De wetten van de letteren Speuren naar vleermuizen in de Bleiswijkse Zoom Plantariumgebouw gaat uitbreiden Ifart van Hand Familieberichten Engel Tuitel Willem van der Zwan de Ha ij vanderWende De Nesselander/Hart van Holland/7 augustus 1997 pagina 3 iet t Cursus creatief schrijven in 7 delen Exclusief en in het bijzonder voor de regio Zevenhuizen-Moerkapelle 50.000 exemplaren UITVAARTVERZORGING Met eerbied en respect ELZENHORST 55 2742 CL WADDINXVEEN TEL. (0182) 61 50 55 DAG EN NACHT DIRECTE HULP BIJ OVERLIJDEN Maar 's HEREN gunst zal over die Hem vrezen in eeuwigheid altoos dezelfde wezen. Psalm 1039 Tien maanden na het overlijden van onze moeder en oma heeft de HEERE, voor ons onverwacht, Zijn kind thuis gehaald, onze lieve zorgzame vader en opa sinds 8 november 1996 weduwnaar van Jansje Tuitel-Hoogendoorn in de leeftijd van 69 jaar. Wil Coby en Cor Miranda en Peter Robbert Jantine en Wim Willem-Jan, Stefan, Yvonne Arjan en Jeannette Dennis, Laura, Michel Cees en Luz Jiséla Moerkapelle, 3 augustus 1997 Pieter Posthof 6 Correspondentieadres: J.G. Bregman-Tuitel Zegwaardseweg 180, 2731 BX Benthuizen. Onze vader en opa is opgebaard in de aula van de begraafplaats "Westhage", Akkerweg 82 te Moerkapelle. Gelegenheid tot condoleren aldaar donderdag 7 augustus van 19.30 tot 20.30 uur. De rouwdienst zal gehouden worden D.V. vrijdag 8 augustus om 10.00 uur in bovengenoemde aula, waarna de begrafenis zal plaatsvinden. Geen bloemen. Gij zijt het licht der wereld Een stad die op een berg ligt kan niet verborgen blijven Laat zo Uw licht schijnen voor de mensen opdat zij Uw goede werken zien en Uw Vader in de hemel verheerlijken Na een geduldig gedragen lijden heeft de Here tot Zich genomen mijn innig geliefde man, onze zorgzame vader, lieve opa en oom, broer en zwager echtgenoot van Johanna Teuntje Rietveld in de leeftijd van 65 jaar. J.T. van der Zwan - Rietveld Marian en Leen Sebastiaan Alexander Benjamin Wilma en John Esther Iris Jan en Jeanette Michael en verdere familie 4 augustus 1997. Schoolstraat 3, 2761 GX Zevenhuizen. Gelegenheid tot condoleren en afscheid nemen vrijdag 8 augustus van 19.00 tot 20.00 uur in de Gereformeerde Kerk, Dorpsstraat 106 te Zevenhuizen. De dienst van Woord en Gebed zal worden gehouden zaterdag 9 augustus om 11.00 uur in bovengenoemde kerk, waarna de begrafenis zal plaatsvinden op de Algemene Begraafplaats, Zuidplasweg 3 te Zevenhuizen om ongeveer 12.00 uur. Als u straks ook dit zevende en laat ste deel heeft doorgewerkt, heeft u iets meer materiaal in handen om een verhaal of boek goed op te zet ten. Maar ik maak mezelf niet wijs, dat ik een ander kan leren schrijven. Dat is onmogelijk. Toch begon ik aan deze 'cursus' in de veronderstelling dat ik goede adviezen van ervaren au teurs, die ik in dertig, veertig jaar verzamelde, aan anderen kon door geven. Voorop blijft staan, dat u plezier aan het schrijven beleeft en dat zo houdt. En ik ben er ook van over tuigd, dat dit plezier alleen maar kan toenemen, naarmate u met wat meer vakkennis te werk gaat. Ook kan ik u vertellen, dat niemand schrijver kan worden; een schrijver blijkt dat pas achteraf te zijn en dan nog houdt hij/zij twijfels. An Rutgers van der Loeff: 'Ik debuteer met elk nieuw boek'. Toch nog wat adviezen. Zelfs 'waargebeurde' verhalen zijn