Kleine potjes, grote gevolgen Voor 375,- aan prijzen Veertig jaar aangepaste vakantiereizen voor mensen met reuma Open Hazerswoudse kampioen schappen koppel-klaveijassen Bijzondere bijeen komsten bij De Rank Mark van der Zijden naar WK in Perth ^Nieuws ui Robin Hood, kerstproductie Jeugdtheater Hofplein LITI E Hart van Holland/17 december 1997 Met de feestdagen in zicht zijn de boodschappenwa gens voller dan gewoonlijk. We slepen met zijn allen heel wat spulletjes naar huis, onder andere verpakt in glas. Wijn- en champagne flessen verdwijnen straks na de kerstdagen en oud nieuw massaal in de glas bak. Dat kan ook met bij voorbeeld de lege sambalpot jes of het nagellakflesje. GLQ5BAK Een spannende romance Zonnebloem Rijnwoude Twee jubilea Zelfstandigheid Aanvragen pagina 17 BERICHTEN vervolg van pagina 3 Boskoop vi>V qLAS. TABT?IEK In Nederland is het opnieuw gebrui ken van glas een groot succes. Maar liefst ruim tachtig procent van potjes en flessen zonder statie geld wordt in de glasbak gegooid. Dat betekent dat elke Nederlander meer dan twintig kilo glas per jaar terug brengt. Voor de meeste mensen een kleine moeite met grote gevolgen. Van al dat glas gaat namelijk niets verloren, al het oude glas kan gebruikt worden om nieuw te maken. Dat heeft twee grote voordelen waarmee het milieu enorm geholpen is. Om glas te maken is een hoge tempe ratuur nodig en tijdens het productie proces wordt dan ook veel energie gebruikt. Met oud glas als belangrijk ste grondstof is veel minder energie nodig. Als bijvoorbeeld vijftig pro cent oud glas wordt gebruikt om nieuw te maken, levert dat twaalfen- eenhalf procent energiebesparing op. Een tweede belangrijke reden om zo veel mogelijk glas opnieuw te gebrui ken is het besparen op grondstoffen. Voor het maken van glas is zand, kalk, en soda nodig. Zou je honderd pro cent oud glas gebruiken, dan heb je verder geen grondstoffen meer nodig. Dat is een belangrijk voordeel omdat het milieu er enorm bij gebaat is om zo min mogelijk grondstoffen te gebrui ken. Dat geldt overigens niet alleen voor glas, maar voor vrijwel alle pro ducten. Alles bij elkaar kost het weinig moeite. De potten en flessen hoeven niet eens schoongemaakt te worden. Wel is het belangrijk om het glas zoveel mogelijk op kleur te scheiden. Veel glasbakken hebben verschillende compartimen ten voor wit, bruin en groen glasDoor goed op kleur te scheiden is het voor de glasfabrikant makkelijk om nieuw glas te maken. Voor het maken van wit glas bijvoorbeeld mag in de voorraad geen enkele bruine of groene fles zit ten. De producenten zorgen er dan ook voor dat het glas netjes geschei den blijft. Ook in de vrachtwagen zit ten schotten tussen de verschillende kleuren glas zodat het goed geschei den op de fabriek aankomt. Het ministerie van VROM is heel te vreden met het gescheiden inzamelen van glas. Momenteel staat Nederland samen met Zwitserland aan de top van landen die het meeste glas inza melen. Maar het kan nog beter. Het ministerie streeft er naar om in het jaar 2001 negentig procent van het gleis opnieuw te gebruiken. Dat is bijna tien procent meer dan nu, wat inhoudt dat iedereen vijfentwintig kilo per jaar naar de glasbak brengt. Als met name de kleine potjes nog wat meer in de glasbak worden gegooid is dat streven haalbaar. Degenen die nadere informatie willen over recycling in Nederland, kunnen een gratis folder aanvragen via tele foonnummer 079-3449449. Een kleine maand na Repelsteeltje, de succesvolle musical die Youp van 't Hek