In een r L Topje van alle ingezonden werk bereikt de boekwinkel van Holland Familieberichten f'sr deHaij van d e rW ende Hart van Holland pagina 3 Exclusief en in het bijzonder voor de regio Zevenhuizen-Moerkapelle Zevenhuizen-Moerkapelle Waddinxveen j 50e 'Vers voor de Pers'; Boskoop 29.000 exemplaren ADVOCATEN (Afspraak op locatie mogelijk) Marten Meesweg 121 - 3068 AV Rotterdam - Tel. 010-2204400 UITVAARTVERZORGING Met eerbied en respect ELZENHORST 55 2742 CL WADDINXVEEN TEL. (0182) 61 50 55 DAG EN NACHT DIRECTE HULP BIJ OVERLIJDEN Ongeval met gewonde: Op 9 september rond 17.00 uur vond een ongeval plaats op de Swanlaweg. Een 29-jarige man uit Capelle a/d IJssel reed met zijn auto op de Swanlaweg toen hij op de kruising met het Noordeinde linksaf wilde slaan. Daarbij zag hij een 56 jarige motorrijder uit Zoetermeer over het hoofd. De mo torrijder haalde verschillende auto's in oyer een doorgetrokken streep voor hij naast de Capellenaar kwam rijden. De motorrijder is overgebracht naar het Groene Hart Ziekenhuis in Gouda voor verwondingen aan zijn zij. Aanrijding: Op 12 september rond 7.50 uur heeft een ongeval plaats gevonden op de kruising van het Noordeinde en de Rijksweg A12 Zuidbaan. Een 33-jarige man uit Rotterdam kwam van de afrit A12 en stopte voor de stopstreep. Toen hij optrok, bleek dat hij een 50-jarige vrouw uit Moerkapelle over het hoofd had gezien. Er vielen geen gewonden, maar de auto van de vrouw was flink beschadigd. Diefstal: Op 12 september na 21.00 uur is een bromfiets gestolen die gepar keerd stond in de Dorpsstraat. Later werd de Puch teruggevonden met losge knipte bedrading. Tussen 11 september 20.00 uur en 12 september 9.00 uur is ingebroken in een auto die geparkeerd stond aan de Bea- trixlaan. Het linker portierslot is gefor ceerd. Er wordt een autoradio vermist. Tussen 11 september 23.00 uur en 12 september 7.15 uur is ingebroken in een auto die geparkeerd stond aan het Wil lem Alexanderplantsoen. De ruit van het linkerportier is ingeslagen. Er wordt een autoradio vermist. Tussen 1 en 15 september is van een bedrijf aan de Bierhoogtweg ongeveer 70 meter voedingskabel gestolen. Ge zien de dikte van de kabel, zal dit in etappes zijn meegenomen of met groot materieel. Inbraken: In de nacht van 14 op 15 sep tember is ingebroken in een bedrijf aan be Julianastraat. Men is vermoedelijk binnen gekomen door een raam te force ren. Er wordt cd's, apparatuur en prij zenpakketten vermist, in dezelfde nacht is ingebroken bij de tennisvereniging aan de Wilde Veenen. Men is binnen gekomen door deuren te forceren. Er wordt een geldbedrag vermist. Tussen 14 september 10.30 uur en 15 september 7.30 uur is eveneens ingebroken in een bedrijf aan de Juliana-straat. Men is bin nengekomen door een deur te forceren, in het bedrijf zijn sleutels van vrachtau to s gepakt. De vrachtauto's zijn vervol gens doorzocht, maar er wordt voorals nog niets vermist. Nog een inbraak, en wel in een bedrijf aan de Bredeweg. Daar ls men binnen gekomen door een raam te forceren. Er wordt niets vermist. Diefstal uit vrachtauto: Op 9 september tussen 1.30 en 5.15 uur is ingebroken in oen vrachtauto die geparkeerd stond op de Bredeweg. De bestuurder was gaan slapen en in die tijd heeft men goederen weggenomen uit de afgesloten, maar met op slot zittende vrachtauto. JP H september tussen 13.15 en 14.30 uur is er een insluiper geweest in een bedrijf aan de Henegouwerweg. Daarbij zijn twee portemonnees met een geldbe drag weggenomen. Ongeval: Op 10 september rond 16.30 uur heeft een ongeval plaatsgevonden op de Kanaaldijk. Een groep scholieren reden twee aan twee komende uit de richting van de Coenecoopbrug in de richting Waddinxveen. Een 16 jarig meisje uit Boskoop haalde op een brom fiets de fietser in. Ter hoogte van het fietspad langs de Al 2 sloegen de voorste fietsers linksaf zonder om te kijken of richting aan te geven. Hierdoor kwam de bromfietser ten val, waarbij zij kneuzin gen opliep aan polsen en ribben en een lichte hersenschudding. Diefstal