Kerstmarkt in en om 't Molenhuis en de Molen Barokconcert Geld voor Novib Nas onthaalt Sint Nicolaas Samenspel blokfluit en piano Verloting Zang en Kleur Voor VSO naar Kenia Daarom, gordel om. L. Willemen ook te sterk voor E. Philipse Draag autogordel altijd en overal The Raspers in Het Stek Kerstavond K.V.V. Kaarten bij Zang en Kleur pagina 15 Hart van Holland/10 december 1997 Onterechte angst Grote risico's Gordel 'vergeten' RSB-competitie Duik in leeg zwembad Gordel redt levens VEILIG RIJDEN HEB JE ZELF IN DE HAND. Gehandicaptenzorg in Kenia Werken in Kenia VSO het gordelgebruik gaat het nog steeds niet beter; volgens veel deskundigen nog lang niet goed genoeg. Daarom voeren het ministerie van Verkeer en Waterstaat, het Verbond van Verzekeraars, de Politie, de 0WB, Veilig Verkeer Nederland (VVN), de BOVAG en de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersvei ligheid (SWOV) een campagne om met name het gordelgebruik in de bebouwde kom te verhogen. Titel van de actie is: "Daarom, gordel om" Doel is het draagpercentage met 5 procent te verhogen tot 70 procent. De politie zal de komende tijd actief controleren op het gordelgebruik, voor zowel als achter in de auto. Terwijl iedereen meent dat autogor dels een beschermende werking heb ben, twijfelt maar liefst 20 procent eraan om de gordels altijd en overal te gebruiken. Als mensen hun veilig heidsgordel niet dragen, heeft dat vaak ook te maken met vergeetachtig heid. Verder acht, volgens een recent SWOV-onder- zoek, zo'n negen procent van de bestuurders van personenauto's en een even groot percentage be stuurders van bestelauto's het dragen van de gordel onnodig. Sommige mensen dragen bewust geen gordel vanwe ge de angst om in het water te belanden. Maar de klap, die de inzittenden maken als de auto op het water terecht komt in plaats van in de berm, is even hard als de klap tegen een auto of tegen een boom. Als de be stuurder dan met zijn hoofd tegen het dashboard of dak van de auto slaat, omdat hij geen gordel om heeft en bewusteloos raakt, is de kans levensgroot dat hij of zij in het water verdrinkt. Drie procent van de bestuurders vindt de gordel zelfs gevaarlijk. Bij bestelwagenbestuurders is dat zelfs 6 procent. Statistisch is echter aangetoond dat wie een gordel draagt wanneer hij of zij bij een verkeersongeval betrokken is, zo'n 40 procent minder kans heeft om te sterven aan de gevolgen ervan. Het ministerie van Verkeer en Water staat schat dat er circa 100 verkeers doden per jaar vallen door het niet dragen van de gordel en zo'n 10.000 gewonden. Wie geen gordel draagt, neemt dus grote risico's. Wie wel een gordel draagt, vermijdt daarmee tevens het risico dat hij of zij bij een botsing uit de auto wordt ge- Waddinxveen - De 13e ronde van de huishoudelijke competitie van don derdag 4 december van de Waddinx- veense Schaakvereniging WSV kende 20 partijen, waarvan slechts één pun- tendeling werd geteld. Tevens een oppermachtige koploper, die op zijn sloffen de nieuwe kampioen zal gaan worden. Koploper L. Willemen met de witte stukken tegen uitdager E. Philipse (5), waarbij laatstgenoemde een verlies- partij moest incasseren en nu ver ver wijderd is van het puntentotaal van de bovenste plaatsen. Kampioen B. Jansen deed het beter door met de zwarte stukken A. Kardol te verslaan, waardoor zo de tweede plaats stevig in handen werd gehouden. A Prins (3) kon zijn hoge positie niet handhaven en moest tegen P. de Douw een nederlaag incasseren, tyeneens een nederlaag voor H. van Woudenberg (8), die zich in de slotfa- se tegen W. Hennink als Sinterklaas ontpopte door na een blunder simpel oen duidelijke winstpartij uit handen te geven en door dit resultaat de bo venste tien plaatsen niet meer weet te bezetten. j^iap spel van L. van der