Isinliatuin Feestelijke heropening Bovenmolen Tweemanspolder 10% TOT 50% KORTINGEN Rabobank Werkezel Hart van Holland: iedere week in de brievenbus! LET OP: De Rabobank in Zevenhuizen is vrijdagavond GESLOTEN "ese»teerbiaa, Dorpstraatbraderie Waddinxveen Oud papier Kaartavond Gouwe Rijders Toonkunst Plus zoekt versterking Rondrit oude trekkers WEGENS INBRAAK vvel<elijks I uw 'n formatie Dr._ °P ©en De restauratiewerkzaamheden advertentie zie pagina 12! Zie advertentie op de achterpagina Zevenhuizen-Moerkapelle Een complete winkel voor het hele gezin! rt XTIEl MODE. WONEN en SLAPEN )orpsstraat I4Ï - Zevenhuizen - Tel. 0180-631238 Dorpsstraat 1 Moerkapelle - Tel. 079-5931421 19e jaargang nummer 716 14 mei 1997 Waddinxveen - De Dorpstraatbrade rie die op 7 juni in Waddinxveen wordt gehouden wordt een brade rie met veei bijzondere attracties. Enkele voorbeelden zijn kruisboog- schieten, Theater Ton Maas met de voorstelling "De Reiziger", Ome Ko, clown, goochelaar en magiër en spe ciaal voor de kinderen een super luchtkussen, een draaimolen, JoJo de clown, een fantasiarace en een ballonnenact. Als muzikale omlijsting zal er een straatparade zijn en treedt het pop- in koor uit Boskoop op en diverse andere artiesten. Oud Verlaat - Op 16 en 17 mei houdt de christelijke basisschool De Ness- evliet een oud papier-inzameling. De container staat bij De Vierkap en is geopend op vrijdag van 12.00 tot 19.00 uur en op zaterdag van 9.00 tot 15.00 uur. Het is de bedoeling dat het papier zover mogelijk achterin de container wordt gestapeld en als de container gesloten of vol is, kan er geen papier worden achter gela ten. Waddinxveen - Autoclub De Gouwe Rijders organiseert op 15 mei de traditionele kaartavond. Aanvang 20.00 uur. Tijdens deze avond wor den vier rondes gespeeld. Men hoeft geen lid te zijn van de vereniging, iedereen is welkom. Na het kaarten zal er een prijsuitreiking plaatsvin den met leuke prijzen. Inschrijven kan bij: kan bij Hotel Café Restau rant De Unie aan de Kerkweg Oost 226 in Waddinxveen. Door Sylvia van Doornen Zevenhuizen - Tijdens de Nationale Molendag op zaterdag 10 mei werd aan de Tweemanspolder de onlangs gerestaureerde Bovenmolen op feestelijke wijze officieel heropend. De uit 1722 daterende Bovenmolen vormt samen met de andere molens in de Tweemanspolder de Molen viergang. Vanwege de restauratie is de viergang gedurende een half jaar stilgelegd. Afgelopen zaterdag omstreeks 10.15 uur gaf de heer ir A. J. Korft, griffier van de provincie Zuid-Holland, het startsein voor het weer in gebruik nemen van de Molenviergang. Vervolgens zette burge meester L.M. Schoots van Zevenhuizen-Moerkapelle de wieken van de Bovenmolen (molen nummer vier) op de wind. Hiermee ging ook de Molendag Tweemanspolder van start. Regio - Het Toonkunst Seniorenkoor (circa 55+), sinds kort Toonkunst Plus geheten, zoekt uitbreiding van het aantal leden. Voor mensen die op een goed niveau willen blijven zingen en dat niet meer bunnen of willen bij hun vertrouwde koor, is dit een uitgelezen kans. De repetities zijn op woensdagmid dag van 14.00 tot 16.00 uur in het zorgcentrum Goverwelie (vlakbij station bus en trein) in Gouda. Be langstellenden zijn, vrijblijvend, van harte welkom. Voor meer informatie: 0182-524362 of 079-5932883. Zevenhuizen - Moerkapelle- Zater dag 17 mei showen de Trekkervrien den hun zelf gerestaureerde, antie ke tractoren. Het startschot wordt om 10.00 uur gegeven door wethou der Zijderhand voor dorpshuis Op Moer in Moerkapelle. Daarna volgt een rit via Zevenhui zen naar Oud Verlaat waar om 11.30 uur een stop is ingelast. Daarna