Volleyballen bij NAS Bridge Benthuizen Ontmoetingsavonden gemeentebestuur en burgers Balkon en terrasbakken in het najaar Vriendendienst Zuid-Holland Noord zoekt vrijwilligers Reünie Stanislascollege te Pijnacker De Gouwe Rijders Politieberichten Heermuisspeurtocht langs de Rotte Hart van Holland/3 september 1997 pagina 15 Tuin Groen. Er is altijd iets moois te doen. Plant van de maand: Hebe 'Emerald Green' latuur- en Vogelwacht "Rotta" Effect met bladkleuren De prachtige bessen van Peraettya JL, Klimop anders Hazerswoude-Dorp - Een beeld can de Jaarmarkt afgelopen zaterdagmiddag. Hoewel een en ander organisatorisch tot in de ountjes was geregeld, zorgden de regenbuien, afgewisseld door enkele opklaringen, voor een wat troosteloze indruk. Toch waren er uiteindelijk nog aardig wat mensen op de been die, welis waar gewapend met paraplu, even een kijkje kwamen nemen. 41 wandelend over de braderie bon men onder andere oude ambachten aanschouwen; hoe bijvoorbeeld een glasblazer roeger te werk ging of hoe een 'uikenbreier nou die enorme issersnetten maakte, werd haarfijn uitgelegd en gedemon streerd. De jeugd zocht zijn lertier voornamelijk bij de kermis want, weer of geen weer, iit evenement bleef trekken. De 13e Jaarmarkt, die op vrijdag 29 augustus door Loco-Burgemees- 'er mevrouw G. Hoogendoorn verd geopend, duurde tot afgelopen zaterdagavond. ienthuizen - Sportvereniging NAS leeft ook volleyballen in competitie- /erband op het programma stan. De rainingen en thuiswedstrijden zijn n de sporthal De Hil. \lle trainingen zijn op de maandag- ivond. Voor senioren competitie da- nes van 20.00 tot 21.30 uur. De senio- en competitie heren van 21.30 tot 13.00 uur. )e wedstrijden zijn meestal op de vrijdagavond. Inlichtingen: Willie Molenaar, tele foon 079-3310861, Desiree Goossens, telefoon 079-3317843 of Marianne Rush, telefoon 079-3319109. Jeugd tot en met 16 jaar kan ook bellen. Bij voldoende belangstelling kan er misschien een nieuwe groep starten. n het kader van de festiviteiten rond- >m het 50-jarig bestaan van het Sta- ïislascollege en de Fatima-mulo en le opening van de "nieuwe" aula zal :r op zaterdag 15 november een reü- lie plaatsvinden voor oud-leerlingen en oud-medewerkers, van 14.00 tot 20.00 uur aan de Meidoornlaan 7. Inlichtingen: R. de Raad, telefoon: 015-2620231/privé tot 20.00 uur: 015- 2131636. Benthuizen - Bridge benthuizen start op 4 september het nieuwe seizoen, waarna op 11 september de competi tie begint. Er kunnen zich nog nieuwe leden aanmelden. Nadat er verscheidene jaren in twee groepen is gespeeld, wil de vereni ging in dit verenigingsjaar speciale aandacht besteden aan beginnende bridgers. Hiervoor start een derde groep, waarbij de nieuwelingen in een aangepast tempo de nodige erva ring kunnen opdoen. Voor (bijscholings-) cursussen heeft de vereniging contact met een erken de bridgeleraar. Ook ervaren bridgers zijn van harte welkom, zij kunnen eventueel in een hogere groep beginnen. De competitie wordt eenmaal in de twee weken op donderdagavond ge speeld in dorpshuis De Tas in bent huizen. Op de overige donderdagen zijn er "vrije drives". Voor aanmeldingen en inlichtingen kan men zich wenden tot mevrouw To Streng telefoon 079-3417719. Rijnwoude - In juni heeft het gemeen tebestuur van Rijnwoude ontmoe tingsavonden georganiseerd in de kernen Koudekerk aan den Rijn, Benthuizen en Groenendijk. Dit na jaar zijn twee avonden gepland in Hazerswoude-Dorp en Hazerswou- de-Rijndijk. Op deze avonden geven burgemeester en wethouders infor matie over actuele zaken uit hun ta kenpakket en kunnen inwoners op informele wijze met de collegeleden spreken. De korte inleiding van de collegeleden aan het begin van de bijeenkomst richt zich speciaal op de gemeentekern die wordt bezocht. De avonden worden