riool, een beerput onder de grond Zevenhuizen-Mo Kerkdiensten Creatieve kerstmarkt PvdA en D66 vanaf maart '98 apart verder Tentoonstelling Nut en Sport Open balletlessen Dita Aleman exposeert in De Bloemenstulp Fotoclub van woensdag naar dinsdag Duivententoonstelling Ondernemerskring bij Indoor Kartracing Activiteiten Agenda om bij te blijven.... Hart van Holland/10 december 1997 pagina 11 Gevaren voor technici Medische weekenddienst Activiteiten in 1998 Nieuwjaarsreceptie op 7 januari agenda van kerkelijke, maatschappelijke en culturele activiteiten Zevenhuizen-Moerkapelle Dnor Gerard Verheiien Zevenhuizen - Het riool is een begrip in praktisch elke samenleving, ledereen kent het, weet dat het ergens onder de grond verborgen ligt. Maar niet iedereen weet niet met welke problemen de riool technici vaak te maken kunnen hebben. Zittende op of staande voor het toilet realiseert de betrokken persoon zich maar één ding: hoe raak ik het allemaal zo snel mogelijk kwijt. We kijken er even vol bewondering naar, trekken de neus eens op en drukken dan vervolgens op de knop. Waar alles blijft daar staan we eigenlijk niet zozeer bij stil. We weten dat het via een afvoer in het riool terecht komt. Maar hoe het verder wordt afgevoerd? Dat zal ons eigenlijk een zorg zijn. Het is een subliem afvoersysteem voor ons menselijk afval. Maar niet alleen dat: het is tevens een verwij- dersysteem voor waswater, vet, olie, verf, terpentine, wattenstaafjes, voor behoedsmiddelen en noem maar op. En naast het huishoudelijk afval komt daar ook nog eens het afval van de diverse bedrijven bij. Kortom door al dit soort lozingen komen de meest vreemde stoffen in het riool voor. Het is één grote beerput. En het zijn deze niet-menselijke afval- materialen die afzonderlijk of in com binatie met elkaar of in combinatie met het menselijk afval nogal eens problemen willen geven. Zo zijn ze niet of moeilijk afbreekbaar, kunnen ze explosiegevaar opleveren of een uitermate vettige koek geven met alle gevolgen van dien. Waar de technici regelmatig tegenaan Wim Westerman bij de put bij Groeneweg. lopen, is een defecte pomp. De pomp perst de rioolinhoud onder hoge druk via een buis van zo'n 11 centimeter doorsnede naar uiteindelijk de water zuiveringsinstallatie. Maar die pomp is tevens een soort verbrijzelappa- raat, dat ervoor zorgt dat het grove materiaal vermalen wordt. Het be hoeft geen betoog dat zo'n pomp flink wat te lijden heeft. Vooral van de be kende rubbers die op alle manieren in het hart van de pomp worden uitge rekt en opgerekt, maar niet kapotje te krijgen zijn. Ook de combinatie vet en fosfaat uit de wasmiddelen geeft een harde sub stantie, die moeilijk te verwerken is. Daarom moeten de pompen regelma- tig gereviseerd worden. Dat kost geld en tijd. Een bewust gebruik van het riool is derhalve nood zaak. Daarom is het belangrijk om fosfaatvrije wasmiddelen te ge bruiken en geen vet, terpentine en dergelijke via het riool af te voeren. Daar is onder meer de chemocar voor! Een hoofdstuk apart is het hemelwater. Dit kan nogal eens wat ongerief veroorzaken. Helaas is het systeem van het drukriool op een teveel ineens niet bere kend. De kans op daadwerkelijke overlast is overigens niet zo groot. Maar het is door een sa menloop van omstandigheden nooit helemaal te voorkomen. Het zal niet de eerste en de laatste keer zijn dat het toilet het haar gebodene met een krachtige anti peristaltische beweging in grote hoeveelheden terugbrengt naar daar vanwaar het gekomen is. Het grootste aantal ongevallen in de riolen wordt