zelden precies zo gebeurd als in dat verhaal staat. Schrijvers mengen werkelijkheden; ze maken van zeven matige vakanties EEN grandioze. Voor de grote liefde uit een boek hebben verscheidene liefdes model gestaan. De 'ik' uit het boek is meest al maar voor een klein deel de auteur zelf, soms alleen diens mentaliteit. Ook als hij zichzelf Jan noemt. Dat doet me denken aan een vaak voorkomende beginnersfout van schrijvers die verschillende perso nen laten denken. Fout. De goede manier is: schrijven vanuit EEN hoofdpersoon. Alleen de 'ik', of de Jan uit het verhaal, kan weten wat die 'ik' denkt. Neem Karl May, die het precies goed doet. Als zijn Old Shatterhand de 'ik' van het verhaal is, dan schrijft hij nooit 'dacht Winnetou'. Dat kan Old Schatterhand niet weten; hij kan Win netou wel iets laten opmerken. Veel lezen, met name werk van au teurs die u graag leest, helpt mis schien meer dan deze hele cursus. Maar die andere auteur zult u nooit worden, al gaat u daarvoor op uw hoofd staan. Een van mijn meestgelezen auteurs is Paul Gallico. Ik acht de man zeer hoog en ik zou willen, dat ik zo goed schreef als hij. Maar dat kan niet: Paul had een ander hoofd. Maar dat is niet erg, in tegendeel. Als ik er al in zou slagen als Gallico te schrijven, dan zou alleen maar meer van hetzelfde ontstaan. En daar zit niemand op te wachten. Ik moet u ook verzoeken vooral spreektaal aan te houden, dialogen te schrijven zoals u de zelf zou hebben uitgesproken. U moet uw dialogen hardop voorlezen, dan komt u vanzelf eventuele onzin tegen. Ook een goed advies is dit, als u voor kinderen wilt schrijven: luister naar hun kreten van nu en gebruik ze. Dit moment is 'gaaf' nog bruikbaar, even als 'tof'. Oude woorden als 'mieters' zijn al jaren in onbruik. Het is ook goed, als u een moderne Nederlandse grammatica koopt. Nog steeds worden fouten gemaakt als 'hier zet men af en over', of: 'Jan at een boterhammetje en rookte een pijpje'. Dat lukt Jan niet, hij doet het een na het ander. Lees daarom onder meer het hoofdstuk over het gebruik van 'en': dat is ingewikkelder dan u denkt, maar ook hoogst leerzaam. Bovendien moet het, dit hoort bij het vak. Als u een prachtig verhaal hebt geschreven, waar de uitgever alle taalfouten uit moet halen, dan stuurt hij het toch weer terug, tenzij u Tsjechow heet, maar deze schrij ver maakte die fouten niet. Ik vertelde u eerder: schrijven, goed schrijven is een vak waar ook zelfkri tiek aan te pas komt. De (school)meester van vroeger blijkt nog steeds met 'meester' te worden aangesproken. Maar hij is geen on derwijzer meer, maar leraar. Ook daarvan moet u zich bewust zijn, zoals u ook moet weten dat kinderen heel anders met vakantie gaan - niet 'op' vakantie - dan u zelf. Ik hoor nog wel eens de klacht, dat er geen 'gewoon gezellige' boeken meer worden geschreven. Dat is niet helemaal waar, al lijkt het er soms op. Mode was, dat een modern pro bleem tot onderwerp moest dienen. Dat verschijnsel is bezig te verdwij nen, maar de probleemboeken staan nog steeds op de schappen. U ziet maar en ik wens u veel plezie rige sterkte. Maar mocht u nog vragen hebben, opmerkingen, tegenspraak of klach ten: schrijf ze op en stuur alles naar de redactie van deze krant. U krijgt in de krant, na een poosje, een gebundeld antwoord. Met