December: Kerstsfeer met tuinplanten C* L Druk weekend in De Tunnel Drie disco's in Het Zuidhonk Sfeervolle kerstvie ring in Rozenburcht Cabaretier en band in De Tunnel Tentoonstelling Zang en Kleur Amnesty-actie "50 jaar mensenrechten" Fluit - Piano duo in Praathuis VW Boskoop Provinciale Bondstentoonstelling Kerstconcert Kerstmarkt bij basisschool De Regenboog Cursus zelfverdediging voor 50-plussers Hart van Holland/10 december 1997 pagina 13 roen. Er is altijd iets moois te doen! Plant van de Maand: Leucothoe 'Zeblid' (Scarletta) Fakkeltocht In de Feestmaand speelt de gezelligheid zich helemaal binnenshuis af. Tuinplanten passen daar niet bij? Er zijn er wel degelijk die en steentje aan de feest vreugde kunnen bijdragen! Bovendien kan men ze daarna in de tuin planten en er nog jaren plezier van hebben. Laat de planten wel eerst aan de kou wennen, en plant ze alleen bij vorstvrij weer. Het langwerpige, spits gepunte blad is de grote attractie van deze lage wintergroene struik met een compacte groeiwijze. Bij het uitkomen is het bronskleurig, later verkleurt het naar groen. De herfstkleur is een spectaculair felrood gekleurd. De jonge twijgen hebben die kleur eveneens. In deze tijd zijn compact gekweekte planten te koop, die in een mooie sierpot de show stelen als kerstversiering. Leucothoe doet het goed op plekken waar ook Rododendron zich thuis voelt: wat vochtige, goede grond zonder kalk in lichte tot vrij zware schaduw van bomen. De jonge takken zijn zeer gewild als snijgroen. Winterheide is ook een plant die sfeer geeft, zowel buiten als binnen. Verschillende soorten bloeien nu, andere iets later. Wat lagere planten, 15-25 cm hoog, vindt men onder Erica carnea. De soort bloeit paarsroze (januari-maart) en heeft een losse groeiwijze die zo'n 25 cm hoog wordt. 'Aurea' heeft goudgeel loof dat in de winter bronskleurig is en bloeit iets later (februari-april). 'December Red' is een vroege, rijke bloeier met helder roze bloemen (december-maart). Het is k Leucothoe Zeblid (Scarletta een vrij brede, forse plant. 'Loughrigg' bloeit zuiver paarsroze en is zeer rijkbloeiend (maart-april), met een krachtige opgaande groeiwij ze. 'Myretoun Ruby' is een van de meeste rode carnea's. De diep wijnro de bloempjes verschijnen in maart- april, het loof is donkergroen. Een prachtige witbloeiende cultivar is 'Snow Queen': grote bloemen (de cember-maart) op een 15 cm hoge plant. 'Praecox Rubra' is de vroegst bloeiende winterheide (november- maart), met licht paarsrode bloemen. Een hoger opgroeiende soort is Erica darleynsis, die tot 40 cm hoog wordt. 'Darley Dale', met licht paarsroze bloemen (december-mei) maakt een tamelijk compact struikje. 'Ghost Hills' heeft paarsroze bloemen die verbloeien naar paarsrood (decem- ber-april). 'Silberschmelze' heeft zui ver witte bloemen met contrasteren de bruinrode helmknopjes (novem- ber-mei). Let op dat Erica niet op een te warme plek in de kamer staat, de plant droogt dan erg gauw uit. Als je het een beetje uitkient kun je van november tot mei bloeiende heide in de tuin hebben. Wit, paars en roze bloeiende soorten door elkaar of kleine, losse groepjes naast elkaar kunnen saaie plekjes erg ophalen. Hele fraaie, vrij dikke bessen in vrolijk rood draagt Skimmia reevesiana. In volwassen staat is dat een vrije lage, brede struik, met 5-10 cm lang, smal donkergroen blad. De bloemen zijn witachtig (mei-juni), later verschij nen de donkerrode bessen. Andere goede soorten zijn Skimmia japonica, een compacte ronde struik tot 1 m hoog, met stevig donkergroen blad (6-12 cm lang) en rode bessen. 