Mei: waterplantenmaand I Expositie galerie Laerken Tweede Pinksterdag: Fiets er eens op uit in de regio 818 818 Benefietweek voor Jostiband in Het Dorpshuis Politieberichten Verkoop Rode Kruis bij Verheul Biljartvereniging De Tas Bevolkingsonderzoek naar borstkanker in Rijnwoude io Hart van Holland/14 mei 1997 pagina 19 1 Groen. Er is altijd wat moois doen Plant van de maand: bont kalmoes Drijfplanten Onderwaterplanten voor zuurstof Lions organiseren Ronde van het Groene Hart Giro Fietspuzzeltocht op 8 juni Overige activiteiten Benthuizen Hazerswoude-Dorp Nieuwe leden Uitnodiging voor onderzoek Standplaats mobiele screening- seenheid Informatie Water is een levendig onderdeel van een tuin. wie er ook maar even deruimte voorheeft, legt een vijver aan. Strakke of vloeiende lijnen, het is maar net wat 't beste in de tuin past. Bij water horen speciale planten: waterplanten. Ze leven ondergedoken, drijven of staan met hun wortels in het water. Vooral drijf- en onderwaterplanten helpen hel water helder te houden. Tijd dus om ze aan te schaffen. Naarmate de populariteit van 'water in de tuin' steeg, groeide ook het sortiment waterplanten. De keus is groot. Er zijn veel wilde planten bij, want in ons waterrijke landje komt van nature een groot aantal voor in sloten en plassengebieden. Om die reden hebben ze Nederlandse namen. Ook zijn er cultuurvormen, die meer geschikt zijndan hun wilde soortgenoten. Zo zijn er miniatuur waterlelies en dito rietsigaren, die klein blijven. Cultuurvormen kunnen ook meer sierwaarde hebben, bijvoorbeeld door bont blad. Zo'n plant is bont kalmoes, Acorus calamus 'Variegatus', een ondiep wortelende moeras- of oeverplant. De bontbladige vorm heeft witgroen gestreept blad, dat een beetje aan gele lis doet denken. Omdat de bontbladige kalmoes langzaam groeit, is het een ideale plant voor langs de vijverrand. Aan de opvallende bloeiwij- zenin jnni-juli, groengele kolven, is te zien dat het een aronskelk achtig gewas is (fam. Araceae). Kalmoes - ook de algemeen in sloten en plassen voorkomende groenbladige soort - houdt van zon en voedselrijke grond. De plant is winterhard maar hoort van oor sprong in Azië thuis. De bladeren van kalmoes geven bij Bonte kalmoes: een oeverplant met opvallend blad voor langs de vijverrand. kneuzen een typische geur af. De naam maagwortel verwijst naar het gebruik: een volksgeneesmiddel voor maag-, darm- en spijsverteringsklach ten. Vanwege de geneeskrachtige werking van de knollen is kalmoes vanaf de 16e eeuw in Europa aange plant en van lieverlee verwilderd. Ver moedelijk hebben kruisvaarders het gedroogde wortelpoeder leren ken nen en planten meegenomen naar West-Europa. Tip: oever- en moerasplanten zoals kalmoes kunnen in een waterplanten mandje worden gepoot, maar nog meer geschikt is een speciale moeras- bak die aan de vijverrand kan worden gehangen. Ook zijn plantzakken te koop van geweven materiaal. Planten die op het water drijven, wor telen zich niet in de bodem. Ze drijven echt. Drijfplanten leveren een bijdra ge aan het evenwicht in een vijver omdat ze vaak de groei van algen rem men. Aardige winterharde drijfplan ten zijn: -kikkerbeet (Hydrocharis morsus-ranae); -klein kroos (Lemna minor); -krabbescheer (Stratiotes al- oides); -vlotvaren (Salvinia natans). Niet winterhard zijn kleine kroosva ren (Azolla caroliniana) en mossel plantje (Pistia stratiotes). Koel en licht overwinteren is dus voor deze twee vereist. Waterhyacinth (Eichor- nia crassipes) houdt van nog meer warmte en heeft zelfs 20 graden Cel sius nodig om te overwinteren. Planten die in en op het water groeien komen in de vijver in de loop van mei tot ontwikkeling. Water heeft wat tijd nodig om op te