M U+ C4x 2-CAJZ^A^CvpK- H Hart van Holland/2 juli 1997 pagina 19 Zevenhuizen-Moerkapelle - De gemeente Zevenhuizen- Moerkapelle ligt midden in het Groene Hart en bestaat uit drie woonkernen: Oud Verlaat, Zevenhuizen en Moer- kapelle. De gemeente wordt omgeven door Rotterdam, BergschenhoekBleiswijk, Zoetermeer en Waddinxveen. De drie woonkernen liggen middenin een landelijk gebied dat nog echte rust uitstraalt. Voor stedelingen een unieke locatie om zich te ontspannen. Met de Rottemeren als middelpunt kan men er eindeloos wandelen en fietsen en daarnaast ook kanovaren en zeilen. Bovendien ligt aan de oever van de Rottemeren een schitterend natuurreser vaat, waar men in het zomerseizoen door een ervaren gids wordt rondgeleid. Fiets- en wandelroute Rondom de Rottemeren loopt een vrijliggend fietspad dat ook als voetpad dienst doet. Wie deze weg volgt, maakt kennis met de ver schillende gezichten van de Rotte meren. Een bijzonder gevarieerd gebied met onder andere z'n oer Hollandse molens. Als men de tocht in Zevenhuizen begint bij de parkeerplaats aan het eind van de Tweemanspolder tegenover cam ping Zevenhuizen, zwembad De Koornmolen en eetcafé De Roer domp" dan gaat men via het Koor- nmolengat in noordelijke richting de Tweemanspolder in. Het start punt wordt bereikt als men, ko mende vanaf de A12, richting Ze venhuizen rijdt en bij het eerste stoplicht rechtsaf gaat. Wie vanaf A20 van de kant van Rotterdam komt, gaat bij het tweede stoplicht linksaf. Indien men het Koornmo- lengat ingaat dan vindt men links allereerst het natuurreservaat, dat niet ontveend en ook niet ont waterd is. Het is in Zuid-Holland één van de weinige plekken waar nog veenmos groeit en het is een paradijs voor de vele vogelsoor ten. Als het natuurreservaat ge passeerd is dan maakt rechts het vergezicht over de uitgestrekte landbouwgebieden grote indruk. Zo ook de vier molens die zich trots boven het landschap verhef fen. De oudste molen dateert uit 1722. Jarenlang heeft deze zoge naamde viergang er voor gezorgd dat het water in de Tweemanspol der op peil bleef. Aangekomen bij de A12 gaat men de brug over om vervolgens weer direct links af te slaan. Men be vindt zich dan op de westelijke oever van de Rotte. Na enkele kilo meters vormt zich een langgerekt bosgebied, de zogenaamde Bleiswijkse Zoom. Dit is een echt dagrecreatiegebied met uitge strekte speel- en ligweiden, dag kampeerterreinen, wandel-, fiets en ruiterpaden in een schitte rende omgeving. Men passeert onderweg dan nog het Bleiswijkse Verlaat, dat stamt uit 1740 en in 1976 is gerestaureerd. Verlaat is de historische benaming voor sluis. Men ziet dan ook de eerste brug liggen die de westelijke oever met de oostelijke verbindt. Wie besluit langs de Rotte verder zuidwaarts te gaan, komt in het Hoge Bergse Bos.. Gezichtsbepa lend hier is het Skicenter Berg schenhoek met z'n kunstskibaan en mountain-bike-parcours. Even voorbij dit Skicenter ligt een twee de brug die ook naar de andere kant van de Rotte leidt. Wie daar links afgaat komt via Oud Verlaat weer richting Zevenhuizen. Na enkele kilometers ziet men aan de rechterhand het nieuwe volauto matische poldergemaal ir. J.M.Leemhuis-Stout met veel his torische informatie over de Een- dragtspolder. Daar ook bevindt zich de Zeven- I Alphen aan den Rijn, attractiestad in het 1 Groene Hart In Alphen aan de Rijn is veel te doen. Een stad die de toerist'zelf moet ontdekken. In de eerste plaats is Alphen aan den Rijn twee nationaal bekende attracties rijk, het archeologisch themapark Archeon en het Vogel park Avifauna. Archeon In Archeon komt het verre verle den van Nederland tot leven. In het Expogebouw maakt de bezoe ker een tijdreis in de Oorsprong" i van de kol kénde lava van zo'n vier jaar geleden tot en met de Van de apotheek huizerplas. Door zijn lengte van bijna anderhalve kilometer en een breedte van 600 meter is deze recreatiepias bijzonder geschikt voor surfers. Maar ook zwemmers en zonaanbidders kunnen er te recht. Wie de route vervolgt in noordelijke richting komt via jachthaven De Eendragt" uitein delijk weer bij camping Zevenhui zen uit. Dan heeft men zo'n 20 kilometer afgelegd. Gaat men via de eerste brug terug dan is dat ongeveer de helft. Onderweg staat bij de verschillen de horeca-gelegenheden het kopje koffie gereed. Niet alleen vanuit Zevenhuizen kan