'Rubella' is een mannelijke plant, wat betekent dat deze alleen bloemen draagt. Deze geuren heerlijk wanneer ze in april mei opengaan, in lange rechtopstaande trossen van wit met roze bloemetjes. De bruinrode bloem knoppen sieren de plant al vanaf de herfst! In de tuin wordt 'Rubella' 1 meter hoog. Skimmia's zijn heel geschikte hees ters voor aanplant in groepen. Ze ver dragen lichte schaduw. Het best doen ze het op een koele plaats met goede tuingrond. Gaultheria procumbens (Bergthee) is een heel laag bodembedekkend struikje (tot 15 cm hoog) met tot 3 cm grote min of meer ronde blaadjes. Het draagt helder rode bessen in najaar en winter. Leuk in een mooi versierde pot op de kersttafel! Boskoop - Het jongerencentrum De Tunnel heeft het komende weekend een druk programma. Vrijdag 12 de cember wordt gestart met een hip- hop/R&B-avond. Op zaterdag 13 de cember speelt de band "Jetland" een mengeling van punk, rock en pop songs. Op zondag 14 december wordt in De Tunnel een multiculturele dag gehou den met onder andere muziek van alle landen, een modeshow uit afrikaanse landen en een Molukse dans door kin deren. Om 16.00 uur wordt de film "Cry Freedom" vertoond. Op deze dag werkt De Tunnel samen met Amnesty International en Vluch telingenwerk. Iedereen is van harte welkom vanaf 13.00 uur. Waddinxveen - Vrijdagavond 12 de cember houdt de Stichting Wijkwerk De Zuidpias in wijkgebouw Het Zuid- honk een disco voor de jeugd van 11 tot en met 16 jaar. De avond begint om 19.30 uur en de toegangsprijs be draagt 2,50 inclusief een consump tiebon. De jongere kinderen komen aan bod op zaterdag 13 december. Deze disco vangt aan om 18.30 uur en duurt tot 20.00 uur. De kosten bedragen ƒ2,50 inclusief een consumptiebon en een lootje voor de loterij. Daarna kunnen de ouderen swingen tijdens de disco voor 30-plussers. De avond begint om 21.00 uur en de en tree bedraagt ƒ5,per persoon. Waddinxveen Geref. kerk vrijg. 9.30 en 16.30 uur ds E. Brink. Geref Ontmoetingskerk 9.30 uur ds P.A.C. Bongers; 17.00 uur ds A.A. Verdoorn. Herv. Immanuel 10.00 uur ds H. Onstein, A'dam; 17.00 uur sow- Ontm. kerk. Herv. stichting De Rank (in Remon strantse kerk): 10.00 uur ds J.B. Cats, Mijdrecht. Boskoop Vrijz. Prot. Geloofsgem: 10.00 uur - Herv. gem. 9.30 ds M.D. vd Giessen; 18.30 uur jeugddienst. De Stek 9.30 uur ds R. de Reuver. Geref. kerk 9.30 uur ds J.H. Lange- 'aar; 17.00 uur drs M. Koster, Leimui den. Chr. Geref. kerk 9.30 en 18.30 uur kand. drs C. de Jong, Apeldoorn. Christengem. "Bethel" 9.30 uur Oaby Hetyev. Za. 13 dec. verrassingseieren ruilbeurs in De Boog in W'veen. info: 0182-617318 Unicef Moerkapelle B Bloom 079-5932462 en J. Verhulst 079-5932344 Unicef Zevenhuizen W. van Holst 0180-632921 Hollndse biedermeier stoelen 4 stuks ƒ750,- 0182-618961 mime 3-zits chesterfield z.g.a.n. d.bruin ƒ1500,-. 0182-618448 Gez: voor recreatie volleyballers/sters maandag 21.00 uur W'veen info 0182-617075 Boskoop - Op dinsdag 16 december organiseert de Katholieke Vrouwen vereniging een kerstviering met fees telijke broodmaaltijd in de Rozen- burcht. Enkele dames spelen op een Keltische harp en er wordt een kerst verhaal voorgelezen. Aanvang 19.00 uur, kosten ƒ17,50. Opgeven voor 14 december bij Nel van de Laar, tele foon 0172-212425. Boskoop - Op zaterdag 27 december is er een dubbele avond in De Tunnel. Eerst treedt de cabaretier Andre Ma nuel op met zijn nieuwe programma Braaf! en daarna de band "De 7 stif ten". De entree bedraagt ƒ15,- voor niet- leden en ƒ12,50 voor leden. Kaarten kunnen in de voorverkoop gekocht worden vanaf 12 december. De voorstelling begint om 21.00 uur, de zaal is om 20.30 uur open. Wie alleen voor de band komt kan pas om 23.00 uur naar binnen. Boskoop - Vogelvereniging Zang en Kleur houdt haar jaarlijkse onderlinge tentoonstelling opl 112 en 13 decem ber in De Loods aan de Zijde 11a. De openingstijden zijn op donderdag van 20.00 tot 22.00 uur, op