Echtpaar Breedijk 55 jaar getrouwd Molens in Floodlight Kinderkleding- en speelgoedbeurs Expositie Fotoclub Arie Krijgsman en 'de tij Jeugd- en tienerclubs Activiteiten om bij te blijven.... van Holland/17 september 1997 pagina 11 Oogsten Gespreksgroep agenda van kerkelijke, maatschappelijke en culturele activiteiten Zevenhuizen-Moerkapelle Zevenhuizen - Op initiatief van de be woners/molenaars van de Molenvier- gang in de Tweemanspolder in Zeven huizen zullen de vier molens de avon den van woensdag 24 september tot en met 26 september in het floodlight gezet worden. Bij gunstige weersom standigheden zullen de molens op vrijdagavond in bedrijf worden ge steld. De molenaars van de molens, hebben het initiatief genomen de molens te verlichten om het bijzondere karak ter er van extra onder de aandacht te brengen. De verlichting wordt deze dagen rond half acht 's avonds ontsto ken en zal om circa tien uur worden gedoofd. voor de toekomst te behouden is naast de Molenstichting ook de Vere niging Molenvrienden Rottemerenge- bied opgericht. Door middel van het aantrekken van sponsors en dona teurs worden gelden ingezameld voor bijzondere projecten die het gewone onderhoud te boven gaan. De bewoners/molenaars zijn blij met dit initiatief en willen hun erkentelijk heid mede op deze wijze tot uitdruk king brengen. Vanwege het feit dat de molens per manent bewoont zijn dienen bezoe kers er rekening mee te houden dat bezichtiging van het interieur niet mogelijk is. De molens van de Tweemanspolder zijn voor velen een bekend en onmis baar element in het landschap langs de Rotte. Om het molencomplex ook Voor eventuele nadere informatie kan men contact opnemen met molenaar/ bewoner J. Ottevanger, Molenvier gang 2, telefoon 0180-631485, of met de overige molenaars. Zevenhuizen - Donderdag 2 en vrijdag 3 oktober wordt de kinderkleding- en speelgoedbeurs ten bate van Unicef gehouden in de Gereformeerde kerk aan de Dorpsstraat 106. Goede winterkleding, schoon en heel, en goed speelgoed kunnen worden ingeleverd op donderdag 2 oktober van 9.00 tot 12.00 uur, van 13.00 tot 17.00 uur en van 18.00 tot 19.00 uur. Men kan maximaal 42 stuks inleveren. Zevenster: maaltijdvoorziening: elke werkdag, tijdig melden, tel. 637111; uir ~'n'°0P 6"Ce mor§en 10-00 uur; welfare handwerken elke dinsdag 14.00 4ABO: Sp>;lrniddag: elke maandag Zevenster 14.00 uur (niet op 22 sept.); wosmiddag14.00 uur: 2e en 4e woensdag in De Zevenster; Fietsen: lx per 14 (jagen verzamelen bij dorpshuis Swanla vrijdagmiddag 13.30 uur: 26 sept.; gymnastiek: gebouw ger. kerk dinsdag 9.30, 10.15 en 11.00 uur (start 23 H» Zwemmen: in zwembad De Koornmolen elke donderdag 9.00,10.00 en uur; Reisje: Maandag 22 september naar Dalfsen vertrek 8.15 uur. De Zeven Muzen: aterdag 11 oktober: 20.00 uur: Geref. kerk: orgelconcert Wilem Blonk uit mmoord; Zaterdag 1 november: 20.00 uur Geref. kerk: amateurmuziek avond '•gelvereniging Zang en Kleun 6 klaverjas-en jokeravonden beginnen om 20.00 uur in het clubgebouw n deZuidplaswegL 19 sept., 17 okt., 14 nov., 12 dec., 23 dec. kerstkaarten. Oud Verlaat: vrijdag 19 september 20.00 uur klaverjassen; zaterdag 27 Ptember 14.00 uur Loop van Oud Verlaat; vrijdag 3 oktober 20.00 uur Klaverjassen. Moerkapelle: n ''k'(/e donderdaS: 9-30-11.30 uur: Op Moer: ouderensoos: 9 okt., 13 nov. en Z Zoetermeer-Al 38 jaar heeft Arie Krijgsman zijn domicilie in Zoetermeer. Desalniettemin roept het jaarlijkse Oogstfeest in Zevenhuizen bij hem telkens vele herinneringen op. Voor al de tijd van de paarden. Krijgsman