Haven (9), a,e de taaie T. Wiersma (10) op een nederlaag trakteerde. Inde subtop een zich handhavende H. nf Ko°dt, die M. Moerland versloeg, w. van der Hoek leverde knap werd oor L. Ellers te verslaan en A. van der atre was te sterk voor T. Goor. slingerd. Statistisch blijkt het name lijk levensgevaarlijk om uit de auto te worden geslingerd: het risico om ge dood te worden is dan zes maal groter dan wanneer men in de auto kan blij ven. Wie uit de auto vliegt, komt soms onder zijn eigen of een ander rijdend voertuig terecht, of slaat tegen een boom of muur aan. Binnen de bebouwde kom 'vergeten' mensen hun gordel vaker dan erbui ten. Dit is dikwijls ingegeven door het idee: "Ach, het is zo'n kort ritje, wat kan me gebeuren?" of "Ik ken deze buurt op mijn duimpje" en "Ik blijf dat ding niet om en af doen!" Na het verplicht stellen van de auto gordel, steeg het gebruik ervan eerst tot zo'n 80 procent buiten de bebouw de kom en 70 procent erbinnen. Daar na is dit teruggelopen tot 77 procent buiten de bebouwde en 63 procent erbinnen. Ruim de helft van de ernstige ver keersslachtoffers (dood en letsel met ziekenhuisopname) valt echter bij een ongeval op een 50 km-weg. Per kilometerweglengte zijn er 2,17 onge vallen met letsel op wegen binnen de bebouwde kom tegen 1,97 op auto snelwegen met vier of meer rijstro ken. Per miljoen voertuigkilometers vallen er tussen de 0,27 en 1,33 verkeers slachtoffers, tegen 0,07 tot 0,15 op de auto(snel)wegen. In de middengroep positieve uitsla gen voor N. Dannis, F. Ritter, J. van Oort, J. Stam en H. Verwaal tegen res pectievelijk A. Versluis, A. van Nieuw- kerke, J. Muit, J. van der Haven en J. van der heiden. C. Alblas kon het niet bolwerken tegen H. van Offeren en J. van Sandijk zakte wat af na een neder laag in een hectische partij tegen DJ. van Offeren. In de kelder van de schaakdivisie moest T. Kuiper opnieuw een neder laag incasseren; nu was J. Smit te sterk. J. Ponsioen kon het niet bolwer ken tegen J. van de Born, A. Hennink is te sterk voor E. Hildebrand en H. Smitskamp klimt wat uit zijn schaak dal door zijn overwinning tegen J. de Bock. Als laatste vermelding knap werk van nieuwkomer T. Bronk, die de altijd verrassend spelende A. Bos simpel een puntendeling wist af te dwingen. WSV 1 blijft het in de RSB (Rotterdam se Schaakbond) uitstekend doen na de tweede winstpartij in de uitwed strijd tegen Primus Inter Pares 1 te Schiedam (uitslag 2-6). Voor donder dag 11 december staat een belangrij ke RSB-wedstrijd op de rol, aangezien het vlaggenschip dan thuis de schaak- degens kruist met die van tegenstan der en medekoploper HVO 1 uit Rot terdam. Een winnend resultaat zal een kampioenschap dichterbij bren- Bij het al dan niet bewust 'vergeten' de gordel om te doen, tarten deze mensen ook de natuurwetten. Zij on derschatten de effecten van lage snel heden op het menselijke lichaam. De krachten, die bij een botsing van 50 km/u tegen een muur of ander obsta kel inwerken op het menselijk lichaam, zijn enorm. Volgens de na tuurkunde zijn deze krachten verge lijkbaar met een val van 10 meter hoogte uit een flat-gebouw, of met een duik van een 10 meter hoge duikplank in een zwembad zonder water. Zoals elk welden kend mens begrijpt, heeft de autogordel een levensreddende en letselbesparende werking. Ook in de auto's waar airbags zijn aange bracht moeten gor dels gedragen wor den. Wie een gordel .draagt, heeft bij een verkeersongeval 40 procent minder kans om te sterven aan de gevolgen ervan. Uit internationaal onderzoek en onge valsanalyse blijkt ook dat letselrisico bij frontale botsingen aanzienlijk af neemt door gebruik van veiligheids gordels. Verminderingen van 30 tot 80 procent in het aantal ernstig gewonde of over leden slachtoffers worden hierbij ge noemd. Volgens