vrijdag van 10.00 tot 22.00 uur en op zaterdag van 10.00 tot 16.30 uur. Ook is er een expositie van schilde rijen en beelden te bezichtigen in De Loods tijdens deze openingsuren. Boskoop - De scouts van de Mr. van Daalgroep komen op zaterdag 13 de cember langs de deur om mandarij nen te verkopen. De inkomsten van deze jaarlijkse activiteit heeft de scoutinggroep hard nodig om allerlei zaken in en om het clubgebouw aan het Zwarte Pad te verwezenlijken. Waddinxveen - Autoclub De Gouwe Rijders organiseert op 31 december koppelklaverjassen. Aanvang 11.00 uur. Tijdens dit toernooi worden vijf rondes gespeeld. Men hoeft geen lid te zijn van de vereniging. Iedereen is welkom. Na het kaarten is er een prijs uitreiking. Inschrijven kan bij De Unie, Kerkweg-Oost 226 of bij A.A. Boer, Stekelbaarssloot 16 in Zoetermeer, telefoon 079-3443343 (overdag) of 079-3315205 ('s avonds). Boskoop - Op 10 december begon Amnesty International met een actie ter herdenking van 50 jaar Universele Verklaring van de Rechten van de Mens. Deze actie, die het hele jaar 1998 zal duren, start met een kerstwensactie speciaal voor mensenrechtenactivis ten. Een ieder wordt vriendelijk verzocht om deze mensen, die vaak gevangen zitten of bedreigd worden, ter bemoe diging een wenskaart te sturen. Omdat hun adressen niet altijd open baar gemaakt kunnen worden moet deze kaart opgestuurd worden naar: Amnesty International Postbus 17777 1000 DD Amsterdam. Op deze kaart, voorzien van naam en adres, kan een wens geschreven worden, liefst in het Engels, bijvoorbeeld: "Our good wis hes are with you, for now and the future." Men kan de kaart recht streeks adresseren aan Amnesty, ook kan de kaart met een blanco adreszij de in een enveloppe opgestuurd wor den. Amnesty zorgt voor verdere ver zending! Ieder die een kaart stuurt krijgt per soonlijk j bericht van Amnesty over het verloop van de actie, alsmede de reacties Van de betrokkenen. Op vrijdagavond 12 december vindt de jaarlijkse fakkeltocht plaats. Het verzamelpunt is voor het postkan toor om 19.30 uur. Zaterdag 13 de cember is er een Amnestykraam op de markt, waar behalve kaarten en kaar sen en andere geschenkjes ook kaar ten geschreven kunnen worden (en tegelijk ingeleverd) voor bovenge noemde actie. Voor inlichtingen: Cathy Boerma, te lefoon 0172-217143 en Maarten Loef, telefoon 0172-213057. Boskoop - Zondag 14 december vindt in het Praathuis een koffieconcert plaats. Het concert wordt verzorgd door Iris van der Wardt (fluit) en Hans van Ham (piano). De fluitiste is geen onbekende in het Praathuis: reeds eerder trad zij daar op als lid van het Keizerkwartet, een gerenommeerd fluit-ensemble dat in 1995 de tweede prijs behaalde op het Internationale Orpheus muziekconcours in Antwer pen voor de interpretatie van nieuwe kamermuziek. Het duo Iris van der Wardt - Hans van Ham brengt een programma met ei gentijdse muziek, onder het motto "Verrassend Nederland plus IJzer sterk Europees". Drie Nederlandse componisten (Geraedts, Pijper en Andriessen) nemen het op tegen een Franse (Gaubert), een Zwitserse (Martin) en twee Russische compo nisten (Skrjabin en Gubaidulina). Kenmerkend voor de Nederlanders zijn de spontaniteit en vanzelfspre kend van hun muziek. Fraaie lyriek en flitsende -soms jazzy- ritmiek maken deze stukken bijzonder boeiend. De te spelen muziek van Martin en Gubai dulina valt op door de heftige emotio naliteit, dwingende, stuwende ritmes en enorme dynamische contrasten. Het koffieconcert begint om 11.30 uur. Volwassenen betalen ƒ8,50, kin deren hebben gratis toegang. Boskoop - De VW Boskoop heeft in de voorverkoop onder andere: "Joe, de musical" van 25 december tot en met 31 maart 1998 in het Nederlands Con gresgebouw Den Haag; Bold The Beautiful op 4 