Akelig goede 'Blauwe plekken' een n beeld EXTRA TOP 5 Hart van Holland deHaij a li ei e r W en de Familieberichten 112 Blauwe 1 1 ^i^Albert Heijn Zevenhuizen pagina 3 Hart van Holland/7 mei 1997 Exclusief en in het bijzonder voor de regio Zevenhuizen-Moerkapelle Maartje van Leeuwe-Hol Cornells Matthiis Noordhoek 1 Uitvaartverzorging Voor een stijlvolle en persoonlijk verzorgde uitvaart. IJ.IIUN:! kIMlUk'l Zevenhuizen-Moerkapelle Waddinxveen !P1 Anke dë Vries 41 s.juli Boskoop Krentenslof met spijs <y qo Appeltaart uit eigen oven e qp Yorkham cq Galia meloen qq Jona Gold 0,99 (Dorpsstraat 129 - Zevenhuizen- Tel. 0180-631251 29.000 exemplaren D V O C AT E N (Afspraak op locatie mogelijk) Marten Meesweg 121 - 3068 AV Rotterdam - Tel. 010-2204400 Zij zingt niet meer, maar blijft in ons hart. Veel te vroeg hebben wij afscheid moeten nemen van ons zéér gewaardeerde bestuurslid Wij wensen de kinderen, kleinkinderen en verdere familie heel I veel sterkte toe bij het dragen van dit grote verlies. Bestuur en leden Dameskoor "Vox Jubilans" 1 In dankbare herinnering aan wat hij voor ons is geweest, geven I wij u kennis dat, na een liefdevolle verzorging in zorgcentrum "De Zevenster" te Zevenhuizen, van ons is heengegaan onze zorgzame I vader, schoonvader, groot- en overgrootvader weduwnaar van M. Jongeneel I in de leeftijd van 90 jaar. Zevenhuizen: E.M. Meijer-Noordhoek T. Meijer M.C. Versloot-Noordhoek S.G. Versloot Waddinxveen: A.M. Koster-Noordhoek A.A. Koster C.M. Noordhoek J.S. Noordhoek-'t Hart Klein- en achterkleinkinderen J 29 april 1997 I Correspondentie-adres: I E.M. Meijer-Noordhoek Raadhuishof 20 1 2761 AM Zevenhuizen De begrafenis heeft op maandag 5 mei plaatsgevonden op de Algemene Begraafplaats te Zevenhuizen. V\B ROE KEMA Dag en nacht bereikbaar en beschikbaar. 010-456 01 01 - 070-386 72 79 Albert Rousselsingel 36 - 3069 MC Rotterdam-Zevenkamp telt Auto-inbraak: Aan de Korenbloem straat is donderdagavond 1 mei het slot geforceerd van een bestelauto. Meerdere stukken elektrisch gereed schap werd meegenomen. Auto-inbraken: Aan de Passage is dins dagmiddag 29 april de ruit van een auto ingeslagen. De telefoon is meege nomen. Aan het Raadhuisplein is woensdag middag 30 april de ruit ingeslagen van een auto. Ook hier werd de telefoon ontvreemd. In de Coenecoop is donderdag 1 mei overdag de ruit ingeslagen van een auto. De telefoon is meegenomen. Vrijdagavond 2 mei werd het ruitje ingeslagen van een auto aan de Tol lenslaan. Weer werd een telefoon ge stolen. Zaterdag 3 mei is de ruit ingeslagen van een auto aan de Jan Dorrekenska- de Oost. Hier werd een portofoon ge stolen. Inbraak woning: Aan de Willem de Zwijgerlaan is dinsdag 29 april over dag ingebroken in een woning. Er is geen braakschade geconstateerd. Een paspoort is ontvreemd. Door Julia Pengirim Het jeugdboek 'Blauwe plekken' van Anke de Vries heb ik als akelig goed ervaren. Akelig slaat op het onder werp, goed op de manier waarop het is geschreven. Maar ben ik bevoegd tot oordelen? Ja en nee. Eerst dit ter illustratie. Er zijn jeugd boeken die door volwassen critici in hun besprekingen tot de bodem wor den afgekraakt, waarna een kinderju ry datzelfde boek de hemel in prijst. Wie heeft gelijk? Ik zou het niet we ten. Maar misschien kunnen we dit raad sel een beetje uitpluizen. Om te be ginnen kunnen we vaststellen dat een volwassene anders leest dan een kind. Een volwassene heeft kunnen proeven van alle ellende en goed heid die deze wereld met zich mee brengt, het kind kent alleen de pro ducten uit de directe, zeer beperkte omgeving. Mits goed geschreven, kan een kind in het verhaal geloven, dat als een olifant z'n slurf in een bak zeepsop steekt, het