i Dorsdemonstratie Trekker vrienden op de Bredeweg evenhuizen-Moe Lanabouwer Van der Torren heeft soms heimwee naar vroeger tijden Zevenhuizen-Moerkapelle draagt uitvoering woonruim teverdeling over aan Woonpartners Midden-Holland Beperkte openstelling nieuwe brug Rottemeren Expositie Nel van Wijngaarden Vredesmissies... niet alleen sturen, ook steunen! Hart van Holland/27 augustus 1997 U--Y- Zaterdag 30 augustus Ringsteken Organisatoren Tractoren Oogstfeest Door Gerard Verheiien Moerkapelle/Waddinxveen - Bij de Trekkervrienden Moerkapelle is hij dé man. ieder jaar stelt Van der Torren zijn landbouwgrond aan de Bredeweg, op de grens van Moerka pelle en Waddinxveen, ter beschik king. Een beetje bescheiden zegt Van der Torren dat hij de Trekker vrienden slechts gelegenheid geeft het landbouwverleden in ere te houden en dat hij dat zonder twijfel zal blijven doen voor zolang dat nog kan. "Want", zegt hij "de greep van de overheid op de landbouwgronden wordt natuurlijk steeds groter". Het mooie vindt Van der Torren dat de Trekkervrienden voornamelijk men sen zijn die van buiten de landbouw komen. "Wat wij normaal vinden, ligt voor die mensen gewoon anders. Ruimte en rust zijn voor ons in wezen niets bijzonders. Wat de ruimte be treft: als wij hier bezoek krijgen van uit het dorp of de stad dan staan wij er steeds weer versteld van hoe wei nig bewegingsruimte die mensen hebben. Ze wijzen mij soms zo en passant aan wat de grootte van hun tuin is. Voor ons is dat eigenlijk on voorstelbaar. Dan zou ik wel eens tegen de politiek willen zeggen van geef die mensen toch een wat grotere kavel grond voor hun huis. Daar heb ben ze veel meer aan dan aan een Bentwoud of zo. De Trekkervrienden zijn hier in de (Zuidplas)polder een paar keer per jaar onder elkaar. Niet hoogdravend, herinneringen ophalen van hoe het vroeger was en hoe de praktijk vol strekt verandert is. En dat vind ik schitterend. Op die dagen ben ik er f v s j ook. Ik doe dan helemaal niks. De verantwoordelijkheid ligt dan een keer niet bij mij, maar bij hen. Heer lijk". In meer algemene zin verwijst hij naar het boek van Geert Mak: Hoe God verdween uit Jorwerd. "Dat geeft op een heldere en duidelijke wijze weer hoe het geweest is. Daar staat echt alles in. Iedereen die iets van de historie van de landbouw kent, her kent dat ook. Dat boek kan ik echt een ieder van harte aanbevelen. Van der Torren vertelt dat de boerde rij waar we nu zitten één van de zes is geweest die in de vorige eeuw door de vader van zijn overgrootvader werd gekocht. Deze laatste woonde in het raadhuis van Waddinxveen en zat in de houthandel. Van der Torren laat een ingelijst paspoort van die tijd zien, waaruit blijkt dat de over-over- grootvader van heinde en ver zijn hout haalde. Hij had zes kinderen voor wie hij elk een boerderij kocht. Voor de jongens een wat grotere dan voor de meisjes. En zo is het begon nen. De boerderij van de heer Van der Torren is overigens niet meer in de originele staat. Voor een deel is hij afgebrand. Dat was in 1910. En verder werd destijds óm de dorskast heen een schuur gebouwd. Een dorskast is een niet mobiele dorsmachine, die in de herfst en in de winter werd ge bruikt om het koren uit de halmen te slaan. Voordien gebeurde het dorsen net als het maaien met de hand. Ove rigens is dit handmatig dorsen tij dens het Oogstfeest op zaterdag 6 september in Zevenhuizen te zien. Met dit paspoort op zak reisde de over-over- grootvader van Van der Torren heel F.uropa door. De heer Van der Torren voor de schuur die om de dorskast heen gebouwd werd. Om dat dorsen met de