januari 1998 in Lely stad; Indoor Tractor Puiling op 24 januari 1998 middag- of avondvoor stelling in zwolle; Scratch Muziekda genvan 13 tot en met 15 februari 1998 in de Pieterskerk; Megarave op 31 december in de Energiehal in Rotter dam; "Mad Max at the New Years Rave" op 31 december in Utrecht; Miss Saigon in het Circustheater Den Haag. Kaarten voor 1998; Busreizen Rolling Stones op 20 juni 1998 naar Werchter, België. De Kleindiersportvereniging Bos koop en omstreken organiseert dit jaar de 25e Provinciale Bondsten toonstelling van Zuid-Holland. Er zul len 1300 kleindieren te zien zijn uit meer dan 50 landen van herkomst. De tentoonstelling wordt gehouden op 18, 19 en 20 december in de ver- zendhal van de firma Stolwijk aan het Rijneveld 71. Een twintigtal keurmeesters zal op donderdag 18 december de dieren be oordelen volgens een standaard be schrijving. De diergroepen die tijdens deze tentoonstelling te bewonderen zijn, zijn grote hoenders, dwerghoen ders, sier- en watervogels, konijnen, cavia's, kleine knagers en sierduiven. Uit elk diergroep wordt door de kam pioen van Zuid-Holland aangewezen. De tentoonstelling wordt op donder dag 18 december om 20.00 uur geo pend. Eén hoekje in de zaal wordt ingericht als kinderboerderij, zodat kinderen de dieren kunnen aaien en vasthouden. De tentoonstelling is voor publiek geopend op donderdag van 19.00 tot 22.00 uur, op vrijdag van 10.00 tot 22.00 uur en op zaterdag van 9.00 tot 17.00 uur. Boskoop - Op zaterdag 20 december geven de christelijke muziekvereni ging Concordia, onder leiding van Ties Wagensveld, en het gerefor meerd kerkkoor onder leiding van Siem Cok een gezamenlijk kerstcon cert in de gereformeerde kerk aan de Zijde. Aan dit concert wordt verder meegewerkt door organist Ben Kra mer en de Midwinterhoornblazers uit Maasland. Wethouder P.L. Trimp zal een lezing verzorgen. Het concert begint om 20.00 uur en de toegang is gratis. Waddinxveen - De kerstcommissie van basisschool De Regenboog is de afgelopen tijd druk bezig geweest met de voorbereidingen van het kerst feest. Op het programma staat onder meer een gezellige kerstmarkt, toe gankelijk voor alle kinderen, ouders, grootouders, buurtgenoten en andere geïnteresseerden. Tijdens de kerstmarkt worden allerlei werkjes tentoongesteld en te koop aangeboden. Dit zijn onder andere kerstkaarten, raamdecoraties, klok jes en dergelijke. Aan de inwendige mens wordt ook gedacht: naast war me chocolademelk zijn er oliebollen en poffertjes te koop. Het betaalmiddel op de kerstmarkt zijn zogenaamde "pieken", die voor een gulden te koop zijn. De opbrengst van de markt komt ten goede aan het Asielzoekerscentrum in Waddinx veen, voor een bijdrage in de recrea tieactiviteiten. De kerstmarkt wordt gehouden op woensdag 17 december van 17.30 tot 18.30 uur aan beide locaties van De Regenboog aan de Jacob Catslaan en de Peter Zuidlaan. Waddinxveen - De Stichting Waddinx- veens Welzijnswerk start in januari 1998 een cursus zelfverdediging voor senioren. Wie bang is in eigen huis of niet meer alleen op straat durft 's avonds, kan deze cursus volgen. In deze cursus leert men zich met le venservaring en fysieke mogelijkhe den weerbaar op te stellen. Men leert beter met angst om te gaan, vervelen de situaties te vermijden en hoe te handelen in noodsituaties. Er wordt ruimschoots aandacht besteed aan zelfverdedigingstechnieken en men tale training. De cursus is bestemd voor mannen en vrouwen vanaf 50 jaar. De lessen worden gegeven in gebouw 'Kreater' op donderdagmid dag van 13.30 tot 15.30 uur. De eerste les is op 7 januari. Belangstellenden kunnen contact opnemen met het hoofdkantoor van de S.W.W., Kerk straat 13 in Waddinxveen, telefoon 0182-631932.

Hart van Holland | 1997 | | pagina 13