veroorzaakt door verstikking of bedwelming. Dit komt door een gebrek aan zuurstof en/of de aanwezigheid van giftig gas. In het riool stroomt het geloosde niet altijd even snel door, er blijft zoge zegd nog wel eens wat hangen. Dit wordt rioolslib genoemd. Er ontstaat bij stilstand in een riool een vergis tingsproces. Bij deze scheikundige reactie komen gassen vrij zoals met haan, koolzuurgas, ammoniak en zwa velwaterstof. Alhoewel zwavelwater stof relatief gezien het minst voor komt, is het voor de mens toch het gevaarlijkst. Het is een gas dat naar rotte eieren ruikt. Onze reukzenuwen raken na verloop van tijd echter ver doofd, waardoor het gas niet meer wordt waargenomen. Zeker bij hoge concentraties kan dit proces zeer snel verlopen. Bij inademing ontstaan keelpijn, hoestaanvallen, hoofdpijn, duizeligheid, bewusteloosheid en uit eindelijk ademnood die de dood tot gevolg heeft. Als technici voor repara tie- of controlewerkzaamheden in het riool afdalen, doen ze dit altijd in het bijzijn van één of twee collega's. Om de zoveel tijd is degene, die in het riool werkzaam is, verplicht een teken van leven te geven. Dat kan zijn via geluid of via een trek aan de veilig heidsgordel. Indien men overigens op straat deze lucht waarneemt, is het raadzaam dit direct bij de gemeente te melden. Zwavelwaterstof kan namelijk brand en explosiegevaar opleveren. Open vuur, roken en elektrische appara tuur die niet vonkveilig is, moeten worden vermeden. Gassen die ook explosiegevaar op kunnen leveren, zijn koolmonoxide en methaan. Wat dit laatste betreft: dump nooit benzi ne in het riool. Eén liter ervan veront reinigt alleen al ongeveer 30 kilome ter van het systeem. Ook hier: ken uw verantwoordelijkheid! Zevenhuizen - Vrijdag 12 december van 18.00 tot 21.00 uur en zaterdag 13 december van 10.00 tot 16.00 uur wordt er een creatieve kerstmarkt gehouden in het kerkje van de Vereni ging Vrijzinnig Hervormden aan de Dorpsstraat 139. .Er is een scala aan 1 'hebbedingen' te j koop zoals droog bloemen, origami en keramiek. Stichting Orion is er met onder meer zelf kaarsen maken en allerlei door getalenteerde hobbyis ten vervaardigde producten. Enkele koren onder leiding van Mar- gré van Gestel zullen het geheel op vrijdagavond opluisteren. De op brengst is bestemd voor onderhoud aan het kerkgebouw. Iedereen is van harte welkom. Zevenhuizen-Moerkapelle - Na vier jaar samenwerking gaan de PvdA en D66 zelfstandig de verkiezingen in. Dit lijkt logisch gezien de afspraken die beide partijen vier jaar geleden ge maakt hebben. Ook schept het de mogelijkheid voor béide partijen on afhankelijk richting te geven aan hun eigen politieke programma. Bij D'66 staan de huidige raadsleden Madeion Leewis en Johan Helmer bo ven aan de lijst. Op vrijdag 12 en zaterdag 13 decem ber organiseert de Konijnen-, Cavia's- Hoender- en Sierduivenvereniging Nut en Sport haar jaarlijkse clubten toonstelling in de plantenhal aan de Verbindingsweg 14 in Nieuwerkerk aan den IJssel. Een ieder is welkom op vrijdag van 19.30 tot 23.00 uur en zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. Wie in Zevenhuizen heeft voor mij hobby-theezakjes? tel. 631575 Zevenhuizen - Maandag 15 december kunnen ouders en geïnteresseerden komen kijken bij de balletlessen die worden gegeven door Nancy Tam- minga, docente ballet bij het centrum voor cultuur en creativiteit, De Zeven Muzen. De eerste les begint om 15.30 uur in dorpshuis Swanla. er wordt gestart met leerlingen van 5 tot en met jaar. Zij krijgen algemene dansvor- mmg(ADV). Om 16.15 uur wordt klas siek