dorskast ook tijdens slecht weer mogelijk te ma ken, was het gebruikelijk dat óm de dorskast heen een schuur werd ge bouwd. Vandaar ook dat het gebouw tje volstrekt andere afmetingen kreeg en de kozijnen op verschillende hoogten werden aangebracht. Voor de aandrijving van zo'n dorskast werd in eerste instantie een locomo biel gebruikt. Later stond er een trac tor voor. Voorzover Van der Torren weet, is een dergelijke locomobiel nooit bewaard gebleven. Die dingen waren van staal en die wogen kilo's en waren dus geld waard. En als ze er nog waren, werden ze wel door de Duitsers omgesmolten. Na de dors kast kwam de zogenaamde dors- maaier. Die was mobiel en maaide en dorste tegelijk. Volgens Van der Tor ren was dat wat. Maar dat kostte wel arbeidsplaatsen. En dat ging ook ten koste van de gezelligheid in de pol der. Een tijd waar Van der Torren nog wel eens met enige weemoed aan te rug denkt. Dat was ook de tijd waarin de vader van de gastheer als het warm was met gekoelde en in kranten gepakte kratjes bier het veld introk. Volgens Van der Torren hebben ze bij hem op de boerderij nog lang op de oude manier voortgewerkt. "Van 1950 tot nu is er,een volstrekte revo lutie geweest. In de jaren zestig werd het al minder voor ons. De prijs bleef stabiel en de productie nam toe. Nu neemt de prijs af en neemt tegelijker tijd de productie af. Dat is een pro bleem. En dan in de jaren zeventig nog die sociale lastengolf. Met name mijn vader bleef lange tijd op de con ventionele methode produceren, omdat het woord "ontslaan" niet in zijn woordenboek voorkwam. Maar ja op een gegeven moment ontkwam hij er niet aan. En dat deed hem pijn. Ja, dat mag ik wel zeggen." Zevenhuizen-Moerkapelle - Op 25 augustus ondertekenden burgemeester L.M. Schoots en R. J. Mascini, directeur van Woonpartners Mid den-Holland een convenant over de uitvoe ring van de woonruimteverdeling in de ge meente Zevenhuizen-Moerkapelle. In het convenant, dat ingaat op 1 september aanstaande, wordt een splitsing gemaakt tussen het woonruimteverdelingsbeleid, waarvoor de gemeente verantwoordelijk is en blijft en de uitvoering van dit beleid, die rru in handen komt van Woonpartners Midden-Holland. Woningzoekenden kunnen op vrijkomende wo ningen, die worden gepubliceerd in het Hart van Holland reageren door invulling van de even eens gepubliceerde woonbon. Op basis van het eerder genoemde woonruimteverdelingsbeleid bepaalt Woonpartners Midden-Holland de volg orde van kandidaten en gaat tot uitgifte van de woning over. Tevens wordt door Woonpartners de huisvestingsvergunning afgegeven en de le ges geïnd. Voor de woningzoekenden, die in het bezit zijn van een zogenaamde urgentie, blijft de gemeen te de beoordelaar. Voor hen verandert er niets. Zij blijven hun verzoeken indienen bij de afde ling huisvesting in het gemeentehuis. De ge meente kan voor deze woningzoekenden vrijko mende woningen claimen. In dit geval wordt er met die woning niet geadverteerd. Beide partijen zijn tevreden met deze nieuwe taakverdeling. Naar het oordeel van burgemees ter Schoots wordt met dit systeem van woning uitgifte een woningzoekende op de meest effi ciënte wijze bediend. De verantwoordelijkhe den van de gemeente en Woonpartners Midden- Holland zijn zeer duidelijk, namelijk een schei- Vice-voorzitter van Woonpartners H G. van den Dool en wethouder M. Zijderhand kijken toe als directeur R.J. Mascini en burge meester L.M. Schoots hun handtekening zetten. ding tussen beleid en uitvoering. De verantwoordelijkheid voor het beleid blijft bij de gemeente en voor de uitvoering komt de verant