de Hoge Raad is de bestuur der of passagier die zijn gordel niet draagt mede schuldig aan zijn eigen verwondingen. Op grond hiervan wordt zijn of haar vergoeding voor letselschade vaak met een kwart ge kort. 8 dec. werd Niek Hol 74 jaar. Alsnog van harte gefeliciteerd. Raadhuishof Het is echt waar, mamma Jet wordt 37 jaar. Kusjes poepie Joost Manuel geslaagd voor het zwemdiploma en gele band. Feest! van oma en opa Wie heeft vrijdag 21 nov. een zwn rugtas gevonden. Schoolzwemmen W'veen 0172-217286 Hazerswoude-Dorp - Zaterdag 13 de cember treden The Raspers op in jon gerencentrum Het Stek. Het wordt een avond met rock, soul en rock roll. Aanvang 21.30 uur. Entree ƒ10,- voor leden, ƒ12,50 voor niet leden. Hazerswoude-Dorp - Het bestuur van de Katholieke Vrouwen Vereniging nodigt haar leden en donateurs uit om op maandag 15 december in het Dorpshuis kerstavond te vieren. Het programma van deze avond ziet er als volgt uit: 19.00 uur welkomstwoord voorzitter en samenzang, soep, kerstgedicht/ verhaal; 20.00-20.30 uur optreden zanggroep Kameleon; 20.30-21.30 uur broodmaaltijd met koffie/thee/melk; 21.30-22.00 uur optreden zanggroep Kameleon; 22.00-22.30 uur drankje, samenzang en sluiting. De kosten voor deze avond zijn ƒ17,50 per persoon. Opgeven tot en met dinsdag 9 december bij mevrouw C. van Dijk, telefoon 588554. Benthuizen - Op vrijdag 12 december van 15.00-21.00 uur en op zaterdag 13 december van 10.00-16.00 uur organi seert de Historische Kring Benthui zen een kerstmarkt in en om de Oud heidkamer 't Molenhuis en de Molen de Haas in Benthuizen, Dorpsstraat 139. In 't Molenhuis zijn diverse demon straties; het grote, door Janie Mets geborduurde, tafelkleed met alle na men van de leden van de Historische Kring Benthuizen is te bewonderen in 't Molenhuis; rond 't Molenhuis en de Molen zullen marktkramen worden geplaatst met onder andere kerst kaarten, kerstartikelen, kerststukjes, bloem om kerstbrood en oliebollen te Benthuizen - Sint Nicolaas bracht ook dit jaar een bezoekje aan de gymnas tiekvereniging van Benthuizen, Nas. Op dinsdag 2 december werden de kinderen, nadat ze zich eerst nog een uurtje lekker konden uitleven op de uitgezette toestellen in sporthal De Hil, tegen vijven voorbereid op de Hazerswoude-Dorp - Op vrijdagavond 12 december geeft het Christelijk Ge mengd koor Zang Vriendschap uit Hazerswoude een Barokconcert in de Nederlands Hervormde kerk, Dorps straat 64. Uitgevoerd worden werken van Dietrich Buxtehude en andere componisten. De solisten zijn: Jos Se- meins, sopraan; Ien Bouwmans, so- Waddinxveen - De kerngroep Ontwik kelingssamenwerking Waddinxveen zal op dinsdag 16 december een geld bedrag overhandigen aan de Novib. Het geldbedrag bestaat uit de ge meentelijke subsidie over 1997 van de kerngroep, vermeerderd met een deel van de donateursgelden. Het bedrag wordt overhandigd aan de directeur van Novib Nederland, Max van den Berg. Het geld zal worden besteed Zevenhuizen - Vogelvereniging Zang en Kleur verrichte de trekking van de verloting tijdens de jaarlijkse ten toonstelling. De prijzen zijn gevallen op de volgende nummers: le prijs: nummer 710, reischeque ƒ500,-; 2e prijs: nummer 1281, waar debon 200,-; 3e prijs: nummer 1676, waardebon ƒ100,-; 4e prijs: nummer 2188, radio cassette speler; 5e prijs: nummer 17, pratico; 6e prijs: nummer 1139, cd bon; 7e prijs: nummer 2041, kerstman; 8e prijs: nummer 192, mu ziekdoos; 9e prijs: nummer 1310, op- Utrecht/Benthuizen - Begin februari 1998 vertrekt Ida Milatz, afkomstig uit Benthuizen naar Kenia om daar als maatschappelijk werkster voor VSO (Voluntary Service Overseas) aan de slag te gaan. Zij zal gaan werken op de zogenaamde Nuu School, een basis school met geïntegreerd speciaal on derwijs. Kenia telt ongeveer een miljoen met een