LITI E BERICHTEN Kleurig en vlijmscherp beeld vluchteling door Els de Groen Uitslag puzzel SKR Dc Ne Onderwijstelefoon gratis 0800-1608 Foto's in Hort van Holland/De Nesselander deHaij vander Wende Familieberichten ■Mil Aad de Jong Hart van Holland/De Nesselander/20 augustus 1997 pagina 3 Exclusief en in het bijzonder voor de regio Zevenhuizen-Moerkapelle LVt 't Voor de talloze blijken van belangstelling en medeleven na het overlijden van mijn man en onze papa willen wij u hierbij hartelijk dank zeggen. Namens de familie Tineke de Jong Els de Gmi 50.000 exemplaren ADVOCATEN (Afspraak op locatie mogelijk) Marten Meesweg 121 - 3068 AV Rotterdam - Tel. 010-2204400 UITVAARTVERZORGING Met eerbied en respect ELZENHORST 55 2742 CL WADDINXVEEN TEL. (0182) 61 50 55 DAG EN NACHT DIRECTE HULP BIJ OVERLIJDEN Zevenhuizen-Moerkapelle Aanrijding zonder gewonden Een 50-jarige man uit Ouddorp reed van de Zuidelijke Dwarsweg, komen de vanuit de richting Waddinxveen. Hij verleende op het kruispunt geen voorrang aan de voor hem van rechts komende automobilist. Dit betrof een 51-jarige man uit Vlaardingen. Hier door raakte beide auto's beschadigd. Er vielen geen gewonden. Diefstal auto Tussen 15 augustus 20.15 uur en 16 augustus 7.00 uur werd een Opel Re cord stationwagen gestolen. Deze auto stond geparkeerd in de Mutatu- listraat. WADDINXVEEN Motor te water Een 36-jarige motorrijder uit Breda heeft woensdag 13 augustus rond 8.30 uur een ongeluk gehad bij de Coene- coop. De bestuurder van de Harley Davidson verloor de macht over de motor toen hij krachtig remde in de bocht. Als gevolg hiervan ging de motorfiets rechtdoor. De motorfiets reed tegen een boom en belandde in een sloot. De bestuurder kwam niet in de sloot terecht. De man liep bij het ongeluk een gebroken bovenbeen en diepe vleeswond op. Hij is vervoerd naar het Groene Hart Ziekenhuis in Gouda. Insluiping in woning 0p woensdag 13 augustus is tussen 17.30 en 17.50 uur een insluiping ge weest in een woning aan de Burge meester TrooststraatDe bewoonster was op dat moment boven in de wo ning. Er is een tas meegenomen uit de woonkamer, met daarin onder andere een geldbedrag en sleutels. Diefstal uit auto Tussen 14 augustus 21.00 en 15 augus tus 8.30 uur werd ingebroken in een auto die stond geparkeerd aan de Heemraadweg. Het is niet bekend hoe men in de auto is gekomen. Er wordt een fototoestel vermist. Kop-staartbotsing Een man afkomstig uit Boskoop reed op de Henegouwerweg en remde af, omdat er voor hem werd geremd. Een 24-jarige man uit Gouda zag dit te laat en botste achter op de auto van de man uit Boskoop. De Boskoper is met rug- en nekklachten afgevoerd naar het Groene Hart Ziekenhuis in Gouda. Zijn voertuig is weggesleept. BOSKOOP Brand Op 15 augustus rond 18.50 uur kwam een melding van brand op de Aza lealaan. Binnen een paar minuten ont stond er een grote brand met uitslaan de vlammen. Na ongeveer 20 minuten was de brandweer de brand meester en een uur later was de brand zo goed als geblust. Vermoedelijk is er sprake van brandstichting. De Onderwijstelefoon is vanaf 11 augustus 1997 gratis en beter bereikbaar De Onderwijstelefoon heeft in 1996 ruim 1400 gesprekken gevoerd met verontruste ouders, boze leerlingen en bezorgde leerkrachten. De ge sprekken gingen vaak over geweld ninnen de schoolsituatie en schooi en leerproblemen. Daarnaast is ook regelmatig gebeld voor informatie en advies. Het succes van de Onderwijstelefoon beeft tot een positief resultaat geleid. De staatssecretaris van Onderwijs, cultuur en Wetenschappen, me vrouw Netelenbos, besloot de Onder wijstelefoon nog beter bereikbaar te maken. Dit betekent een nieuw en gra bs nummer voor de Onderwijstele- oon. I egelijkertijd zullen tijdens de piekuren meer mensen de telefoon aannemen. Vanaf 11 augustus 1997 is de Onder wijstelefoon op werkdagen van 12.00 - 17.00 uur gratis de bereiken op het nummer 0800-1608. Leerlingen, ouders, leerkrachten schoolleiders en ondersteunend per soneel uit het basisonderwijs, voort gezet onderwijs en beroepsonderwijs kunnen in het nieuwe schooljaar bel len met 0800-1608. Zij kunnen al hun vragen over de veiligheid en/of leef baarheid binnen de schoolsituatie bespreken met professionele mede werkers. Uiteraard gebeurt het bellen met de Onderwijstelefoon anoniem. De beller