelaat zal de familie Huisman dit indirecte zen dingswerk blijven doen. Zij kan daar bij de steun van vrijwilligers niet mis sen. Veel werk is het niet. Het aantal vrijwilligers is zodanig dat iedere vrij williger slechts één keer per jaar één zaterdag van 8.00 tot 12.00 uur ge vraagd wordt zijn of haar medewer king te verlenen. Desondanks kan de familie nog wel enige vrijwilligers gebruiken om in geval van nood in te kunnen vallen. Wie hiertoe bereid is, kan bellen naar 079-5931629 of 5932402. Zevenhuizen - Hij heeft al vijf mara thons gelopen, maar nog altijd kan hij het niet laten. Als het kanonschot op de Coolsingel klinkt en die enge Wag neriaanse muziek begin te spelen krijgt hij in ieder geval kippenvel een ook nog zin om mee te lopen. We hebben het over Frans Schiereck (53), die dit jaar vergeten was om te trai nen, want dat schijn je wel te moeten doen voor de marathon. Hij had wel trouw twee keer in de week conditie training gedaan in de vorm van inter- valtraining, maar de rest was erbij in geschoten. Een week voor de mara thon probeerde hij een halve mara thon in Moordrecht. Daar werd hij 16e (van de 17) en dus dacht hij "Zo kan ik er ook wel 30 lopen en dan de rest uitwandelen. Per slot van rekening is de limiet in Rotterdam 5 uur". Heel de dag heeft hij lopen rekenen (wat hij beter kan dat hardlopen) om precies binnen de 5 uur de finishen. Na 30 km stond de klok op 3 uur, dus tot zover klopte de rekensom uitste kend, nu nog 12 km wandelen in mars tempo. Op de Kralingse Zoom had hij zijn auto op een bouwterrein van Brain-Park gezet, daar zaten droge kleren in. Wie 30 km heeft gelopen is zo nat als een otter, en als je daarna gaat wandelen heb je op de Coolsingel een longontstekening. Alles klopte. Op de Maasboulevard moest hij nog 40 man laten passeren. En elke keer maar op de klok kijken, een seconde te laat is funest, een minuut te vroeg? Dan ben je niet de laatste. Op het stuk van het museum Pr. Hendrik naar het stadhuis moest hij nog 5 man voor laten gaan. Dus telkens maar weer een beetje mank lopen om het geheel zo echt mogelijk te laten lijken. En einde lijk 300 meter voor de finish liep hij alleen voor de bezemwagen. Het gegil van de omstanders klinkt hem nog in de oren. Op 200m eerste microfoon voor zijn snufferd, op de finishlijn een 6-tal camera's. De winnaar Domingos Castro stond al een paar uur klaar, gedouched en al om hem de medaille te overhandigen, ook felicitaties van het kleine Laroup- je. Frans speelde het allemaal keurig mee, kuste de finishlijn en stond de pers te woord. Een man in een leren jasje nam hem bij de hand en vroeg hem even mee te komen. Dopingcon trole? Nee, journalist van de Panora ma, die een interviewtje wilde. "Joh", zei Frans, "zou je mijn vrouw even willen bellen? Die weet namelijk niet dat ik de marathon loop, die denkt dat ik de recreatieloop doe." In Hilton werd snel even gebeld. Wil schoot bijna tegen het plafond. "Hè, hij zou maar een halve doen. Heeft hij echt de hele marathon gelopen?" We kennen deze vogel al langer dan vandaag. Achteraf hadden we dit van deze dorpsgenoot natuurlijk allemaal wel verwacht. Maar dat is achteraf. Eindtijd: 4.59.01 en laatste. Moerkapelle - Zaterdag 3 mei heeft de brandweer van Moerkapelle deelge nomen aan wedstrijden in Nieuw Be ijerland. Bij aankomst in Nieuw Beijer land had het nieuwe voertuig veel bekijks van andere korpsen en werd er vol trots door de pompbediendes het een en ander uitgelegd, toegelicht en gedemonstreerd. Door de brandweer van Nieuw Beijer land waren twee wedstrijdbanen uit gezet, een voor eerste klasse wedstrij den en een voor tweede klasse wed strijden alwaar Moerkapelle aan deel nam. De melding was: "Er is brand uitgebroken aan de Nijverheidstraat 3". Nadat de bevelvoerder (Peter Mo lenaar) de alarm Centrale had uitge vraagd bleek dat het ging om een aan nemersbedrijf; of er personen