schreef voor Jeugdtheater Hof plein, gaat de kerstproductie Robin Hood in première. Robin Hood zal voor het eerst te zien zijn als try-out op 19, 20 en 21 decem ber. De premières zijn op 22 en 23 december. De veertig voorstellingen lopend door tot en met 15 februari 1998. Louis Lemaire schreef het script, Ton Scherpenzeel componeer de de muziek. Robin Hood is het oudste verhaal dat ooit tot een voorstelling van het Jeugdtheater Hofplein is bewerkt. Het verhaal heeft haar oorsprong in het Engeland van de vroege Middeleeu wen. Balladen bezingen een volksheld die het opneemt tegen valse onder drukkers. Allerlei schrijvers hebben zich in de loop der tijden met Robin Hood bezig gehouden. De spannende avonturen bieden daartoe volop in spiratie. Waarschijnlijkis Robin Hood geen echte historische figuur ge weest. Robin Hood van het Jeugd theater Hofplein laat een heel nieuwe Robin Hood zien. Een jongen van deze tijd, brutaal, sterk. En verliefd. Heel erg verliefd. Want de Robin Hood kerstproductie is voor alles een ro mance. De voorstelling zit vol spanning en spektakel. Naast de romantiek, wordt er ook geknokt, getoverd en met pijl en boog geschoten in een verrassend decor, met mooie muziek en dansen. Robin Hood is een familievoorstel ling voor iedereen vanaf 4 jaar. De kassalijn is bereikbaar op nummer 010-243 50 50 van dinsdag tot en met zondag van 10.00 tot 16.00 uur. Op 29 november heeft de trekking plaatsgevonden van de loterij van de Nationale Vereniging De Zonne bloem. In Rijnwoude zijn er tien prijzen geval len voor een totaal bedrag van 375.=. Het bestuur van de Zonnebloem-afde ling Rijnwoude wil alle prijswinnaars van harte feliciteren. Lotnummer en bedrag: AC 2370 100,- AF 25888 25,-; AH 40298 25,-; AQ 79939 25,-; BU 74365 25,-; BU 74395 50,-; BS 59826 25,-; BK 22201 50,- BK 22362 25,-; BK 22423 25,-. Wufkie steek in je eigen huis de kaarsen aan en houd de vlam brandend. Veel geluk pa+ma De nieuwe brochure van het Natio naal Reumafonds met aangepaste va kantiemogelijkheden voor mensen met reuma is verschenen. Jaarlijks maken ongeveer 5500 personen ge bruik van de faciliteiten die het Natio naal Reumafonds biedt. Het eigen aangepaste vakantiecentrum 'Groot Stokkertop de Veluwe ontvangt per jaar 4000 gasten. Zij kunnen verblij ven in hotels, bungalows of apparte menten. Aan de binnen- en buiten landse reizen per bus, boot, trein of vliegtuig nemen gemiddeld 1500 gas ten deel. Deze reizen zijn onder meer geheel op rolstoelgebonden deelne mers afgestemd. Het is nu veertig jaar geleden dat de eerste 'proef' werd genomen met het organiseren van 'een reis voor on- of minvermogenden chronische reuma patiënten' naar Valkenburg. In 1958 namen 25 personen deel aan dit expe riment van het Nationaal Reuma fonds. De reis werd een succes en men besloot voortaan twee keer per jaar met een groep van 50 patiënten op vakantie te gaan. Reeds in 1960 moesten belangstellenden op wacht lijsten worden geplaatst. In de loop der jaren breidde het Nationaal Reu mafonds het aantal bestemmingen uit en groeide het aantal deelnemers. De brochure anno 1998 biedt inmiddels keus uit 30 aangepaste, binnen- en buitenlandse reizen. In 1963 vestigde het Nationaal Reuma fonds het eerste aangepaste vakantie centrum in het Tanah Abang huis te Bussum, dat plaats bood aan 25 gas ten. ook daarvoor groeide de belang stelling in die mate dat de ruimte te beperkt werd. Vandaar dat in 1978 'Groot Stokkert' in Wapenveld werd geopend. Dit aangepaste vakantie centrum biedt inmiddels