men volop genieten van het landschappelijk schoon, maar ook vanuit Moerkapelle is dat zeer wel mogelijk. Van hieruit komt men Midden Holland-route door dorpen in de regio. Sinds twee jaar ligt er op de grens van Moerkapelle en Waddinxveen een nieuwe recreatieve fietsroute. Dit is het zogenaamde Schraven- wildertpad. Halverwege Moerka pelle en Waddinxveen loopt dit pad noordwaarts richting ge meente Rijnwoude. Verder vindt men in Moerkapelle aan de Brede- weg 66 camping De Randstad. Varen Bij water hoort varen. Dat kan in de Rotte en de Rottemeren. Ieder jaar komen hier vele pleziervaar tuigen voor een korter of langer vakantieverblijf Er zijn tientallen aanlegsteigers, zodat er voldoende 1 ligplaatsen in dit gebied zijn. De Rotte en de Rottemeren zijn per: boot bereikbaar via twee routes.! Vanaf de Hollandsche IJssel via de Hennipsloot, die gelegen is aan de Tweemanspolder en vanaf Rotter dam via de Prinses Irenebrug in! Hillegersberg. En wie zelf geen boot heeft kan er in Zevenhuizen! een huren. Aan het eind van de Tweemanspolderweg en bij de jachthaven kan men hiervoor te recht. Vissen Ook de sportvisservindtzijn stekje in de Rottemeren en langs de oevers van de Rotte. De visstand is er uitstekend. Hoewel het viswater is verpacht, mag een ieder er met! één hengel vissen. Men heeft naast de gebruikelijke visakte tevens een dagvergunning nodig. Deze is vo krijgbaar bij De Roerdomp" aan de Tweemanspolderweg en bijl Meerenbos aan de Bleiswijkse kant van de Rottemeren. \JzOzOAv tti* Ziek worden hoort niet bij een zorgeloze vakantie. Om kleine onmisbaar. Wanneer de vakantie bestemming een ver land is, is het helemaal belangrijk om uw gezondheid van tevoren de nodige aandacht te geven. Enkele reistips van de apotheek. Een vakantieganger kan zijr apotheek zo uitgebreid maken a,o bij wil. Dat hangt ook samen met debestemming: een reisje langs de Rijn zal immers minder risico's met zich meebrengen dan een trektocht door India of Mexico. In ieder geval horen hierin de medi- cijnei^ thuis (in voldoende voor raad die op doktersvoorschrift worden gebruikt. U kunt uw apo theker vragen of deze geneesmid delen ook in het land van bestem- ming verkrijgbaar zijn en, zo ja, onder welke naam. Douane Goed om te weten is dat de douane b|J controle vragen kan stellen over geneesmiddelen die reizigers 'J 2|cn hebben. Denk bijvoorbeeld aan injectiespuiten die diabetes patiënten gebruiken. Sommige sterke pijnstillers vallen onder ae Opiumwet. Dat betekent dat men, J net vervoeren ervan over de ?rens, in principe wettelijk straf bar is wegens smokkel van verdo ende middelen. Om problemen Jl de douane te voorkomen is het het beste om genees- i delen in de originele verpak- 'ng te laten. Verder is het raad- aam een document bij de hand te nebben waarin staat dat het eer- lijki geneesmiddelen betreft, die n arts heeft voorgeschreven. In meeste apotheken is hiervoor gnatis het Reisdocument verkrijg- mjj ^en so°rt meertalig genees- delenpaspoort, dat de apothe ker kan in- vullen. Hierin staat aan- gegeven welke medi cijnen een patiënt ge bruikt, de naam van de werkzame stof, de samenstelling en de dose ring. Dit document is ook goed bruikbaar voor het geval men in het buitenland onverhoopt ge neesmiddelen nodig heeft. Een arts of apotheker ter plekke kan op grond hiervan dan de juiste medicijnen verstrekken. Verre reizen Is het reisdoel een ver. (sub tropisch land, dan is het goea om bijtijds - minimaal zes weken voorvertrek - advies te vragen aan uw apotheker of GGD. Zij kunnen u per land vertellen welke inentin gen en geneesmiddelen u nodig neeft. De meest toegediende inen tingen zijn ter voorkoming van difterie, kinkhoest, tetanus en po lio (DKTP en hepatitis A. Voor bepaalde bestemmingen is daar naast bescherming tegen buikty- fus, tuberculose en gele koorts noodzakelijk. Ook malariatablet ten horen in dit rijtje thuis. Handbagage Een nuttige tip tot slot is om ge neesmiddelen altijd in de handba gage mee te nemen wanneer u met vliegtuig reist. Preparaten waarin vluchtige oplosmiddelen zijn verwerkt (zoals aceton, chlo roform en hoge percentages alco hol kunnen namelijk gaan over koken in het bagageruim. Meene men van medicijnen in de handba gage voorkonrfbovendien proble men bij wijzigingen in het reis schema of bij zoekraken van baga- top in uw reisapotheek in elk