Woordblind: er is iets voor Hart van Mandei? deHaij vanderWende Familieberichten 112 Hart van Holland/21 mei 1997 pagina 3 Exclusief en in het bijzonder voor de regio Zevenhuizen-Moerkapelle rtartefij( cCan/j J.'W. van 'rteUen-Oosterhuis J Nicolaas Verschoor Uitvaartverzorging ij wBroekema Voor een stijlvolle en persoonlijk verzorgde uitvaart. P' II i 11 Tl J I M IL1 J I Zevenhuizen-Moerkapelle Waddinxveen meer politieberichten op pagina 15! 29.000 exemplaren li ADVOCATEN (Afspraak op locatie mogelijk) Marten Meesweg 121 - 3068 AV Rotterdam - Tel. 010-2204400 Langs deze weg wil ik de directie en al het personeel van De Zevenster y hartelijk bedanken voor alles wat ze voor mij gedaan hebben tijdens mijn verblijf aldaar. Ook dank ik degenen die mij een bezoek hebben gebracht en/of een kaart hebben gestuurd. Dit geldt tevens voor mijn verblijf in het ziekenhuis. ffZ 't Is goed voor mij, verdrukt te zijn geweest, Opdat ik dus Uw Godd'lijk recht zou leren; Sinds heeft mijn hart voor hovaardij gevreesd. Ai, doe mij steeds Uw wil als heilig eren; Ver boven goud en zilver, en wat meest Den mens bekoort, zal ik Uw wet waarderen. Psalm 119:36 ber. Kalm en zacht, na een geduldig gedragen lijden, heeft de HEERE tot zich genomen mijn lieve man, onze vader en opa *27 oktober 1919 17 mei 1997 E. Verschoor-Brouwer Wout en Netty Nico Cora en René Liesbeth en René Dith en Arie Nico en Louise Helma en Peter Friso Floor en Gonda Niels Martjjn Lenie en Abram Marcel Edwin Ronald Lennard Roode Kruisstraat*! 7 2731 EV Benthuizen geen bloemen. Mijn man, onze vader en opa is thuis opgebaard. D.V. woensdag 21 mei is in het Verenigingsgebouw "De Bron", Dorpsstraat 42 te Benthuizen, van 19.30 tot 20.30 uur gelegenheid tot condoleren. De rouwdienst zal gehouden worden D.V. donderdag 22 mei, aanvang 11.00 uur, in de Ned. Herv. kerk, Dorpsstraat 48 te Benthuizen, waarna de begrafenis zal plaatshebben op de begraafplaats "Vrederust" te Benthuizen. Dag en nacht bereikbaar en beschikbaar. 010-456 01 01 - 070-386 72 79 Albert Rousselsingel 36 - 3069 MC Rotterdam-Zevenkamp Ms elke seconde telt Greep uit kassa supermarkt: Aan de Dorpsstraat werd dinsdagavond 13 ®ei omstreeks 18.50 uur een greep in oe kassa gedaan in een supermarkt door een ongeveer 25-jarige tengere ongeschoren blanke man van onge- veer 1.80 meter, donker haar in staart je spijkerbroek met lichte trui. inbraak clubgebouw: Aan de Wilde v oenen zijn in de nacht van 12 op 13 ®ei de sloten geforceerd van een clubgebouw. Audio-apparatuur is ge stolen. Auto in brand: In de nacht van 13 op 14 brandde een auto uit de Rijksweg ter hoogte van Zevenhuizen. De °orzaak is onbekend mede doordat er §een bestuurder werd aangetroffen. Tot op heden staat het voertuig niet als gestolen gesignaleerd. Vernielingen: Tijdens de vakantie zijn aan het dak van een school aan het Reigerhof enige vernielingen aange richt. Lichtkoepels zijn beschadigd en een aantal afdekkapjes zijn ver dwenen. Doorrijden na aanrijding: Op vrijdag middag 16 mei reed een 48-jarige be stuurder uit Waddinxveen door na een aanrijding met een 12-jarige fiets- ster op de kruising Knibbelweg-Noor- delijke Dwarsweg. De fietsster kon overeind blijven waarop de automo bilist direct weg reed. Door het note ren van het kenteken kon de man ach terhaald worden en wordt de schade geregeld. Poging inbraak woning: Vrijdagavond 16 mei is er een poging tot inbraak gedaan in een woning aan de Julia- nastraat in Moerkapelle. Men boorde een gat in een raam