handicap, waarvan slechts vijf procent toegang heeft tot speciaal onderwijs. Om deze situatie te verbe teren moet integratie van gehandi capten met de gemeenschap bevor derd worden. Dit is onder andere mogelijk door beroepsonderwijs voor gehandicapten te verzorgen, zo dat ze een zekere staat van onafhan kelijkheid krijgen. Om het onderwijs voor gehandicapten te verbeteren, heeft men behoefte aan professionele docenten en maatschappelijk wer kers. Ida Milatz is één van die vakkun dige die mee wil helpen aan een beter onderwijssysteem voor gehandicap ten. bakken, wijnen, kleine presentjes, kaarsen etcetera; de Lions Club Rijn- woude is aanwezig met de verkoop van prullenbakken met daarop een afbeelding van de Oudheidkamer 't Molenhuis en de Molen De Haas; er is een kleurplatenwedstrijd voor de leeftijdsklasse 0 tot en met 7 jaar en 8 tot en met 12 jaar. Ingekleurde platen kunnen zaterdag 13 december tot 16.00 uur ingeleverd worden bij de marktkraam van de Lions Club Rijn- woude op de kerstmarkt; op zaterdag rijdt er een arreslee van 12.00-15.30 uur door het dorp; in de Winkel van Sinkel in 't Molenhuis kan men terecht voor de speciale kerstmarkt aanbie dingen. komst van de Sint. Niet minder dan 60 kinderen in de leeftijd van 2 tot 7 jaar zongen hun keeltjes schor. Een vol uur bleef Sint met zijn Pieten bij de Nas, waarin de kinderen enthousiast hun kunnen konden laten zien en waarin ook de Pieten moesten laten zien of zij ook konden gymen. praan; Marco Kalkman, bas; Goran Gribajcevic, viool; Mirjam Hoogen- dijk, viool; Tamara Krzelj, cello; Andries Stam, clavecimbel. Het ge heel is onder leiding van Marco Kalk man. Aanvang 20.15 uur. De kerk is om 19.45 uur open. Kaarten zijn verkrijg baar bij de leden van het koor en in de kerk. aan het door de kerngroep gekozen project in Ethiopië in de provincie Tigray, via de Ethiopische hulporga nisatie REST. Op dezelfde dag wordt van 21.05 tot 22.00 uur via Nederland 3 een pro gramma uitgezonden over het project in Ethiopië, waaraan wordt meege werkt door de echtgenote van minis ter-president Kok en Astrid Joosten. bergbox. De prijzen kunnen, met lotnummer, afgehaald worden bij J. van den Berg, Rozenstraat 87, telefoon 0180-632271 Zevenhuizen - Vrijdag 12 december kunnen belangstellenden komen kla verjassen en jokeren bij vogelvereni ging Zang en Kleur aan de Zuidplas- weg. Aanvang 20.00 uur. Ida Milatz heeft de opleidingen Ver pleegkunde en HBO-Inrichtings Werk gevolgd en heeft de afgelopen jaren de nodige ervaring in de zwakzinni genzorg en jeugdhulpverlening opge daan. Een reis naar Afrika heeft bij haar een grote interesse gewekt vóór vreemde culturen. Ze wilde nog een maal naar het buitenland en besloot te solliciteren bij VSO. "Het is een uitdaging voor mij om met mijn erva ring andere mensen op weg te hel pen." VSO is een ontwikkelingsorganisatie die vakkrachten uitzendt naar Derde Wereld landen. Daar brengen VSO- vrijwilligers twee jaar lang hun kennis over op lokale vakgenoten, zodat zij na afloop van deze periode zelf het werk voort kunnen zetten. Vrijwilligers verdienen een lokaal sa laris zodat er op basis van gelijkwaar digheid wordt samengewerkt. VSO stuurt geen graan of geld, VSO stuurt kennis. Zevenhuizen - Ouders en geïnteres seerden kunnen op maandag 15 de cember komen kijken bij de 'Zeven Muzen-leerlingen' op de blokfluit en op de piano. De blokfluitleerlingen krijgen les van Magda de Jong en de pianoleerlingen van Carmen van Ros- sum. De avond begint om 19.00 uur en vindt plaats in kerk van de Vereniging Vrijzinnig Hervormden aan de Dorps straat 139. Er wordt gemusiceerd in verschillende groepjes, veelal een aantal blokfluiters en de pianist(e), maar er zijn ook ensembles van meer dere blokfluiters.

Hart van Holland | 1997 | | pagina 15