gaat de rit terug naar Zevenhuizen waar de stoet om 14.00 uur bij het Bego- niaplein zal arriveren. Daarna gaan de Trekkervrienden terug naar Moerkapelle. De drie andere molens werden gelijktijdig in bedrijf gesteld door Sj. Veerman, lid van Pro vinciale Staten van Zuid Holland, drs G.J. van Tongeren, oud voorzitter van de 'Stichting tot Instandhouding van de Molenviergang in de Tweemans polder' en A.B.P.M. Lamot, voorzitter van de 'Vereniging Molenvrienden Rottemerengebied'. De voor deze ge legenheid zeer gunstige weersom standigheden (wind, bewolkte lucht en regelmatig een zonnestraaltje) zorgden voor een schitterend, oer- hollands tafereel. De gerestaureerde Bovenmolen, die als taak heeft het water in de Rotte te lozen nadat het water door de andere molens omhoog is gepompt, werd van een nieuwe fundering voorzien. Dit was nodig omdat de zuidelijke muren wegzakten en daarbij door midden scheurden. Waarschijnlijk stamt de oude fundering van de Bovenmolen uit 1611. Op de plaats van de huidige molen werd toen namelijk een eerde re molen gebouwd die vervolgens in 1721 afbrandde. De fundering van deze voorganger is bij de ramp waar schijnlijk niet verloren gegaan en zou opnieuw zijn benut. Het grote werk aan de Bovenmolen startte in april 1996 met het afdam men van de voor- en achterwaterloop, het demonteren van de schoepen van het scheprad en het uitnemen van de wateras. Tijdens de restauratie is men voor een aantal onaangename verrassingen komen te staan. Zo zou bijvoorbeeld de onderzijde van de fundering 2 meter diep moeten zitten, overeenkomend met de onderzijde van het scheprad. De onderzijde van het metselwerk werd echter reeds bereikt toen men nog maar 1,5 meter diep in de grond zat. Ook ontdekte men bij het slopen van het zuidelijke muurwerk dat de ene helft van de muren helemaal niet van de vertrouw de iJsselstenen was gemetseld, maar uit gewapend beton bestond. Dit was niet eerder gebleken omdat het muur werk aan beide zijden was gestuka doord. Het slopen van het beton was een stuk moeilijker waarbij ook nog eens veel stof vrij kwam. Verder bleek de bodem van de krimp (de ruimte waar het scheprad normaal draait) uit slechts 6 centimeter beton te be staan van slechte kwaliteit, waarna werd besloten de nieuwe funderings- vloer zo diep te leggen dat deze te vens als bodem van de krimp kon fungeren. In september 1996 waren de werk zaamheden zover gevorderd dat voor het eerst gemalen kon worden. Er be stond toen enige vrees dat de molen veel zwaarder zou aanlopen. Het proefmaten ging echter uitstekend en van zwaar aanlopen bleek nauwelijks sprake. Wel gaf de molen veel meer water dan voorheen en hij is nu in staat de gehele boezem droog te trek ken. Dat is nergens voor nodig, maar het geeft wel aan dat de restauratie van de fundering ook de werking van de molen ten goede is gekomen. sheu. Dorpstraat 33 - 2742 AP Waddinxveen Telefoon 0182 - 63 08 99 ELECTRO WORLD, EEN DUIDELIJKE ZAAK! Burgemeester LM Schoots zet de wieken van de Bovenmolen op de wind. DE GRATIS BROCHURE OVER KLEUR IN DE TUIN LIGT VOOR U KLAAR. Tuin en balkon kunnen eigenlijk niet zonder deze geïmpregneerde werkezel. Afmeting: 84x42x90 cm (brxdxh). En is uw werklust maar matig, dan staat hij binnen of buiten ontzettend leuk als plantefitafel. Ook kunt u hem zelf beitsen in vrolijke kleuren. Van 69,- voor 2e pinksterdag geopend van 10.00 tot 17.00 uur. NIEUWERKERK A/D IJSSEL Hoofdweg Noord 25a Tel. 0180-320527 HET GROENE WARENHUIS Koopavond: donderdag en vrijdag tot 21.00 uur. Zaterdag en maandag: vanaf 9.00 uur open

Hart van Holland | 1997 | | pagina 1