twintig jaar lang aan mensen met reuma de moge lijkheid om samen met familieleden in het Veluwse landschap te recreëren. Onlangs opende Woon- en Zorgcen trum 'De Paasbergen' in Odoorn (Drente) in samenwerking met het Nationaal Reumafonds enkele appar tementen, waar gasten een beroep kunnen doen op zorgverlening. Het ligt in de bedoeling orri in de komende jaren meer van dergelijke projecten te realiseren. Voor veel mensen met reuma zijn deze vakantiemogelijkheden van het Nationaal Reumafonds de enige kans om er eens uit te gaan. Zij leven met pijn, zijn afhankelijk van hulp van an deren en geraken daardoor na ver loop van tijd in een isolement. De aangepaste vakantiemogelijkheden voorzien dan ook in een grote behoef te. Uitgangspunt is dat deelnemers geen zelfstandigheid inleveren en niet worden betutteld. Zowel bij de reizen als in 'Groot Stokkert' is deskundige hulp op afroep beschikbaar. De Vakantiegids 1998 is aan te vragen bij het Nationaal Reumafonds: tele foon: 070-3503231. Inbraak in winkel Aan de Brederolaan is in de nacht van vrijdag 12 op zaterdag 13 december ingebroken in een winkel. Met een trottoirtegel werd een winkelruit ver nield waarna enkele flessen drank werden ontvreemd. Inbraak in bedrijf Aan de Kanaaldijk is in de nacht van vrijdag 12 op zaterdag 13 december ingebroken in een bedrijf. Men kwam het bedrijf binnen door het inslaan van een ruitje. Weggenomen werd gereedschap. Snelheidscontrole Bij de radarkast op de N207 Henegou- werweg zijn snelheidsovertreders ge flitst. Op 6124 passanten reden 219 bestuurders te hard. Dit is een per centage van 3,57. De hoogst gemeten snelheid is 104 km per uur. De radar- kast staat binnen de bebouwde kom en de maximum snelheid is dus 50 km per uur. Op 11 december tussen 13.15en 19.15 uur zijn door de radarkast op de Hene- gouwerweg snelheidscontroles ge houden. Van de 6126 passanten reden er 217 te hard. Dit is een percentage van 3,5. De hoogst gemeten snelheid was 97 kilometer per uur. De toegesta ne snelheid is 50 kilometer per uur. Winkeldiefstal Op 10 december rond 15.00 uur is bij een winkel aan de Puttelaan een 41- jarige vrouw aangehouden in ver band met het plegen van winkeldief stal. De vrouw stopte een aantal goe deren in haar tas en haalde bij de kassa niet alle goederen er weer uit. Zij is door het winkelpersoneel over gedragen aan de politie. Woning-inbraken Op 10 december tussen 8.00 en 17.30 uur is ingebroken in een woning aan de Rietkraag. Een raam werd gefor ceerd en er worden onder andere een laptop, een portemonnee, sieraden en een mobiele telefoon vermist. Op 11 december is tussen 7.30 en 18.15 uur in twee woningen aan de Sint Janshof ingebroken. Bij beide woningen zijn de voordeuren gefor ceerd. Er is onder meer een geldbe drag meegenomen. Aanrijdingen Op 10 december rond 11.15 uur heeft een ongeval plaatsgevonden op de Hoogeveenseweg. Een 22-jarige man uit Boskoop reed op de Hoogeveense weg ter hoogte van ZWN in de richting van Benthuizen. Hij wilde terug in de richting van Boskoop en keerde op de weg. Een 77-jarige man uit Valkenburg (ZH) reed eveneens op de Hoogeveen seweg in de richting van Benthuizen en reed in de flank van de auto van de 22-jarige. Hierdoor belandde de 77- jarige in de naast de weg gelegen sloot. Op het moment van het ongeval droeg de 77-jarige geen gordel, waar door hij tegen stuur en voorruit be landde. De man is met ernstig letsel aan hoofd en borstkas overgebracht naar het ziekenhuis. Aan de Alphenseweg, ter hoogte van het