portemonnee: Van een 27 jarige man uit Moordrecht is op 10 september de portemonnee gestolen. De porte monnee zat in een tas die in de kantine van een garagebedrijf aan het Floriserf stond. Inbraak auto: Op 10 september is inge broken in een personenauto die stond aan het Zuidplashof. Een 29 jarige man uit Waddinxveen parkeerde zijn auto daar 10 minuten. Toen hij terug kwam was zijn telefoon uit de auto gestolen. Insluiping: Op 10 september is uit een winkel aan het Koningin Wilhelmina- plein een portemonnee gestolen. Mede werkers van de winkel hoorden om streeks 18.00 uur gerommel in de ach terruimte. Toen ze gingen kijken stond er een jongen die vroeg of er werk voor hem was. Later ontdekte een medewerk ster dat de portemonnee die in haar tas zat verdwenen was. Beschadiging personenauto's: Een echt paar uit Waddinxveen heeft 11 septem ber aangifte gedaan van beschadiging van hun auto's. De auto's zijn bekrast. Het gaat om een rode Volkswagen Pas sat en een rode Ford Fiësta. Beide auto's stonden op het Machteld-erf. De andere auto's in die straat waren niet bescha digd. Ook een 60 jarige man uit Waddinx veen heeft aangifte gedaan van bescha diging van zijn auto die is bekrast. De auto stond geparkeerd aan de Peuleyen. Illegale werknemers: Op 11 september is door de arbeidsinspectie en de vreem delingendienst een onderzoek naar ille gale medewerkers verricht bij een be drijf op de Nesse. Daarbij zijn drie perso nen aangehouden. Twee van hen moch ten niet werken. De een niet, omdat hij illegaal in Nederland verblijft. De ander niet omdat hij in een asielprocedure zit. De derde is een legaal in Nederland ver blijvende vreemdeling, hij mag werken. De illegaal in Nederland verblijvende man wordt in bewaring gesteld. Diefstal uit winkel: Tussen 11 en 12 sep tember is ingebroken in een winkel aan de Groensvoorde. Men is binnen geko men door de achterdeur te forceren. Een kluis die aan de vloer verankerd was, is meegenomen. Auto befcrasf: Tussen 12en 13september is een auto bekrast op de Zuidplaslaan. Aan de rechterzijde van het voertuig werd een grote kras gemaakt. Meisje vermist: Op zaterdag 13 septem ber werd een 3-jarig meisje vermist. De moeder dacht dat het meisje met neefjes en nichtjes aan het spelen was, maar het meisje was weggegaan. De politie werd gewaarschuwd en ging op zoek. Aan de hand van het gegeven signalement werd het meisje al snel in de omgeving gevon- Door Julia Pengirim Hoeveel uitgevers heeft Nederland? Hoeveel schrijvers (m/v) telt ons land? En Hoeveel nieuwe boeken leveren zij per jaar in vereniging op? De aantallen zijn steeds gigantisch. Het aantal teleurgestelde auteurs is evenredig groot. Tijdens de 50e, jaarlijkse pre sentatie van uitgevers in de Amsterdamse RAI vorige week, waren 136 zelfstandige uitge verijen aanwezig. Ze zullen niet alle maal evenveel boeken uitgeven en ik kon ze niet allemaal ondervragen, maar ik kreeg wel deze antwoorden: "We krijgen per week zo'n 30 manu scripten toegestuurd." Dat maakt 30 x 52 1560 manuscripten. Een ande re uitgever hield het op één per dag, dat is nog 365 titels per jaar. Als ik nu, bij wijze van wrange grap stel, dat een gemiddelde uitgever 1000 manuscripten per jaar krijgt toege stuurd, dan zijn de gezamenlijke Nederlandse uitgevers goed voor 130.000 toegestuurde manuscripten per jaar. Het aantal schrijvers dat hun pro duct zo'n jaar later in de boekwinkel terugvindt, is 1 of 2 procent, afhan kelijk van de uitgever. Zwijsen geeft zelden of nooit een toegestuurd manuscript uit; deze uitgever werkt met auteurs die in welomschreven opdracht schrijven. Andere uitgevers doen in hoofdzaak zaken met 'vaste' schrijvers en heb ben daar doorgaans wel voldoende aan. Ze zitten niet echt om uitbrei ding van hun stal te springen. Ze beschermen hun fonds, hun 'ge zicht', het genre dat zij uitgeven. Ze bepalen te voren hoeveel titels ze per jaar kunnen uitgeven en van wie. Het zijn de uitzonderingen, de bes ten, die paar procenten, die kans zien zich een plek bij een uitgever te verwerven. Dat zijn