Over een jaar worden de i munten gekoppeld Inloopmiddag borstkankerpatiënten Voorlichtingsavond voor zwangeren Misstanden bij houden exotische huisdieren DANK VOOR UW HULP IN 1997 Welke achternaam krijgt uw kind? pagina 13 Overgangsperiode De Dierenbescherming wil exotenhandei aan banden leg; Mogen wij ook in 1998 op u rekenen? G I RO 667 Wm vM lENE M IEN£ MUTTE-. Schildpad in pizzadoos Gestoord gedrag Het Exotenspel Hart van Holland/7 januari 1998 Sterke munt Adoptie is uw kind voor 1 januari 1998 geboren? Door Gerard Verheiien Zevenhuizen - Op 1 januari 1999gaat de Economische en Monetaire L van start. Dit betekent dat een nog nader te bepalen aantal land Europese Unie (EU) op financieel gebied intensief gaan samenwi fundament hiertoe werd in 1992gelegd bij het verdrag van Maastricht. worden slechts die lidstaten toegelaten, die aan streng geformulei voldoen. Te weten een lage inflatie, een lage rente, een laag overheic een geldkoers die niet kunstmatig op peil gehouden behoeft te worden, voldoet aan deze eisen. In mei van dit jaar beslissen de gezamenlijke van Financiën van de EU welke landen tot de EMU kunnen toetrede komst van de EMU wordt in de aangesloten lidstaten tevens één euro geïntroduceerd: de euro. Valutaschommelingen zijn dan verleden tiji euro Regio - Op woensdagmiddag 14 janua ri van 14.00 tot 16.00 uur is er voor de eerste keer in 1998 een inloopmiddag voor borstkankerpatiënten in het pa tiëntenservicebureau op de Jozeflo catie van het Groene Hartziekenhuis in Gouda (ingang Jan van Beaumont- straat). In het afgelopen jaar is gebleken dat deze inloopmiddagen in een behoefte voorzien. Veel vrouwen hebben op het moment dat er borstkanker wordt geconstateerd, of tijdens of na de be handeling vragen en/of problemen, zij vinden het prettig om hierover tij dens deze inloopmiddagen met lotge noten te spreken en van gedachten te wisselen. Voor het geven van informatie, het beantwoorden van vragen of een ge sprek zijn woensdagmiddag 14 janua ri 1998 Noortje van Wel en Coby Schuiling van het LCBB (Landelijk Contactorgaan Begeleiding Borstkan kerpatiënten) aanwezig. Voor vragen over deze inloopmiddag kan men bellen met Noortje van Wel, telefoon 0182-617627 of Coby Schui ling, telefoon 0182-342660. Betekent het dat met de komst van de EMU per 1 januari 1999 ook gelijk de euro zijn intrede doet? Nee, dat is niet het geval. Er is een overgangsperiode tot uiterlijk 1 juli 2002. Tot die tijd blijft voor ons de gulden gewoon het wettig betaalmid del. Wat er per 1 januari 1999 wel verandert, is dat voor de landen die aan de EMU meedoen de nationale munten aan elkaar gekoppeld wor den. Daarmee komt een einde aan de onzekerheid over de onderlinge wis selkoersen. Dit is dan ook de belang rijkste reden geweest voor de invoe ring van een gemeenschappelijke Eu ropese munt. Schommelende wissel koersen vormen namelijk een grote belemmering voor de handel binnen de Europese Unie. Als de wisselkoers plotseling daalt of stijgt, kunnen geda ne transacties opeens een heel ande re betekenis krijgen voor een bedrijf. Bedrijven kunnen zich tegen koersri- sico's verzekeren, maar dat kost geld. Geld dat uiteindelijk verhaald wordt op de consument. Als het risico van het meer of minder waard worden van de diverse Europese munten ten op zichtevan elkaar weggenomen wordt, verdwijnt daarmee een stu heid en scheelt dat het be( geld. En niet alleen het bed maar indirect ook de inwoi De euro kan als betaalmidc bruikt worden als de eurob de euromunten daadwer schikbaar zijn. Volgens de 1 gevens zal dat rond 1 januar Tot die tijd blijft de natioi het wettig betaalmiddel doe tot 1 juli 2002. Onze bankbil ven daarna nog wel 30 jaai baar bij de Nederlandsche inwisselperiode van de div ten is nog niet vastgesteld, draagt in ieder geval een hal wél voor die tijd mogelijk is, girale verkeer in euro's pl. De banken zullen bedrijver culieren op verzoek een euri aanbieden. De verwachting name de financiële markt er re bedrijven in het girale ve de euro gebruik zullen mak de EMU aangesloten landen 1 januari 1999 wel hun niem Regio - Op woensdag 14 januari vindt in het Groene Hart Ziekenhuis (Jo zeflocatie) een voorlichtingsavond plaats voor zwangeren en hun part ners. De avond duurt ongevèer twee uur en start voor een eerste groep om 19.30 uur en om 20.30 uur voor een tweede groep. De toegang is gratis. Tijdens deze avond wordt door mid dag van een uitvoerige videofilm ge toond hoe de gang van zaken is rond een bevalling op de afdeling verlos