bepaalt hoe het gesprek ver loopt en wat hij of zij kwijt wil aan de Onderwijstelefoon. Door Julia Pengirim Iemand, misschien een verdwaalde vluchteling, moet Els de Groen een hark in handen hebben geduwd, om alle misverstanden rond vluchtelin gen in het algemeen en asielzoekers in het bijzonder weg te harken. Zij doet dat met 'Tuig' (1996), maar meer nog met 'De dag van het laat ste schaap' dat een jaar eerder werd gepubliceerd. Zeker met dat 'laatste schaap' vat zij alle krantenreportages samen, die de afgelopen jaren zijn versche nen. En hoe. De Groen lijkt uitste kend te kunnen luisteren en te ob serveren. Misschien beter dan een journalist die op reportage wordt gestuurd en ten minste even goed als de beste romanschrijfster. Ik ben geen vluchteling, geen asiel zoeker. Maar ik denk, dat als een asielzoeker die dat laatste schaap heeft gelezen wordt gevraagd 'of het zo was', de vraag beantwoordt met: 'Ja. Precies zo. Alleen nog er ger'. Los van de literaire waarde van dat schaap zou deze titel, maar ook 'Tuig', tot verplicht leesmateriaal kunnen dienen voor allen die op afstand, maar wel tot oordelen be voegd, betrokken zijn bij het verle nen van de status van vluchteling. Met dit advies ga ik natuurlijk weer over de schreef als bespreekster, maar deze keer met mijn volledige instemming. De titel van het laatste schaap dekt niet helemaal de lading. De titel slaat terug op de Albanese boer die zijn leven als ten einde beschouwt, wanneer zijn laatste schaap is ge roofd en opgegeten. Maar het verhaal gaat veel verder, met de Albanese jongen Skender die door zijn moeder naar een Ne derlands opvangcentrum is ge stuurd en daar het Somalische meisje Nasiiba ontmoet. Els de Groen volgt beide levens, van het barre begin tot het hoopvolle einde in vriendschap, onderkoeld op afstand, maar betrokken en soms met vleugjes wrange humor: Ts uw man kapitein?' vroeg ze schuchter. 'Nee, dood', zei de vrouw. Nog steeds zijn in ons land asielzoe kers soms synoniem aan kippen ste lende zigeuners die hier alles ko men opmaken. De Groen legt vlijmscherp uit, dat vrijwel alle vluchtelingen nooit uit hun land weg wilden, eenmaal in Nederland niets liever willen dan terugkeren, als ze daarmee hun le ven niet in de schaal zouden leggen. Dat veel asielzoekers juist door een hoge opleiding en kritiek op hun rege ring moesten vluchten, is niet alge meen bekend. Ook niet, dat velen in het land van herkomst een prima be staan leidden en vaak hoge functies bekleedden. Na 'Het laatste schaap' zal de lezer daar wat genuanceerder over denken. Overigens zegt Els de Groen dit alle maal niet met zo veel woorden. Met haar geromantiseerde verslag krijgt de lezer een boeiend verhaal waaruit hij of zij zelf de conclusies kan trek ken. Tuig Dit alles geldt ook voor 'Tuigover jonge Bosniers die de waanzin van de oorlog willen ontvluchten. 'Tuig' slaat weldegelijk op de veroveraars en ver- woesters, waarbij De Groen, gelukkig, geen partij kiest. De schrijfster lijkt mee te vluchten, ook op zoek naar een antwoord op de vraag wat de bron is, van alle kwaad en ellende. Els de Groen geeft daar geen antwoord op, kan dat ook niet. Maar ze geeft wel stof tot nadenken. Wat mij een zeer nare droom oplever de die ik hier even met u wil delen: de droom ging over een vriendin die die ren levend kookte, maar om mij een plezier te doen een te koken beest eerst plat sloeg. Maar niet plat ge noeg. Er kwamen TWEE wit-rose beestjes van, die eikaars pijn probeer den weg te likken. Wil een psychiater dit even uitleggen? Weg van de zon Ook 'Weg van de zon' van Lydia Rood, is een dubbel compliment waard. Met alleen deze bedenking, dat ik de inlei ding drie keer moest lezen om tot me door te laten dringen wie precies wie is. Maar toen ik dat eenmaal doorhad, begonnen m'n konen te gloeien en die bleven rood tot de laatste bladzijde. 'Weg van de zon' is geen kinderboek en is evenmin echt bestemd voor vol wassenen. 