de getalenteerden, van wie een uitgever meer mag verwachten dan die 'ene schitterende (jeugd)roman. De tijd dat uitgevers manuscripten kregen aangeboden, bestaande uit met de hand volgeschreven gelinieer de vellen, tweezijdig, is grotendeels voorbij. "Al komt dat nog steeds voor", meldt een uitgeefster. "Maar het meeste wordt nu toch wel getypt en de meesten beschikken nu ook wel over een computer, zodat hun werk er in elk geval heel mooi uitziet. En de toegestuurde manuscripten worden ook steeds dikker, omdat het per computer zo veel sneller gaat dan met de pen." Degenen die veel werk opsturen, zijn moeders van kinderen in de voorlees- leeftijd en onderwijzers die nu leraren heten. De onderwijzers denken dat ze voor kinderen kunnen schrijven om dat ze de godganse dag door kinderen zijn omringd en de voorleesmoeders worden door hun familie aangevuurd: "Mam, dat moet je uitgeven!" Alsof mam daar ook maar iets over te ver tellen heeft. Een uitgever: "Die gigantische aantal len zorgen ervoor, dat auteurs die ons iets toesturen, soms zo lang op ant woord moeten wachten. Want hoe het ons ook wordt aangeboden, alles krijgt aandacht, want je weet nooit of de enveloppe die je openmaakt, geen meesterwerk bevat". Maar niet elk manuscript wordt door geworsteld. De uitgever: "Je leest twee bladzijden en dan weet je wel, of het zin heeft door te lezen. Meestal niet". Of het steeds om kabouters Puntmuts gaat, die beukennootjes vergaren, kon of wilde deze uitgever niet bevestigen. Wel was deze als ach teloos uitgesproken zin veelzeggend: "Als het lang achterelkaar heeft gere gend, dan stromen de manuscripten binnen. En na de vakantie, natuurlijk." Zwijsen sluit kleurig aan bij de schoolmethode 'Veilig leren lezen Zwijsen heeft daar geen last van. Die benadert bekende auteurs met op drachten. Al jaren werkt deze uitge ver op basis van leesmethoden die op school wordt gebruikt. Dat is nu, voor 80 procent, de methode 'Veilig leren lezen'. In de opdracht wordt vastgelegd waaraan de auteur zich heeft te hou den: hoeveel letters per woord, wel ke klinkers, hoeveel woordjes maxi maal per zin. Erg creatief klinkt dat niet, maar de creativiteit zit weer in de manier waarop de opdracht wordt uitge voerd. En het resultaat is gewoon goed: boekjes, boeken die precies voor een bepaalde leeftijd - en ken nis - zijn geschreven en exact aan sluiten op het niveau waarop het kind kan lezen. Zwijsen zal een debutant niet veel te bieden hebben, maar de kinderen zitten goed: zelfs het jongste kind kan al een echte Wim Hofman lezen, Anke de Vries, Henk van Kerkwijk of Leonie Kooiker. En waarom zijn ze bekend: Omdat ze kwaliteit leveren Constante kwaliteit. den en werd terug gebracht naar de moeder. Aanrijdingen: Op 15 september rond 7.15 uur heeft een ongeval plaatsgevon den op de Henegouwerweg. Een 52-jari- ge vrouw uit Boskoop stond op de Hene gouwerweg voor het verkeerslicht te wachten. Zij ging richting Waddinxveen. Achter haar reed een 32-jarige man uit Alphen aan den Rijn. Over wat er toen gebeurde lopen de verklaringen uiteen, maar de auto's botsten tegen elkaar. De schade was gering. Rond 9.00 uur die zelfde dag vond nog een ongeval plaats op de Henegouwerweg. Een 17-jarige jongen uit Waddinxveen reed op zijn brommer over het fietspad. Een 79-jari- ge Waddinxveense man reed in zijn auto op de Henegouwerweg en kwam op het fietspad terecht. De bromfietser viel hierdoor in de groenstrook. De brom mer is zwaar beschadigd en de bromfiet sers liep schaafwonden op aan de rech terzijde van zijn lichaam. Diefstal auto: Tussen 8 en 9 september is een rode Seat Ibiza gestolen die gepar keerd stond op de Goudse Rijweg. Diefstal portemonnee: Op 10 september ging een 59 jarige vrouw uit Boskoop boodschappen doen bij een supermarkt aan de Goudse Rijweg. Toen zij met de auto wegreed vergat zij de boodschap pentas die op de stoep stond. Toen de vrouw terug ging om de tas te halen, was deze bij de supermarkt afgegeven. De portemonnee zat niet meer in de tas. Diefstal uit auto: Op 1 september