waren vermist was toen nog niet bekend. Al rijdend naar het brandadres werden diverse hulpdiensten gewaarschuwd en werd er door de manschappen achterin ademlucht omgehangen. Ter plaatse van het brandadres werd de bevelvoerder door de melder van de brand en tevens werknemer bij het bedrijf opgewacht om met veel pa niek naar de ingang geleid te worden. Al snel werd bekend dat er nog een persoon binnen moest zijn. Nadat de bevelvoerder een eerste indruk had over de aard, omvang en locatie van de brand kreeg de ploeg het comman do: "Lage druk afleggen met verdeel- stuk". De waterploeg (Wim van der Zwan Arie-Jan Hofman) kon begin nen met het opbouwen van de water winning. Dat Moerkapelle beschikt over een zeer modern blusvoertuig werd met een duidelijk. Hier was namelijk geen rekening mee gehouden op de beoor- delingsstaten en stond een jurylid let terlijk met z'n handen in het haar. Na een beknopte uitleg van de pompbe diende (Ton van Helden) werd alles helder. Nadat de eerste verkenning door de aanvalsploeg (Gert Bakker Matthijs Verbeek) was uitgevoerd kon er een slachtoffer worden gered, hierna werd ook meteen duidelijk dat er in ieder geval nog een tweede slachtof fer binnen moest zijn. Twee stralen werden ingezet en onder dekking van een van deze stralen kon ook het tweede slachtoffer worden gered. Na overdracht van beide slachtoffers aan het ambulance personeel en af- blussen van de brand werd het com mando: "inpakken" gegeven. Nadat alle slangen weer waren opge rold, de persoonlijke bescherming was afgehangen rukte de Moerkapelle 749 in. Moerkapelle ging met een achtste plaats naar huis. De eerste plaats ging naar de gemeen te Meerkerk. Het aantal deelnemende korpsen was dertien. Dit soort wedstrijden worden regel matig onderling gespeeld, voorname lijk om te kunnen oefenen in praktijk situaties en te leren van anderen. Elke oefening of wedstrijd vormt dan ook een bijdrage aan de geoefendheid van de ploeg welke belangrijk is bij een daadwerkelijke inzet binnen de ge meente. André Roelie vd Heyden gefeliciteerd met jullie 17 jarige huwelijksdag 9 mei Te gek. Manouck komt maandag naar de peuterclub dat wordt dikke pret kus Kyra Hoera, Yvonne 30 jaar Gefeliciteerd Jesse, Davey en je schooier xxx Hoera, onze lieve oma 12 mei jarig. Gefeliciteerd van Chantal en Angelique Lita... het is heus waar, nog een paar nachtjes... en dan word je veertig jaar! Hiep Hiep hoera, Hélène wordt 15 mei 21 jaar. van harte papa, mama en harm (0)pa Frans eindelijk met de Vut. liefs Michel Christa, Melanique' Brian, Melanique, Davey; Anja, Aad en kids; Lieve opa en oma hartelijk gef. met uw 50jarig huwelijk Jonathan en Marjolein Rotterdam/Zevenhuizen - Op zater dag 10 mei is het Nationale Molendag. In het hele land zijn die dag molens open voor bezichtiging. Ook het hoogheemraadschap van Schieland stelt die dag twee molens open. Het gaat hier om de Eendrachtsmolen bij de Rottemeren in Zevenhuizen en de Prinsenmolen aan het Prinsemolen pad in Rotterdam (Hillegersberg). le dereen is van 10.00 tot 16.00 uur wel kom en de toegang is gratis. De Nationale Molendag op zaterdag 10 mei is een initiatief van De Holland- sche Molen: de Vereniging tot behoud van molens in Nederland. Schieland doet hier aan mee door twee molens voor belangstellenden open te stel len: De Eendrachtsmolen en de Prin senmolen. De Eendrachtsmolen is één van de acht molens die tot ongeveer 1927 de Eendragtspolder hebben bemalen. Later is men overgegaan op mechani sche bemaling waardoor de molens hun functie verloren. De molens wer den gesloopt en alleen de Eendrachts molen is uiteindelijk gespaard geble ven. Tijdens de zomermaanden wordt deze molen ingezet voor verversing van het water van de Rotte. De Prinsenmolen heette voorheen de Bergsche Molen. Het verhaal gaat dat de jonge Prins Willem 111 er een keer heeft overnacht en dat sindsdien de molen de naam