doch door de Door Julia Peneirim Misschien is het wiel op verschillen de plaatsen tegelijk uitgevonden. Maar zeker is, dat mevrouw Heieen Kernkamp-Biegel, zus van Paul Bie- gel, destijds na veel omslag ontdekte dat haar zoon woordblind was. Woordblind. Daarvoor werd zo ie mand gewoon stom genoemd. Want wat was aan de hand. Zoon Kernkamp had moeite met le zen. En iemand die moeite heeft met lezen, heeft overal moeite mee, zo dra er woorden in het spel zijn. Ge schiedenis, aardrijkskunde, berede neerd rekenen: een woordblind kind moet zich eerst door een brij letters worstelen, voor het zich aan de hoofdtaak kan zetten. En dan ligt het, vergeleken bij klasgenootjes, vele straatlengten achter. Het woordblind kind wordt stom genoemd en als dat maar lang ge noeg gebeurt, vindt het kind zichzelf ook stom. Het heeft immers geen bewijzen om het tegendeel aan te tonen. Het kind voelt zich verloren en dat het naar vermogen gaat spij belen, ligt dan voor de hand. Heieen kreeg van de schoolse op voeders het advies haar zoon park prikker te laten worden. Een nuttig beroep, fijn in de buitenlucht en nog betaald ook. Maar Heieen voelde aan, dat het anders lag en begon verhaaltjes te schrijven, afgestemd op haar zoon. Die verhaaltjes wer den gaandeweg steeds wat moeilij ker, buurtvrouwen toonden belang stelling voor dat soort verhaaltjes en gaven Heieen het advies naar een uitgever te stappen. Zo ontstond de serie De Wenteltrap, uitgegeven door Wolters-Noordhoff. Tegenwoordig blijken er tientallen soorten woordblindheid te bestaan, maar basis bij de herkenning blijft dit: Een woordblind kind leest bommel ding in plaats van bom-meiding. Pijpe- tuitje voor pijp-etuitje en meer van dit soort grappen. En het vraagt: mam, wat is be-ne-den. En niet: be-nee-den. Heieen schreef, ten voorbeeld, niet beneden, maar omlaag, want dat woord ging er probleemloos in. Som mige woordblinde kinderen schrijven dus 12 als ze 21 bedoelen en anders om. natuurlijk. Uitgevers hebben het probleem twee zijdig aangepakt: er is een markt voor woordblinde kinderen en dat is han del, maar ze pakten het ook goed aan door boeken systematisch naar moei lijkheidsgraad uit te geven. En ze deden er wat foefjes bij, Is 'De scheepsjongens van Bontekoe' nog steeds een schitterende jeugdro man, voor een woordblind kind is het te dik met veel te veel lettertjes. Daar om moeten de boeken voor woord blinde kinderen voldoen aan mini maal twee hoofdzaken: het kind moet het uit kunnen lezen, met als zeer bevredigend resultaat: 'Mam, ik heb een boek uit'. Fout was aanvankelijk, dat een woord blind kind van 10 een boekje kreeg te lezen, geschreven voor een 6-jarige. Dat werkte dus niet. Wat wel werkte: een lettertype dat er gewoon uitzag, maar veel meer ruimte in beslag nam dan het gebruikelijke lettertype. Zo gingen er ongemerkt weinig woor den op veel bladzijden en kon een boek worden samengesteld dat net echt leek, maar was aangepast voor het woordblinde lezertje met alsnog rode oortjes. Bovendien ging het, voor 10-jarigen, over onderwerpen voor 10-jarigen, of anders: het bele vingsniveau werd aangepast. Het kind wordt in feite beduveld, maar voor het goede doel en het heeft niets in de gaten. Het heeft ook niet in de gaten dat het gedurende een aantal bladzijden 'vlieg-tuig' leest en na een tijdje 'vliegtuig'; het heeft dat woord in middels geleerd. En zo vervolgens. Woordblinde kinderen die niet als zodanig worden herkend, kunnen levenslang het stigma 'gewoon stom' met zich