beest vrolijk trompette rend bellen kan blazen. Een volwas sene houdt vol, dat dit onmogelijk is. Olifanten kunnen ook vliegen. Met hun oren. De volwassene die dit ont kent, wordt door een kind voor ach terlijk verklaard en terecht. Dombo bewijst hun gelijk. Nogal wat jeugdige lezers vonden 'Blauwe plekken' schitterend. Ze leefden mee met het tot bloedens toe geslagen meisje Judith en met haar vriendje Michiel, die zo 'cool' bleef onder alle lasten. Ik heb het met minder plezier gele zen. Het stoorde me, dat de moeder van Judith haar dochter zonder ook maar een geldige reden, tot bijna de laatste bladzijde bleef slaan. Met haar handen, met de slang van de stofzuiger, met de deegroller. Anke laat die moeder met zo veel woorden zeggen, dat ze ook niet weet, waarom ze zo slaat. Later duikt een vliesdunne oorzaak op: Judith lijkt zo op het broertje Dicky van haar moeder dat weliswaar op jonge leef tijd onder het ijs verdween, maar daarvoor hevig werd voorgetrokken. En dat zat Judith's mamma, zus van Dicky dus, blijvend niet lekker. Dat moet de hele verklaring vormen voor al die harde klappen die Judith in ontvangst moet nemen. De blauwe plekken worden verstopt onder kle ding, de bont en blauw geslagen Ju dith gaat hele dagen niet naar school en moeder schrijft hoofdpijn-briefjes die langdurig worden geloofd. Kindermishandeling valt niet te ont kennen. Maar of dit onderwerp op deze manier in de vorm van een jeugd boek moet verschijnen, staat me te gen. Te meer, omdat tal van bladzij den voor volwassenen lijken te zijn geschreven. Ook de rol van mamma s plotselinge vriendje Nico kwam bij mij wanstaltig over. Ik ben van me ning, dat kinderen daarvan ver schoond moeten blijven: die thema's gaan ver boven het ijzersterke school- petje. En als er dan toch geslagen moet worden, dan graag met een dui delijke reden en niet met een achteraf verklaring die niet in verhouding staat tot wat er gebeurt. Mocht er al zo'n moeder bestaan die een eigen kind op het hoofd slaat met een deegroller en het met een stofzuigers lang afrost, dan zou deze moeder als zwaar psychopatisch moeten worden verpleegd. Anke laat haar verhuizen. Het boek bevat meer akeligs. Is de moeder van Judith gescheiden, de vader van vriend Michiel is dat ook al. Dan komt de eerst zo keiharde vader opeens op de proppen: niet meer van echt te onderscheiden zo aardig. Het kwam allemaal bijzonder ongeloofwaardig bij mij over. Ook andere zaken bevielen me niet. Michiel is aanvankelijk woordblind en hij laat dat op een aardig beschreven manier merken. Dat gebeurt op de eerste bladzijden, later merkt de lezer er niets meer van en dat is tegen de wet. De eerste wet voor schrijvers luidt: als je iets opmerkelijks schrijft, geef dat dan later in het boek een Lemniscaat functie. Anders is dat opmerkelijke zinloos. En dat dient geschrapt. Toegegeven: ook andere schrijvers laten hun personen hele zinnen la chen. Op de manier van: 'Dat is een heel leuk presentje, lachte vader'. Probeer het zelf maar eens, praten en lachen tegelijk. Daar komt gebalk van door een idioot. Anke doet dit regelmatig en omdat ik het boek met toenemende ergernis las, be gon me dat lachen buitengewoon te storen. Maar wanneer ik me realiseer dat oudere kinderen het boek prachtig vinden, begin ik sterk aan mezelf te twijfelen, want mijn kritiek lijkt een beetje op die van een volwassene, die volhoudt dat olifanten niet kun nen vliegen. Toch laat ik alles maar zo staan. Anke schrijft niet over vliegende olifanten, maar over volwassenen met hun problemen met kinderen en andersom. Maar hoe goed ge schreven ook, ik vind, dat dit zo niet kan. Eens? Oneens? Wie over dit boek en deze bespreking een mening kwijt