Prinsenmolen draagt. Deze molen heeft tot ongeveer 1940 de polder Berg en Broek bemalen. Daarna is deze functie overgenomen door een gemaal dat aan de Rechter Rottekade, bij de Prins Bernhardka- de, is gebouwd. Omdat beide molens dienst doen als woning is het voor de bewoners niet mogelijk grote groepen mensen tege lijk rond te leiden. Het kan dus voor komen dat, bij veel belangstelling, even gewacht moet worden voordat men naar binnen kan. Kinderen onder de tien jaar kunnen de molen uit vei ligheidsoverwegingen alleen onder begeleiding bezoeken. Moerkapelle - Vorige week zijn 16 enthousiaste cursisten geslaagd voor hel EHBO-diploma. De 'cursus hebben zij gevolgd bij het Rode Kruis in Moerkapelle. De eerstvolgende opleiding start in januari. Daarvoor, eind augustus, organiseert het Rode Kruis nog een reanimatiecursus. Voor beide cursussen kan men zich opgeven bij M. Holstege, telefoon 079-5932161. Degenen, die in het bezit zijn van een EHBO-diploma en daar in de praktijk iets mee willen doenzijn bij het Rode Kruis, afdeling Zevenhuizen-Moerkapelle als vrijwilliger van harte welkom. Zevenhuizen - Vorige week werden twee inwoners van Zevenhuizen in de leeftijd van 56 en 27 jaar, aangehou den op verdenking van het manipule ren van bodemonderzoek. Bij metingen in de directe omgeving vqn de oude vuilstortplaats aan de Knibbelweg werden in het verleden nagenoeg geen verontreinigen geme ten. Eind vorig jaar werden opnieuw me tingen verricht met zichtbare en ver borgen peilplaatsen. Daarbij bleek dat de zichtbare WEL en de onzicht bare GEEN verontreiniging vertoon den. Deze verontreiniging was boven dien dermate sterk dat dat niet uit de bodem kon komen. Met ander woor den deze verontreiniging moest door menselijk handelen zijn veroorzaakt. Naar aanleiding van het bovenstaan de werden de twee bovengenoemde personen aangehouden en verhoord waarna zij donderdag weer werden heengezonden. Van hun betrokkenheid is niets geble ken. Wegens dezelfde verdenking werd dinsdagmiddag 29 april nog een 34- jarige Zevenhuizenaar aangehouden. Deze is in de loop van vrijdag heenge zonden. Ook zijn betrokkenheid is niet vastgesteld. Het onderzoek wordt voortgezet. Zevenhuizen - De afdeling Zevenhuizen van de Nederlandse Bond van Platte" landsvrouwen heeft beslag weten te leggen op50 kaarten voor de musical Miss Saigon. Op dinsdag 28 oktober staat dit uitje gepland. De kosten bedragen Jtv inclusief bus. Men kan zich aanmelden bij mevrouw Benning, telefoon 631330 of na 18 uur 633772. Zevenhuizen - Onder belangstelling van ruim 60 mensen werden dinsdag 29 april bloemen gelegd aan de voet van het monument 'Spiegeling naar de toekomst' aan de Tweemanspol der in Zevenhuizen. Vanaf 19.00 uur verzamelden de mensen zich in café restaurant De Roerdomp, waar de voorzitter van de Stichting, de heer A. Veerman, in zijn welkomstwoord sprak over de betekenis van het mo nument en de daaraan verbonden datum van 29 april, de 'slag om het jachthuis op 29 april 1945'. "Het aantal 'ooggetuigen' vermindert en zullen wij ons inderdaad voor altijd herinneren....: -de geschiedenis van die gruwelijke oorlogsjaren; -weten wij nog wat er in Lidice in Ouradour sur Glane in Putten gebeurde? en bovenal....: -kunnen wij deze bood schap aan het nageslacht overbren gen?; -durven wij ons in te zetten om herhaling te voorkomen, waar ook ter wereld?" Na de woorden van de voorzitter ging het in stilte naar het monument, waar door de heer M.Fj agent in Zeven huizen, me vrouw P. Reijm, echtgenote van de heer P. Reijm en de heer M. van de Steenho ven, kleinzoon van dé heer A. Verhoef, bloe men werden ge legd, een minuut stilte werd ge houden en "The Last Post" werd geblazen door de heer L. Bink. Na een stille tocht rond het monument was er nog een kort samenzijn/ weerzien/herinnering en nieuwsbulletin uitgereikt. werd een

Hart van Holland | 1997 | | pagina 10