warmen. Vanaf half maart zijn waterplanten al wel te koop. De onderwaterplanten zijn goe de zuurstofleveranciers. Ze moeten in elke vijver groeien omdat ze ervoor helpen zorgen dat het water helder blijft. Ze drijven of wortelen in de vij verbodem. Voorbeelden: -aarvederkruid (Myrio- phyllum spicatum); -ongedoornd hoornblad (Ceratophyllum demer- sum); -waterpest (Elodea canaden sis); -Argentijnse waterpest (Egeria densa). Sommige kunnen woekeren en daar om moet er af en toe wat worden verwijderd met een schepnet. Tip: drijfplanten lenen zich goed om in een bak of schaal op het terras of balkon te gebruiken. Kikkerbeet en waterhyacinth bloeien mooi, van mosselplantje is het blad decoratief. Hazerswoude-Dorp - In de Deens/Nederlandse Galerie Beeldentuin Laerken aan het Bent 2 is tot 28 juli een expositie van verschillende kunstenaars. De Nederlandse Erik Toebosch en Rosa en Maria Amorfn uit Brazilië met schilde rijen; De Denen Jorgen Lang Petersen, Erik Bruun Mortensen, Jens Stobberup enSoren Wullum met stenen (tuin)beelden, Ingrid Lundh-Rundqvist met glas en de Nederlandse Jetty Wery met sieraden. De expositie is te bezichtigen op woensdag van 14.00 tot 17.00 uur, op zater- zon- en feestdagen van 11.00 tot 17.00 uur en op afspraak: telefoon 0172- 589837 of fax 0172-586049. Het is inmiddels een gezonde traditie geworden; op tweede Pinksterdag organiseert een aantal Lionsclubs in het Groene Hart de fietstocht 'De Ron- he van het Groene Hart'. Er zijn diver se opstapplaatsen. De routes varië ren van 25 tot 120 kilometer. De op brengst komt geheel ten goede aan de Stichting de Zonnebloem. Er is een groot aantal routes uitgezet oie langs de mooiste plekjes in de regio voeren. "En dan sta je er toch van te kijken hoe prachtig onze omge ving wel niet is", zegt Ton Pielken- rood, een van de organisatoren en lid van de Lionsclub Rijnwoude. "We hebben er echt ons best voor gedaan °ra dit jaar nog mooiere trajecten te ^nden. In Rijnwoude zijn er twee op stapplaatsen. Café De Hoek in Koude kerken De Egelantier in Hazerswoude u°rp. Van daaruit kunnen 25, 40, 60 en 80 kilometer routes worden gere- nen. En voor de heel echte sportieve- nngen is er dan ook nog één van 120 hlometer. Bovendien hebben wij in Krjnwoude ook een kinderroute sa mengesteld. Daarbij moeten vragen ™orden beantwoord en enkele op dachten worden uitgevoerd. En voor e winnaars hebben wij een leuke PHjs bedacht". Wat dat is houdt Ton °g even geheim. "De prijs houdt ver met een paar antwoorden en j paai aniwuuiucii en aarover doen we dus geen medede lingen", voegt Pielkenrood toe. Peter van Arkel, eveneens lid van de club in Rijnwoude, onderstreept dat in totaal zeven clubs dit sportieve gebeuren zullen organiseren. Behalve in deze gemeente kan ook worden opgestapt in een groot aantal andere gemeenten in het Groene Hart. Van Arkel: "En we organiseren de tocht ook om het goede werk van de Stich ting de Zonnebloem te ondersteunen. Het is wel bekend dat de Zonnebloem zich inzet voor ouderen en gehandi capten. Zo is vorig jaar uit de op brengst van de fietstocht een groep mensen een vakantie aangeboden. En dat waren nou net die mensen die dat heel goed konden gebruiken. Nee, het mankeerde ze aan niets. Maar een vakantie zat er voor hen niet in. En kijk, dat hebben we nu met z'n allen bij elkaar gefietst. We vragen de deelne mers daarom ook om een kleine bij drage. Bovendien heeft in onze ge meente een groot aantal bedrijven de omloop gesponsord. En dan zie je maar weer dat met vereende krachten er weer heel wat gedaan kan worden." De Ronde van het Groene Hart wordt gereden op tweede Pinksterdag. Op stapplaatsen onder andere in Koude kerk en Hazerswoude-Dorp. Deelna mekosten