woordelijkheid bij Woonpartners Midden-Holland te liggen. Volgens directeur Mascini passen de nieuwe taken goed in de klantgerichte doelstelling van zijn organisatie: "Door de nieuwe werkwijze hebben kandidaat-huurders nog maar met één instantie te maken, hetgeen de duidelijkheid en snelheid van handelen bevordert. Dat is in het voordeel van de consument." Met deze vorm van samenwerking wordt ingespeeld op landelijke ontwikkelingen in de volkshuisvesting namelijk uitvoering van het (overheids)beleid door de verhuurder. Woonpartners Midden-Holland verricht de werkzaamheden vanuit de dependance aan de Bongerd 25 in Zevenhuizen. Het kantoor is op werkdagen geopend van 8.30 tot 12.00 uur en telefonisch bereikbaar onder nummer (0180)633402. Door Gerard Verheiien Moerkapelle/Waddinxveen - Aanstaande zaterdag is op het land van het akkerbouwbedrijf Van der Torren aan de Bredeweg in Moerkapelle van 10.00 tot 17.00 uur de jaarlijkse dorsdemonstratie. Het dorsen gebeurt met een Westfalia-dorsmachine van ver voor de oorlog. Een noviteit is dat er een heel oude, zeer kleine dorsmachine uit Frankrijk geshowd wordt. Het terrein is gemakkelijk te vinden dankzij de nodige vlaggen. Het koren dat gedorst wordt werd zaterdag 16 augustus door de trek kervrienden met een antieke koren maaier van 1939 van het land gehaald en tot schoven gebonden. Een derde deel van deze schoven wordt zater dag gebruikt voor het dorsen. Dan wordt de tarwe door de dorsmachine uit de aren geslagen en wordt het kaf met kracht het veld op geblazen. Vóór de tijd van de dorsmachine werd alles nog met de hand gedaan. Met een zogenaamde dorsvlegel wer den de graankorrels tezamen met het kaf van de halmen geslagen. Om het kaf van het koren te scheiden, had men een ander apparaat, de zoge naamde wanmolen. Ook een derge lijk exemplaar is zaterdag te zien, naast een originele karnton en een kaaspers. Om een idee te geven wat de technische ontwikkeling voor ge volgen heeft gehad voor de duur van het binnenhalen van het graan: de combine, die alles wat het maaien en dorsen betreft in zich heeft geïnte greerd, doet over 1 hectare één uur, de dorsmachine had daar 10 uur voor nodig. Met de hand werd door 10 man één hectare in 60 uur tijd bewerkt. Tijdens de dorsdemonstratie wordt er door de bezitters van de oude tractoren van 16 jaar en ouder ringge- stoken. Naast dit ringsteken wordt er geploegd en geëgd. Zonder de hulp van velen zou een dergelijk evenement niet te organise ren zijn. Zonder volledig te willen zijn, worden in het bijzonder ge noemd Bert Vermulm, Philip Ver- mulm, Peet Vermeij, Jan Uithof, Maarten Splinter en last but not least Maarten Bontebal. Arie de Vos met z'n EHBO'ers zijn ook weer van de partij. De heer Van der Torren, die het hele gebeuren van harte onder steunt, stelt al jarenlang zijn stoppel- land belangeloos ter beschikking. "Ik geef slechts gelegenheid en zolang we hier nog zitten, kan het nog. Op die dag heb ik geen verantwoordelijk heid. Die ligt bij onze trekkervrien den". Naast het dorsen zijn er vele oude tractoren te zien. Om er maar een paar te noemen: een Fordson uit 1939, een McCormick uit 1954, een John Deere uit 1948, een Deutz uit 1956, een Fendt uit 1957, een Feld- meister uit 1964 en nog vele andere. Tractoren die destijds vrijwel alle maal als een wrak opgekocht werden en vervolgens met veel geduld en vakkennis in exact de oude staat wer den teruggebracht. De bedoeling van de trekkervrienden is om de jeugd te interesseren voor juist die specifieke techniek van het restaureren van die oude trekkers. En dat het lukt blijkt uit het