ballet gegeven aan de tweede groep dansers van 7 en 8 jaar. Ook de volgende groep, in de leeftijdscatego rie van 9 tot en met 11 jaar, krijgen les in klassiek ballet. Hun les begint om 17.15 uur. Na een uur komen de gevor derde ballerina's vanaf 12 jaar, ge volgd door die van 15 jaar en ouder, die tot 20.00 uur ook spitzenles krij gen. Zevenhuizen - In De Bloemenstulp aan de Dorpsstraat 163 wordt tot het ein de van het jaar geëxposeerd door de Zevenhuizense aquarelliste Dita Ale- man-Goudriaan. Thema van haar werk is voornamelijk Zevenhuizen en nabije omgeving. 57jj Zondag 14 december diiiilnliluLul Zevenhuizen Geref. kerk 9.30 uur ds W. Davidse; 18.30 uur drs J.W.vd Linden, Zoeter- meer. Moerkapelle Herv. Gem. 9.30 uur ds A.P. Voets, Middelharnis; 18.30 uur ds C. Oor schot, Zwijndrecht. Geref. Gem. 9.30 en 18.30 uur ds J.B. Zippro. Zaterdag 13 december: dokter W. Vroegindeweij, Beatrixlaan 7, Moer kapelle, telefoon 079-593 1687. Zondag 14 december: dokter R.P. Renssen, Cederhof 3, Bleiswijk, tele foon 010-521 4085 NPV Vrijwillige Thuiszorg: Mw. B. v. Rooyen, 079-5931488 (19.00-20.00 uur); Mw. J. Snoep, 079-5932702 (13.30-14.30 uur); Mw. H.M.C. Cammeraat, 079- 5932149 (18.00-20.00 uur). Moerkapelle - Dat de fotoclub in Moer kapelle een flexibele club is, bewijst het wisselen van de clubavond. Was het afgelopen jaar de woensdag avond favoriet, door allerlei omstan digheden is dat voor veel leden nu de dinsdag. En omdat geen van de leden bezwaren had is de maandelijkse clubavond in dorpshuis Op Moer ver schoven naar dinsdag. Op de clubavond van 2 december was het een drukte van belang. Omdat er de laatste tijd nogal veel in clubver band 's avonds gefotografeerd is, wer den de resultaten op deze avond be sproken. Ook werden diverse vergro tingen besproken en beoordeeld en werd een keuze gemaakt uit een selec tie winterfoto's. Deze foto's worden op verzoek in januari geëxposeerd. Daarna werd het programma voor de eerste helft van 1998 bekend gemaakt en besproken. Na de Algemene Le denvergadering volgt het traditionele nieuwjaarsgourmet voor alle leden, wordt er een spreker verwacht met eigen werk, zijn er diverse foto-werk- avonden met boeiende onderwerpen en onderlinge fotobesprekingen. Daarnaast zijn er de twee-maandelijk se fototochten in het weekend. Deze keer gekozen voor een oude stads kern en een uitje naar de mooiste dierentuin van Nederland. Een bijzon dere fototocht wordt ongetwijfeld een bezoek aan de sluizen en stuw dammen bij Hagestein. Onder leiding van een ervaren gids krijgt men uitleg over de werking van het complex en mag men er ook op en in (dus onder water). Wie meer wil weten over het reilen en zeilen van de Fotoclub, kan bellen naar Beppie Roos: 079-5932372. Zevenhuizen - Postduivenvereniging De Stormvliegers houdt op vrijdag 12 december haar jaarlijkse tentoonstel ling. De vliegduiven zullen eerst ge keurd en beoordeeld worden door een keurmeester, waarna 's avonds iedereen welkom is. De zaal aan de Zuidplasweg is vanaf 19.00 uur geo pend. Zevenhuizen - Op donderdag 11 de cember organiseert de Ondernemers kring een bedrijfsbezoek aan Indoor Kartracing Zevenhuizen. Een bezoek met een feestelijk tintje, als slot van het jaarprogramma. Na een toelich ting over de bedrijfsactiviteiten is er de mogelijkheid tot kartracing en zal het bezoek worden afgesloten met een gezamenlijke barbecue. Ook voor het nieuwe jaar staan een aantal bedrijfsbezoeken op het pro gramma. Verder zullen de leden in 1998 in het demonstratiecentrum van de PTT in het World Trade Centre kennis kunnen