vanaf 5,=. Controleposten open van 9.00 tot 17.00 uur. W"c«< \5 vaf DucJiexine spierdystrofie is? V&t is daf jc spieren steeds slapper gorden en als je groo( wordt doen *e hef helemaal nief meer. Alleen je h°°£d blijft goed- V/isf U daf je harf ooi; een spier is? Dan begrijpf 15 waarom je mef de *iel?fe van Duchenne nief oud wordf. £*n op de 3500 jongens heeft hef. ïfun ouders hebben >ich infernafionaal verenigd om *e een befere kans van leven fe geven- Voor onderhoek ÏS geld nodig, veel geld nodig- ife< Parent Projecj Kerkstraat £83, 1017 Amsterdam Hazerswoude-Dorp - Evenals voor gaande jaren wordt ook dit jaar een benefiekweek in Het Dorpshuis geor ganiseerd. Vrijdag 6 juni begint de week, waarvan de opbrengst in zijn geheel ten goede komt aan de Josti band, met een klaverjasmarathon van 20.00 uur tot zaterdagmorgen 8.00 uur. Toeschouwer zijn hierbij van harte welkom. De kosten bedragen 25,- per persoon. Tijdens de nacht worden de deelnemers voorzien van hapjes, broodjes en een kop soep. Aan het einde van de nacht is er een gratis ontbijt. Opgeven kan bij Jan Huschka, telefoon 0172-589836. Zondag 8 juni start vanaf het dorps huisplein een fietspuzzeltocht voor het hele gezin. Vanaf 9.00 uur kan er gestart worden voor de lange route van 75 kilometer. Vanaf 12.00 uur kun nen ook de fietsers voor de 35 kilome ter starten. Er kan tot uiterlijk 14.00 uur gestart worden voor beide afstan den. Om 17.00 uur moet iedereen te rug zijn; dan is het tijd voor de feeste lijke prijsuitreiking. De kosten voor deelname bedragen ƒ5,- per persoon. Voor de laatste keer dit seizoen kan men zijn geluk beproeven op woens dag 11 juni met de bingoballen. Aan vang 20.00 uur. Op vrijdag 20 juni is de bridgedrive, deze keer ook in het teken van de benefietweek. Opgeven kan bij Ans van Nierop, telefoon 0172-589624. Op zaterdag 21 juni is er een kinder bingo van 13.00 tot 15.00 uur. Elke keer als een kind een prijs wint, gaat er een bijdrage naar de Jostiband. Rond 15.00 uur op zaterdag 21 juni zal de opbrengst van deze bijzondere evenementen op feestelijke wijze overhandigd worden aan een lid van de Jostiband. Aanrijding met letsel Dinsdagavond 6 mei omstreeks 22.10 uur vond op de kruising Gemeneweg/ Hoogeveenseweg een aanrijding tus sen twee personenauto's plaats. Hier bij een 45-jarige bestuurster uit Gou da gewond. Zij is naar het Groene Hart Ziekenhuis in Gouda vervoerd. In de andere auto raakten drie inzittenden licht gewond. Zij zijn naar het Acade misch Ziekenhuis in Leiden gebracht. De Goudse automobiliste reed op de Gemeneweg en wilde linksaf slaan en de Hoogeveenseweg oprijden. Daar bij wilde zij nog oversteken, voor een uit de richting Boskoop naderende auto, bestuurd door een 29-jarige in woner van Sassenheim. Dat lukte ech ter niet meer en een aanrijding was het gevolg. Door de verkeersdienst van het Korps Hollands Midden is ter plaatse een onderzoek ingesteld. Diefstal acht siervelgen In de nacht van donderdag 8 op vrij dag 9 mei werd vanaf een afgesloten terrein aan het Verbreepark acht me talen siervelgen ontvreemd. Men had een gat in het hek geknipt. Hierna werden van twee personenauto's alle siervelgen ontvreemd. Van een auto werd een ruit vernield. Diefstal uit bedrijf Tussen zaterdagavond 10 mei 18.30 uur en zondagmorgen 11 mei 11.00 uur werd ingebroken in een bedrijf aan de Burgemeester Smitsweg. Men wist via een raam een loods binnen te komen. In de loods werd een tussen deur geforceerd. Ondermeer werd elektrische apparatuur zoals compu ter, fax en een telefoon weggenomen. In Beverwijk werd in de loop van de zondag een man aangehouden, die een bij het bedrijf in Hazerswoude ontvreemde telefoon wilde verkopen. Door de