feit dat al vele tieners voor weinig gejd zo'n antiekertje hebben opgekocht. Ze beginnen eraan te sleutelen en met de hulp van al die oude, ervaren rotten ontstaat er een machientje, dat als nieuw lijkt en dan vele malen méér waard is dan toen het werd gekocht. Maar wat het be langrijkste is, is dat ze ervaring heb ben opgedaan. Een ervaring die voor later van onschatbare waarde zal blij ken te zijn. Tijdens het Oogstfeest in Zevenhui zen op zaterdag 6 september zijn de trekkervrienden ook aanwezig. Op het dorpsplein geven zij een dorsde monstratie. Verder zijn de trekker vrienden off zaterdag 13 september voor een demonstratie uitgenodigd in Zoetermeer bij het 100-jarig be staan van de molen "De Hoop" in de Stationsstraat. De nieuwe ophaalbrug in het Rotte- merengebied is met ingang van vori ge week beperkt opengesteld. Door een technische storing is de automa tische bediening voorlopig niet mo gelijk. Om het zeilverkeer op de Rotte tege moet te komen, zorgt het recreatie schap Rottemeren ervoor dat de brug op zaterdag en zondag op vaste tijden wordt opengesteld, 's Morgens van 10.00 tot 11.00 uur en 's avonds van 18.00 tot 19.00 uur wordt de brug bediend voor schepen hoger dan 2.60 meter. Op werkdagen blijft de brug gesloten. De standaard door- vaarthoogte is 2.60 meter. Er wordt door het recreatieschap gezocht naar oplossingen om de ge constateerde storing te verhelpen. Vooralsnog geldt de beperkte open stelling voor onbepaalde tijd. Voor nadere informatie kan men tijdens kantooruren terecht bij de Groenser- vice Zuid-Holland in Berkel en Roden rijs, telefoon 010-5112166. Zevenhuizen - In de maand septem ber zijn tijdens de openingsuren van de bibliotheek Zevenhuizen dieren- tekeningen in pastelkrijt te zien van Nel van Wijngaarden uit Gouda. Nel van Wijngaarden is sinds 1991 actief met tekenen en schilderen van dieren in hoofdzakelijk pastelkrijt. Zij exposeert regelmatig en publiceert in dierenbladen als Hart voor Dieren, Dieren Mensenmanieren, Onze Hond en Woef (België). Van elk verkocht schilderij of op dracht naar aanleiding van deze ex positie gaat, zoals altijd, een gedeelte naar een goed doel voor dieren. Al 50 jaar aandacht voor uitgezonden militairen Jaarlijks worden circa 4.000 militai ren naar oorlogs- en crisisgebieden uitgezonden als Nederlandse bijdra ge aan de vrede en veiligheid in de wereld. Ver van huis verrichten zij hun taken onder uitzonderlijke om standigheden. Dit laat zijn sporen na. Het PIT geeft al 50 jaar aandacht en erkenning aan alle uitgezonden mili tairen. Door eigen activiteiten en door bekostiging van activiteiten/ projecten om hun geestelijk welzijn te bevorderen. De Stichting Collectenplan stelt ech ter als voorwaarde dat een landelijk collecterende instelling ƒ1,1 miljoen ophaalt met de collectebusHiervoor heeft het PIT te weinig collectanten. Daarom wordt ook in Zevenhuizen in de week van 1 tot 6 september de laatste PIT huis-aan-huis-collecte ge-, houden. Het PIT vindt dat het werk door moet gaan en vraagt de inwoners zich te melden als begunstiger door de actieacceptgiro in de PIT-folder in te vullen en in te sturen of mee te geven aan de collectant. Men ont vangt dan vanaf 1998 eenmaal per jaar een verzoek om een bijdrage. Dan kan het PIT aandacht en erken ning blijven geven aan de uitgezon den militairen. De organisatie in Zevenhuize11 zoekt, om de giften en acceptgiro s tijdens deze 50ste en laatste Pil-col lecte op te halen, nog collectanten. Informatie bij mevrouw N. Blom, tele foon 633260 of mevrouw L. Kortlever, telefoon 632253.

Hart van Holland | 1997 | | pagina 8