wil, kan dat schriftelijk doen via de redactie van dit blad. We komen er dan zeker op terug. Anke de Vries: 'Blauwe plekken'. Uitgeverij Lemniscaat, 25,50. Bedrijfscontrole: Donderdag 1 mei werden bij een bedrijfscontrole door de vreemdelingendienst in samen werking met de Arbeidsinspectie aan de Heftegouwerweg zes personen aangetroffen die niet in het bezit wa ren van een werkvergunning alsmede niet van een verblijfsvergunning. De illegalen betroffen drie Turken uit Den Haag in de leeftijd van 25,41 en 27 jaar en drie Polen van 34,35 en 38 jaar verblijvende in Boskoop en Reeuwijk. Diefstal ongeveer half miljoen klin kers: Aan de Zuidelijke Dwarsweg zijn in het afgelopen half jaar ongeveer een half miljoen klinkers gestolen. Het betroffen gebruikte betonklinkers die op een hoop lagen. Aanrijding met letsel: Vrijdagavond 2 mei reed een 47-jarige Waddinxveen- se fietsster over de Koningin Wilhel- minasingel en werd aangereden door een uit de Frederik Hendriklaan ko mende personenauto bestuurd door een 21-jarige Waddinxvener. De fiets ster is met een pijnlijk hoofd en een pijnlijk knie naar het Bleulandzieken- huis gebracht. Diefstal/joy-riding:Kun de Heggewin- de werd zaterdagmorgen 3 mei dief stal van een auto ontdekt. Zaterdag middag werd de auto op de Omloop aangetroffen. Naar aanleiding van de diefstal werden drie verdachten ge hoord. Het zijn Waddinxveners in de leeftijd van 18 jaar. Zij bekenden en verklaarden hun aandeel in de dief stal en het joy-riden. Mishandeling/schermutselingen: Aan de Zuidkade/Dorpsstraat zijn tijdens de feestelijkheden van Koninginne dag bij enkele schermutselingen twee personen mishandeld. Een 31-jarige Waddinxvener liep verwondingen op aan een hand, een 38-jarige Boskoper liep een paar stompen op in het ge zicht waarbij hij verwondingen opliep aan gezicht en gebit. De daders zijn bekend en zullen daarover worden gehoord. Aanrijding: Vrijdagmiddag 2 mei zag een 24-jarige boskoopse automobilist aan het Reijerskoop te laat dat het voor hem rijdende verkeer afremde en botste op zijn voorligger die ver volgens de twee daarvoor rijdende auto's ook tegen elkaar drukten. Er was geen persoonlijk letsel. De auto van een 42-jarige Gouwenaar, waar de Boskoper achterop botste, moest worden weggetakeid. Insluiping/Diefstal uit kantoor. Aan de Insteek werd vrijdag 2 mei overdag geld weggehaald uit een niet afgeslo ten kluis uit een niet afgesloten kan toor. 300 gramvan>35 voor £,7 O per stukvaijT^Svoor 100 gramvan_3r59voor C|97 per stuk...If 77 Onafhankelijk informatieblad. Verschijnt in Waddinxveen, Boskoop, Benthuizen, Hazerswoude-Dorp, Zevenhuizen-Moerkapelle, Oud-Verlaat en Kruisweg, eenmaal per week op woensdag in een oplage van Postadres voor redactie en advertenties: Postbus 85 - 2760 AB Zevenhuizen Bezoekadres: Drukkerij Elgersma Noordelijke Dwarsweg la 2761 GA Zevenhuizen Tel. 0180-632289* - Fax. 0180-633503 Advertenties Mario Mezas Redactie Algemeen Silvia Markus Sluitingstermijn advertenties: Maandagmiddag 12.00 uur. Kant-en klaar materiaal Cindien gereserveerd) tot dinsdagmiddag 13.00 uur. De uitgever stelt zich NIET verantwoor delijk voor eventuele onjuistheden in telefonisch opgegeven advertenties!! De redactie van Hart van Holland stelt zich niet aansprakelijk voor de inhoud van de advertenties en ingezonden mededelingen in deze krant. Bovendien behoudt zij zich het recht voor, zonder opgave van reden, advertenties voor publicatie in het Hart van Holland te weigeren. Voor klachten over de bezorging van Hart van Holland in Zevenhuizen en Moerkapelle: Drukkerij Elgersma, telefoon 0180-632289. Overige klachten: Netwerk VSP telefoon 070-3209898

Hart van Holland | 1997 | | pagina 3