is een in Zevenhuizen ge boren en getogen boerenzoon. On danks zijn 78 jaren is hij nog steeds enorm in het boerenbedrijf geïnteres seerd. Hij is niet in de voetsporen van zijn vader getreden maar verkoos het vak van leraar. Maar dan wel in de richting waarmee hij zo geassocieerd was, het technisch landbouwonder wijs. Een paar van zijn leerlingen: Jo- han van der Wel, Maarten Bontebal, Arie Bac, Pieter van der Eijk, Ab Ver stralen en Johan Heijboer. Als techni cus denkt hij met enige weemoed te rug aan de tijd van de paarden. Naar zijn zeggen werd tot 1945 zo'n tachtig procent van het landwerk door deze dieren gedaan. Toen kwamen de Ame rikanen met hun tractoren. Deze na men de taak van het paard over. Ten opzichte van de vooroorlogse trek kers was er een opvallende ontwikke ling gaande. Er kwamen aparte afrem mingen op de wielen en ze werden voorzien van luchtbanden. En die ont wikkeling heeft zich verder voortge zet. De trekkers van nu verschillen zeker honderd procent met die van de jaren vijftig, zestig en zeventig. Ook bij het oogsten viel een opmerke lijke ontwikkeling te bespeuren. Die begon met het technisch wonder van McCormick, geheten naar de Ameri kaanse boer die het apparaat uitvond. Deze zogenaamde zelfbinder maaide het koren en was voorzien van een knoopapparaat. Dit knoopte met bindertouw (gemaakt van sisal) de korenhalmen tot schoven. Het dorsen (het graan uit de aren slaan) gebeurde in de dorsschuur. Rond 1950 doet de combine, of wel de maai dorser, zijn intrede. Deze had alle functies in zich. Hij maaide en dor ste tegelijk. In het begin waren dat Amerikaanse machines die het koren van het land haalden. Omdat hier in Europa de strohalm veel langer was (lengte 1 meter) dan in Amerika konden die din gen dat niet verwerken. Toen werd in Duitsland de Runner gebouwd, waarna het veel beter ging. Van lieverlee ech ter werden hier ook ras sen gekweekt waarvan de strohalm korter was. Waarmee dus veel pro blemen werden opge lost. Niet alleen op het gebied van het oogsten van de tarwe was er een grote ontwikkeling geweest, maar iets dergelijks deed zich ook voor bij de aardappelen, de bieten, de uien en de spruiten (rooivruchten). Volgens velen kon men dan wel boven de grond machinaal oogsten, maar ónder de grond zou dat nooit lukken. Maar dat lukte wel! Voorzover Krijgs man zich kan herinneren, was Max van der Pol een van de eersten die een biet-rooimachine had. Een Cathpole. Een machine die de bieten als het ware ving en ze boven de grond bracht. Maar hij kon ze niet verder in wagens laden. Dus was het nóg met de hand oprapen geblazen. Later ont wierp de fabrikant machines die dat wel in zich hadden. Sinds 1967 komt een aantal boeren eenmaal per maand bijeen. In deze 'gespreksgroep' worden allerlei za ken besproken. Zaken die betrekking hebben op het landbouwbedrijf. Die kunnen van economische en/of tech nische aard zijn. En in januari en fe bruari beginnen velen al aan het zaaien te denken. Eenmaal per jaar hebben ze een 'groene dag'. Ze gaan dan bij elkaar op bezoek. De gewassen worden bekeken en besproken. Vaak wordt zo'n dag afgesloten met bij voorbeeld een barbecue. De verkoop is op donderdagavond 2 oktober van 20.00 tot 21.00 uur en op vrijdagmorgen 3 oktober van 9.00 tot 11.00 uur. Men bepaalt zelf de verkoopprijs, eventueel in overleg. Eenderde is voor Unicef, tweederde voor de aan bieder. Voor inlichtingen: 632043 of 631261. In die 55 jaar bracht mevrouw Breedijk, met de hulp van haar man, zeven welgeschapen jongens ter wereld. Zij