hartelijke groet, Julia Pengirim. V0CATEN (Afspraak op locatie mogelijk) Marten Meesweg 121 - 3068 AV Rotterdam - Tel. 010-2204400 Regio - Op vrijdagavond 8 augustus kan men meewandelen met gidsen van Natuur- en Vogelwacht 'Rotta'. Met behulp van batdetectoren zal dan worden gespeurd naar vleermuizen. De ultrasone geluiden die vleermui zen uitzenden kunnen daarmee wor den opgevangen en in voor ons ge hoor geschikte geluiden worden om gezet. Aan de geluidsvorm is te horen welke vleermuis er vliegt. De soorten vleermuizen die in de omgeving voor komen, ook in de diverse woonwijken kan men ze 's avonds zien vliegen, zijn de dwergvleermuis, de ruige dwerg vleermuis, de laatvlieger en soms een meervleermuis. Tijdens de wandeling zal het een en ander over vleermuizen worden verteld. De wandeling begint om 22.30 uur op de parkeerplaats aan het eind van de Merenweg, bij de Retraiterie, in Bleiswijk. Duur van de wandeling on geveer 1,5 a 2 uur. Bij harde wind of regen gaat de wandeling niet door. Informatie: Marcella Hemkes, 0180- 632509 of Aad Deurloo, 010-5214291. Boskoop - De Stichting Vakbeurs voor de Boomkwekerij heeft op het Inter national Trade Centre Boskoop - Ha- zerswoude een perceel grond van 1,3 hectare aangekocht. Het perceel sluit direct aan op het terrein van het Plan- tarium gebouw. Door deze aankoop is voor de toe komst de benodigde ruimte veiligge steld voor de nog steeds groeiende vakbeurs Plantarium en voor de logis tieke faciliteiten, die het Plantarium gebouw biedt. De Stichting Vakbeurs voor de Boomkwekerij is eigenaar van het Plantarium gebouw en daardoor verantwoordelijk voor het verder ont wikkelen van de logistieke functie van het gebouw en de organisatie van de gelijknamige internationale vakbeurs voor de boomkwekerij. Bedankt onbekende helpers voor de hulp aan Paul bij het ongeluk op 13 juli Johan Petra lang gewacht toch eindelijk tok, tok, tok A+M Johan Petra, proficiat met jullie gezinsuit breiding, ei, ei, ei. De vakantiegangers John nog precies 1 week en 2 dagen! Conny-Myrthe-Marenthe en Myron r Onafhankelijk informatieblad. Verschijnt in Rotterdam-Ommoord en Rotterdam-Zevenkamp, Waddinxveen, Boskoop, Benthuizen, Hazerswoude-Dorp, Zevenhuizen-Moerkapelle, Oud-Verlaat en Kruisweg, eenmaal per week op donderdag in een oplage van Postadres voor redactie en advertenties: Postbus 85 - 2760 AB Zevenhuizen Bezoekadres: Drukkerij Elgersma Noordelijke Dwarsweg la 2761 GA Zevenhuizen Tel. 0180-632289* - Fax. 0180-633503 Advertenties Mario Mezas Redactie Algemeen Silvia Markus Sluitingstermijn advertenties: Maandagmiddag 12.00 uur. Kant-en-klaar materiaal (indien gereserveerd) tot dinsdagmiddag 13.00 uur. De uitgever stelt zich NIET verantwoor delijk voor eventuele onjuistheden in telefonisch opgegeven advertenties!! De redactie van De Nesselander/Hart van Holland stelt zich niet aansprakelijk voor de inhoud van de advertenties en ingezonden mededelingen in deze krant. Bovendien behoudt zij zich het recht voor, zonder opgave van reden, advertenties voor publicatie te weigeren. Voor klachten over de bezorging in Zevenhuizen en Moerkapelle: Drukkerij Elgersma, telefoon 0180-632289. Rotterdam: Netwerk VSP telefoon: 010-4372226 Overige klachten: Netwerk VSP telefoon 070-3209898

Hart van Holland | 1997 | | pagina 3