gehouden op 16 september in Hazerswoude-Rijndijk in Het Anker en op 17 september in Hazerswoude-Dorp in het Dorpshuis. De avonden beginnen om 20.00 uur. Een nieuw element in de ontmoe tingsavonden is een fietsrit van de collegeleden in de te bezoeken ge meentekern voorafgaande aan de bij eenkomst. Inwoners kunnen locaties aangeven waarvan zij vinden dat een bezoek van de collegeleden gewenst is. Daarbij kan het gaan om allerlei onderwerpen, zoals verkeersveilig heid, het woonmilieu enzovoort. Be stuur en inwoners kunnen dan op locatie over de zaak met elkaar van gedachten wisselen. Bedrijfsinbraken - Benthuizen - In de nacht van maandag 25 op dinsdag 26 augustus werd er bij een bedrijfs pand aan de Omleidingsweg een toe gangsdeur opengebroken. Uit het pand wordt onder andere gereed schap vermist. Donderdagmorgen 29 augustus te gen 2.00 uur werd ingebroken in een bedrijf aan het Verbreepark. Een ruit aan de voorzijde werd vernield. Uit het bedrijf wordt een kleine kluis, met daarin eigendomsbewijzen ver mist. Rood licht bekeuringen - Hazerswou de-Dorp - Donderdagmorgen 29 au gustus rond twaalf uur werd gecon troleerd op het negeren van het rode verkeerslicht op de kruising Dorps- straat/Gemeneweg. Een automobi list negeerdeop de Gemeneweg het rode licht, terwijl vier bestuurders vanaf de Dorpsstraat deze overtre ding pleegden. Wanneer de nazomer over gaat in de herfst, krijg je de neiging om de tuin meer vanuit het huis te bekijken. Als het goed is staat er nog van alles te bloeien, maar is er ook dicht bij huis nog wat te zien? Een goed gevulde plantenbak of grote pot op het terras kan een prima aanvulling zijn. Dat geldt vanzelf ook voor het balkon, waar altijd wel plaats is voor een of meer bakken of potten. Als je de plant goed kiest geeft dat nog maanden kleur! Een mooi bolvormig groenblijvend struikje is Hebe 'Emerald Green', die ook wel 'Green Globe' heet. Het heeft heel klein, fris groen blad en wordt niet hoger dan 30 centimeter. 'Emerald Green' is heel geschikt om apart in een pot te zetten, maar je kunt hem natuurlijk ook met andere planten combineren. Vaddinxveen - Autoclub "De Gouwe lijders" uit Waddinxveen organi seert op 4 september haar traditio- iele kaartavond. Tijdens deze avond vorden er vier rondes gespeeld. Men hoeft geen lid van de vereniging te zijn, iedereen is van harte welkom. Aanvang 20.00 uur. Inschrijven: Ho- tel-café-restaurant De Unie, Kerkweg- Oost 226 te Waddinxveen. Een andere soort is 'Hebe Odora' (ook wel buxifolia ge noemd), die donkergroene blaadjes heeft. Doordat ze dak pansgewijs over elkaar heen vallen ontstaan een apart effect. 'Hebe odora' blijft eveneens laag en bloeit van juni tot augustus met witteaartjes. Alleen als bladplant is het al de moeite waard. Meerdere potten met telkens een Hebe erin kun je leuk rangschikken tot een decoratief geheel. .evenhuizen - Op zaterdag 6 septem- >er wordt onder leiding van een 'leermuisspecialist naar vleermui zen gespeurd langs de Rottemeren. lestart wordt op de parkeerplaats 'ij de Molenviergang aan de Zeven- wizense kant van de Rotte om 22.00 lur. Er komen drie a vier soorten 'leermuizen voor, waaronder de Iwergvleermuis, de laatvlieger en de 'atervleermuis. Met behulp van een batdetector wor den de door de vleermuis uitgezon den ultrasone geluiden omgezet in voor ons hoorbare geluiden, waar aan de soort vleermuis herkenbaar is. De speurtocht zal per fiets plaats vinden. Duur van de tocht ongeveer 1,5 a 2 uur. Voor informatie: Marcella Hemkes 0180-632509 of Aad Deurloo 010-5214291. tegi° - Sinds kort is in Zuid-Holland foord een Vriendendienst van start iegaan. Vriendendienstprojecten ;'in projecten waarbij vrijwilligers 'Ociale steun verlenen aan mensen 'ie als gevolg van psychiatrische 'roblematiek in een sociaal