kreeg dan ook niet voor niets de titel van de directrice van het mannenhuis. Inmiddels hebben ze 17 kleinkinderen en vier achterkleinkin deren. De heer Breedijk is in Moerkapelle geboren en getogen. Hij was er de mollenvanger bij uitstek. Wie de klei ne wroeter zelf niet kon vangen, haal- Moerkapelle-Vanaf heden exposeren een aantal leden van de Fotoclub in Moerkapelle in dorpshuis Op Moer. De clubleden hebben op de laatst ge houden clubavond het grote aanbod foto's bekeken en een selectie ge maakt van twee foto's per deelne mend clublid. Ook leden die pas lid zijn exposeren mee. Het onderwerp was dit keer geheel vrij. Te zien zijn foto's van straalvliegtuigen (Leny Huisman), een betonnen fiets uit 's Hertogenbosch en een opname vanaf het eiland Pampus (Theo Knop), apen en aapjes in de Apenheul (Ingrid van der Vlugt), een nachtopname op Kre ta (Kees Huisman). Daarnaast opna men van station Blaak in Rotterdam (Caroline Valkenburg). Een waterop name bij de Stormvloedkering in de Zevenhuizen: Iedere zaterdag: van 9.00-16.00 uur: wereldwinkel op het dorpsplein. Donderdag 19 oktober: Herv. Centr.: koffieochtend; spreekster: Diny Storten beker over "Helpt bidden?! Bidden helpt!". Donderdag 2 en vrijdag 3 oktober: Geref. kerk: kinderkleding- en speelgoed beurs t.b.v. Unicef, verkoop 2 okt 20.00-21.00, 3 okt 9.00-11.00 uur. Donderdag 30 oktober: 20.00 uur vrijz. herv. kerk: "De ramen van de St. Jan" (uouda) dia's en de betekenis ervan. o januari 1998: Start beginnerscursus EHBO; info: 0180-631376 (n.o.z.). Door Gerard Verheiien 0180-632252, Moerkapelle - Vorige week werden ze bedolven onder de bloemen en was hun brievenbus te klein voor de vele wenskaarten. Woensdag 10 sep tember was het 55 jaar geleden dat de heer en mevrouw Breedijk in het huwelijksbootje stapten. Reden voor burgemeester Schoots hen na mens de inwoners van Zevenhuizen- Moerkapelle een fruitmand te over handigen. de Breedijk erbij. Ook staat Breedijk bekend als een goed (voor)zanger. Als lid van het koor "De Avondster" beoefent hij iedere woensdag deze hobby. Waar hij verder geamuseerd over kan praten zijn z'n passies duiven en vis sen. Wat dit laatste betreft was hij veel aan de Rotte te vinden. Zich rich tend tot de burgemeester: "Op paling mochten we niet vissen". De heer Schoots: "Maar ja, als je er dan tóch zit!". Nieuwe Waterweg en een beeld van ijs en neonlicht uit de Hortus in Haren (Beppie Roos). De expositie is vrij toegankelijk tijdens openingsuren van het dorpshuis. Door Gerard Verheiien Voor degenen die op het voortgezet onderwijs zitten zijn de clubs op vrijdag avond van 19.45 tot 21.30 uur bij de leiding thuis. De organisatie is op zoek naar een (echt)paar dat mee zou willen draaien in de tienergroep van klas 1. Ook zijn er nog mensen nodig die het team op woensdagmiddag willen versterken. Iedereen is welkom om een clubavond bij te wonen. Voor meer informatie en voor namen en adressen van de tienerclubs: Ien van der Vlugt, telefoon 079- 5931529 of Ellen Boogerman, telefoon 079-5932637. Zevenhuizen-Moerkapelle - Een team van mensen uit de Gereformeerde en Hervormde kerk in Zevenhuizen organiseert de jeugd- en tienerclubs. De clubs zijn als volgt ingedeeld: maandag 18.45-20.00 uur: jongens groep 5+6; dinsdag 19.00-20.15 uur: meisjes groep 7+8; woensdag 13.30-14.30 uur: jongens en meisjes tot en met groep 4; woensdag 19.00-20.15 uur: jongens groep 7+8; vrijdag 18.30-20.00 uur: meisjes groep 5+6. De avonden vinden plaats in het Hervormd Centrum.

Hart van Holland | 1997 | | pagina 11