'Jeugdroman' lijkt me een goede benaming, met de toevoeging: 'volwassen jeugd'. Maar dat genre bestaat weer niet, geloof ik. De piot van 'Weg van de zon' zit uitste kend inelkaar. Centraal staan drie pubers van 15en 16jaarmet ieder zijn of haar problemen met dit probleem gemeenschappelijk: ze voelen zich anders dan anderen. De een is een illegaal, de ander is zwart en de derde is verliefd en zo hebben ze alledrie iets om zich zorgen over te maken. Een auto-ongeval in Las Vegas brengt de drie bijelkaar, maar het komt voor geen van allen goed, al is Lydia Rood goed in het bedenken van open ein den. Die overval op een supermarkt: Zevenhuizen - Vorige week kon men de vijfde puzzel vinden t.b.v. de Stichting Kinderhulp Roemenië. Het juist woord dat deze keer moest worden gevonden was "LaBaraque". Uit de vele inzendingen hebben wij weer drie gelukkigen getrokken. 25 gulden gaat naar C. Jansen, Nrd. Dwarsweg 74 te Zevenhuizen. 50 gulden is gewonnen door E.M. Schenk, Machtelderf 6 te Waddinxveen en de hoofdprijs van 100 gulden gaat deze week naar: C.C. Kroes, Sniepweg 2 te Waddinxveen. Allemaal van harte gefeliciteerd. Heeft u niets gewonnen, dan vindt u deze week de zesde puzzel op pagina 11Ook nu maakt u weer kans op de geldbedragen van resp. 25, 50 en 100 gulden. Zorg wel dat uw inzending voor maandag 25 augustus a.s. binnen is. De gelukkigen kunnen vanaf vrijdag 22 augustus a.s. het geldbedrag afhalen bij het kantoor van het Hart van Holland, Noordelijke Dwarsweg 1 a te Zevenhuizen. U dient wel een geldig legitimatiebewijs mee te nemen. Gepubliceerde foto's kunnen aan ons kantoor, '.50. Foto's dienen vooraf betaald te worden, waarna men ze een paar dagen later af kan halen. Een andere mogelijkheid is een volledig ingevulde Eurocheque of girobetaalkaart ƒ10,00 naar ons op te sturen. Men dient een briefje bij te sluiten voorzien van naam- en adres gegevens, krant- en paginanummer en een omschrijving van de foto. De foto wordt dan na een paar dagen naar u opgestuurd. lukt die nu wel of niet. Het boek geeft er geen antwoord op, maar geeft veel te denken. Nog meer te denken geeft het einde, het sublieme einde: 'Ieder een kon bereiken wat hij wou. Ieder een. Als hij het maar hard genoeg probeerde'. Ja, dat zeggen ze allemaal, wil Lydia Rood zeggen. Maar ze geeft ook met een aan: behalve de kanslozen. En denk daar maar eens rustig over na. Het boek leest niet echt gemakkelijk De drie hoofdpersonen worden steeds wisselend gevolgd, waardoor ik soms moest terugbladeren om te zien hoe het ook maar weer was Maar omdat de drie personen zeer beeldend zijn beschreven, bleek de rode draad door het boek steeds gemakkelijk op te pakken. Kameel Ook in een ver buitenland speelt zich af 'Geef mij maar een kameeltje' van Gertie Evenhuis. Ik vond het een sa mengeraapt, rommelig verteld ver zinsel, zonder een vleugje woestijn hoewel het verhaal zich daar in hoofdzaak afspeelt. Het gaat over de vraag wie de eigenaar is: de man (en diens zoon) die de aankooppapieren heeft, of het meisje dat in een hospi taal bezoek krijgt van het omstre den dier. Evenhuis laat het aan Allah over 'en dan zien we wel verder'. Het is gelukkig geen erg dik boek. Els de Groen: 'De dag van het laatste schaap' en 'Tuig'. Uitg. Elzenga Am sterdam, prijs resp. f 26,95 en f 26,50 Lydia Rood: 'Weg van de zon'. Uitg Leopold, prijs f 24,90. Gertie Even huis: 'Geef mij maar een kameeltje' Uitg. Leopold, prijs f 24,90. lig Onafhankelijk informatieblad. Verschijnt in Rotterdam-Ommoord en Rotterdam-Zevenkamp, Waddinxveen, Boskoop, Benthuizen, Hazerswoude-Dorp, Zevenhuizen-Moerkapelle, Oud-Verlaat en Kruisweg, eenmaal per week op donderdag in een oplage van Postadres voor redactie en advertenties: Postbus 85 - 2760 AB Zevenhuizen Bezoekadres: Drukkerij Elgersma Noordelijke Dwarsweg la 2761 GA Zevenhuizen Tel. 0180-632289* - Fax. 0180-633503 Advertenties Mario Mezas Redactie Algemeen Silvia Markus Sluitingstermijn advertenties: Maandagmiddag 12.00 uur. Kant-en-klaar materiaal (indien gereserveerd) tot dinsdagmiddag 13.00 uur. De uitgever stelt zich NIET verantwoor delijk voor eventuele onjuistheden in telefonisch opgegeven advertenties!! De redactie van De Nesselander/Hart van Holland stelt zich niet aansprakelijk voor de inhoud van de advertenties en ingezonden mededelingen in deze krant. Bovendien behoudt zij zich het recht voor, zonder opgave van reden, advertenties voor publicatie te weigeren. Voor klachten over de bezorging in Zevenhuizen en Moerkapelle: Drukkerij Elgersma, telefoon 0180-632289. Rotterdam: Netwerk VSP telefoon: 010-4372226 Overige klachten: Netwerk VSP telefoon 070-3209898

Hart van Holland | 1997 | | pagina 3