meevoeren. Dat ze het niet zijn, valt ook de betrokke nen al niet meer op. Een pak suiker kunnen ze niet verkopen, auto's ook niet, want ook daarvoor moet een mens gewoon goed kunnen lezen. Overigens werd de zoon van Heieen gewoon ingenieur; er is en blijft hoop. Ouders kunnen veel doen: aanvoe len dat het kind intelligent genoeg is voor de basisschool, al lijkt dat niet zo. Een ouder kan, met alle respect voor de docent met 30 schapen, aan voelen dat er iets anders aan de hand is. En als die woordblindheid eenmaal is geconstateerd, dan staat een leger deskundigen klaar om het desbetreffende kind uit het moeras van lettertjes te trekken. Er is zelfs een vereniging van woordblinden, die overwegend volwassen zijn. extra borging kon het raam alsnog niet geopend worden. Twee meisjes uit Waddinxveen in de leeftijd 18 en 16 jaar troffen in een discotheek in Zevenhuizen twee jon gens. Door een beëindiging van een relatie tussen een van hen ontstond er in de discotheek al onenigheid. Toen de meisjes rond 4.00 uur zon dagmorgen 17 mei de disco verlieten, kwamen de jongens hen achterna. Toen ze in de auto zaten werd het portier opengetrokken. Tevens werd er verscheidene malen tegen de auto getrapt. Toen de bestuurster weg wil de rijden trok een van de jongens een pistool en richtte dat op haar hoofd. Hij laadde het pistool en zei haar dood te schieten als ze niet luisterde. De meisjes raakte verward en wisten geen uitweg meer. Hierna bedaarde de jongen en liet hen vertrekken. De politie hield maandag beide verdach ten aan in de woning van een van de verdachten. Ze hebben de leeftijd van 17 en 19 jaar en zijn afkomstig uit Nieuwerkerk aan den IJssel. Het wa pen werd inbeslaggenomen en de ver dachten zitten in hechtenis. Zondag 18 mei omstreeks half twaalf werden de bewoners van een woning aan de Burgemeester Klinkhamerweg wakker van een vreemd geluid. Bleek dat de deur van de woning was open gebroken en dat de dader zonder het meenemen van spullen inmiddels weer was verdwenen. Geldbedrag geëist op straat. Zaterdag avond 17 mei is een op het Kerkepad lopende vrouw een klein geldbedrag afhandig gemaakt. De 43-jarige zich met een loopkar voortbewegende vrouw voelde zich door verbale be dreiging van een man genoodzaakt hem een geldbedrag te geven. De po litie wil graag in contact komen met mogelijke getuigen van dit voorval. Diefstal rollen dakbedekking: Aan de Dreef stonden in het weekend van 10 en 11 mei 45 rollen dakbedekking op een schooldak om verwerkt te wor den. Deze rollen zijn allen ontvreemd. Auto-inbraak: Aan de Beukenhof is dinsdagmiddag 13 mei de ruit ingesla gen van een auto. Een schoudertas fhet waardepapieren is meegenomen. In de nacht van dinsdag 13 op woensdag 14 mei is er ingebroken in een auto aan de Joke Smithoeve. Een ruit werd vernield en de aanwezige mobiele telefoon gestolen. Woning-inbraak: Aan de Nicolaas Beetslaan is dinsdag 13 mei overdag de voordeur van twee woningen ge forceerd. CD's, de video, rijbewijs en paspoorten en sieraden, een gitaar en geld zijn meegenomen. Tevens is dinsdag 13 mei overdag de voordeur geforceerd van een woning aan de Juliana van Stolberglaan. Hier zijn ook CD's, paspoorten, een rijbe wijs en een video meegenomen. In de week van 12 mei is ook ingebro ken in een woning aan de Mozartlaan terwijl de bewoners op vakantie wa ren. De daders drongen de woning binnen door het openbreken van een raam aan de achterzijde. Het is nog onbekend wat er gestolen is. Tussen 16 en 18 mei is er