isole ment verkeren. rijwilligers bezoeken als "maatje" tun klant en ondernemen regelmatig Werlei activiteiten. Een kopje koffie irinken, samen winkelen, wandelen, 'en middagje vissen of een spelletje '■chaak. ^riendendienst Zuid-Holland Noord 'ent zich op de hele regio. De vrijwilligers hoeven niet deskun dig te zijn. Het gaat in dit werk vooral om enthousiaste, persoonlijke be trokkenheid en ruimte voor de ander. Vrijwilligers kunnen rekenen op deskundige en zorgvuldige begelei ding. De vrijwilligers krijgen een in troductiecursus aangeboden en ver der worden regelmatig thema-avon den georganiseerd. Geïnteresseerden kunnen beZ naar Vriendendienst Zuid-Holland Noord (Saskia de Gijsel). Telefoon maandag: 0172-448980; dinsdag, don derdag en vrijdag: 071-5161322 en op woensdag 0252-520650. Om bakken te beplanten kun je ook heel goed struikheide of 'Calluna' gebruiken. Het is door zijn fijn blad heel aardig om van dichtbij te bekijken. 'Calluna' heeft het voordeel, dat de planten in de winter groen blijven of iets verkleuren. 'Aurea' (roodpaars bloeiend, 30 centimeter hoog) heeft geelgroen blad dat in de winter iets donkerder wordt. Van 'Cuprea' (lichtpaars, 15 centimeter hoog) is het blad eerst geel en later geelgroen. Andere lage soorten zijn 'Muilion' (rozepaars, 25 centimeter hoog), 'J.H. Hamilton' (roze, 25 centimeter hoog, brons groen blad in de winter) en 'Tenuis' (roze, 30 centimeter hoog). De allerkleinste Calluna-soorten zijn leuk in lage potten of schalen: 'Gol den Carpet' (roze, goudgeel blad, 8 centimeter), 'Alba rigida' (wit, don kergroen blad, 15) en 'Mrs. Ronald Gray' paars, heldergroen blad, 8) zijn er enkele van. Mooie combinaties van Calluna in een grote pot of plantenbak zijn te maken met andere zuurminnende heesters zoals Pieris, Kalmiaangusti- folia, de kleinste Rododendrons of E.ïca. Zet ze in een mengsel van half- om-hali potgrond en tuinturf. Struikheide moet ieder voorjaar eind februari - begin maart zo'n 5 centime ter terug worden gesnoeid om de struiken bossig te houden. Ze bloeien daardoor ook beter! Besdragende planten en heesters maken de sfeer in de herfst. Het is zonde om ze niet te gebruiken, en gelukkig zijn ze er ook in kleine maten. 'Pernettya mucronata' is een van de mooiste: de kleine, stekelig gepunte blaadjes zijn glanzend groen. In mei en juni bloeit Pernettya met kleine witte bloempjes, maar het opval lendst zijn de grote bessen, tot meer dan 1,5 centimeter doorsnee, die in de herfst verschijnen. Bij 'Crimsonia' zijn de bessen karmozijnrood. Ande re beskieuren bieden bij 'Lilian' (lila- roze), 'Parelmoer' (lichtroze), 'Sig naal' (dieprood), 'Sneeuwwitje' (wit met roze stipjes) en 'Wintertime' (zui ver wit). Pernettya is een struikje voor zure grond. Het is daarom goed te combi neren met de hierboven al genoemde soorten. Door hem op een zonnige plek te zetten blijft hij mooi bossig. Hebe 'Emerald Green Gebruik de bestakken van Pernettya ook eens als versiering in boeketjes, of met klimoptakken op de kersttafel! Klimop is een klimop, zult u zeggen... Mis! Er zijn alleen al vier bruikbare echte soorten, en van de 'gewone' klimop, 'Hedera helix', bestaan tien tallen vormen. Ze verschillen alle maal in kleur, bladvorm en tekening. En sommige klimmen niet een, maar liggen liever en vormden dus een uit stekende, onkruidwerende bodem bedekking. Geschikt voor bakken en potten zijn 'Conglomerata', met don kergroen, klein blad; 'Erecta' met stijf opgaande takken; 'Ivalace', met klein, vijflobbig, glanzend blad dat een op vallend gegolfde rand heeft. Liggende soorten kun je goed ge bruiken om over de rand van bakken te laten groeien. Klimoptakken zijn een prachtige aanvulling in herfst- en winterboeketten. Van snoeien heb ben ze geen last.

Hart van Holland | 1997 | | pagina 15