kunde van het Groene Hart Zieken huis (GHZ). Aansluitend zal een ver pleegkundige wat vertellen over het verblijf op de afdeling verloskunde. Ook zal een medewerkster van de Kruisvereniging en het Kraamcen- trum ingaan op de periode na de be valling. Naast deze presentaties" zijn een groot aantal kramen ingericht met in formatie over borstvoeding, flesvoe ding, diverse babyverzorgingspro ducten, luierservice, kraamzorg, en zovoort. Ook zijn een verloskundige en verpleegkundigen van de afdeling aanwezig. Tijdens dit gedeelte van de avond is er volop gelegenheid tot het stellen van vragen. Aanmelden voor deze gratis voorlich tingsavond kan telefonisch tussen 9.00 - 12.00 uur bij de afdeling verlos kunde van het Groene Hart Zieken huis: 0182-566445. Op dit zelfde num mer is meer informatie over deze voorlichtingsavond te verkrijgen. Mensen in Nood gaf in 1997 voor 50 miljoen hulp aan slachtoffers van rampen en oorlogen. En aan andere groepen die in nood waren zoals straatkinderen en gehandicapten. GELOOF IN EIGEN KRACHT Mensen in Nood Tel. 0 7 3 - 6 4 5 6 7 7 0 Het houden van exotische huisdieren wordt steeds populairder. Niet alleen tropische vissen, zangvogels, pape gaaien en schildpadden zijn erg in trek, ook vogelspinnen, slangen en zelfs krokodillen worden regelmatig in de huiskamer aangetroffen. Het staat natuurlijk erg gezellig: drie goudvissen in een kommetje op de openhaard, een schildpad en een bak je met 'n parasolletje naast de televi sie en een krokodil en een afge schermd hoekje van de woonkamer. Maar vinden die dieren het zelf ook zo leuk? De Dierenbescherming denkt van niet, en is daarom een campagne tegen de exotenhandei begonnen. Exotische dieren zijn dieren die van nature niet in Nederland voorkomeh. Exotische betekent letterlijk 'door een ander klimaat voortgebracht'. In de meeste gevallen zijn exotische die ren dan ook niet geschikt om hier te worden gehouden: een koud klimaat, verkeerde voeding en ongeschikte huisvesting leiden veelal tot een vroegtijdige dood. Voordat exotische dieren in de huis kamer belanden, hebben ze al veel ellende achter de rug. Zo worden vo gels met vangnetten en lijmstokken gevangen genomen en vervolgens op elkaar gepakt in kleine kisten ver voerd. Schildpadden worden vaak in groten getale gefokt en in kartonnen pizzadozen' verpakt voor het trans port. Jonge papegaaien worden uit nesten geroofd en tropische vissen worden zelfs met behulp van giftige stoffen gevangen. Het zijn maar enke le voorbeelden van wat miljoenen j exotische dieren moeten meemaken Tot 70% van de uit het wild gevangen dieren overleeft de vangst en het transport niet. De oorzaken zijn: angst, ondervoeding, uitdroging, vei stikking, verwondingen en ziektes. De dieren die het wel overleven, staat in de huiskamer nog meer ellende- te wachten. Alle goede bedoelingen ten die (EMU) en van de erken. Het Tot de EMU erde eisen Istekort en Nederland e ministers en. Met de pese munt onzeker- pas ge itten en ijk be- tste ge- 102 zijn. e munt inwissel- Bank. De erse mun- maar be- f jaar. Wat is dat het aatsvindt. en parti- arekening is dat met i de grote- rkeer van en. De bij geven per .ve staats- spijt, krijgen exoten in de huiskamer natuurlijk nooit wat ze echt nodig hebben. Zo hebben schildpadden onder andere speciaal voedsel en een warm klimaat nodig. Vogels moeten de ruimte hebben om te kunnen vlie gen en contact te hebben met hun soortgenoten. En vissen worden vaak ineen te kleine kom geplaatst wat een volstrekt ongeschikte huisvesting is. Om nog maar niet te spreken over wat een krokodil mist in de huiskamer. Deze onnatuurlijke omstandigheden hebben tot gevolg dat exotische die ren vaak gestoord gedrag gaan verto nen, ziek worden en vroegtijdig zullen sterven. De Dierenbescherming wil met de exotencampagne bereiken dat men sen zich ervan bewust worden dat de meeste exotische dieren niet geschikt zijn om als huisdier te worden gehou den. Consumenten kunnen dus zelf een belangrijke bijdrage leveren aan een beter bestaan voor exotische die ren door gewoon geen exotisch dier te kopen en zo de handel te stoppen. De Dierenbescherming nodigt het publiek uit om het Exotenspel te spe len. Door een informatienummer te bellen kunt u een voorlichtingskrant en een deelnameformulier aanvra gen. U maakt met dit spel spelender wijs kennis met de wereld van de exo tenhandei en tegelijkertijd maakt u kans een zeer bijzondere reis naar een exotisch oord te winnen. De win naar gaat met een team van de Dieren bescherming