geval de volgende middelen: - pijnstillers; - pleisters en steriele gaasjes; - middel tegen acute diarree en tegen r vochtverlies bij diarree (ORS - laxeermiddel; - ontsmettingsmiddel; - middel tegen reisziekte; - zonnebrandcrème; - insectenwerend middel; - thermometer; - schaar en pincet. Gebruikt u geneesmiddelen en gaat u op vakantie, ga dan eerst even naar de apotheek. Ook voor een vakkundig advies over het voorkomen van typische vakantie kwaaltjes, bent u bij de apotheek aan het goede adres. In het weekend van 5 en 6 jul organiseert het IVN alpnen aan den Rijn de jaarlijkse vroe ge vogel excursie in het Riet veld. Op beide dagen zal zowel gewandeld als gevaren worden. De deelnemers lopen en varen onder leiding van enkele natuurgidsen dwars door de polder om daar te genieten van de ochtendstilte. Veel aan dacht zal er zijn voor de vogels die zo vroeg extra goed te horen en te zien zijn. Ook planten, bomen en het landschap krijgen alle aandacht. De historie van dit landschap is zeer de moeite waard om over te vertellen. Na afloop staat er een heerlijk ontbijt klaar in café Klein Giethoorn". Er kan uitsluitend deelgenomen worden na opga ve vooraf. Voor 4 juli moet de opgave binngn zijn! Aanvang: 6.00 uur Start: café Klein Giethoorn" Deelname: 12.50 (voor het ontbijt Meenemen: Verrekijker, stevig schoeisel informatie en opgave vooraf: Jan de Frankrijker,itelefoon 0172-412902, b.g.g. An ja Lan- gerak, telefoon 0172%2é ijstijd, önderweg staat men oog in oog met dinosauriërs. Buiten in j het park is men getuige van een prehistorisch jaentrituee! en kan men varen in een boom>tamkano. In het Romeinse plaatsje Traiec- turn ad Rhenum vormt net impo- 1 santé badhuis het middelpunt van het dagelijks leven. Aangekomen 1 in de straten van het veertien eeuwse stadje Gravendam neemt men een kijkje bij de ambachtslie- den en de koopman. Daar worden op het merctvelt' dagelijks ver- schillende kluchten gespeeld. In het Minderbroederklooster kan men de dag afsluiten meteen mid deleeuwse pannenkoek met war- 1 me krieken. Alle evenementen zijn geprogrammeerd in een tweetal routes: de jagers- en de pelgriros- route. Beiden eindigen bij hef hoogtepunt van de dag: het Ro- j meinse gladiatorengevecht in het s amfitheater. Archeon is te vinden aan de Ar- cheonlaan 1 (afslag van de Nil, Bodegraven-leiden Het thema park is geopend dagelijks van 10.00 tot 17.00 uur; in dë maan- j den juni, juli en augustus tot 18.00 uur. Voor mformatie; 0172-447744. i Avifauna In Avifauna is een uitgebreide col lectie van 450 vogelsoorten, af komstig uit de hele wereld/te zien. In de overdekte subtropische hal kan tussen de vrij rondvliegende vogels owrden gewandeld. Midden in net vogelpark ligt het Parkrés- taurant met uitzicht op de vijver I met flamingo's. In de speeltuin kunnen kinderen zich uitleven op de schommels, klimrekken en de grote glijbaan. Verder zijn er leu ke attracties zoals trampolines, minicars, luchtspringkussens en een amusementshal met botsau tootjes en een spookhuis. Met de rondvaartboot kunnen de bezoe kers een vijf kwartier durende tocht naar en over het Braasse- mermeer maken. Het adres van Avifauna is Hoorn 65 in Alphen aan den Rijn. Voor meer informatie: 0172-487575. Alphen aan den Rijn heeft verder nog vele andere, minder bekende, attracties te bieden. Het Liftenmuseum Heel leuk is een bezoek aan het Liftenmuseum. Enkele modellen zijn in gebruik te zien: de water- druklift uit 1898, de roltrapma chine uit 1923, een goederenlift machine uit 1930, een Paternos- terlift en een prachtige Weense liftcabine uit 1935. Het museum is geopend van april toten met oktober op de eerste en derde zaterdag van ae maand van 10.30 tot 12.30 uur. De toegang is gratis. Het Liftenmuseum in te vinden op het adres Hoorn 368 (nabij Avifauna Korenmolen De Eendracht De Eendracht werd in 1898 over geplaatst van Zaandam naar Alp hen aan den Rijn. Het is een koren molen met stelling op een acht kantige stenen onderbouw en een houten, met leien gedekte boven bouw die in 1752 werd gebouwd als De Twee Gebroeders". Sinds de restauratie in 1974is de molen weer maalvaardig. Er wordt elke zaterdag op ambachtelijke wijze meel gemalen voor het bakken van molenbrood, grofvolkoren, viergranenbrood en molenwit. via i alle le kleine P< verl iin reis- Is fe.

Hart van Holland | 1997 | | pagina 19