ingebroken in een woning aan de Willem de Rijckelaan. Via het verbreken van een uitzetraam op de eerste verdieping is men in de woning geklommen. Er is wat geld en een aantal cheques gesto len. Uitgeprocedeerde asielzoeker ver wondt zich: Nadat hem bekend was gemaakt dat hij uitgeprocedeerd was dreigde een 31-jarige uit Iran afkom stige man, in een brief aan justitie met zelfverbranding. Deze dreiging werd gezien zijn eerdere zelfmutilatie se rieus genomen. Mede om deze zelf- verwonding te voorkomen werd de man op vrijdag 16 mei op het AZC te Waddinxveen aangehouden. Na fouil lering werd hij in een zogenaamde verhoorkamer enige minuten alleen gelaten. Bij terugkomst van de behan delende politiemensen bleek hij met een klein mesje van 3 bij 0,5 centime ter enige vleeswonden op zijn beide polsen te hebben aangebracht. Na eerste hulp is de man per ambulance overgebracht naar een EHBO-afde- ling van een ziekenhuis. Aldaar zijn de wonden gehecht en kon hij weer inge sloten worden in het bureau te Wad dinxveen. Inmiddels was zijn 32-jarige eveneens uitgeprocedeerde broer zeer overstuur geraakt door de infor matie dat zijn broer zich verwond had. Hij vernielde onder andere een telefoon in het AZC en werd vervol gens op grond van openbare orde ingesloten in het politiebureau. Daar hij na enige tijd tot rust gekomen was is hij in overleg met justitie weer in vrijheid gesteld. De uitzettingsproce dure voor de 31-jarige man is verder in gang gezet. Oplichting: Een bedrijf heeft aangifte gedaan van oplichting door een in Amsterdam gevestigde firma. Het be treft de levering van goederen ter waarde van 30.000 zonder betaling De zaak is doorgezonden naar de po litie van Amsterdam die reeds meer dere zaken tegen dit bedrijf in onder zoek heeft. Bromscooter gestolen: Bij een bedrijf is een bromscooter gestolen. In een ge sprek over de aankoop van een brom scooter startte men op verzoek van de aspirant koper de motor en liet deze even draaien. Na een verder ge sprek over de koop loopt de man plot seling naar het voertuig, stapt op en rijdt weg. Het betreft een bromscoo ter van het merk Peugeot type SC50, kleur groen. De dader werd omschre ven als 17 jaar, 190m.lang, blanke huidskleur, normaal postuur, blond stijl haar tot in de nek en hij droeg een goudkleurige oorbel in het linkeroor. Onafhankelijk informatieblad. Verschijnt in Waddinxveen, Boskoop, Benthuizen, Hazerswoude-Dorp, Zevenhuizen-Moerkapelle, Oud-Verlaat en Kruisweg, eenmaal per week op woensdag in een oplage van Postadres voor redactie en advertenties: Postbus 85 - 2760 AB Zevenhuizen Bezoekadres: Drukkerij Elgersma Noordelijke Dwarsweg la 2761 GA Zevenhuizen Tel. 0180-632289* - Fax. 0180-633503 Advertenties Mario Mezas Redactie Algemeen Silvia Markus Sluitingstermijn advertenties: Maandagmiddag 12.00 uur. Kant-en-klaar materiaal (indien gereserveerd) tot dinsdagmiddag 13.00 uur. De uitgever stelt zich NIET verantwoor delijk voor eventuele onjuistheden in telefonisch opgegeven advertenties!! De redactie van Hart van Holland stelt zich niet aansprakelijk voor de inhoud van de advertenties en ingezonden mededelingen in deze krant. Bovendien behoudt zij zich het recht voor, zonder opgave van reden, advertenties voor publicatie in het Hart van Holland te weigeren. Voor klachten over de bezorging van Hart van Holland in Zevenhuizen en Moerkapelle: Drukkerij Elgersma, telefoon 0180-632289. Overige klachten: Netwerk VSP telefoon 070-3209898

Hart van Holland | 1997 | | pagina 3