mee op reis naar een gebied in Afrika waar vee! exotische dieren vandaan komen. U bezoekt projecten waar dier. natuur en lokale bevolking van profiteren en u gaat op zoek naar de misstanden in de handel van deze dieren, het zal dus bepaald geen ontspannen strandvakantie worden. Bel vandaag nog voor de gratis Exo- tenkrant en win die dier- natuur- en mensvriendelijke reis: 0900-0099 (44 cent per minuut). Obligaties in euro's uit. Ook gaan de Europese beurzen (waaronder de AEX) per 1 januari 1999 integraal over op de notering van alle fondsen in euro's. Beleggers zullen in dit opzicht dus direct na de start van de EMU met de euro geconfronteerd worden. Ban ken zullen daarom aan beleggers (ook particulieren) de mogelijkheid bie den om vanaf 1999 de effecten- en beleggingsrekening in euro's te laten luiden. Op dit moment schommelt de koers van de euro rond 2,23. Wanneer een munt sterk is dan wil dat zeggen dat de inflatie, of wel de geld ontwaarding, laag is. Een van de in stanties die hierbij een centrale rol vervult, is de Europese Centrale Bank. Deze ECB, die per 1 januari 1999 wordt opgericht, heeft één hoofddoelstel ling, namelijk prijsstabiliteit. Dit heeft een lage inflatie tot gevolg. In het ver drag van Maastricht is bepaald dat de ECB een onafhankelijke instantie is. Dus een bank die haar beleid niet laat benvloeden door de politiek. De erva ring in Duitsland en in Nederland heeft geleerd dat in landen, waar de centrale bank een onafhankelijke po sitie ten opzichte van de politiek in neemt, de inflatie in het algemeen laag en de munt sterk is. De verwachting is dan ook dat de euro, net zoals de gulden, een sterke munt zal worden. Een munt die een enorme kans op economische groei, werkgelegenheid en koopkracht biedt. U kunt als ouders voortaan zelf bepa len welke achternaam uw kind krijgt: die van de vader of die van de moeder. En is uw kind niet tevreden met de achternaam die u hebt geko zen, dan kan hij die wijzigen als hij 18 jaar wordt. Tot nu toe kreeg een kind van getrouwde ouders automa tisch de achternaam van de vader. Maar met ingang 1 januari 1998 ver anderde de wet op dat gebied. Bij het kiezen voor een achter naam komt trouwens nog wel wat kijken. Stel: u bent ge trouwd en u verwacht uw eerste kind je. Samen beslist u dat deze baby de achternaam van de moeder krijgt. Wat moet u nu doen? Als aanstaande ouders gaat u nog vóór de geboorte naar het gemeentehuis. Voor de amb tenaar van de burgerlijke stand legt u een verklaring af dat uw baby de ach ternaam van de moeder zal krijgen. U moet dat samen persoonlijk doen; schriftelijk kan niet. Deze verklaring betekent overigens dat alle kinderen die u hierna met elkaar nog krijgt, allemaal de achternaam van de moe der krijgen. Als u van tevoren niets hebt geregeld, krijgt het kind automatisch de achter naam van de vader. Wat moet u doen als u niet getrouwd bent? Wanneer de vader het kind er kent, dan kan het ook zijn achternaam krijgen. Net als bij getrouwde ouders, moet u die keuze samen iaten vastleg- i gen bij de ambtenaar van de burgerlij ke stand. Doet u dat niet. dan krijgt het kind automatisch de achternaam van de moeder. Stel nu dat u samen een kindje adop teert. Welke achternaam krijgt het dan? Eigenlijk gaat dat net als bij de geboorte van uw kind. Als het kindje j dat u adopteert, het eerste kindje van u samen is, kunt u kiezen welke ach ternaam het krijgt. Hebt u samen al kinderen, dan krijgt het geadopteerde kind dezelfde achternaam als deze kinderen. Kinderen die voor 1 januari 1998 zijn geboren, hebben automatisch de naam van de vader gekregen. Mis schien heeft u liever dat ze de achter naam van de moeder krijgen. U kunt dat nog tot 1 januari 2000 regelen. Ook hiervoor moet u samen een verklaring afleggen bij de ambtenaar van de bur gerlijke stand. Voor deze zogeheten overgangsrege ling geldt wel een aantal voorwaar den: uw kinderen moeten van u bei den zijn en het (oudste) kind moet jonger zijn dan 12 jaar als u de verkla ring aflegt. Meer over de keuze van de achter naam leest u in de brochure "De keuze van de achternaam" van het ministe rie van Justitie. Hierin staan ook de nieuwe regels over het gebruik van de achternaam door (getrouwde) part ners. U kunt de brochure opvragen bij de Postbus 51 Infolijn, telefoon 0800- 8051U kunt dit nummer gratis bellen van maandag tot en met vrijdag van 9.00 tot 21.00 uur. Ook kunt u contact opnemen met het ministerie van Jus titie, telefoon (070) 370 68 50.

Hart van Holland | 1998 | | pagina 13