waar schijnlijk rond 6.00 uur is ingebroken in een auto door de linker achterruit te forceren. De auto stond in de Tuinstraat. De autoradio is verdwenen. Winkeldiefstal: Op 11 september rond 16.00 uur heeft een diefstal plaatsgevon den in een winkel op de Koninginneweg. Naar aanleiding daarvan zijn korte tijd later op de Busken Huetlaan een 32- jarige en een 37-jarige man, afkomstig uit Waddinxveen, aangehouden. Fietsenkijkdag: Op zaterdag 20 septem ber wordt van 10.00-16.00 uur op het bureau Boskoop een fietsenkijkdag ge organiseerd. Mensen kunnen dan kijken of de fiets die door hen vermist wordt, daar staat. Tevens bestaat de gelegen heid om de postcode in de fiets te laten graveren. De fietsenkijkdag valt tegelijk met de braderie. Op de braderie heeft de politie een stand, waar meer informatie wordt gegeven over het schoolproject "Doe effe normaal". Diefstal aanhangwagen:!ussen 1 en 12 september is ingebroken bij een bedrijf aan de Goudse Rijweg. De deur van de loods is geforceerd. Er is een aanhang wagen met elektrische en handgereed schap meegenomen. Inbraken: Tussen 11 en 12 september is ingebroken in een winkel aan het Kerk plein. Men is binnen gekomen door een ruit in te gooien. Het hele pand werd doorzocht, maar er is niets meegeno men. Tussen 12 en 13 september 8.00 uur is ingebroken in het kerkgebouw op het Kerkplein. Men is via het dak binnen gekomen. Er wordt geld vermist. Diefstal: Op 11 september tussen 13.00 uur en 16.30 uur zijn goederen gestolen uit een auto die geparkeerd stond op eigen erf op de Halve Raak in Boskoop. De auto was niet afgesloten. Er wordt een CD-speler vermist. Tussen 10 en 11 september is uit een bedrijf aan de Oosteinde een portemon nee gestolen. De portemonnee zat in een tas die in de kantine lag. Auto gestolenOp 14 september rond 6.15 uur hoorde een bewoner van de Oostpolderweg geluiden achter zijn woning. Toen hij ging kijken bleek dat er een auto tegen het hek van een buurtter- rein stond geparkeerd.-Toen de politie ter plaatse kwam bleek dat de stuurko- lom van het voertuig vernield was en dat de auto vermoedelijk gestolen was. Bij de eigenaar van de auto werd echter niet opgenomeri. De zoon van de familie meldde zich echter de volgende dag. Hij had de auto geparkeerd aan de Burge meester Brandtstraat, waar vandaan de auto is meegenomen. Poging diefstal auto: Op 14 september is geprobeerd een auto te stelen die gepar keerd stond in de Adriana van Rijke straat. Het slot van het rechter portier is geforceerd en er zijn draden losgetrok ken. De auto had echter startonderbre king, waardoor deze niet meegenomen kon worden. Diefstal auto: Tussen 13 en 15 september 8.15 uur is ingebroken in een auto die geparkeerd stond in de Elzehout. Ver moedelijk is een portier niet goed afge sloten geweest. Er worden verschillen de pasjes en een geldbedrag vermist. Onafhankelijk informatieblad. Verschijnt in Waddinxveen, Boskoop, Benthuizen, Hazerswoude-Dorp, Zevenhuizen-Moerkapelle, Oud-Verlaat en Kruisweg, eenmaal per week op woensdag in een oplage van Postadres voor redactie en advertenties: Postbus 85 - 2760 AB Zevenhuizen Bezoekadres: Drukkerij Elgersma Noordelijke Dwarsweg la 2761 GA Zevenhuizen Tel. 0180-632289* - Fax. 0180-633503 Advertenties Mario Mezas Redactie Algemeen Silvia Markus S/ui tings term ijn ad ver ten ties: Maandagmiddag 12.00 uur. Kant-en-klaar materiaal indien gereserveerd) tot dinsdagmiddag 13.00 uur. De uitgever stelt zich NIET verantwoor delijk voor eventuele onjuistheden in telefonisch opgegeven advertenties De redactie van Hart van Holland stelt zich niet aansprakelijk voor de inhoud van de advertenties en ingezonden mededelingen in deze krant. Bovendien behoudt zij zich het recht voor, zonder opgave van reden, advertenties voor publicatie in het Hart van Holland te weigeren. Voor klachten over de bezorging van Hart van Holland in Zevenhuizen en Moerkapelle: Drukkerij Elgersma, telefoon 0180-632289. Overige klachten: Netwerk VSP telefoon 070-3209898

Hart van Holland | 1997 | | pagina 3