maken met de meest moderne telecom-technieken. Ook een bezoek aan het Historisch Cen trum "Ons Verleden" van de vereni ging Oud-Zevenhuizen-Moerkapelle staat op het programma. Tevens zul len er een aantal sprekers worden uitgenodigd. Op woensdag 7 januari wordt een ge zamenlijke bijeenkomst gehouden met de gemeente en de midden standsvereniging. Dit jaar vindt de bijeenkomst plaats in Oud Verlaat. Iedere inwoner van Zevenhuizen- Moerkapelle is van harte welkom. Voor meer informatie kan zich wen den tot de heer, telefoon 0180-631554. "Oh Zevenhuizen: Iedere zaterdag: 10.00-16.00 uur: wereldwinkel op dorpsplein. 14 dec. groep moslims via F. de Beukelaar en 21 dec. Ver. vrijz. herv.: Op deze data liggen handtekeningenlijsten bij bovengenoemde adressen die samen met een brief gestuurd kunnen worden naar de Bosnisch-Servische autori teiten, waarin opheldering wordt gevraagd over verdwenen personen. Donderdag 11 december: 9.30-11.00 uur: Herv. Centrum: koffieochtend; spreekster Tjitske Lemstra over "In blijde verwachting...?" Vrijdag 12 dec. 18.00-21.00 uur en zaterdag 13 dec. 10.00-16.00 uur: Creatieve kerstmarkt kerk Ver. Vrijz. Herv., Dorpsstraat 139. Zaterdag 13 dec. 13.30-17.00 uur: Historisch Museum "Ons Verleden" aan de Tweemans geopend. Woensdag 17december: 14.00 uur: Herv. Centrum: Ouderenmiddag: jaarlijk se kerstmiddag. 6 januari 1998: Start beginnerscursus EHBO; info: 0180-631376 (n.o.z.). De Zevenster: maaltijdvoorziening: elke werkdag, tijdig melden, tel. 637111: koffie-inloop elke morgen 10.00 uur; welfare handwerken elke dinsdag 14.00. ANBO: Spelmiddag: elke maandag Zevenster 14.00 uur, 15 dec. laatste van '97; Soosmiddag: 14.00 uur: 2e en 4e woensdag in De Zevenster: in december niet!!!; Fietsen: lx per 14 dagen verzamelen bij dorpshuis Swanla vrijdagmid dag 13.30 uur: 12 dec.; Gymnastiek: gebouw ger. kerk dinsdag 9.30,10.15 en 11.00 uur; Zwemmen: in zwembad De Koornmolen elke donderdag 9.00,10.00 en 13.30 uur; De Zeven Muzen: Maandag 15 december: 15.30-20.00 uur: dorpshuis Swanla: open les ballet; Maandag 15 december: 19.00 uur: vrijz. herv. kerk: samenspel blokfluit en piano; Dinsdag 16december: 19.00 uur: vrijz. herv. kerk: voorspeeldag piano. Zaterdag 24 januari: 16.00 uur: dorpshuis Swanla: voorspeelmiddag key board; Zondag25 januari: 12.00 uur vrijz. herv. kerk: zondagmorgenconcert; Woensdag28 januari: 14.00 uur dorpshuis Swanla: kindertheater; woensdag maart. 20.00 uur, bibliotheek: lezing Midas Dekker; Zaterdag 21 maart: 16.00 uur dorpshuis Swanla: voorspeelmiddag piano meerhandig; Zaterdag 4 april: 20.00 uur geref. kerk: amateur muziekavond; Maandag 6 april: 18.30- 19.30 uur: dorpshuis Swanla: ballet op life pianomuziek; Zaterdag 13 juni: 19.00 uur: dorpshuis Swanla: grote uitvoering alle instrumenten. Vogelvereniging Zang en Kleur: Alle klaverjas- en jokeravonden beginnen om 20.00 uur in het clubgebouw aan de Zuidplasweg: 12 dec., 23 dec. kerstkaarten. De Vierkap - Oud Verlaat: 12 dec.: 20.00 uur: kerstklaverjassen; 16 dec. 14.30 uur: kerstviering bejaar- densoos; 16 dec.: 20.00 uur: kerstviering De Schakel; 19 dec.: 20.00 uur: kerststukjes maken; opgeven 010-421018; Moerkapelle: Iedere 2e donderdag: 9.30-11.30 uur: Op Moer: ouderensoos: Activiteiten voorde jeugd in dorpshuis Op Moer:17 dec.: kerstknutselen. Vrijdag 19 december: 19.30 uur: kerkgebouw Ger. Gem. kerstzangavond met alle Moerkapelse koren. 5 januari 1998: start EHBO-cursus; Donderdag 8 januari: cursus EHBO ^overdag;voor belangstelling en voorkeurstijd: 079-5932161.t

Hart van Holland | 1997 | | pagina 11