Rijneveldviaduct, heeft afgelopen week een ongeval plaatsgevonden door te veel drank. Een 30-jarige Alp- hense bestuurder raakte eerst rechts de vangrail en botste vervolgens links tegen de vangrail. Auto total-loss. Be stuurder was niet meer ter plaatse maar werd even later in een café in Boskoop aangetroffen. Bij controle bleek hij 2,2 o/oo alcohol in zijn bloed te hebben. Rijbewijs van de bestuur der was reeds bij een eerdere aangele genheid ingevorderd, reed dus met ingevorderd rijbewijs. Snelheidscontrole Aan de Alphenseweg is een vast op- stelpunt voor een snelheidscontrole. Tussen donderdagmiddag 14.30 uur en vrijdagochtend 6.30 uur werden, in beide richtingen gemeten, 439 over treders gefotografeerd. De snelste reed 97 kilometer per uur waar 50 kilometer het maximum is. Op 12 december tussen ongeveer 15.00 en 24.00 uur zijn door de radar kast op Den Ham snelheidscontroles gehouden. Van de 6470 passanten re den er 434 te hard. Dit is een percenta ge van 6,7. De hoogst gemeten snel heid was 87 kilometer per uur. De toegestane snelheid is 50 kilometer per uur. hazerswoude-Dorp - Op dinsdag 30 december organiseert de tafeltennis vereniging Avanti de "Open Hazers woudse Kampioenschappen Koppel- klaverjassen". Het evenement vindt plaats in het clubgebouw van Avanti aan de Sport parklaan Hazerswoude-Dorp. Om precies 19.30 uur zal er begonnen worden, de zaal is open om 18.45 uur. De kosten bedragen 20.= per koppel. Men kan inschrijven vanaf 20 decem ber bij Cor Lucas: 0172-588329 of Mar cel van Beek: 0172-587312. Waddinxveen - Op woensdag 24 december houdt de Hervormde stichting De Rank een kerstavondbijeenkomst. In deze bijeenkomst zullen veel bekende kerstliederen gezongen worden. Het dubbelkwartet "Acht de presénce" zal enkele bekende en minder bekende kerstliederen ten gehore brengen. De meditatie wordt verzorgd door dominee H.W. van den Brink uit Den Haag. De bijeenkomst begint om 21.00 uur in het gebouw van de Remonstrantse gemeente aan de Zuidkade 59. Op eerste kerstdag (donderdag 25 december) begint de bijeenkomst om 18.00 uur. Hierin zal dominee G.J. van Beek uit Zevenhuizen voorgaan. Het bestuur van De Rank wil een oproep tot jonge gezinnen met kinderen richten. Aan hen zal namelijk speciaal aandacht geschonken worden in deze bijeenkomst. Boskoop - Het afgelopen weekeinde hebben in Drachten de Nederlandse Kampioenschappen zwemmen plaats gevonden. Ook ditmaal kwam de Bos koper Mark van der Zijden op diverse onderdelen aan de start. Het NK stond voor Mark in het teken van plaatsing voor de Wereldkampioenschappen begin januari in Perth, Australië. Tij dens de openingsdag van deze kam pioenschappen stond de 200 meter wisselslag op het programma. Hij ein digde met een tijd van 2.05.84 als tweede, achter Nederlands beste zwemmer Marchel Wouda. Eerder die dag kwam Mark, tijdens de series, tot een tijd van 2.05.70. De tweede en laatste kans om zich te plaatsen voor de WK was op de 200 meter vrijeslag. Mark moest dan mini maal vierde worden om zo een plaats in de estafette ploeg af te dwingen. In de series had Mark een tijd van 1.53.66 neergezet. Met deze tijd ging hij als eerste de finale in. Mark deed wat er van hem verwacht werd en werd vierde i neen tij d van 1.54.78. Dit was voldoende voor een plaats in de estafette ploeg. Op 18 december reist de Nederlandse zwemploeg al af naar Australië, al waar de ploeg zich voor zal bereiden op de WK, die begin januari 1998 ge houden zal worden in Perth.

Hart van Holland | 1997 | | pagina 17