politie wordt een nader on derzoek ingesteld. Benthuizen - Jac. Verheul stelt zaterdag 17 mei het Rode Kruis, afdeling Sociale Activiteit, in de gelegenheid een verkoop van handwerkjes te houden. Van de opbrengst wordt nieuw materiaal aangeschaft. Benthuizen - Begin mei heeft het bil jartteam van biljartvereniging De Tas het district Gouda van de Koninklijke Nederlandse Biljart Bond vertegen woordigd bij de gewestelijke finale in Vlaardingen. Het team werd in de re guliere competitie verslagen voor het districtskampioenschap, in een rechtstreeks duel tegen 't Centrum uit Nieuwerkerk aan den IJssel. Bij het gewest eindigde het team, bestaande uit Thijs de Graaf, Hans Kievit, Jan van der Meer, Guus Groen, Piet Pos en Bert Jonkeren, op een vijfde plaats. Twee teams binnen biljartvereniging De Tas spelen bij de Verenigde Biljart verenigingen Gouda en omstreken (boerenbond). Het eerst team werd kampioen door inde laatste wedstrijd concurrent Sportvrienden uit Wad- dinxveen één punt voor te blijven. Het team bestaat uit: Huib Pelle, Cees van Leeuwen, Rob Roggeveen en Bert Jon keren. Het driebandenteam bereikte een middenpositie in hun poule. In het team spelen Hugo ten Bokkel Hui- nink, Wim Pruyssers en Ruud Rogge veen. Biljartvereniging De Tas is op zoek naar nieuwe leden voor het komende seizoen. Dat kunnen wedstrijdspelers zijn, maar ook recreanten zijn wel kom. Voor 55-plussers zullen de bil jarts op een middag in de week be schikbaar zijn. Biljartvereniging De Tas beschikt in dorpshuis De Tas over een prachtige accommodatie met twee biljarts. Voor informatie kan men contact op nemen met Bert Jonkeren, telefoon 079-3316576 of Rob Roggeveen, tele foon 079-3311699 of met de beheerder van dorpshuis De Tas, telefoon 079- 3313625. Rijnwoude - Op 22 mei start in Rijn woude voor de derde keer het bevol kingsonderzoek naar borstkanker. Het bevolkingsonderzoek is bestemd voor vrouwen tussen de 50 en 69 jaar en wordt elke twee jaar herhaald. Door deel te nemen aan het onder zoek, kunnen bij vrouwen eventuele afwijkingen worden opgespoord, nog voordat ze voelbaar zijn. Daardoor is de kans op genezing groter en is een borstsparende operatie vaker moge lijk. Vrouwen die geboren zijn tussen 1928 en 1947 ontvangen ruim twee weken voor het onderzoek een uitnodigings brief. De uitnodigingen worden per wijk en straat verstuurd. In de brief staan de plaats, datum en het tijdstip vermeld waarop de vrouw voor het onderzoek wordt verwacht. Vrouwen hoeven dus zelf geen afspraak te ma ken. Vrouwen die al een keer hebben deelgenomen aan het bevolkingson derzoek naar borstkanker, wordt ver zocht hun blauwe 'paspoort borston derzoek' mee te nemen dat zij bij de eerste keer hebben meegekregen. Aan het onderzoek zijn geen kosten verbonden. Net als de vorige keer komt de mobie le screeningseenheid (de bus waarin het onderzoek plaatsvindt) in de ge meente Rijnwoude op twee plaatsten te staan: bij de Landvliethal in Hazer swoude-Dorp en bij de brandweerka zerne in Koudekerk aan den Rijn. Rol stoelgebonden vróuwen wordt ver zocht contact op te nemen met de GGD Rijnstreek, in verband met de toegankelijkheid van de onderzoeks- bus. Het bevolkingsonderzoek wordt uit gevoerd door de Stichting Kankerpre ventie West-Nederland (SKPW), een samenwerkingsverband tussen de GGD'en en het Integraal Kankercen trum West. Naast het bevolkingson derzoek naar borstkanker organi seert de SKPW ook het bevolkingson derzoek naar baarmoederhalskan ker. Vrouwen die meer informatie wensen over beide bevolkingsonderzoeken kunnen elke werkdag van 11.00 tot 12.00 uur een speciale informatielijn van de GGD Rijnstreek bellen, tele foon 0172-490250.

Hart van Holland | 1997 | | pagina 19